Vijesti
Bašić: “Ako se ne cijepimo, onemogućen nam je život kakav smo prije imali”
Može li se uskoro očekivati manji pritisak na bolnice? Ima li u njima dovoljno zdravstvenih djelatnika za pružanje kvalitetne skrbi pacijentima? Kakav će biti odaziv liječnika i medicinskih sestara na cijepljenje?
Jesu li pravedno plaćeni za svoj rad u uvjetima pandemije? Nezadovoljni su zbog načina dokazivanja zaraze na radnom mjestu?
Kakva će biti budućnost zdravstvenog sustava nakon pandemije? Postoji li plan za povratak na “staro normalno” i rješavanje starih problema?
Silvio Bašić, državni tajnik u Ministarstvu zdravstva rekao je kako je potpuno siguran da će odaziv zdravstvenih djelatnika na cijepljenje biti puno veći nego što govore ankete.
– Treba imati na umu da je jedan dio zdravstvenih djelatnika već prebolio Covid i naravno da oni razmišljaju da se ne cijepe. Siguran sam da ćemo pokazati svjesnost i odgovornost i da će odaziv zdravstvenih djelatnika biti puno veći na cijepljenje, rekao je.
Ivica Lukšić, v.d. ravnatelja KB Dubrava rekao je kako su u KB Dubrava danas dobili naputak gdje se razjašnjava prijem cjepiva gdje bi se cijepljenje izvršilo od 27.-31.12.
– Što se tiče KB Dubrava, odaziv je vrlo dobar. Sigurno iznad 70 posto. Imamo kolege koji se i danas javljaju nakon inicijalne prijave jer neki od njih nisu bili sigurni da li se zbog preležane korone trebaju sad cijepiti ili trebaju pričekati određeno vrijeme. Siguran sam da će djelatnici KB Dubrava pokazati maksimalnu odgovornost što se tiče cijepljenja, rekao je.
Ante Ćorušić, ravnatelj KBC Zagreb rekao je kako je u Klinici za kardiologiju 100 postotni odaziv za cijepljenje.
– Klinika za internu medicinu 87 posto, Klinika za ženske bolesti je 83 posto. Vjerujem da će odaziv biti još i veći. Neodgovornih pojedinaca koji daju neodgovorne izjave uvijek ima, bilo sestre ili liječnici. Toga je bilo i toga će biti, rekao je.
Julije Meštrović, ravnatelj KBC Split, rekao je kako prvi broj odgovora za cijepljenje nije bio toliko velik da bi bio relevantan.
– Siguran sam da će biti puno veći odaziv i osobno ću se prvi cijepiti čim se pojavi cjepivo u Splitu, istaknuo je.
Alen Ružić, ravnatelj KBC Rijeka rekao je kako je u Rijeci generalno pozitivna situacija vezano za cijepljenje.
– U velikom uzorku ispitanika među liječnicima, 73 posto se već na prvi upit iskazalo da se želi cijepiti. Bilo je dosta pitanja vezano uz cijepljenje. Na dnevnoj osnovi imamo nove dopune prijavama i vidimo da će biti iznimno visok odaziv na cijepljenje, naglasio je.
Krešimir Luetić, predsjednik Hrvatske liječničke komore rekao je kako su liječnici entuzijastični oko cijepljenja.
– Siguran sam da će odaziv biti vrlo visok. Informacija koja se pojavila u medijima kako određen broj liječnika odbija cijepljenje, nije točna. Dio liječnika nije ili stigao odgovoriti na mail ili jednostavno nije bio u prilici odgovoriti na taj upit. Znači, liječnička komora, zajedno s ostalim komorama u zdravstvu pokrenut će kampanju informiranja. Dakle, nama su potrebne informacije. Kolegama, ali i medicinskim sestrama, ostalim zdravstvenim djelatnicima.
– I vjerujem da će uz jednu brzu i adekvatnu kampanju informiranja gdje će na najčešće postavljena pitanja odgovoriti najeminentniji stručnjaci koji se bave time, zapravo u zdravstvenom sustavu biti izrazito visoka procijepljenost osoblja, a samim time to će biti dobar primjer i samoj javnosti, rekao je.
Informativna kampanja oko cijepljenja
Silvio Bašić ne zna zašto se stvorila tolika fama u društvu oko cijepljenja.
