Hrvatska
Nacionalni stožer: Kakve mjere će biti na snazi od četvrtka?
U posljednja 24 sata zabilježeno je 300 novih slučajeva zaraze virusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 9290. Među njima je 1 247 pacijenata na bolničkom liječenju, od toga je na respiratoru 126 pacijenata. Preminulo je 18 osoba.
Danas imamo dvostruko više novozaraženih na tjednoj razini.
Press konferencija Nacionalnog stožera civilne zaštite kasnila je 40 minuta.
Aktualnu situaciju komentirao je Capak. “Danas smo imali 300 novih slučajeva. U ovome tjednu imali smo 9733 novooboljela, a prošli tjedan 6615. Brojka je 47 posto veća nego u prošlom tjednu. 399,9 je trenutna incidencija.
Po 14-dvenoj incidenciji u EU-u, Hrvatska je na 14. mestu. Ukupna stopa smrtnosti je 1447, što nas stavlja na 18. mjesto ljestvice zemalja EU-a. Danas smo imali 10,5 posto udio zaraženih.”
Riječ je preuzeo Beroš. “Epidemiološka situacija nije dobra. Scenarij za treći val pišemo isključivo sami”, rekao je.
“Znam da sam već dosadan, ali izbjegavanje okupljanja, nošenje maske, prozračivanje prostora, održavanje higijene… jedini su put za obuzdavanje zaraze. Sami odlučujemo svoju sudbinu”, kazao je Beroš.
O pooštravanju mjera
Božinović je rekao da mjere koje postoje su ozbiljne ,a njihova primjena je nešto o čemu se može razgovarati. “Iz svega što smo čuli ne možemo biti zadovoljni situacijom, brojevi rastu. 31.3. ističu mjere. Razmotrit ćemo mjere kad govorimo o nacionalnoj razini i donijeti odluku koja će sigurno trajati do sredine travnja. Ali želim odmah reći da ćemo stalno pratiti razvoj epidemije. Ako se pokaže potreba, i mjere koje se donesu 1.4. ne znači da se ne mogu mijenjati i prije istoka roka od 15.4. To će sve ovisiti o tome kako će se stvar razvijati idućih dana”, kaže.
“Što se tiče lokalnih stožera, imamo šaroliku situaciju. Neki su vrlo aktivni. S druge strane, tog entuzijazma nema kod svih stožera. Mi ćemo i o tome morati voditi računa. Ne želimo s nekim mjerama ići predaleko u odnosu na neke stožere koji su se svojim prijedlozima potrudili. Ako su oni došli u situaciju da imaju bolje brojke, ne bi bilo oportuno da se njih kažnjava. Ta situacija se može pojaviti. O tome ćemo morati razmisliti”, rekao je.
Više nikome nije tajna kako se virus širi, kako se on može zaustaviti. Ako se svi posvetimo tome, onda ćemo imati bolju situaciju, poručio je.
Procesija Za križen na Hvaru
Božinović kaže da nema posebnog zahtjeva. “Prošle godine bilo je specifično jer je bio lockdown u cijeloj Hrvatskoj. U ovom trenutku Nacionalni stožer nije dobio nikakav upit”, dodao je.
Strože mjere u PGŽ-u
“Podržavamo aktivnost lokalnih stožera, uključujući i prijedloge PGŽ-a, koji su uglavnom usvojeni. Sve odluke nastojimo izbalansirati.
Što se tiče PGŽ-a, u travnju će u Rijeci biti niz događaja uz epidemiološke mjere i minimalan broj posjetitelja”, kazao je Božinović.
O platformi cijepise.zdravlje.hr
Ravnateljica uprave za e-zdravstvo je pročitala priopćenje u kojem stoji da se prijavilo 86.000 osoba i da je riječ o automatskoj poruci.
“U drugoj smo fazi cijepljena, cijepljenja prioritetnih skupina – starijih od 65 godina i kronično bolesnih liječnici obiteljske medicine jedini mogu odrediti prioritetno cijepljenje”, rečeno je.
“Mi smo rekli da ćemo nakon druge faze pričati o gospodarskim prioritetima. Turistički radnici će sigurno spadati među te prioritete”, rekao je Capak. Dodao je da Ministarstvo radi popis.
Upitan je hoće li onda biti zakinute kontinentalne županije ako će se cijepiti turističke djelatnike.
“Vodi se briga o tome kako će se doze raspodijeliti. Ja ovdje imam tablicu. Što se tiče neravnomjerne raspodjele cjepiva po županijama, prosjek za Hrvatsku je 133.6 na 1000 stanovnika. Županija koja je, očito iz političkih razloga rekla da se počelo cijepiti turističke djelatnike, to je laž, imaju 3 doze manje od prosjeka, 130.7. 174,7 doza na 1000 stanovnika dobila je Sisačko-moslavačka županija, a to znate zašto, Svi ostali su od 120 do 142. Sve je to vrlo blizu, nastoji se ispraviti. Nekad se dogodi da netko dobije više, netko manje. Ali izuzetan napor HZJZ-a usmjeren je da se pravilno rasporede doze”, rekao je Capak.
Beroš o priopćenju HKL-a
Iz HLK-a smatraju neprimjerenim način na koji je Beroš komentirao djelovanje predsjednice KoHOM-a, Nataše Ban Toskić.
“Sve što je bilo sporno rekao sam zadnji put, nemam namjeru ponavljati. Proces cijepljenja zahtijeva konstruktivnu raspravu mimo medijatora i rasprave u medijima. Dogovor kuću radi. Doista me čudi kad neki koji javno nastupaju su odbili participirati u kolegijima unutar svojih domova zdravlja, a sudjeluju u medijskim raspravama. Pozivam sve ključne dionike da sve sporne elemente raspravimo tijekom ovog najvažnijeg procesa”, rekao je Beroš.
O cijepljenju građana u Srbiji
Mnogi građani cijepili su se u Srbiji. Na pitanje hoće li im se to priznati i hoće li u kod nas moći dobiti drugu dozu, Capak je odgovorio da će se priznavati cijepljenje unutar zemalja EU-a, a “sve ostalo je upitno dok se ne donese konačan tekst prijedloga i osiguraju se svi tehnički uvjeti”.
“Mi ćemo cijepiti sve naše građane. Oni koji su se cijepili u trećim zemljama, trebali bi imati potvrdu o tome, a hoće li se moći cijepiti u Hrvatskoj, ovisi o tome spadaju li u skupinu koja se može cijepiti”, dodao je.
Na pitanje osjećaju li da su barem malo podbacili kad je u pitanju procjepljivanje, Capak kaže: “Ne osjećam da sam podbacio.”
O južnoafričkom soju
Dosad je zabilježeno 15 slučajeva južnoafričkog soja, rekao je Capak. “U zadnjoj tranši su 4 južnoafrička soja, a dominira britanski soj, s više od 80 posto.”
Markotić kaže da najveći postotak imaju Luksemburg i Belgija, a u Europi je zasad dokazano pet posto. Ono što ne veseli, dodala je, je da se soj počeo širiti u općoj populaciji, a za mnoge se ne zna gdje su se zarazili.
Capakov savjet građanima o cijepljenju
Capak ne savjetuje ljude da se cijepe ruskim i kineskim cjepivima, koja nisu registrirana na području EU-a. “Savjetovao bih svima da čekaju svoj red. U travnju ćemo dobiti oko 500.000 doza. 121.000 doza dolazi samo u ovom tjednu. Ubrzat ćemo cijepljenje druge skupine i nadamo se, ubrzati cijepljenje treće i do ljeta procijepiti više od 50 posto stanovnika RH”, kazao je.
Hrvatska
HRejting: Da su predsjednički izbori ovih dana, evo kakvi bi bili rezultati…
Na dan kada je Vlada službeno odredila datum predsjedničkih izbora, rezultati HRejtinga pokazuju kako kod birača trenutačno prolaze potencijalni kandidati. Istraživanje “PromocijePlus” provedeno je od 14. do 19. studenoga na uzorku od 1000 ispitanika. Najveća pogreška iznosi +/- 3,04 posto, a pouzdanost je 95%. Rezultate je prezentirala novinarka Tatjana Munižaba.
Da su izbori ovih dana, kakvi bi bili rezultati?
