Hrvatska
Zadarska županija – svjetski poznata destinacija biciklističkog turizma
U Maloj vijećnici Zadarske županije jučer je na konferenciji za novinare predstavljen velik i ambiciozan projekt Zadar Bike
O jedinstvenom i strateški ozbiljno promišljenom projektu kojem je cilj učiniti Zadarsku županiju top cikloturističkom destinacijom u regiji, ali i u Europi, govorili su župan Zadarske županije Stipe Zrilić, pročelnik Upravnog odjela za more i turizam Krešimir Laštro, direktorica TZ Zadarske županije Mihaela Kadija i direktor tvrtke HD Navigatio, Hrvoje Šepić.
Župan Stipe Zrilić istaknuo je kako Zadarska županija svojim resursima i potencijalom područja za razvoj cikloturizma, posebice prostora Vranskog jezera, Podvelebitskog područja, Ravnih kotara i ličko-pounskog dijela županije, posjeduje iznimne komparativne prednosti za razvoj ovog oblika turizma te predstavlja ozbiljnu konkurenciju na tržištu.
“Smatram kako smo u mogućnosti od gotovo nepostojećeg sadržaja u vrlo kratkom vremenu dostići i prestići destinacije dugogodišnje biciklističke tradicije poput Istre, Slovenije, Garde ili Mallorce. Ovo je prvi u nizu nekoliko projekata koje radimo i koji će, vjerujemo, učiniti Zadarsku županiju najbrže rastućom turističkom destinacijom u Hrvatskoj”, istaknuo je g. Zrilić.
“Projekt smo pokrenuli u svibnju ove godine i iza nas su dvije od ukupno sedam faza cijelog projekta. U prvoj fazi smo kroz seriju radionica napravili pozicioniranje destinacije u cikloturističkom smislu imajući u vidu prije svega naše komparativne prednosti i postojeću infrastrukturu. Te podatke usporedili smo s najznačajnijim potencijalnim tržištima za cikloturizam i definirali ciljana tržišta, ciljane vrste biciklističkog turizma te specifičnosti i doživljaje koje Zadarska županija kao destinacija može ponuditi, a koje nema niti jedna druga destinacija”, izjavio je pročelnik Upravnog odjela za more i turizam g. Krešimir Laštro.
“Dok još traje ova sezona i dok se ponosno zbrajaju njeni rekordni rezultati, mi se već uvelike spremamo za sljedeću godinu”, izjavila je direktorica TZ Zadarske županije, gđa Mihaela Kadija.
“Iako niša, biciklistički turizam je unutar sebe fragmentiran na nekoliko osnovnih vrsta kao što su brdski biciklizam, cestovni biciklizam i treking ili obiteljski biciklizam. Svaka od ovih skupina ima potpuno drugačije zahtjeve i standarde i svjesni smo da ne postoji rješenje koje zadovoljava sve, a upravo to je jedna od najvećih pogreški dosadašnjih napora nekih regija u Hrvatskoj u razvoju biciklističkog turizma. Vjerujem da ovim projektom možemo napraviti značajan iskorak u pozicioniranju naše destinacije kao idealne za cikloturizam i da upravo to vrlo jako, bogato i rastuće tržište biciklističkog turizma može postati glavni nositelj naše ponude u pred i po sezoni”, dodala je Kadija.
Direktor HD Navigatio, tvrtke specijalizirane za upravljanje destinacijom u području biciklističkog turizma, g. Hrvoje Šepić, naglasio je kako je ono što projekt Zadar bike izdvaja i razlikuje od svih ostalih pokušaja razvoja cikloturizma, uključujući i najuspješniji primjer Istre, njegova sveobuhvatnost, integracija na svim razinama te usmjerenost svih dionika istom cilju.
“Stoga zaista smatramo kako ćemo u najkraćem mogućem vremenu, već za možda dvije godine, u organizaciji i infrastrukturi ponude dostići destinacije u okružju, a ubrzo nakon nje i ostale poznate europske biciklističke destinacije. Nakon što su završene prve dvije faze projekta, pozicioniranje destinacije i istraživanje postojećih ruta, ovih dana počinje treća faza, trasiranje na terenu. U idućim fazama slijedi obrada prikupljenih podataka, stvaranje jasno definiranog branda koji će se vizualno i verbalno uklapati u brand turističke destinacije Zadarske županije te se kao takav prezentirati potencijalnim gostima već u slijedećoj sezoni. Želja nam je cikloturistima pružiti najvišu moguću razinu uživanja u bicikliranju na destinaciji, pa će tako na raspolaganju za biciklističke rute imati karte, GPS datoteke za preuzimanje i signalizaciju na terenu, a sve rute bit će unificirane i standardizirane te podijeljene u tri osnovna segmenta: brdski biciklizam, cestovni biciklizam i treking odnosno obiteljski biciklizam”, naglasio je g. Šepić te istaknuo kako takvu prezentaciju i fokus na cikloturizam u Europi ima svega nekoliko destinacija koje već više od desetljeća aktivno rade na ponudi za biciklistički turizam.
