ZADAR / ŽUPANIJA
S KOLEGIJA GRADONAČELNIKA DUKIĆA U izradi sustav e-Zadrani; uskoro kreće izgradnja Poduzetničke zone Crno i zgrade MO Crvene kuće s vrtićem i ambulantom!
Gradonačelnik Branko Dukić održao je prvi javni kolegij s pročelnicima upravnih odjela u novom mandatu.
Započeo je s informacijom o provedenim upisima djece u Dječje vrtiće Radost i Sunce za pedagošku 2021. – 2022. godinu, naglasivši kako je cilj osigurati mjesto u vrtiću za svako dijete, a Zadar je blizu tog ostvarenja.
– Prije 15 godina imali smo obuhvat djece u vrtićima od 35 posto, a danas je obuhvat djece na području grada 85 posto. S uređenim novim odjelima na Višnjiku (za čije uređenje je ugovor vrijedan 4,4 mil kn potpisan, a rok dovršetka je proljeće 2022.) idućeg proljeća dosegnut ćemo i 90 posto obuhvata. Vrtić u Zadru odavno nije samo čuvalište djece i zato sustavno podižemo vrtićke i odgojne standarde bilo da je riječ o popodnevnoj smjeni, uvođenju mobilnog stručnog tima, a vodimo itekako računa o financijskoj dostupnosti. Uređuje se i vrtić Pčelica u kojoj će biti 4 nove skupine, a gradit ćemo i nove vrtiće: Diklo, Crvene kuće, Smiljevac.
Pročelnik Joso Nekić prezentirao je konkretne brojke nakon obrađenih prijava za vrtiće, te je tako prijavljeno bilo 829 djece, od toga 108 za obavezni program predškole. Osim toga, upisano je 367 djece u ostale vrtićke i jasličke programe, a za dio koji nije ostvario pravo upisa će se provesti anketa o zainteresiranosti za kraće programe ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja koje je Grad spreman ponuditi u svojim vrtićima.
Kako bi ubuduće proces prijave i upisa u vrtiće bio roditeljima još jednostavniji, za iduću godinu priprema se projekt e-upisa kojim će se skratiti postupak upisa i prikupljanje potrebne dokumentacije.
Pročelnik Nekić osvrnuo se još i na projekt pomoćnika u nastavi, koji se u Gradu Zadru uspješno provodi od 2010. I ove je godine projekt prijavljen za sufinaciranje iz EU sredstava, a predviđen je angažman 107 pomoćnika, za koje će uskoro biti raspisan natječaj (natječaj će biti otvoren od 19.07. do 13.08.).
Nadovezujući se na digitalizaciju upisa u vrtiće, gradonačelnik je najavio i digitalizaciju ostalih usluga za građane. Direktor Inovativnog Zadra Alan Kociper prezentirao je susutav e-Zadrani, koji je trenutno u izradi. Za sada su u funkciji 4 usluge, ali planirano je do kraja 2023. omogućiti građanima korištenje svih usluga gradske uprave, njih 50-ak, a do kraja 2025. i 30-ak usluga gradskih ustanova i trgovačkih društava. Sustav je povezan sa sustavom e-građani iz kojeg preuzima potrebne podatke, a za sada omogućuje građanima praćenje svojih predmeta u gradskoj upravi, dobivanje financijskih kartica, prijavu adrese za komunalnu naknadu, a od jeseni i prijavu na stipendije Grada Zadra.
– Ovim sustavom objedinit ćemo sve aplikacije na jednom mjestu i ostvariti maksimalnu dostupnost i jednostavnost korištenja ponuđenih usluga. Isto tako, ide se u digitalizaciju sjednica Gradskog vijeća, pa će od iduće sjednice vijećnici dobiti tablete i materijale za rad u elektronskom obliku. U ovom mandatu ćemo ući i u Zonu Crno. Kao što smo i najavili, ulazimo u fazu nakon koje otvaramo vrata zone Crno poduzetnicima, a njih će svakako biti. Posebno vjerujem da će u njoj svoje mjesto pronaći i nove zadarske tvrtke koje se trenutno razvijaju u našem inkubatoru, a bit će ih sve više s dovršetkom gradnje novog specijaliziranog inkubatora.– rekao je gradonačelnik.