– Ako okrenemo stvari, mi smo svi cijepljeni. Velika većina je prošla cijepljenje još kroz djetinjstvo. Cjepivo jest novo, ali tehnologija cjepiva datira već jako dugo vremena i unaprjeđuje se. Što se više unaprjeđuje, to je nastanak lijekova i cjepiva brži. Mislim kako će u našem društvu prevladati odgovornost i shvaćanje. Alternativu nemamo. Ako se ne cijepimo, znači da nam je život na kakav smo navikli onemogućen, rekao je.
Istaknuo je kako je jedini alat protiv ove bolesti cjepivo.
– Nema neke bitne razlike između ovog cjepiva ili dosadašnjih što se tiče sigurnosti ili učinkovitosti. Cjepivo je sigurno i naravno da postoji mali broj nuspojava kao i kod drugih cjepiva kao i kod cjepiva proziv gripe, dodao je.
Bolnički sustav
Bašić je rekao kako zahvaljujući entuzijazmu svih djelatnika u zdravstvu nisu detektirani kritični momenti Covid bolesnika i onih koji to nisu, a na koje je čitavo vrijeme bio stavljen veliki naglasak.
– Napravljen je čitav niz postupaka među njima je oformljenje pozivnog centra gdje se preusmjeravalo bolesnike iz KB Dubrava u druge zagrebačke bolnice. Isto tako, bolesnike iz cijele Hrvatske. Prebrodili smo opasnosti kojih smo se bojali, a to je da se svim stanovnicima pruži adekvatna zdravstvena skrb, naglasio je.
Krešimir Luetić je rekao kako je Covid kriza kao i sve druge krize osvijetlila sve ono najbolje i ono najlošije u nekom sustavu.
– Najbolje u sustavu su zdravstveni djelatnici. Ova kriza je pokazala da je to jedno bogatstvo koje imamo. S druge strane imamo financijsku nestabilnost sustava, infrastrukturni momenti u zdravstvenom sustavu još više su došli do izražaja. Sustav skrbi za Covid bolesnike i za ne Covid bolesnike. Sustav je prenapregnut. Do sad nismo imali situacije da se podižu šatori, puno sportske dvorane ili hoteli.
Istaknuo je kako je proteklih 8, 9 dana pokazalo s obzirom na kretanje epidemije da ćemo krenuti prema nižim brojevima novozaraženih, a samim time da će za 2-3 tjedna doći do rasterećenja bolničkog sustava da bi mogli početi funkcionirati relativno normalno.
– Ove brojke novooboljelih su rezultat postrožavanja mjera. Sve ono što je struka još 2.11. tražila i 30.11. je implementirano, dva do tri tjedna kasnije daje rezultate. Da smo ranije uveli ove strožije mjere, mogli smo ranije ove brojke smanjivati. Cjepivo je prilika našem društvu da se brzo vratimo u normalno i da gospodarske aktivnosti možemo vratiti u normalu i brzo se oporaviti. Možemo opet postati destinacija koja je poželjna svima, naglasio je.
Ivica Lukšić je rekao kako KB Dubrava još od starta pokušava pružiti najbolju skrb bolesnicima.
– Dolaskom jeseni, povećavanjem broja oboljelih i pretvaranjem KB Dubrava samo za liječenje Covid bolesnika, napori našeg osoblja su dovedeni do maksimuma. Srećom, nismo bili u situaciji da uskratimo mjesto ili da nismo u mogućnosti zbrinuti pacijente na pravi način. U tome svemu jaku su nam pomogli ostali zdravstveni djelatnici koji su iz drugih zagrebačkih bolnica došli. KB Dubrava danas funkcionira kao jedna velika zagrebačka bolnica u kojoj participiraju liječnici i medicinske sestre iz svih naših bolnica, istaknuo je.
Umor zdravstvenog osoblja
Ivica Lukšić je rekao kako je zdravstveno osoblje iscrpljeno, i da je sve učinjeno kako bi se detektiralo potencijalne situacije koje kod zdravstvenih djelatnika mogu dovesti do problema.
– Situacija s većim brojem umrlih stvara dodatan stres posebice kod mlađih liječnika. Nikada do sada nismo bili u KB Dubrava u ovakvoj poziciji. Uhvatili smo kliničku rutinu i cjelokupni sustav funkcionira vrlo dobro, rekao je.
Alen Ružić je rekao kako u KBC Rijeka trenutno imaju 164 Covid bolesnika o kojima skrbe.