Voditelji projekta Zadar Bike na kraju su izvjestili kako će sve pripremne faze projekta završiti do početka sljedeće sezone te kako će Zadar i Zadarska županija već od 2016. godine ugostiti prve cikloturiste kao potpuno uređena i iznimno kvalitetna biciklistička destinacija sa čak 80 standardiziranih i unificiranih staza ukupne dužine 3000 km!
Hrvatska
Ryanair srezao cijene: Letovi iz Zadra, Zagreba i Dubrovnika od 14.99 eura
Iz Zagreba se tako već od 14.99 eura može otputovati u Göteborg, dok cijena karata za Rim kreće od 19 eura. Nova godina donosi nove Ryanair popuste. Ovaj popularni europski niskobudžetni avioprijevoznik poznat je po povoljnim cijenama karata i kratkotrajnim akcijama na koje treba brzo reagirati, piše Dubrovačkidnevnik.
Letovi iz Hrvatske dostupni su s aerodroma u Dubrovniku, Zadru i Zagrebu, a ponuda letova iz glavnog grada zemlje je najbogatija. Iz Zagreba se tako već od 14.99 eura može otputovati u Göteborg, dok cijena karata za Rim kreće od 19 eura.
Let prema Sofiji dostupan je od 19.35 eura, a prema Malagi od 21.99 eura. U okviru iste akcije iz Zagreba su dostupni i letovi prema Lanzaroteu po cijeni od 24.99 eura, Malmöu od 34.58 eura, Oslu od 37.97 eura te Palermu od 73.99 eura.
Ponuda letova iz Zadra nešto je skromnija – iz ovog grada se može letjeti u Poznan po cijeni od 28.08 eura te u Eindhoven po cijeni od 36.09 eura. Iz Dubrovnika su dostupni letovi za Bruxelles od 14.99 eura, Dublin od 19.99 eura, Poznan od 30.39 eura i Bari od 30.94 eura.
Karte je potrebno rezervirati do 9. siječnja 2025., a za putovanja između 8. siječnja 2025. i 31. ožujka 2025.
Hrvatska
Crna prognoza: Očekuje se da će cijene ove godine duplo rasti od plaća
Građani eurozone očekuju da će cijene i ove jeseni rasti više nego dvostruko snažnije nego plaće u uvjetima smanjene gospodarske aktivnosti, pokazalo je istraživanje Europske središnje banke (ECB). Ove jeseni godišnja stopa inflacije iznosit će 2,6 posto, procijenili su potrošači u ECB-ovoj anketi provedenoj u studenom, naznačivši da očekuju nešto brži rast cijena nego što su bili prognozirali u listopadu.
Do jeseni 2028. godine iznosit će po njihovim prognozama 2,4 posto. Samo mjesec dana ranije bili su procijenili da će iznositi 2,1 posto. To bi značilo da ECB po njihovim procjenama ni za tri godine neće dosegnuti ciljanu stopu inflacije od dva posto. Njihove procjene za jesen 2028. predviđaju isti rast cijena kao i u prošlogodišnjem prosincu. Europski statistički ured preliminarno je izračunao da je stopa inflacije mjerena harmoniziranim indeksom potrošačkih cijena u prosincu iznosila 2,4 posto.
U 2024. cijene su po procjenama građana porasle za 3,4 posto, pokazala je ECB-ova anketa, objavljena u utorak.
Nominalne plaće trebale bi po njima ove jeseni porasti za 1,1 posto. Još u rujnu bili su prognozirali da će do početka jeseni 2025. porasti za 1,3 posto. Nominalna potrošnja trebala bi ove jeseni po njihovim novim procjenama porasti za 3,5 posto, neznatno snažnije no što su bili prognozirali u listopadu.
Gospodarstvo eurozone trebalo bi se pak u istom razdoblju smanjiti za 1,3 posto, nešto snažnije no što su građani do sada očekivali. Stopa nezaposlenosti trenutno po njihovoj procjeni iznosi 10,1 posto, pokazuje istraživanje provedeno u studenom, a do studenog 2025. godine trebala bi porasti na 10,6 posto.
