Hrvatska
Uskoro kraj krize: Japanci spojili struju na sve reaktore
Svim rektorima u nuklearnoj elektrani u Fukushimi vraćena je struja, priopćio je TEPCO! Potpredsjednik te kompanije Sakae Muto upozorava da kriza još nije okončana, ali vjeruje da će se nakon ovog uspjeha situacija razvijati pozitivno. “Još je prerano reći da su se stvari sasvim stabilizirale”, kaže Muto. Japanci se nadaju da će sustav hlađenja uskoro biti u funkciji.
Radnicima u nuklearki značajno bi trebalo pomoći i uvođenje osvjetljenja u kontrolnu sobu reaktora 3, što bi trebalo značajno ubrzati radove. Glasnogovornik vladine Agencije za nuklearnu sigurnost Hidehiko Nishiyama na konferenciji za novinare rekao je da će uskoro postati jasno jesu li trenutačne mjere dovoljne za obuzdavanje krize, prenosi Kyodo.
Nishiyama je optimistično najavio da topljenje jezgre reaktora više nije vjerojatno. Podsjećamo, još prije nekoliko sati radnici u Fukushimi imali su puno problema. Iz reaktora 2 i 3 izlazila je radioaktivna para, a temperatura se opasno približavala točki ključanja. Stvorila se opasnost da će ispariti sva voda iz bazena u kojem se čuvaju šipke s istrošenim nuklearnim gorivom, nakon čega bi katastrofu većih razmjera bilo teško izbjeći.
Broj mrtvih prešao 22.000
Broj poginulih u stravičnom potresu 11. ožujak u Japanu dosegnuo je 9080, dok je broj nestalih narastao na 13.561, izvijestila je danas Nacionalna policijska agencija.
Time je broj poginulih prešao brojku od 22.000. U prefekturama najviše oštećenima potresom – Iwatei, Miyagi i Fukushimi – poginulo je najmanje 125 djece i studenata od vrtićke do fakultetske dobi, a njih oko 1600 smatra se nestalima, izvijestilo je ministarstvo obrazovanja.
Također, nedostatak goriva usporio je kremiranje pronađenih tijela, dok se u dvije općine u Miyagi prefekturi počeo prakticirati i ukop tijela bez prethodnog spaljivanja, čemu Japanci sigurno teškog srca pribjegavaju. Za takav način ukopa potrebno je dobiti dozvolu obitelji preminulog člana.
U Japanu su danas u masovnim grobnicama pokopane stotine žrtava razornog potresa uz posebnu počast pripadnika japanske vojske. Tijela pokopanih žrtava međusobno su odijeljena tek drvenim pločama.
Radioaktivnost pronađena i u moru
Nakon što je utvrđena visoka razina radioaktivnih materijala u morskoj vodi u blizini nuklearke Fukushima, japanska vlada i kompanija Tokyo Electric Power Co. počeli su u utorak s proučavanjem utjecaja nuklearne krize na more. Analizom su otkrivene prevelike razine radioaktivnog joda, cezija i kobalta, dok prije katastrofe u morskoj vodi nisu otkrivene radioaktivne tvari.
Kako je izvijestila Vlada, razina radijacije u morskoj vodi ne predstavlja neposrednu opasnost za čovjeka, ali je ista daleko iznad normalnog što izaziva bojazan od onečišćenja morske vode i utjecaja na riblje proizvode.
Iz ministarstva obrazovanja, kulture, sporta, znanosti i tehnologije ističu kako će morska voda biti analizirana na osam lokacija svakih 10 kilometara u krugu 30 kilometara od nuklearne elektrane Fukushima. Glavni tajnik kabineta kazao je na konferenciji za novinare kako je prerano za procjenu utjecaja kontaminirane morske vode na riblje proizvode, ali je dodao da vlada uskoro počinje s analizom.
U međuvremenu, zračenje 1.600 puta veće od normalne razine otkriveno je oko grada Namie, 20 kilometara od nuklearke Fukushima, izvijestili su iz Međunarodne agencije za atomsku energiju.
Također, kako je priopćilo ministarstvo znanosti, razina radijacije izmjerena u tlu 40 kilometara od nuklearke veća je od normalne 430 puta.
Japan su danas pogodila i tri potresa jačine preko 6 stupnjeva po Richteru. Dva jačine 6.6 stupnjeva i jedan jačine 6.4 stupnja.