– To je od početka pandemije maksimalan broj Covid bolesnika. Pružamo skrb i svim ostalim bolesnicima jer smo jedina bolnica u regija koja mora osigurati od traumatologije do liječenja akutnog infarkta srca i tako za sada dobro funkcioniramo. Covid bolesnici čine 20 posto svih hospitaliziranih u našoj bolnici. Bolesnici imaju najbolju zdravstvenu skrb, rekao je.
Julije Meštrović je rekao kako KBC Split funkcionira odlično s obzirom na uvjete.
– Imamo dovoljno postelja, respiratora i opreme i uređaje za liječenje visokim protokom kisika. Uvijek je problem osoblja. Unatoč svim tim naporima, imamo kolega, doktora, medicinskih sestara koji mjesecima rade u našem Covid centru i ne žele otići raditi negdje drugdje. Uvijek imamo 30-40 posto slobodnih mjesta, rekao je.
Meštrović je istaknuo kako se u ovom trenutku broj bolesnika u KBC-u Split smanjuje.
– Manje ih je na respiratorima. Ukupna smrtnost i onih koji su na respiratorima je niža ako se usporedi na dob, oko 49 posto, rekao je.
“Prevencija bolesti je majka sveukupne medicine”
Ante Ćorušić je rekao kako smo svi svjesni toga da je prevencija, pogotovo primarna, majka sveukupne medicine.
– Zato ne mogu razumjeti ljude koji sumnjaju u to cjepivo. Prevencija bolesti je majka sveukupne medicine. Prevencija karcinoma, prevencija kroz primarne, sekundarne programe. Ali primarna prevencija je isključivo edukacija i cijepljenje i mi to moramo poštivati, moramo njegovati i moramo se osloboditi tih nekih zlih slutnji koje iza svega vide teorije zavjere. Zavjere nema. Mi se jednostavno moramo kao zdravstveni djelatnici procijepiti da bi smanjili rizik prijenosa bolesti na naše pacijente, istaknuo je.
Nagrada od 10 posto
Silvio Bašić je rekao kako je siguran kako zdravstvenim djelatnicima kad su kretali u borbu protiv pandemije nije ni na kraj pameti bilo financijsko valoriziranje.
– Naravno da je Vlada imala sluha i htjela se zahvaliti ljudima koji su na prvoj crti obrane. Odlučila im je dodijeliti dodatak od 10 posto. Međutim, kako je sustav obračuna plaća komplicirana, tako je i veći broj bolnica napravio obračun plaća za studeni i nisu mogli obračunati ovaj dodatak koji će biti isplaćen na plaći za prosinac, rekao je.
Krešimir Luetić je rekao kako je odluka Vlade o nagradi liječnicima donijela popriličan nered u sustav.
– Nagrada od 10 posto je među najnižima u Europskoj uniji. Tko u ovim razmjerima pandemije može brojiti sate koliko je netko radio s pacijentom ili koliko je netko operirao Covid bolesnika, a onda operirao ne Covid bolesnika, pitao se Luetić.
– Ako se išlo s idejom nagrađivanja, trebalo se ići s idejom nagrađivanja svih zdravstvenih djelatnika jer su svi u potencijalnom riziku od zaraze. A onda se može razgovarati o dodatnom nagrađivanju onih najugroženijih, rekao je.
Naglasio je kako je dio kolega koji je otišao raditi na Covid odjel dobio čak dvije tisuće kuna manju plaću.
– Ljudi kad su išli raditi u Covid bolnicu nisu razmišljali hoće li biti i koliko će biti nagrađeni. Išli su spašavati živote i liječiti ljude. Čujem da se dio kolega odriče takve nagrade i da će dati u humanitarne svrhe, dodao je.
Ivica Lukšić je rekao kako je dobro prihvaćena odluka Vlade oko nagrade u KBC-u Dubrava.
– Moguće su pogreške u izračunu, ali ne bi smio nitko tko radi s Covid bolesnicima dobiti manju plaću, dodao je.
Ante Ćorušić je rekao kako je u KBC-u Zagreb svim zaposlenicima bila isplaćena plaća na vrijeme s dodatkom koji je Vlada donijela.
– Moguće da se negdje dogodio propust, ali većina ljudi je otišla dragovoljno raditi s pacijentima, bez namjere dodatka, istaknuo je.
Vijesti
Istraživanje: Komarci za pronalaženje ljudi koriste infracrveno detektiranje
“Nešto je na ljudima što komarce jednostavno snažno privlači. Osim mirisa i daha, izložena ljudska koža na njih djeluje kao svojevrstan neonski reklamni natpis na kojemu je istaknuto da je ‘bar s krvlju’ za njih otvoren.
To je stoga što komarci koriste infracrvene senzore smještene u rilcima ili ticalima koji se sastoje od 15 segmenata da bi pronašli plijen, pokazalo je novo istraživanje”, prenosi portal Science Alert.
Znanstvenici više od 100 godina pokušavaju otkriti kako komarcima uspijeva pronaći prikladnog domaćina
U mnogim dijelovima svijeta ubodi komaraca više su od iritacije. Oni šire patogene poput denge, žute groznice i virusa zike. Malarija, koju širi komarac Anopheles gambiae u 2022. godini je prouzročila više od 600.000 smrti, podaci su Svjetske zdravstvene organizacije (WHO).
Da bi izbjegli težu bolest ili samo izluđujuć svrbež, ljudi žarko žele otkriti na koji način spriječiti ubode ovih napasnih insekata. Znanstvenici već više od stotinu godina pokušavaju otkriti kako im uspijeva pronaći domaćina.
Istraživanje pokazalo da komarci imaju infracrvenu detekciju
Istraživanje koje su proveli znanstvenici s kalifornijskog sveučilišta Santa Barbara (UCSB) pokazalo je da komarci imaju još jedno čulo – infracrvenu detekciju, uz ostale znakove za čije postojanje znamo otprije, poput nosa za ugljični dioksid u ljudskome dahu i određenih tjelesnih mirisa, a sve da bi pronašli prikladnog domaćina.
“Vrsta komarca koju proučavamo, Aedes aegypti, iznimno je vješta u pronalaženju ljudskog domaćina” čijom će se krvlju hraniti, kazao je molekularni biolog Nicholas Debeaubien s UCSB-a. Dobro je poznato da komarci poput ovoga koriste više tragova da bi pronašli žrtvu na daljinu. “To su ugljični dioksid koji ljudi izdišu, mirisi, vlažnost i toplina njihovih tijela, no sve ima ograničenje jer insekti loše vide, a jak vetar i brzi pokreti mogu poremetiti njihova kemijska čula”, rekao je Debeaubien. Stoga su se znanstvenici zapitali mogu li komarci zamijetiti i nešto pouzdanije kada je posrijedi pronalazak “obroka”, a pokazalo se da je to infracrveno zračenje našeg tijela.
Mužjaci bezopasni, ženkama krv potrebna za razvoj jajašaca
Poznato je da su mužjaci komaraca bezopasni, no ženkama je krv potrebna za razvoj jajašaca.
Proučavajući ženke komaraca istraživači su postavili kaveze i u svaki smjestili 80 ženki starih od jednog do tri tjedna uz razne lažne domaćine koje su predstavljale razne kombinacije termoelektričnih ploča, ugljičnog dioksida iz koncentracije ljudskog daha i mirisi čovjeka, a sve da bi snimili petominutne videozapise i pratili njihovo ponašanje u potrazi za domaćinima.
Opisali su “slijetanje komarca i guranje rilca kroz mrežicu kaveza, što podsjeća na slijetanje ženke na čovjeka te potom traženje mjesta na kojemu svojim rilcem uzimaju uzorak s površine kože.”
Neki od komaraca bili su izloženi termoelektričnoj ploči prosječne temperature ljudske kože od 34 stupnja Celzijusa, koja je također služila kao izvor infracrvenog zračenja. Drugi su bili izloženi temperaturi okoline od 29,5 °C, za koju se zna da komarcima odgovara, ali ne emitira infracrveno zračenje.
Želja komarca za krvlju udvostručila se kad je mamcu s CO2 i mirisom dodan i infracrveni faktor
Svaki mamac zasebno – CO2, miris ili infracrveno zračenje – nije uspio pobuditi zanimanje komaraca. Znači da bilo koji pojedinačni mamac sam po sebi ne stimulira u komaraca aktivnost potrage za domaćinom. No očigledna žudnja ovog insekta za krvlju udvostručila se kad je mamcu s CO2 i mirisom dodan i infracrveni faktor.
Na udaljenosti od 10 centimetara ovi insekti mogu detektirati temperaturu naše kože i izravno je osjetiti kada slete na površinu kože. No mogu je osjetiti i na većoj udaljenosti jer se ona pretvara u elektromagnetske valove, uglavnom u infracrvenom spektru. Primjerice, životinje poput otrovnica mogu osjetiti infracrveno zračenje svojega plijena, pa su se znanstvenici zapitali mogu li i komarci.
Ticala sadrže infracrvene senzore s proteinom osjetljivim na temperaturu
Tim istraživača je ustvrdio da se u njihovim ticalima nalaze infracrveni senzori u kojima je protein osjetljiv na temperaturu – TRPA1. Kad je tim uklonio gen za ovaj protein komarci nisu uspijevali detektirati infracrveno zračenje.
Rezultati istraživanja pomažu pojasniti zašto, čini se, komarce posebno privlači izložena ljudska koža i zašto je široka odjeća – kroz koju se raspršuje infracrveno zračenje – tako učinkovit nevidljivi plašt protiv njih.
Saznanje koje bi moglo rezultirati učinkovitijom obranom od komaraca
I to bi saznanje moglo rezultirati nešto učinkovitijom obranom od komaraca, poput mogućnosti za stvaranje zamki koje bi kao mamac koristile toplinsko zračenje temperature kože. Mergulhe na magia de ganesha gold , a mais nova sensação em slots no nosso cassino online! Inspirada no deus hindu da sabedoria, esta aventura promete muitas emoções e grandes prêmios. Viva a experiência única dos gráficos deslumbrantes e trilhas sonoras cativantes enquanto testa sua sorte. Não perca tempo e venha descobrir o poder de Ganesha Gold agora mesmo!
“Premda su tako sićušni komarci su odgovorni za više ljudskih smrti od bilo koje druge životinje”, kazao je DeBeaubien. “Naše je istraživanje poboljšalo razumijevanje načina na koji komarci napadaju ljude i ponudilo nove mogućnosti kontrole prijenosa bolesti koje ovi insekti prenose.”
Istraživanje je objavljeno u časopisu Nature.
Svijet
Svijet se priprema na odgovor Izraela: “Na rubu litice smo”
Pozivi na suzdržanost dolaze sa svih strana svijeta unatoč tome što je Izrael obećao odgovoriti na napad Irana.
Načelnik glavnog stožera izraelske vojske Herzi Halevi rekao je: “Ovo lansiranje tolikog broja projektila, krstarećih projektila i dronova, na izraelski teritorij imat će odgovor.”
Iranski napad projektilima i dronovima koji se dogodio tijekom vikenda, bio je odmazda na smrtonosni izraelski napad na iranski konzulat u Damasku, Siriji, 1. travnja.
Izraelski ratni kabinet raspravljao je o nizu opcija na sastanku u ponedjeljak, s namjerom da se odgovori Iranu, ali bez izazivanja globalnog rata, izvijestio je jučer izraelski kanal 12.
“Na rubu smo litice i moramo se maknuti”, rekao je visoki predstavnik Europske unije za vanjsku politiku i sigurnost Josep Borrell za španjolski radio Onda Cero te dodao: “Moramo stati na kočnicu i ubaciti u rikverc.”
Francuski predsjednik Emmanuel Macron, njemački kancelar Olaf Scholz i britanski ministar vanjskih poslova Lord Cameron uputili su slične apele. Washington i glavni tajnik Ujedinjenih naroda Antonio Guterres također su pozvali na suzdržanost.
Rusija se suzdržala od javnog kritiziranja svog saveznika Irana, ali je također pozvala na suzdržanost u odgovoru, piše Sky News.
Kina je izjavila kako vjeruje da bi Iran mogao “dobro podnijeti situaciju i poštedjeti regiju daljnjih previranja”, istovremeno čuvajući svoj suverenitet.
Italija, koja trenutno predsjeda G7, rekla je da je otvorena za nove sankcije Iranu i sugerirala da će sve nove mjere biti usmjerene na pojedince.
Podsjetimo, Iran će odgovoriti na bilo kakve postupke protiv njegovih interesa, rekao je predsjednik Ebrahim Raisi, a prenosi agencija ISNA, dan nakon što je Izrael upozorio da će odgovoriti na napad koji je Teheran izveo prošlog vikenda bespilotnim letjelicama i projektilima.