Nitko od 11 punoljetnih hrvatskih državljana koji su dosad pokazali predsjedničke ambicije, u prvom ih krugu ne može ostvariti. Birači su ih 32 dana prije izbora poredali ovako:
Prvi je Zoran Milanović iza kojega stoji SDP i bliske mu stranke. Aktualnog predsjednika ponovno bi zaokružilo 36,8% posto birača, što je otprilike isto (+0,27%) kao i prošli mjesec.
Drugi izbor je kandidat HDZ-ove koalicije, Dragan Primorac. Trenutačno je na 22%, što je gotovo 2% (1,91%) manje u odnosu na listopad, a u odnosu na ostale kandidate najveći mjesečni pad.
Po broju glasova treći bi predsjednički kandidat bio – “neodlučni”. Narasli su za 2 postotna boda (1,97%) i sad su na 14,1%.
Iako su iznenađenja uvijek moguća, anketa ih kod ulaska u drugi krug ipak ne pruža dvjema prepoznatljivim političarkama. Marija Selak Raspudić blago pada (-0,44%), ali s 9% i dalje bolje stoji od Ivane Kekin. No zahvaljujući blagom rastu kandidatkinja Možemo! sad zaostaje samo 1,5% i ima potporu od 7,5%.
Da do izbora nije samo mjesec dana, možda bi se drugom krugu mogao nadati i jedan od preostalih sedmero potencijalnih kandidata iz skupine bez realnih izgleda. Tako barem za Mostova Miru Bulja pokazuje istraživanje PromocijePlus prema kojemu je upravo on najviše rastao u 30 dana. Skokom od 1,44%, došao je do 4,3% i ujedno preskočio kandidatkinju Domina. Branka Lozo je u padu (-0,94%) i sad je na 2,1%.
Ni toliko ne uspijevaju dobaciti: nezavisni Tomislav Jonjić (1,6% / +0,23%), predsjednik Prava i pravde – Mislav Kolakušić (1,5% / – 0,12%) kao ni još jedan nezavisni – Niko Tokić Kartelo (0,4% / +0,40%)). Zanemarivu biračku potporu koja pritom nastavlja padati ima i predsjednik Autohtone Hrvatske stranke prava Dražen Keleminec (0,3% /-0,11%) kao i nezavisna Aurora Weiss (0,2%/-0,27%).
Prema HRejtingu u drugi krug idu Milanović i Primorac. Kako bi završio taj sraz?
Prije grafičkog prikaza odgovora, napomenut ću da je HRejting za predsjedničke izbore u pravilu najpouzdaniji. I to zato što se istraživanje provodi prema načelu da je Hrvatska jedna izborna jedinica. Upravo onako kako svakih pet godina biramo predsjednika ili predsjednicu. Ovaj bismo put, nakon dvoje predsjednika kojima nismo omogućili drugi mandat, ponovno izabrali istoga, istaknula je novinarka Tatjana Munižaba.
Iako obojici potpora neznatno pada, pobjedu u 2. krugu odnosi Zoran Milanović s osvojenih 52% (-0,62%) glasova.
Njegov izazivač Dragan Primorac predsjedničke izbore završava na 33% (- 0,73%).
S tom dvojicom suparnika, raste broj birača iz prvog kruga koji bi u drugom ostao kod kuće – 7,1% (1,03%). Broj neodlučnih, pak, ostaje gotovo isti kao i prošli mjesec – 7,7% (+0,27%).
Sučeljavanje na HRT-u
HRT će sve predsjedničke kandidate koji prikupe 10 tisuća potpisa pozvati na sučeljavanje koje će se održati 23. prosinca u 20 sati na Prvom programu.
Hrvatska
Erlić najavio nove pozive za poduzetnike za financiranje projekata iz EU fondova
Iduće godine poduzetnici mogu očekivati 14 novih poziva za financiranje projekta iz EU fondova ukupno vrijednih više od 550 milijuna eura, najavio je u srijedu Šime Erlić, ministar regionalnoga razvoja i fondova Europske unije (MRRFEU) na godišnjoj konferenciji HUP Udruge profesionalaca za fondove EU (HUP EUPRO), izvijestili su iz HUP-a.