Hrvatska
HRejting: Da su predsjednički izbori ovih dana, evo kakvi bi bili rezultati…
Na dan kada je Vlada službeno odredila datum predsjedničkih izbora, rezultati HRejtinga pokazuju kako kod birača trenutačno prolaze potencijalni kandidati. Istraživanje “PromocijePlus” provedeno je od 14. do 19. studenoga na uzorku od 1000 ispitanika. Najveća pogreška iznosi +/- 3,04 posto, a pouzdanost je 95%. Rezultate je prezentirala novinarka Tatjana Munižaba.
Da su izbori ovih dana, kakvi bi bili rezultati?
Nitko od 11 punoljetnih hrvatskih državljana koji su dosad pokazali predsjedničke ambicije, u prvom ih krugu ne može ostvariti. Birači su ih 32 dana prije izbora poredali ovako:
Prvi je Zoran Milanović iza kojega stoji SDP i bliske mu stranke. Aktualnog predsjednika ponovno bi zaokružilo 36,8% posto birača, što je otprilike isto (+0,27%) kao i prošli mjesec.
Drugi izbor je kandidat HDZ-ove koalicije, Dragan Primorac. Trenutačno je na 22%, što je gotovo 2% (1,91%) manje u odnosu na listopad, a u odnosu na ostale kandidate najveći mjesečni pad.
Po broju glasova treći bi predsjednički kandidat bio – “neodlučni”. Narasli su za 2 postotna boda (1,97%) i sad su na 14,1%.
Iako su iznenađenja uvijek moguća, anketa ih kod ulaska u drugi krug ipak ne pruža dvjema prepoznatljivim političarkama. Marija Selak Raspudić blago pada (-0,44%), ali s 9% i dalje bolje stoji od Ivane Kekin. No zahvaljujući blagom rastu kandidatkinja Možemo! sad zaostaje samo 1,5% i ima potporu od 7,5%.
Da do izbora nije samo mjesec dana, možda bi se drugom krugu mogao nadati i jedan od preostalih sedmero potencijalnih kandidata iz skupine bez realnih izgleda. Tako barem za Mostova Miru Bulja pokazuje istraživanje PromocijePlus prema kojemu je upravo on najviše rastao u 30 dana. Skokom od 1,44%, došao je do 4,3% i ujedno preskočio kandidatkinju Domina. Branka Lozo je u padu (-0,94%) i sad je na 2,1%.
Ni toliko ne uspijevaju dobaciti: nezavisni Tomislav Jonjić (1,6% / +0,23%), predsjednik Prava i pravde – Mislav Kolakušić (1,5% / – 0,12%) kao ni još jedan nezavisni – Niko Tokić Kartelo (0,4% / +0,40%)). Zanemarivu biračku potporu koja pritom nastavlja padati ima i predsjednik Autohtone Hrvatske stranke prava Dražen Keleminec (0,3% /-0,11%) kao i nezavisna Aurora Weiss (0,2%/-0,27%).
Prema HRejtingu u drugi krug idu Milanović i Primorac. Kako bi završio taj sraz?
Prije grafičkog prikaza odgovora, napomenut ću da je HRejting za predsjedničke izbore u pravilu najpouzdaniji. I to zato što se istraživanje provodi prema načelu da je Hrvatska jedna izborna jedinica. Upravo onako kako svakih pet godina biramo predsjednika ili predsjednicu. Ovaj bismo put, nakon dvoje predsjednika kojima nismo omogućili drugi mandat, ponovno izabrali istoga, istaknula je novinarka Tatjana Munižaba.
Iako obojici potpora neznatno pada, pobjedu u 2. krugu odnosi Zoran Milanović s osvojenih 52% (-0,62%) glasova.
Njegov izazivač Dragan Primorac predsjedničke izbore završava na 33% (- 0,73%).
S tom dvojicom suparnika, raste broj birača iz prvog kruga koji bi u drugom ostao kod kuće – 7,1% (1,03%). Broj neodlučnih, pak, ostaje gotovo isti kao i prošli mjesec – 7,7% (+0,27%).
Sučeljavanje na HRT-u
HRT će sve predsjedničke kandidate koji prikupe 10 tisuća potpisa pozvati na sučeljavanje koje će se održati 23. prosinca u 20 sati na Prvom programu.
Hrvatska
Erlić najavio nove pozive za poduzetnike za financiranje projekata iz EU fondova
Iduće godine poduzetnici mogu očekivati 14 novih poziva za financiranje projekta iz EU fondova ukupno vrijednih više od 550 milijuna eura, najavio je u srijedu Šime Erlić, ministar regionalnoga razvoja i fondova Europske unije (MRRFEU) na godišnjoj konferenciji HUP Udruge profesionalaca za fondove EU (HUP EUPRO), izvijestili su iz HUP-a.
Hrvatska u ovom trenutku ima stabilnu makroekonomsku situaciju te iznadprosječan trend rasta, što znači da nastavlja s hvatanjem razvojnog koraka s razvijenijim državama Europske unije, dodao je ministar.
“Tome su svakako pridonijele i brojne investicije iz europskih fondova, stvorivši povoljnije okruženje za gospodarski razvoj, čime smo postali otporniji, produktivniji i konkurentniji. U prošloj financijskoj perspektivi smo samo kroz kohezijske fondove uložili više od 1,5 milijardi eura u poduzetništvo, a istim intenzitetom nastavljamo i dalje. Posebno sam ponosan na nadolazeća ulaganja kroz industrijsku tranziciju hrvatskih regija, za što smo osigurali preko pola milijarde eura EU sredstava, a potpisivanje prvih ugovora očekujemo uskoro“, izjavio je ministar Erlić.
Na Konferenciji pod nazivom “Izazovi i mogućnosti: kako iskoristiti EU fondove do kraja ‘27.”, glavna direktorica HUP-a Irena Weber istaknula je da su upravo poduzetnici bili među prvima koji su iskoristili dodijeljenu financijsku „omotnicu“ iz prethodnog razdoblja dodjele sredstava. Uz podršku EU sufinanciranja, ulagali su značajna vlastita sredstva i otvarali nova radna mjesta, čime su dali snažan doprinos gospodarskom razvoju.
“EU fondovi predstavljaju iznimnu priliku za ulaganje u inovacije i stvaranje dodane vrijednosti, što je ključno za podizanje konkurentnosti i standarda na razinu najuspješnijih članica EU. Trenutačno se s vodećim europskim gospodarstvima i kompanija možemo natjecati samo ako smo cjenovno konkurentni, no to ne želimo. Mi želimo biti brži, bolji i produktivniji, a to možemo postići jedino kroz ulaganje u obrazovanje, istraživanja i inovacije. Upravo smo iz tog razloga, u prijedlog ključnih reformi za nadolazeće desetljeće, stavili prioritet na povećanje učinkovitosti u korištenju EU sredstava, s naglaskom na poticanje privatnih investicija i ostvarivanje ciljeva zelene tranzicije”, poručila je Weber.
Hrvatska
CIJENE LETE U NEBO / Evo koliko bi mogao koštati kilogram odojka i janjetine za blagdane
I ovih blagdana velik dio hrane dolazi iz uvoza, a procjene su kako ćemo samo u prosincu pojesti najmanje sto tisuća purica, od 600 do 700 tona svinjetine, odnosno odojka, te do 400 tona janjetine. Najviše se traži puretina i svinjetina.
A kakve će nas cijene odojka i janjetine dočekati za blagdane istražio je RTL.
“Ljudi pitaju i raspituju se uoči nadolazećih blagdana. Najviše traže odojak, janjetinu, teletinu. Ovog trenutka odojak je osam eura, ali mislimo da bi moglo cijena narasti na 10 eura, eventualno, 11, 12 eura za kilogram baš ako bude nestašica. Sada ima dovoljno odojaka jer naši uzgajivači su nam obećali da ih bude. Traži se i janjetina. Cijena je sada 16 eura za kilogram, a možda cijena bude za dva eura porasla i to će biti oni mladi janjci, jako mladi do deset kilograma”, kaže mesar Ivica Zubec.
Na pitanje da su cijene svake godine sve veće i veće Zubec kaže: “Može biti to zbog bolesti, učestalog pomanjkanja robe i cijene odu u nebo, ali mi ćemo gledati da cijene, koliko nam naši farmeri dozvole, budu prigodne”.
-
Svijet4 dana prije
Upozorenje zbog zimske oluje: Pripremite se za intenzivne vremenske uvjete!
-
Hrvatska3 dana prije
Objavljena karta: Evo kad će u Hrvatskoj početi snijeg!
-
Hrvatska4 dana prije
Stiže promjena vremena uz obilne oborine, bit će i snijega
-
Hrvatska3 dana prije
Znanstvenici upozoravaju: Ovim hrvatskim gradovima prijeti potop!