Hrvatska
Razina radioaktivnog joda u moru je 1.250 puta viša od normalne
Razina radioaktivnog joda u moru nedaleko od oštećene nuklearne elektrane Fukushima Daiichi je 1.250 puta viša od normalne, izvijestila je Japanska agencija za nuklearnu i gospodarsku sigurnost u subotu, a prenio CNN.
U uzorcima uzetima u petak ujutro kod mjerne stanice 330 metara udaljene od obale, u kubičnom metru vodu nalazilo se 50 bekerela radioaktivnog joda. Dan ranije izmjerena su četiri bekerela, što je 104 puta više od normalnoga.
Takve visoke vrijednosti impliciraju da radijacija nekim putem dolazi u ocean. Službenici Tokyo Electric Powera CNN-u su rekli da nisu sigurni kako je došlo do takvog porasta. Nagađaju da je voda mogla pokupiti jod s obale ili da je ozračena voda iz zgrada elektrane došla do oceana.
Japanska agencija za nuklearnu i gospodarsku sigurnost je objasnila da bi ispijanje takve vode bilo opasno, ali da će utjecaj na život podmorja biti “relativno minimalan” jer će se radijacija raspršiti oceanom i ublažiti. Tako je i radioakitivnost izmjerena nekoliko kilometara od obale relativno malena.
Hrvatska
Danas će biti jako toplo za kraj studenog
Na sjevernom Jadranu te u Gorskom kotaru i Lici bit će umjereno do pretežno oblačno, mjestimice kiša, osobito u drugom dijelu dana. Drugdje djelomice sunčano s promjenjivom naoblakom, navečer u središnjim područjima moguća kiša. Najviša temperatura između 12 i 17 stupnjeva.
Vjetar slab do umjeren jugozapadni i zapadni, u gorju i jak, od sredine dana sjeverni i sjeverozapadni. Na Jadranu slabo do umjereno jugo. Najviša dnevna temperatura uglavnom između 12 i 17 Celzijevih stupnjeva.
U nastavku prenosimo DHMZ-ovu prognozu po regijama.
Istočna Hrvatska
Pretežno sunčano, poslijepodne porast naoblake, samo rijetko moguća poneka kap kiše. Vjetar slab do umjeren jugozapadni, poslijepodne sjeverozapadni. Najviša dnevna temperatura od 12 do 16 °C.
Središnja Hrvatska
Prijepodne pretežno sunčano, od sredine dana porast naoblake. Kasno poslijepodne i navečer lokalno moguće malo kiše. Vjetar slab i umjeren jugozapadni, u najvišim predjelima na udare jak i olujan, poslijepodne slab i umjeren sjeveroistočni. Najviša dnevna temperatura od 12 do 17 °C.
Gorski kotar i Lika
Umjereno do pretežno oblačno. Mjestimice kiša, uglavnom u drugom dijelu dana. Vjetar slab i umjeren, ponegdje jak jugozapadni, moguće i s olujnim udarima, poslijepodne će oslabjeti. Najviša dnevna temperatura između 11 i 16 °C.
Istra
Umjereno do pretežno oblačno, tek mjestimice je moguća uglavnom slaba kiša. Puhat će slab do umjeren, prijepodne ponegdje i pojačan jugozapadni vjetar i jugo. More će biti malo do umjereno valovito. Najniža jutarnja temperatura zraka bit će između 9 i 14, u unutrašnjosti Istre između 4 i 9 °C. Najviša dnevna temperatura zraka bit će između 13 i 17 °C.
Sjeverni Jadran
Umjereno do pretežno oblačno. Mjestimice kiša, uglavnom u drugom dijelu dana na širem riječkom području. Puhat će slab do umjereno jugo. Najviša dnevna temperatura od 13 do 17 °C.
Dalmacija
Ujutro umjereno do pretežno oblačno, potom djelomice, mjestimice i pretežno sunčano. Vjetar većinom slab, ponegdje slabo i umjereno jugo. Najviša dnevna temperatura između 15 i 17 °C.
Hrvatska
Primorac: Apeliram na trgovce da u prosincu imaju umjerene cijene
Potpredsjednik vlade i ministar financija Marko Primorac izjavio je kako vjeruje da će prosinac ponovno biti rekordan po potrošnji, a trgovce je pozvao na umjerenost u određivanju cijena.
“To je to doba godine kada svi građani, pa i oni s najnižim primanjima, žele nabaviti određene proizvode. Mislim da je to dobro i da građani koriste situaciju kada dolazi do sniženja, odnosno popusta. Apeliram na one koji utvrđuju te cijene da ih utvrđuju razumno, da imaju neku socijalnu komponentu, a što se tiče same potrošnje, vjerujem da će i ovaj dvanaesti mjesec rezultirati rekordnom potrošnjom”, rekao je Primorac u izjavi na Danu poduzetnika u organizaciji HUP-a.
“Usporavanje gospodarskog rasta ne shvaćamo olako”
Komentirajući podatke o padu indeksa menadžera prodaje u studenom u većim europskim ekonomijama, rekao je uz ostalo kako usporavanje gospodarskog rasta u državama koje su Hrvatskoj najznačajniji partneri stvara određene izazove.
“Nadamo se da će ta smanjenja potrošnje biti što manja i da će biti što blaži utjecaj na hrvatske izvoznike. U svakom slučaju usporavanje gospodarskog rasta našim najznačajnijim partnerima je nešto što ne shvaćamo olako”, rekao je.
Hrvatska
Cijene goriva u Europi u studenom: Evo kako stoji Hrvatska
Benzin je najskuplji u Danskoj i Nizozemskoj, gdje cijena litre iznosi 1,93 eura. Slijedi Švicarska s 1,86 eura, dok u Norveškoj litra stoji 1,80 eura. Na svjetskim tržištima cijene nafte prošloga su tjedna porasle za oko 6 posto, dosegnuvši najviše razine u dva tjedna. Razlog tome su rastuće geopolitičke napetosti, uključujući eskalaciju sukoba između Rusije i Ukrajine, što je dodatno opteretilo globalno tržište energije. U Hrvatskoj litra stoji 1,52 eura, u Bosni i Hercegovini 1,19 eura, u Srbiji 1,54 eura. U Sloveniji litra benzina košta 1,51 euro, u Crnoj Gori 1,43, a u Sjevernoj Makedoniji 1,23 eura.
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prije
(NE)RADNI DANI / Donosimo radno vrijeme trgovina u Zadru ove nedjelje…
-
magazin4 dana prije
SUBOTA U KULTU: Izložba Priča o Marku Ostarčeviću (Thrift Playboy)
-
magazin5 dana prije
VAŽNO! S Višnjika objavili upute za posjetitelje koncerta Doris Dragović
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prije
FOTOGALERIJA / Svečana sjednica Gradskog vijeća