Connect with us

Hrvatska

HZJZ se oglasio o povezanosti između AstraZenece i poremećaja zgrušavanja krvi

Objavljeno

-

Niz europskih zemalja je zaustavio cijepljenje protiv koronavirusa cjepivom AstraZenece nakon što je nekoliko osova umrlo od poremećaja zgrušavanja krvi nakon primanja cjepiva. Kako je objavila Agencija za lijekove u petak, i u Hrvatskoj je umrla jedna osoba koja se dovodi u sličnu sumnju. Riječ je o ženi u dobi od 91 godine koja je umrla od tromboembolije tri dana nakon cijepljenja cjepivom kompanije AstraZeneca. Oglasio se i HZJZ.

Njihovo priopćenje prenosimo u cijelosti.

“Vezano uz pojavu informacija o slučajevima stvaranja krvnih ugrušaka i obustavljanju cijepljenja ovim cjepivom u nekoliko zemalja članica Europske unije iz predostrožnosti, želimo izvijestiti da prema izvješću Povjerenstva za ocjenu rizika na području farmakovigilancije pri Europskoj agenciji za lijekove (EMA):

  • nema uzročno-posljedične povezanosti između primjene cjepiva COVID-19 Vaccine AstraZeneca i poremećaja zgrušavanja
  • korist primjene predmetnog cjepiva nadmašuju rizike
  • cjepivo se treba nastaviti primjenjivati.

Nije utvrđena uzročno-posljedična povezanost poremećaja zgrušavanja i cijepljenja:

Povodom smrtnog ishoda jedne osobe u Austriji zbog višestruke tromboze (stvaranje krvnih ugrušaka u krvnih žilama) te razvoja plućne embolije nakon cijepljenja sa AstraZencinim cjepivom u druge osobe, Europska agencija za lijekove (EMA) je po žurnom postupku pokrenula pregled postojeće te zatražila dostavu dodatne dokumentacije od strane proizvođača.

S obzirom da tromboembolijski događaji, uključujući i duboku vensku trombozu, nisu navedeni kao moguće nuspojave u odobrenim dokumentima o cjepivu koji sadrže informacije o nuspojavama iz provedenih kliničkih ispitivanja te cijepljenja u široj populaciji, ovi poremećaji zgrušavanja krvi shvaćeni su kao sigurnosni signal tj. informacija o novom ili nepotpuno dokumentiranom štetnom događaju koji je potencijalno uzrokovan lijekom i koji zahtijeva daljnju istragu.

Hitni postupak procjene detektiranog sigurnosnog signala provodi Povjerenstvo za ocjenu rizika na području farmakovigilancije (PRAC) pri Europskoj agenciji za lijekove. PRAC će nastaviti ocjenu tromboembolijskih događaja uz primjenu predmetnog cjepiva.

Trenutno dostupne informacije ukazuju da broj tromboembolijskih događaja u cijepljenih osoba nije veći od broja koji je zabilježen u općoj populaciji. Tako je do 10. ožujka 2021. godine prijavljeno 30 slučajeva tromboembolijskih događaja na približno 5 milijuna ljudi cijepljenih cjepivom COVID-19 Vaccine AstraZeneca u Europskom gospodarskom prostoru (EGP), što je značajno manje od očekivanog broja tromboembolija u općoj populaciji koje se dogode neovisno o cijepljenju.

Stoga je preliminarna ocjena Povjerenstva da korist primjene predmetnog cjepiva i dalje nadmašuje rizike te se za vrijeme trajanja ocjene cjepivo može nastaviti primjenjivati. Naime, poremećaji zgrušavanja su vrlo rano tijekom pandemije prepoznati kao opasan i prognostički vrlo nepovoljan događaj tijekom same bolesti COVID-19, koji je nerijetko povezan i sa smrtnim ishodom. Odbijanjem cjepiva kod kojeg nije potvrđena uzročno-posljedična povezanost sa tromboembolijskim događajima u pandemijskim uvjetima osobe, naročito one koje pripadaju prioritetnim skupinama za cijepljenje, se izlažu povećanom riziku zaražavanja i obolijevanja od COVID-19, sa svim popratnim komplikacijama, uključujući i razvoj tromboza i embolija.

Spomenute osobe u Austriji cijepljene su serijom ABV5300 cjepiva, pa su one države koje imaju istu seriju iz predostrožnosti privremeno zaustavile cijepljenje, dok se ne isključi uzročno-posljedična povezanost ovih događaja. Navedena serija nije stavljena u promet u Republici Hrvatskoj, no iz predostrožnosti je istragom obuhvaćena serija ABV3025 koja je dostupna u RH. Prema navodima HALMED-a, preliminarna istraga pokazuje da nema odstupanja od dobre proizvođačke prakse koja bi mogla utjecati na kakvoću predmetnih serija cjepiva.