Hrvatska u ovom trenutku ima stabilnu makroekonomsku situaciju te iznadprosječan trend rasta, što znači da nastavlja s hvatanjem razvojnog koraka s razvijenijim državama Europske unije, dodao je ministar.
“Tome su svakako pridonijele i brojne investicije iz europskih fondova, stvorivši povoljnije okruženje za gospodarski razvoj, čime smo postali otporniji, produktivniji i konkurentniji. U prošloj financijskoj perspektivi smo samo kroz kohezijske fondove uložili više od 1,5 milijardi eura u poduzetništvo, a istim intenzitetom nastavljamo i dalje. Posebno sam ponosan na nadolazeća ulaganja kroz industrijsku tranziciju hrvatskih regija, za što smo osigurali preko pola milijarde eura EU sredstava, a potpisivanje prvih ugovora očekujemo uskoro“, izjavio je ministar Erlić.
Na Konferenciji pod nazivom “Izazovi i mogućnosti: kako iskoristiti EU fondove do kraja ‘27.”, glavna direktorica HUP-a Irena Weber istaknula je da su upravo poduzetnici bili među prvima koji su iskoristili dodijeljenu financijsku „omotnicu“ iz prethodnog razdoblja dodjele sredstava. Uz podršku EU sufinanciranja, ulagali su značajna vlastita sredstva i otvarali nova radna mjesta, čime su dali snažan doprinos gospodarskom razvoju.
“EU fondovi predstavljaju iznimnu priliku za ulaganje u inovacije i stvaranje dodane vrijednosti, što je ključno za podizanje konkurentnosti i standarda na razinu najuspješnijih članica EU. Trenutačno se s vodećim europskim gospodarstvima i kompanija možemo natjecati samo ako smo cjenovno konkurentni, no to ne želimo. Mi želimo biti brži, bolji i produktivniji, a to možemo postići jedino kroz ulaganje u obrazovanje, istraživanja i inovacije. Upravo smo iz tog razloga, u prijedlog ključnih reformi za nadolazeće desetljeće, stavili prioritet na povećanje učinkovitosti u korištenju EU sredstava, s naglaskom na poticanje privatnih investicija i ostvarivanje ciljeva zelene tranzicije”, poručila je Weber.
Hrvatska
CIJENE LETE U NEBO / Evo koliko bi mogao koštati kilogram odojka i janjetine za blagdane
I ovih blagdana velik dio hrane dolazi iz uvoza, a procjene su kako ćemo samo u prosincu pojesti najmanje sto tisuća purica, od 600 do 700 tona svinjetine, odnosno odojka, te do 400 tona janjetine. Najviše se traži puretina i svinjetina.
A kakve će nas cijene odojka i janjetine dočekati za blagdane istražio je RTL.
“Ljudi pitaju i raspituju se uoči nadolazećih blagdana. Najviše traže odojak, janjetinu, teletinu. Ovog trenutka odojak je osam eura, ali mislimo da bi moglo cijena narasti na 10 eura, eventualno, 11, 12 eura za kilogram baš ako bude nestašica. Sada ima dovoljno odojaka jer naši uzgajivači su nam obećali da ih bude. Traži se i janjetina. Cijena je sada 16 eura za kilogram, a možda cijena bude za dva eura porasla i to će biti oni mladi janjci, jako mladi do deset kilograma”, kaže mesar Ivica Zubec.
Na pitanje da su cijene svake godine sve veće i veće Zubec kaže: “Može biti to zbog bolesti, učestalog pomanjkanja robe i cijene odu u nebo, ali mi ćemo gledati da cijene, koliko nam naši farmeri dozvole, budu prigodne”.
-
Svijet5 dana prije
Upozorenje zbog zimske oluje: Pripremite se za intenzivne vremenske uvjete!
-
Hrvatska4 dana prije
Objavljena karta: Evo kad će u Hrvatskoj početi snijeg!
-
Hrvatska5 dana prije
Stiže promjena vremena uz obilne oborine, bit će i snijega
-
Svijet5 dana prije
Tri europske zemlje dijele građanima brošure o tome kako preživjeti rat. Evo što u njima piše