Izrael poziva na jače sankcije protiv Irana
Izraelski ministar vanjskih poslova Israel Katz rekao je u utorak kako poziva zemlje da uvedu sankcije na iranski raketni program i proglase njegovu Revolucionarnu gardu terorističkom organizacijom nakon prvog izravnog napada Irana na Izrael.
“Uz vojni odgovor na ispaljivanje projektila i bespilotnih letjelica, vodim diplomatski napad na Iran”, rekao je Katz u objavi na društvenim mrežama.
Katz je dodao da je poslao pisma u 32 zemlje i razgovarao s mnogim kolegama, pozivajući ih da “uvedu sankcije na iranski raketni projekt i proglase Revolucionarnu gardu terorističkom organizacijom, kao način da zaustave i oslabe Iran”.
“Moramo zaustaviti Iran sada, prije nego što postane prekasno”, kaže Katz.
Izrael je rekao da će odgovoriti na iranski napad projektilima i dronovima koji se dogodio tijekom vikenda, unatoč pozivima saveznika na suzdržanost kako bi se izbjegla eskalacija sukoba na Bliskom istoku.
Skupina sedam industrijski najrazvijenijih zemalja G7 već radi na paketu koordiniranih mjera protiv Irana, objavio je britanski premijer Rishi Sunak.
Svijet
Wall Street u minusu, pale dionice Applea i Tesle
NA WALL Streetu su jučer burzovni indeksi oštro pali zbog geopolitičkih napetosti i jer je sve jasnije da američka središnja banka neće smanjiti kamatne stope tako brzo kao što se očekivalo.
Dow Jones oslabio je 0.65 posto, na 37.735 bodova, dok je S&P 500 skliznuo 1.20 posto, na 5061 bod, a Nasdaq indeks 1.79 posto, na 15.885 bodova.
Napad na Izrael i kamate
Oštar pad indeksa drugi dan zaredom posljedica je, među ostalim, napetosti na Bliskom istoku, nakon što je Iran je u subotu navečer lansirao niz dronova prema izraelskom teritoriju, a Izrael najavio osvetu.
Osim toga, sve je jasnije da američka središnja banka neće žuriti sa smanjenjem kamata jer je inflacija i dalje povišena.
Jučer je objavljeno da je promet u trgovini na malo u SAD-u u ožujku porastao 0.7 posto na mjesečnoj razini, znatno više nego što su analitičari očekivali.
To pokazuje da potrošači ne posustaju, unatoč povišenoj inflaciji, i da bi se rast potrošačkih cijena mogao nastaviti.
Zbog toga su gotovo sasvim splasnule nade ulagača da će Fed početi smanjivati kamatne stope u lipnju.
Oštar pad dionica Applea i Tesle
S&P 500 i Nasdaq indeks našli su se pod pritiskom i zbog oštrog pada cijena dionica Applea i Tesle.
Cijena Applea pala je nakon što je objavljeno da je prodaja iPhonea u prvom tromjesečju pala oko 10 posto, a Tesle nakon objave da će zbog pada prodaje ta kompanija otpustiti oko 10 posto zaposlenih u svijetu.
A na većini europskih burzi cijene su dionica jučer porasle. Doduše, londonski FTSE indeks oslabio je 0.38 posto, na 7965 bodova, n frankfurtski DAX ojačao je 0.54 posto, na 18.026 bodova, a pariški CAC 0.43 posto, na 8045 bodova.
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prije
(NE)RADNI DANI / Donosimo radno vrijeme trgovina u Zadru ove nedjelje…
-
magazin4 dana prije
SUBOTA U KULTU: Izložba Priča o Marku Ostarčeviću (Thrift Playboy)
-
magazin5 dana prije
VAŽNO! S Višnjika objavili upute za posjetitelje koncerta Doris Dragović
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prije
FOTOGALERIJA / Svečana sjednica Gradskog vijeća
Žika
23. prosinca 2020. at 9:37
Ako se cepim dali još moram da perem ruke?
GTJ
23. prosinca 2020. at 9:54
…mnoge “ruke” ne bi mogli oprati ni sva mora,ni svi oceani svijeta,mr”kobajagi” Žika!!
Plenki&Pupi
28. prosinca 2020. at 15:05
Pitali Jožu Manolića što misli o povijesnom događaju, cijepljenju gospođe Branke Aničić.
Joža je rekao: Mladost ludost!
@Plenki...
28. prosinca 2020. at 22:32
Tebi je jako dosadno u životu…Javi ako imaš volje raditi!