U ECB-ovoj anketi sudjeluje oko 19 tisuća građana iz 11 zemalja eurozone, uključujući Belgiju, Njemačku, Španjolsku, Francusku, Italiju i Nizozemsku, Irsku, Grčku, Austriju, Portugal i Finsku.
Hrvatska
Preminuo je Stipica Kalogjera, nezaobilazna osobnost hrvatske festivalske scene
Stjepan “Stipica” Kalogjera (Beograd, 24. svibnja 1934. – Zagreb, 3. siječnja 2025.), hrvatski skladatelj, aranžer, dirigent i producent, dugogodišnji član HDS-a, preminuo je prije nekoliko dana, a zauvijek će ostati urezan u povijest glazbene umjetnosti svojim neizmjernim talentom, kreativnošću i strašću za glazbom.
Stipica Kalogjera već je od malih nogu pokazivao izniman talent za glazbu. U Zagrebu je najprije počeo svirati violinu, a poslije trubu i klavir, da bi svoje obrazovanje zaokružio na zagrebačkom Medicinskom fakultetu, gdje je diplomirao 1962. godine. Unatoč tome zvanju, nepokolebljivo se posvetio svijetu glazbe.
Njegova profesionalna glazbena karijera započela je 1958. godine kada je postao članom Plesnog orkestra Radio Zagreba (danas Big Band HRT). U tom je orkestru bio trubač, potom pijanist, a 1991.– 1993. glazbeni producent.
Skladao je oko 70 zabavnih pjesama, od kojih se ističu Vino i gitare, Ti si moja obala, Dobra večer, uzorita, Sviraj mi, gitaro, Margarita, Vjeruj mi, Krovovi, Ti, koju ne poznam, Poslije kiše dolazi sunce, Bit ćeš uvijek moja, Adrese moje mladosti, Ča je bilo tega više ni, Ponoćno sunce i Tvojih pola sata.
Tijekom svoje bogate karijere, skladao je i aranžirao više od 4000 djela za razne glazbene sastave, od malih ansambala do simfonijskih orkestara, od kojih su neki nagrađeni prestižnim priznanjima. Osobito su uspješni bili aranžmani za pjesme Galeb i Skalinada (Z. Runjić) te Cesarica (Z. Stipišić), za koju mu je i dodijeljena nagrada Porin 1994. za najbolji aranžman. Iste godine zajedno s Arsenom Dedićem dobiva Porina kao najbolji producent za album Tihi obrt, a 1998. također kao najbolji producent s Arsenom Dedićem dobiva Porina za album Ministarstvo straha. Godine 2010. dodijeljena mu je nagrada Porin za životno djelo.
Kalogjera je autor glazbe i za dva mjuzikla, O’Kaj i Kaj20, izvedena s velikim uspjehom u Zagrebačkom kazalištu Komedija. Skladao je glazbu za animirane filmove te dječje televizijske serije.
Kao skladatelj i aranžer sudjelovao je na mnogim domaćim i inozemnim festivalima zabavne glazbe (Zagreb, Split, Opatija, Slavonski Brod, Krapina, Bratislava) i osvojio više prvih nagrada. Dirigirao je festivalskim orkestrima na domaćoj sceni (stalni šef dirigent festivala u Splitu od 1980-ih) i u inozemstvu (Bratislava, Ljubljana, Eurosong u Dublinu 1995. i Birminghamu 1998).
Njegov umjetnički rad obilježila je jedinstvena sposobnost kombiniranja inovativne harmonije, bogate instrumentacije i nepogrešive emocionalne dubine, a njegov doprinos hrvatskoj glazbi glazbeni pisac Siniša Škarica uspoređuje s veličinama poput Quincyja Jonesa u svjetskim okvirima. Stipica Kalogjera ostavlja iza sebe neizmjernu glazbenu baštinu, koja će nastaviti inspirirati generacije.
-
Hrvatska2 dana prije
KRAJ BOŽIĆNIH BLAGDANA / Danas slavimo blagdan Sveta tri kralja ili Bogojavljenje
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prije
MORATE U SPIZU? / Većina trgovačkih centara danas je zatvorena; u ponedjeljak ne radi nitko!
-
Hrvatska4 dana prije
Ovo je pet najtraženijih zanimanja u Hrvatskoj: Vrh popisa neće nikoga iznenaditi
-
Hrvatska4 dana prije
Sve je više viroza, liječnici upozoravaju: Najviše dominiraju ove infekcije