Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

(FOTO/AUDIO) Sonik Puntamika na domaćem terenu pobijedila Šibenku sa 100:99

Objavljeno

-

Foto: Andrej Jančijev/KK Sonik Puntamika

Košarkaši Sonik Puntamike na domaćem su terenu u zaostalom susretu 33. kola HT Premijer lige pobijedili Šibenku rezultatom 100:99 i potvrdili peto mjesto uoči početka doigravanja, izjednačivši najbolji rezultat u povijesti kluba ostvaren prije točno deset godina.

Premda u prepolovljenom sastavu bez šestorice vrlo bitnih igrača, Vlašićevi momci su odigrali izvrsnu utakmicu i velikim preokretom u posljednjim sekundama došli do važnog trijumfa.

Prvih nekoliko minuta je proteklo u izjednačenoj borbi dvaju ravnopravnih suparnika, ali nije trebalo dugo čekati da Šibenčani preuzmu rezultatsku inicijativu i odvoje se na nekoliko posjeda prednosti. Bolešću i brojnim izostancima osakaćeni Puntamičani pružali su dobar otpor, pri čemu je važnu rolu odigrao povratnik Ante Gospić koji je s dva dalekometna ubačaja krajem prve četvrtine nagovijestio da će ovo biti njegova večer.

U drugoj dionici smo gledali pravu šutersku rapsodiju s obje strane okrunjenu s čak 11 trica, po pet na domaćoj i šest na gostujućoj strani, no dojam je da momci s Baldekina nisu mogli biti zadovoljni sa zalihom od osam poena (51:59) koju su odnijeli u svlačionice.

Nastavak je donio nešto sporiji ritam koji je odgovarao Soniku, no Šibenčani su bili ti koji su „zadali prvi udarac“. Miković i Širko su vezali dva dobra napada i sredinom treće četvrtine odveli svoju momčad na prvu dvoznamenkastu prednost (60:70). S istom razlikom se ušlo i u odlučujuću dionicu u kojoj su gosti sve do 33. minute kontrolirali rezultat. A onda je krenulo.

Povratak Sonika je tricom započeo kapetan Dino Palčić, nastavio raspoloženi Gospić, a nakon nove trice Palčića polaganjem u kontri završio kadet David Pavin. Ipak, Šibenčani su odgovorili preko svojih udarnih karika Freemana, Širka i Mikovića i u posljednje dvije i pol minute ušli s ugodnih plus sedam (87:94).

Činilo se tada da je priči kraj, ali s time se nisu složili srčani Zadrani koji su se odbijali predati te su uzvratili preko svog trijumvirata Palčić-Petani-Gospić i u posljednjih 60 sekundi ušli sa samo pola koša zaostatka (96:97). Na Širkovo polaganje uzvratio je Ante Gospić, a onda je Domagoj Šarić izgubio loptu te je Sonik dobio posljednji napad. Ideja je bila spustiti loptu Gospiću koji je do tog trenutka ubacio 36 poena, no gosti su dobro zatvorili najboljeg strijelca Puntamike pa je lopta došla do Palčića koji je krenuo u prodor i u posljednjim sekundama pogodio za pobjedu i veliko slavlje u Jazinama.

Četvoricu dvoznamenkastih u domaćim redovima predvodio je izvrsni Ante Gospić s 36 koševa, a pratili su ga Teo Petani i Marino Šarlija s 18, odnosno 14 poena, dok je junak zadarske pobjede Dino Palčić susret završio s 12 koševa i devet asistencija. Najefikasniji kod Šibenke bio je Milija Miković s 25 poena.

Ante Gospić, košarkaš KK Sonik Puntamika:

Hrvoje Vlašić, trener KK Sonik Puntamika:

 

ZADAR / ŽUPANIJA

IZVANREDNI RADOVI! U utorak bez vode osam ulica u Diklu!

Objavljeno

-

By

Zbog izvođenja izvanredni radova na vodoopskrbnom sustavu, dana 05.11.2024. godine  (utorak), od 08:00 sati  pa do  15:00 biti će privremeno obustavljena opskrba vodom u gradu Zadru, predio Diklo u ulicama : Ulica Romansa, ulica Poljana Dragutina Domjanića, Ulica Josipa Pupačića, ulica Vukovica, Ulica Jukića, Ulica Markežića, ulica Krešimirova obala, te Put Brajde.

Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena u ulici Krešimirova obala kod kućnog broja 96.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

FOTOGALERIJA / 9. Balkanski simpozij o arheometriji na Sveučilištu u Zadru 

Objavljeno

-

By

na Sveučilištu u Zadru od 4. do 7. studenog održava se 9. Balkanski simpozij o arheometriji. Riječ je o znanstvenoj disciplini koja se u ispitivanju i objašnjenju arheoloških pronalazaka koristi metodama i tehnikama prirodnih i tehničkih znanosti, prije svega kemije, fizike, mineralogije, znanosti o materijalima, kao i bioloških znanosti, posebice molekularne biologije.