Kao što su prenijeli mediji, Svjetska zdravstva organizacije se također oglasila s tvrdnjom da nema opravdanja za prestanak cijepljenja cjepivom tvrtke AstraZeneca jer da nema utvrđene uzročno-posljedične povezanosti između tromboembolije i cijepljenja.

Praćenje nuspojava:

Sva cjepiva protiv COVID-19 podvrgnuta su tzv. pojačanom praćenju kao zakonski propisanom načinu praćenja sigurnosti svakog novog lijeka (cjepiva) koji je odobren za stavljanje u promet. U sklopu pojačanog praćenja prikupljaju se prijave sumnji na nuspojave koje analizira i ocjenjuje zajedničko Povjerenstvo HALMED-a i HZJZ-a. Nuspojave na cijepljenje, kao i na druge lijekove mogu prijaviti liječnici koji provode cijepljenje na obrascu HALMED-u i HZJZ-u, a također mogu prijaviti i građani odnosno osobe koje su se cijepile putem online obrasca na internetskim stranicama HALMED-a.

Hrvatsko iskustvo u cijepljenju protiv COVID-19:

Prema preliminarnim podacima iz baze eCEZDLIH&eCIJEPIH u Hrvatskoj je do 11. ožujka utrošeno 84.581 doza cjepiva AstraZeneca, 178.377 cjepiva Pfizer–BioNTech te 23.063 doza cjepiva Moderna. U Hrvatskoj je do 12. ožujka 2021. godine zabilježeno 1.408 prijava sumnji na nuspojave cjepiva čemu se više podataka može pronaći na poveznici:

Do sada u Hrvatskoj nije zaprimljena niti jedna prijavu sumnje na nuspojavu sa smrtnim ishodom za koju je utvrđena uzročno-posljedična povezanost s cijepljenjem cjepivima protiv bolesti COVID-19. Zabilježena je jedna prijava plućne embolije sa smrtnim ishodom u 91-godišnje osobe koja je vremenski povezana s primjenom cjepiva COVID-19 Vaccine AstraZeneca, međutim iz trenutačno dostupne medicinske dokumentacije nije moguće ocijeniti uzročno-posljedičnu povezanost s cijepljenjem. Zatražena je dodatna dokumentacija kako bi se mogla ocijeniti uzročno-posljedična povezanost između primjene cjepiva i smrtnog ishoda.

S obzirom na sve navedeno, u Hrvatskoj je neophodno kontinuirano nadalje provoditi cijepljenje cjepivom proizvođača AstraZeneca, kao i proizvođača Moderna i Pfizer, sukladno Planu cijepljenja.”

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Macan o Milanoviću i Plenkoviću: Lažu i jedan i drugi

Objavljeno

-

By

Politički analitičar Krešimir Macan komentirao je odnos predsjednika Zorana Milanović i premijera Andreja Plenkovića te nadolazeće predsjedničke izbore. Macan kaže da smo ušli u novu etapu sukoba Milanović – Plenković. “Ovo je predsjednička kampanja. Milanović vrlo lukavo, smišljeno koristi svoju poziciju kako bi eliminirao sve druge kandidate. Svi su sa strane jer je sukob Milanović -Plenković. Time Milanović poručuje: znate koga morate birati – njega ili mene”, smatra Macan.

Prije je bilo neslaganje, a sad je do kampanje, tvrdi Macan.

“Manipuliraju i jedan i drugi. Milanović možda malo bolje. Ali lažu i jedan i drugi.”

Milanović i Plenković su sada u svoj sukob uključili i Hrvatsku vojsku, a uskoro ističu mandati i većini diplomata.

“Gledat ćemo to do kraja ovog mandata, a ako hrvatski građani ne odluče drugačije, vjerojatno ćemo gledati i sljedećih pet godina, što je vrlo žalosno za hrvatsku diplomaciju”, rekao je Macan i dodao da nam nestaju najbolji kadrovi iz diplomacije.

“Diplomacija je isto kao i vojska – živi posao. Morate raditi taj posao da biste bili utrenirani i dobri. Nažalost stradavaju i jedni i drugi, vojska i diplomacija”, ističe.

Macan smatra da će predsjednička kampanja biti gora od parlamentarne.

“Mislim da predsjednik Milanović s ovom strategijom bolje prolazi nego ostali. On je u prvom planu. Oni koji ga vole voljet će ga i sad, bez obzira manipiulirao on ili lagao. A isto vrijedi i za HDZ-ovce. Ali dolazimo do polarizacije kao u Americi. Nema više argumenata. Trump priča jedno, Harris priča drugo i njihovi ne mogu uopće razgovarati.”

Macan tvrdi da uvijek neodlučni odlučuju, a oni koji su sigurni u svog kandidata se polariziraju. “Milanović homogenizira apsolutno svoje birače. Drugih nema u medijima. Gdje su?”

“Milanović ni ne spominje Primorca jer mu je nebitan”
Za kandidata Dragana Primorca, Macan smatra da nije izašao iz sjene Andreja Plenkovića. “Imao je prilike gdje je mogao nastupiti jače, ispalo je baš da ponavlja narativ HDZ-a.”

Primorac radi odličan posao što se tiče terena, ukazuje Macan.

“Ali ovdje se radi o dva milijuna birača. Ne možete doći do dva milijuna birača terenskim radom, nego kroz medije. Predsjednik Milanović je postavio okvir u kojem su svi drugi nebitni. Primorac mora pod svaku cijenu probiti taj okvir da bi bio relevantan. Vidite da Milanović njega rijetko kad spominje i to je dokaz da se radi taj okvir. Jer ako se ne osvrće na njega, nije mu bitan”, kazao je Macan.

I za ostale kandidate Macan poručuje da bi se trebali više pojavljivati u medijima, kako bismo više čuli o njima.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Pet zanimanja u kojima umjetna inteligencija već mijenja ljude, na popisu je i jedan od najplaćenijih

Objavljeno

-

By

Od više od 2.800 vještina na radnim mjestima koje je identificirao Indeed Hiring Lab, ni za jednu nije “veoma vjerojatno” da će biti zamijenjena generativnom umjetnom inteligencijom, navodi se u izvješću objavljenom 25. rujna.

Većina vještina, njih 68,7%, ima “veoma malu” ili “malu vjerojatnost” da će biti zamijenjena umjetnom inteligencijom, dok 28,5% vještina može “potencijalno” biti zamjenjivo.

Indeed izvješće ispitalo je vještine kao što su komunikacija, liderstvo i organizacija, više tehničkih vještina uključujući specifične jezike kodiranja i praktične vještine kao što su kuhanje i davanje lijekova, piše CNBC, a prenosi Nova.rs.

Nema posla u kojima AI može skroz zamijeniti čoveka
“uspjeli smo uzeti sve ove vještine, mapirati ih na više milijun oglasa za posao koje smo imali u posljednjih godinu dana, a zatim procijeniti: Bi li AI mogao zamijeniti ljudsko biće u obavljanju ove konkretne funkcije posla?”, kaže Svenja Gudell, glavna ekonomistica kompanije Indeed. “Kada smo to uradili, rezultat je zapravo bio prilično upečatljiv, jer smo otkrili da zaista ne postoje vještine – doslovno ih je nula – koje bi vrlo vjerojatno bile zamjenjive.” Indeed je koristio GPT-4o, najnoviji OpenAI multimodalni generativni AI model, za procjenu vlastite sposobnosti za obavljanje radnih vještina u tri oblasti: pružanje teorijskog znanja u vezi s vještinama, korištenje tih vještina za rješavanje problema i izvršavanje tih vještina bilo fizički ili digitalno. Model je zatim koristio tu procjenu da ocijeni vjerojatnost može li generativna umjetna inteligencija zamijeniti osobu u izvršavanju date vještine.

Istraživanje pokazuje da je umjetna inteligencija za sada prikladna samo da služi kao podrška radnicima: iako AI ima relativno visoku tehničku kompetenciju, bez jače sposobnosti rješavanja problema i praktične funkcionalnosti, ne može se natjecati s ljudskim radom.

Gudell navodi da bi AI mogao služiti kao vrlo napredan digitalni asistent i mogao bi nas učiniti produktivnijima u nekim postavkama. “Ali, to još uvijek ne zamjenjuje čovjeka.”

Poslovi u kojima AI ima najveći potencijal
Ipak, istraživači su u svojoj studiji razmotrili 16 zanimanja i istaknuli pet poslova koji uključuju najveći udio vještina koje imaju potencijal da budu zamijenjene umjetnom inteligencijom. To su:

Računovodstveni stručnjaci

Specijalisti za marketing i oglašavanje

Programeri softvera

Administrativno pomoćno osoblje u zdravstvu

Osiguravajuća potraživanja i službenici inspekcije

“Tehnička i često ponavljajuća priroda vještina potrebnih za te uloge daje prednost AI-u, pored činjenice da ta zanimanja obično zahtijevaju manje fizičke interakcije”, kaže Gudell.

S druge strane, najmanje je vjerojatno da će zanimanja koja zahtijevaju razmjenu klijenata ili kupaca, fizičko prisustvo ili rješavanje problema koji se manje ponavljaju biti zamjenjiva, dodaje ona, navodeći kao primjer poslove u zdravstvu, kao što je medicinska sestra.

Ipak, radnici ne bi trebali zazirati od određenih puteva u karijeri koji su podložniji zameni AI-om, kaže Gudell. Umjesto toga, objašnjava ona, ljudi koji su zainteresirani za razvoj softvera, na primjer, trebaju naučiti koristiti AI alate kako bi povećali svoju produktivnost i povećali svoju konkurentnost na tržištu rada.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Nova metoda koja spašava život: U kojim bolnicama se može dobiti implantant i pokriva li troškove HZZO?

Objavljeno

-

By

Gosti Novog dana kod našeg Tihomira Ladišića bili su Miodrag Katalenić, direktor CATEH-a, i Mladen Šercer, direktor medicinske proizvodnje u CATEH-u, koji su govorili o velikom medicinskom uspjehu u KB-u Dubrava i svojim medicinskim proizvodima.

Podsjetimo, prvi put u Hrvatskoj i regiji neurokirurzi su pacijentici ugradili printani nadomjestak lubanje od PEEK-a, materijala koji je najsličniji kosti. Iako je riječ o iznimno skupom nadomjesku, koji stoji od 5 do 7 tisuća eura – pacijenti ga mogu dobiti na teret HZZO-a.

Miodrag Katalenić opisao je sami medicinski pothvat: “To je dosta složen proces iza kojeg stoji desetogodišnje istraživanje. Što se tiče konkretnog slučaja u Dubravi, to je rezultat petogodišnjeg istraživanja i suradnje s proizvođačem rada. Ovakvom metodom, tehnologijom 3D printanja se nadomješta svaki dio tijela, na osnovu CT-a pacijenta izradi se postojeće stanje i na osnovu tog modela se po mjeri pacijenta napravi implantant koji odgovara točno tom pacijentu. ”

Kada pacijent može dobiti implantant?

Katalenić je objasnio u kojem slučaju i na koji način pacijent može dobiti nadomjestak za dio tijela: “Kada liječnik koji liječi pacijenta odluči da konvencionalni i serijski proizvodi njemu nisu adekvatni i nisu najbolje rješenje, onda se kontaktira nas da se napravi individualni proizvod. Mi radimo isključivom implantante na zahtjev liječnika po mjeri pacijenta.”

Mladen Šercer odgovorio je na pitanje kako se tvrtka odlučila baš za ovu tehnologiju proizvodnje: “Istraživali smo nekoliko tehnologija i proizvođača dok se nismo odlučili za proizvođača kod kojeg smo kupili printer. Prevladavajuća odluka je bila da je to printer s certifikatom i da ne mijenja ulazna svojstva materijala na izlazu iz printera tako da imamo potpunu biokompatibilnost materijala.”

Direktor CATEH-a naveo je što je sve tvrtka proizvela: “Uglavnom se radi o nadomjescima kosti glave, kralješcima, kostima lica i čeljusti, to je primarno. Naša ocjena je da ovaj materija u sadašnjem stanju još nije primjenjiv za duge kosti, proteze koljena ili kuka.”

U kojim se bolnicama mogu dobiti implantanti?

Objasnio je u kojim se sve bolnicama mogu dobiti ovakvi implantanti te istaknuo da se ovakav zahvat može izvesti na teret HZZO-a: “Za sada imamo potpisane ugovore s KBC-om Zagreb, KBC-om Sestre milosrdnice, KB-om Dubrava, Općom bolnicom u Dubrovniku i Općom bolnicom u Zadru. Mogućnost imaju, da tom tenderu pristupe, i sve druge bolnice u Hrvatskoj. Prepoznati smo od strane HZZO-a i uvidjeli su benefit naših proizvoda na pacijente.

Šercer je pojasnio kako tijelo reagira na takve materijale: “Uvijek postoji mogućnost komplikacija za pacijenta iz raznih razloga. Mi smo u 50-ak operacija imali dvije do tri komplikacije koje se ne dovode u vezu s našom tehnologijom. Jedan pacijent je operiran pod temperaturom, drugi je živio u nehigijenskim uvjetima….”

“U svjetskim okvirima imamo vrlo mali broj komplikacija i vrlo smo ponosni na to”, dodao je.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu