ZADAR / ŽUPANIJA
URANJENO PROLJEĆE Sunčano i za kraj tjedna. Danas temperature idu preko 22 °C!

Danas sunčano, ponegdje s malom naoblakom, a na srednjem i južnom Jadranu i s maglom. Vjetar uglavnom slab, na Jadranu od sredine dana mjestimice umjeren sjeverozapadni, uz obalu i jugozapadni. I dalje iznadprosječno toplo s najvišom dnevnom temperaturom većinom od 17 do 22 °C, u unutrašnjosti Dalmacije i malo višom.
U subotu prolazno jače naoblačenje sa sjevera, uglavnom u unutrašnjosti gdje mjestimično može pasti i malo kiše. Na Jadranu će prevladavati sunčano. Zapuhat će umjeren sjeveroistočni, u Slavoniji i Baranji sjeverozapadni vjetar, a duž obale i na otocima umjerena i jaka bura, podno Velebita s olujnim udarima. Najniža temperatura zraka od 0 do 5 na kopnu te od 6 do 11 na Jadranu, a najviša dnevna uglavnom od 12 do 17 °C, samo u gorskim područjima malo niža.
IZGLEDI VREMENA:
U unutrašnjosti umjereno oblačno, povremeno uz povećanu naoblaku, osobito u subotu kad postoji i mala vjerojatnost za mjestimičnu slabu kišu. U ponedjeljak sunčanije. Na Jadranu pretežno sunčano, samo u subotu uz prolaznu umjerenu naoblaku. Zapuhat će umjeren sjeverni i sjeveroistočni vjetar, u gorju s jakim udarima, a na Jadranu umjerena i jaka, na udare i olujna bura. Vjetar će tijekom nedjelje slabjeti. Manje toplo, osobito na kopnu u nedjelju.

ZADAR / ŽUPANIJA
POZIV VJERNICIMA / U nedjelju u crkvi sv. Frane dan molitve i zahvale za Franjevačku provinciju sv. Jeronima

Dan molitve i zahvale za Franjevačku provinciju sv. Jeronima će biti u nedjelju, 30. ožujka u crkvi sv. Frane u Zadru.
U 17 sati će biti Klanjanje pred Presvetim u zahvalnosti Bogu na svemu i molili da svojim blagoslovima obnovi i pomogne na putu restrukturiranja.
U 18,30 će biti pjevana Večernja molitva s narodom u crkvi sv. Frane, a poslije svečano misno slavlje predvodi fra Domagoj Runje, generalni vizitator Provincije. Sudjelovat će i fra Tomislav Šanko i drugi svećenici.
Zadarski franjevci potiču vjernike i pozivaju ih da im se pridruže u molitvi i zahvali za sve darove kroz duga stoljeća najstarije hrvatske franjevačke Provincije.
Brojni franjevci kroz stoljeća djelovali su na području Zadarske nadbiskupije i to je prigoda zahvaliti Bogu na svima, pa i franjevcima koji k djeluju u Samostanu sv. Frane i u župi Presvetog Srca Isusova na Voštarnici u Zadru.
U nedjelju će samostani na razini cijele Provincije organizirati molitveni dan zahvale, zajedničku molitvu i Misu u zahvali Bogu za Provinciju.
Razlog je što na Uskrsni utorak, 26. travnja, Provincija sv. Jeronima mijenja svoj status – službeno će se zvati Kustodija ovisna o Hrvatskoj franjevačkoj provinciji sv. Ćirila i Metoda sa sjedištem u Zagrebu.
U toj molitvi će se pridružiti i Hrvatska franjevačka provincija sv. Ćirila i Metoda koja će sa svojom braćom i u svojim samostanima organizirati slično – tako da će molitvom biti povezani zajedno sa svojim vjernicima.
Podsjećamo: članovi te Provincije bili su bl. Jakov Zadranin, fra Ivo Peran, sklladatelj poznate tzv. Peranove mise koja se najviše pjeva u puku, fra Bernardin Škunca.
Kroz stoljeća su franjevci razvijali propovjedničku i ispovjedničku djelatnost po našim gradovima, selima i otocima. Rado su primani kao korizmeni propovjednici i pučki misionari.
Iz samostana, škola i učilišta te Provincije izašli su brojni crkveni i društveni vođe, nacionalni preporoditelji, pisci, prirodoznanci, arheolozi, skupljači narodnog blaga, teolozi, mistici, mučenici. Devetorica franjevaca te Provincije su ubijeni kao žrtve komunista nakon Drugog svjetskog rata, a brojni su bili zatvarani i proganjani. Franjevci te Provincije djeluj i kao dušobrižnici među Hrvatima u Argentini, a fra Ilija Barišić je misionar u Kongu.
Papa Nikola IV. – Girolamo Masci d`Ascoli, podrijetlom iz Lisciana (Ascoli Piceno), došao je u Samostan Sv. Frane u Zadru kao mladić gdje je započeo školovanje i pristupio Franjevačkom redu. Prije nego je postao papa, bio je gvardijan samostana, provincijalni ministar (1272.) Provincije koja je imala sjedište u zadarskom samostanu te kardinal. Postao je 191. papa Katoličke Crkve. Pontifikat je počeo 22. veljače 1288., a završio svojom smrću 4. travnja 1292. godine. Kada je Girolamo (Jeronim) postao papa, crkvi sv. Frane u Zadru darovao je drveni kip Bezgrešnog Začeća za istoimeni oltar koji se do danas nalazi u toj crkvi.
ZADAR / ŽUPANIJA
31. OŽUJKA / Akademik Miro Gavran gostuje u Matici hrvatskoj u Zadru

U ponedjeljak, 31. ožujka u 19.00 u Ogranku Matice hrvatske u Zadru gostuje predsjednik Matice hrvatske akademik Miro Gavran.
U prigodnom posjetu Ogranku dodijelit će se zahvalnica predsjedništva Matice hrvatske dr. sc. Radomiru Juriću, predsjedniku Ogranka Matice hrvatske u Zadru, za dugogodišnji iznimno uspješan rad na ostvarivanju programa Matice hrvatske.
ZADAR / ŽUPANIJA
ŽUPANIJSKI DANI / 5. travnja svečano otvaranje rute Camino Zadar – nova destinacija za hodočasnike i ljubitelje prirode

Županijski dani 2025. počinju u subotu, 5. travnja 2025. svečanim otvaranjem rute Camino Zadar- novog dijela mreže Camino Hrvatska. Ova ruta postaje dio europske mreže hodočasničkih puteva koji vode prema Santiago de Composteli, čime se Hrvatska dodatno pozicionira na karti međunarodnih hodočasničkih destinacija.
Ruta Camino Zadar pruža jedinstveno iskustvo svim posjetiteljima – od duhovnog i kulturnog do prirodnog bogatstva. Kroz povijesne gradske jezgre, slikovite krajolike i drevne puteve, hodočasnici će moći doživjeti ljepotu zadarskog područja na poseban način, slijedeći stope srednjovjekovnih hodočasnika.
Camino Hrvatska dio je globalnog hodočasničkog pokreta, a obuhvaća više ruta koje povezuju različite dijelove zemlje, omogućujući hodočasnicima istraživanje bogate kulturne i povijesne baštine Hrvatske. U posljednjih nekoliko godina, hrvatske Camino rute privukle su brojne zaljubljenike u hodočašće, prirodu i aktivni turizam. Uz Camino Krk, Camino Imota i druge rute, Camino Zadar predstavlja novi korak u razvoju ovog projekta.
Hodočasnički putevi u Hrvatskoj imaju dugu tradiciju. Još u srednjem vijeku, hrvatski su hodočasnici putovali prema Santiago de Composteli, Rimu i Jeruzalemu, prolazeći kroz domaće i međunarodne rute. Camino de Santiago jedan je od najpoznatijih svjetskih hodočasničkih puteva, a njegovi odvojci kroz Hrvatsku omogućuju ponovni susret s ovom tradicijom i jačanje kulturnih i turističkih veza s Europom.
U sklopu programa otvaranja organizirana je hodnja od groblja u Kožinu s početkom u 7,30 sati , preko zaseoka Prorokovići i Ninskih stanova do Nina gdje će po dolasku u 12 sati biti služena sveta misa u crkvu sv. Anselma. Ruta pješačenja duga je 13 kilometara. Nakon mise predviđen je program svečanog otvaranja kod spomenika Grguru Ninskom te hodočasnički ručak kojeg je omogućio Lovački savez Zadarske županije.
Broj hodočasnika koji će na kraju ove rute dobiti Compostelu je ograničen te se svi koji žele sudjelovati moraju prijaviti na: https://forms.gle/FoS4eTqdHVQiTkZS9
Više informacija o događaju i rutama dostupno je na službenim stranicama Camino Hrvatska www.caminocroatia.com
-
magazin6 dana prije
(PREDIZBORNA) SUBOTNJA ŠPICA
-
ZADAR / ŽUPANIJA5 dana prije
MORATE U SPIZU? Ovo je radno vrijeme trgovina u Zadru ove nedjelje…
-
Hrvatska1 tjedan prije
ZNATE LI KADA SE POMIČE SAT? / Uskoro prelazimo na ljetno računanje vremena
-
Sport5 dana prije
OBAVIJEST: Dan sporta se prebacuje u Dvoranu Krešimira Ćosića