Na ovogodišnjem izdanju simpozija okupili su se istraživači iz čak 15 zemalja, Hrvatske, Srbije, Irske, Grčke, Rumunjske, Češke, Mađarske, Poljske, Nizozemske, Italije i Francuske… U tri dana trajanja simpozija oni će izlagati o metodama datiranja, među kojima je najpoznatija radiokarbonsko datiranje (datiranje ugljikom-14), ali i luminiscencija, dendrokronologija (mjerenje godova na stablima), zatim karakterizacijama materijala (keramika, metali, staklo, kamenje, pigmenti, žbuke, organski ostaci…), bioarheologiji, arheologiji okoliša, računalnim rekonstrukcijama, procesa propadanja i sl.

U posebnom fokusu bit će multidisciplinarna istraživanja, razvoj i upravljanje kulturnom baštinom te projekti zaštite, konzervacije i restauracije spomenika.

– Ovaj simpozij od velike je važnosti za naše Sveučilište jer okuplja stručnjake iz različitih disciplina koji dijele posvećenost razumijevanju, očuvanju i vrednovanju naše bogate kulturne baštine. Domaćinstvom ovog događanja, Sveučilište u Zadru potvrđuje svoju predanost unapređenju znanstvenih istraživanja i poticanju značajne suradnje na regionalnoj i međunarodnoj razini. Zadar je grad koji u svojim zidinama, ulicama i obali skriva mnoge slojeve povijesti. To je živući podsjetnik na važnost vašeg rada, ne samo u otkrivanju i analizi prošlosti, već i u njenom očuvanju za buduće generacije, istaknuo je u pozdravnoj riječi prorektor Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Zvjezdan Penezić, poželjevši sudionicima da kroz vođene obilaske muzeja, arheoloških zbirki i povijesnih lokaliteta iz prve ruke dožive živopisni kulturni kontekst koji oblikuje rad na Sveučilištu u Zadru.

Predsjednica Organizacijskog odbora izv. prof. dr. sc. Antonija Mlikota istaknula je važnost interdisciplinarnog pristupa problematici, o čemu svjedoči sudjelovanje triju sveučilišnih odjela – Odjela za povijest umjetnosti, Odjela za arheologiju i Odjela za ekologiju, agronomiju i akvakulturu.

– S nama su i naši partneri iz Međunarodnog centra za podvodnu arheologiju u Zadru, Muzeja antičkog stakla, koji su povezani i s poviješću umjetnosti i samom poviješću Zadra. Okruženi smo ostacima koje ćemo imati priliku razgledati u hodnji gradom, najavila je Mlikota.

Pročelnica Odjela za povijest umjetnosti izv. prof. dr. sc. Silvia Bekavac ističe kako se pomoću arheometrijskih postupaka iz nekog organskog materijala može doznati od čega su ljudi živjeli, kakva im je bila prehrana, od čega su umrli, koliki im je bio životni vijek, dok se ispitivanjem drugih materijala može odrediti starost nalaza, boje, pigmente, odakle potječe pronađena keramika, koja je hrana bila u posudama… U postupku konzervacije može se utvrditi vrsta gljivica koja se pojavljuje u objektima te odrediti kako se nešto može sanirati.

Među pozvanim predavačima bila je izv. prof. dr. sc. Irena Radić Rossi s Odjela za arheologiju Sveučilišta u Zadru, koja je prezentirala pet lokaliteta na kojima je provodila arheometrijska mjerenja, od Caske kod Novalje do uvale kod mjesta Suđurađ na otoku Šipanu.

– Takvih je lokaliteta puno, no ova istraživanja daju dobar presjek onog što se zbiva u podmorju. Gdje god ima organskog materijala može se raditi radiokarbonske analize, gdje ima godova dendrokronološka ispitivanja,  a na metalnim predmetima, kao onima od olova koje smo pronašli na lokalitetu brodoloma kod Šipana, mogu se raditi analize izotopa… Na sirovinama pronađenima kod otočića Gnalića također smo proveli različite analize, a na keramici s brodoloma kod otoka Žirja htjeli smo doznati odakle ona potječe. Napredak u arheometriji danas je toliki da ne možete ni pomišljati istraživati nalazište bez primjene tih metoda, istaknula je Radić Rossi.

Tijekom tri dana trajanja simpozija obradit će se brojne zanimljive teme kao što su mikrobiom povijesnih drvenih crkava, tajne pogreba na Biokovu, projekt „KultBaMikroo” – zaštita zadarskog kulturnog naslijeđa od negativnog utjecaja mikroorganizama, nedestruktivna SEM-EDS analiza srebrnih i zlatnih prstenova za kosu iz rano brončano doba s rijeke Tundža u Bugarskoj, staklenim narukvicama s rijeke Morave u Srbiji itd. Posljednjeg dana predviđen je vođeni obilazak povijesnom jezgrom Zadra.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

OBAVIJEST: U utorak Ražanac bez vode!

Objavljeno

-

By

Zbog izvanrednih radova na vodoopskrbnom sustavu, dana 05.11.2024. godine  (utorak) u vremenu od 09:00 h pa do 11:00 h  biti će privremeno obustavljena opskrba vodom potrošačima u mjestu Ražanac.

Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena u ulici Ražanac XI kod kućnog broja 2.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu