Hrvatska
Povijesni uspjeh: Sonda sletjela na komet!
Lander Europske svemirske agencije Philae uspješno je, po prvi put u povijesti, sletio na komet! ‘Ovo je veliki uspjeh za ljudsku civilizaciju. Najteži dio tog uspjeha jest da izgleda jednostavno’, rekao je direktor ESA-e Jean-Jacques Dordain. ‘Ovo možda možemo usporediti s prvim slijetanjem na Mjesec’, rekao je njemački predstavnik u ESA-i u Darmstadtu.
U svim dosadašnjim letovima do kometa sonde su samo prolazile pored ledenih tijela i istraživale ih iz daljine. Philae je prvi ljudski uređaj koji je sletio na komet; njegovi bi nam uređaji trebali otkriti brojne tajne stvaranja Sunčevog sustava, a možda čak i podrijetla organskih tvari i života na Zemlji.
Ishod je bio neizvjestan
ESA-in satelit Rosetta lansirao je jutros malenog robota po imenu Philae prema kometu 67P/Churyumov-Gerasimenko s visine od oko 20 kilometara. Lender je sedam sati kasnije sletio na zadanu lokaciju. Ovaj zadatak nije bio nimalo jednostavan; uspjeh misije bio je vrlo neizvjestan jer je teren, iako pomno odabran, vrlo neravan. Osim toga kontrola misije u međuvremenu je otkrila da lender ima tehničkih problema. Naime, potisnik koji se nalazi na njegovoj gornjoj strani nije se mogao uključiti. On je trebao lender pritisnuti uz tlo dok su noge izbacivale harpune kako se vozilo ne bi odbacilo od površine kometa, nazad u svemir (pogledajte video dolje).
Potvrda o uspješnom slijetanju stigla je u 17:05 sati po našem vremenu, a prema pristiglim podacima ono je bilo meko. No čini se da harpuni nisu ispaljeni u tlo kometa što pomalo brine kontrolore leta budući da je gravitacija kometa 67P/Churyumov-Gerasimenko, dugog oko 4 kilometra vrlo slaba. Ipak svi su vrlo zadovoljni senzacionalnim uspjehom ESA-e. Treba imati na umu da je Rosetta lansirana 2004. godine, da je na svojem putovanju prevalila oko 6,4 milijarde kilometara, da je u svemiru pronašla tijelo veličine grada koje putuje brzinom od 20 km u sekundi i rotira jednom u 12,4 sata, da se uskladila s njegovom putanjom i brzinom te konačno na njega uspješno spustila cijeli maleni laboratorij težak oko 100 kg!
‘Hollywood je dobar, ali Rosetta je bolja’, ‘Čovjek će se jednoga dana morati otisnuti kako bi živio na drugim planetima, a ovo je važan korak prema tome’, samo su neki od komentara koji su se mogli čuti u sjedištu ESA-e prije otvaranja šampanjca.
ESA je rano jutros poslala signal Rosetti da ispusti lender. Signalu je trebalo 28 minuta i 20 sekundi da brzinom svjetlosti prevali oko 500 milijuna kilometara i stigne do sonde. Lokacija na koju je lender sletio nazvana je Agilkia prema otoku na Nilu na koji su preseljeni egipatski hramovi i građevine kada je otok Philae poplavljen zbog gradnje hidrocentrale.
Kada je Philae jednom krenuo na svoje putovanje, više nije imao mogućnosti za manevriranje, bio je prepušten gravitaciji kometa. Rosetta je dva sata kasnije ponovno uspostavila kontakt s lenderom i prenijela podatke o njegovu stanju kontroli misije.
‘Površina ovog kometa je vrlo, vrlo neravna’, rekao je jučer Andrea Accomazzo, direktor leta Rosette. ‘To nije idealno mjesto za slijetanje, no to je jedino što imamo na raspolaganju, pa je to ono što ćemo pokušati učiniti. Trebat će nam i malo sreće. Ako lender udari u površinu kometa u blizini neke stijene ili nečega sličnog, nećemo moći ništa učiniti’, dodao je.
Philae će snimiti površinu kometa i obaviti znanstvena mjerenja koja bi trebala omogućiti bolje razumijevanje ovog svemirskog tijela koje je ostatak iz vremena stvaranja Sunčevog sustava.
Kometi su nebeska tijela koja se kreću po vrlo izduženim eliptičnim putanjama oko Sunca. Dolaze iz najudaljenijih i najhladnijih područja Sunčeva sustava u koja su odbačena gravitacijom divovskih planeta kada se Sunčev sustav tek stvarao. Većina ih stiže iz Oortovog oblaka – ledene sferične oblasti na samom rubu Sunčeva sustava. Sastoje se od silikatne prašine i smrznutih plinova. Kada se približe Suncu, zbog povećanja temperature, led i smrznute čestice počinju isparavati te oko čvrste jezgre stvaraju oblak plinova koji se zove koma.
Ledena jezgra kometa 67P/Churyumov-Gerasimenko ima promjer oko četiri kilometra. Ključni zadatak lendera bit će analiza sastava finih čestica od kojih je izgrađena. Znanstvenici smatraju da je Sunčev sustav u ranoj fazi stvaranja u velikoj mjeri bio sastavljen upravo od takvih čestica. U konstrukciji nekih instrumenata sudjelovala je i NASA.
Spuštanje lendera uživo je prenosilo više agencija i znanstvenih stranica, među kojima ESA, NASA i Slooh. Prijenos misije uz komentare možete pratiti na službenim stranicama ESA-e.
Hrvatska
UTRKA ZA PANTOVČAK / HRejting: Milanović uvjerljiv favorit tjedan dana prije izbora
Zbog tragedije u Zagrebu, svi predsjednički kandidati otkazali su planirane aktivnosti. Uoči izborne šutnje objavljeni su rezultati posljednjeg HRejtinga prije predsjedničkih izbora.
Istraživanje agencije Promocija Plus za HRT provedeno je 16. i 17. prosinca na uzorku od 1000 ispitanika, uz pogrešku od +/- 3,04% i pouzdanost od 95%.
Prvi krug: Milanović ispred Primorca
Prema rezultatima ankete, aktualni predsjednik Zoran Milanović dodatno je učvrstio svoju poziciju favorita. Prosinački HRejting pokazuje rast njegove potpore na gotovo 39%, što je dva postotna boda više nego prošlog mjeseca.
Dragan Primorac, kandidat HDZ-a, bilježi manji rast te ulazi u završnicu kampanje s podrškom od 22,9%.
Nezavisna kandidatkinja Marija Selak Raspudić na trećem je mjestu s 9,6%, dok je Ivana Kekin nadomak 9%, unatoč medijskim kontroverzijama oko njezina supruga i zemljišta u Istri.
Među preostalih četvero kandidata, Miro Bulj (3,6%) bilježi najveći pad potpore, dok Branka Lozo blago raste i dostiže slične rezultate. Nezavisni kandidati Tomislav Jonjić i Niko Tokić Kartelo ostaju na marginama, s potporom manjom od 1,5%.
Neodlučnih je birača, tjedan prije izbora, oko 10%, što je velikih 3,4% manje nego prije mjesec dana.
Drugi krug: Milanovićeva pobjeda u siječnju
U hipotetskom drugom krugu 12. siječnja 2025., Zoran Milanović uvjerljivo pobjeđuje s 54,2% glasova, dok Dragan Primorac osvaja 33,8%.
U odnosu na prošli mjesec razlika između dva vodeća kandidata se povećala zahvaljujući snažnijem rastu potpore Milanoviću.
Broj neodlučnih birača u drugom krugu smanjen je na nešto više od 6%, dok je udio onih koji bi ostali kod kuće pao ispod 6%.
Hrvatska
Nova anketa: Evo kako stranke stoje osam mjeseci nakon izbora
Iako predstoje predsjednički izbori, HRT je provjerio kako osam mjeseci nakon parlamentarnih stoje političke stranke. Istraživanje je za HRT provela “Promocija Plus” 16. i 17. prosinca na uzorku od 1000 ispitanika. Najveća pogreška iznosi +/- 3,53%, uz razinu pouzdanosti od 95%.
U Hrvatskom saboru trenutačno sjede predstavnici čak 19 političkih stranaka. Da odlučuju birači iz ankete bilo bi ih samo četiri. Ali ne u Hrvatskoj podijeljenoj na 10 plus dvije izborne jedinice nego u Hrvatskoj kao jednoj izbornoj jedinici sa zabranjenim predizbornim koalicijama, navodi HRT.
I u tako ustrojenoj Hrvatskoj HDZ bi biračima bio prvi izbor. Prosinac završava na 26,6%, što je blagi pad u odnosu na studeni (-0,24%). Zahvaljujući nastavku blagog rasta (+0,17%), SDP je uspio smanjiti razliku na ispod četiri posto (-3,66%). Sad su na gotovo 22,94%.
Treći su po snazi neodlučni. Iako se kod njih bilježi najveći pad (-1,03%), što je dobro, i dalje ih je 16,84%.
Budući da neodlučni još nemaju stranku, pa onda ne mogu ni u Sabor, birači bi ondje dali mjesto još samo dvjema strankama. Jednoj lijevoj i jednoj desnoj. Lijeva je Možemo!, kojoj slučaj bračnog para Kekin zasad nije naštetio. Štoviše, blago rastu (+0,27%), pa ta stranka godinu završava na 9,15%. Most je četvrta i posljednja stranka kojoj HRejting jamči prelazak izbornog praga. Trenutačno su na 6,82%, što je malo bolje (+0,32%) nego prošli mjesec.
Iako u Hrvatskoj kao jednoj izbornoj jedinici Sabor ne bi nikada vidjele, četiri stranke zahvaljujući postojećem izbornom modelu i statusu uglavnom regionalnih stranaka na mandat bi ipak mogle računati. To su Penavin Domovinski pokret koji je od ulaska u Vladu u konstatnom padu (prosinac -0,11%) pa godinu završava na 2,9% potpore.
U promil isti rejting imaju njihovi bivši stranački kolege koji su nakon raskola osnovali Domino (2,9%). S time da Radićeva struja ima najveći rast u proteklih mjesec dana (+1,1%).
U skupini stranaka koje isključivo regionalna ili lokalna snaga dovodi do Sabora još su IDS (1,49% bez promjene u odnosu na mjesec prije, +/-0,00%) i Centar (1,21%, pad 0,15% u odnosu na mjesec prije).
Oko jedan posto vrte se parlamentarni HSS s 1,13% (pad 0,13%), vladajući HNS 1,06% (rast 0,06%), neparlamentarni Fokus s 1,02% (rast 0,15%) i vladajući HSU s 0,92% (pad 0,04%).
U anketi je ispitan rejting još sedam stranaka. Većina ih ne doseže ni pola postotnih poena biračke potpore. Redom su to: Nezavisna platforma međimurskog župana Posavca (0,79%, pad 0,05%), Radnička fronta Katarine Peović (0,75% , pad 0,31%), Pravo i pravda nesuđenog predsjedničkog kandidata Mislava Kolakušića (0,73%, rast 0,10%), Hrebakov HSLS (0,42% pad 0,08%), stranka također nesuđene predsjedničke kandidatkinje Karoline Vidović Krišto Odlučnost i pravednost (0,39%, pad 0,12%), Pavličekovi Suverenisti (0,38%, pad 0,18%) i stabilno posljednji – Zekanovićev HDS (0,28%, pad 0,03%), izvijestila je Munižaba.
Hrvatska
VIDEO / Kod Istre snimljena posebna vrsta morskog psa
Fakultet prirodnih znanosti u Puli objavio je snimku koja je nastala u Medveji, mjestu na istočnoj obali Istre.
“Profesionalni ribar Nikola Franković poslao nam je snimku psine goleme (𝐶𝑒𝑡𝑜𝑟ℎ𝑖𝑛𝑢𝑠 𝑚𝑎𝑥𝑖𝑚𝑢𝑠), koju je uočio prije nekoliko dana ispred lučice u Medveji, na udaljenosti od oko 200 metara od obale. Jedinka je bila na površini mora, a njezina duljina procijenjena je na oko 8 metara”, pišu.
“Psine goleme najčešće se i zamjećuju dok se polako kreću uz samu morsku površinu. Ovakvo ponašanje donijelo im je ime “basking shark” (od engleske riječi bask, što znači “uživati na suncu”), jer se čini kao da se izležavaju i upijaju sunčevu toplinu”, objavljeno je na stranicama fakulteta.
Nisu agresivni i općenito su bezopasni za ljude.
-
ZADAR / ŽUPANIJA5 dana prije
DR. SORIĆ VODIO RADIONICU U OB / Zadarska Urologija potvrdila se kao centar izvrsnosti urološke laparoskopije
-
ZADAR / ŽUPANIJA1 dan prije
USUSRET BOŽIĆU / Evo kako u nedjelju rade trgovine u Zadru…
-
Svijet4 dana prije
Opasni virus se vratio, pronađen je u otpadnim vodama europskih zemalja: Evo što su idući koraci
-
Hrvatska4 dana prije
VIDEO / Kod Istre snimljena posebna vrsta morskog psa