V.d. pročelnika za EU fondove Ante Ćurković predstavio je izvješće o statusu provedbe projekta Izgradnje infrastrukture poduzetničke zone Crno – faza I. Do sada je izdana pravomoćna građevinska dozvola za 1. fazu koja uključuje 25 hektara zemljišta. Predviđena infrastruktura uključuje ceste, struju, vodu, kanalizaciju, javnu rasvjetu i DTK mrežu. Osigurano je 35 milijuna kuna iz ITU mehanizma, a prema predviđenoj dinamici, krajem kolovoza bit će raspisan natječaj za izvođača radova tako da bi po njegovom završetku radovi mogli započeti u 2022. godini. Na to se nadovezao i pročelnik Darko Kasap najavivši u 2022. godini radove na pristupnoj cesti za Zonu Crno, ali i nastavak projektiranja rekonstrukcije Tuđmanove ulice, u kojem će se, kao i u svim gradskim projektima, naročito voditi računa o javnim potrebama- javnom prijevozu, zelenilu, emisijama CO2 i održivosti.
I radovi na izgradnji POS-ovih stanova na Crvenim kućama su u tijeku, pa je Grad izradio pročišćenu listu kandidata za kupnju. Pročelnica Mirjana Zubčić izvijestila je da je, nakon kontaktiranja svih kandidata sa liste iz 2016. i obrade te ponovne provjere svih podataka, ostalo 105 kandidata na novoj, pročišćenoj listi. Za njih će biti organizirana prezentacija stanova, provjera kreditne sposobnosti i potpisivanje predugovora o kopnji stanova.
– Ako nakon toga ostane neprodanih stanova, za kupnju će biti zainteresiran i Grad, kako bi ih mogao ponuditi u najam mladim obiteljima koje nisu kreditno sposobne– nadovezao se gradonačelnik Dukić.
Pročelnica Dolores Grdović Kalmeta najavila je izgradnju zgrade Mjesnog odbora Crvene kuće, jer se u tom brzorastućem kvartu pojavila i potreba za javnim sadržajima. Zgrada će se graditi na zemljištu od 4511 m2, sama će imati 960 m2, a obuhvaćat će i dječji vrtić sa tri vrtićke i jednom jasličkom skupinom te ambulantu obiteljske medicine u prizemlju i sadržajima za rad mjesnog odbora i okupljanje građana na katu objekta. Ovom izgradnjom nastavlja se i program disperzije ordinacija opće medicine na području Grada, nakon što su uređene ambulante na Maslini, Kožinu, Sinoretovu i Smiljevcu, sada se predviđaju još i na Crvenim kućama, Puntamici, Diklu i Novom Bokanjcu.
Naposljetku, pročelnik za komunalne djelatnosti Robertino Dujela najavio je nabavu 19 300 spremnika za reciklabilni otpad za obiteljske kuće, koji se nabavljaju nakon što je već postavljeno preko 900 kontejnera za reciklabilni otpad za stambene zgrade. Time će Grad u potpunosti ispuniti svoju obavezu osiguravanja odvojenog sakupljanja otpada. Vrijednost spremnika je 6,6 milijuna kuna, od kojih 85% sufinancira Fond za zaštitu okoliša, a 15% Grad Zadar.
Također, provedena je nabava za 10 novih kamera za nadzor brzine (nako tri već postavljene) na gradskim prometnicama, koje možemo očekivati u funkciji već kroz 2 mjeseca. Tvrtka NEROline iz Rijeke kamere će postaviti u ulicama braće Miroslava i Janka Perice, Benka Benkovića, Hrvatskog sabora, Antuna Gustava Matoša, Bregdetti, Borka Šarlije Kese, na Putu Bokanjca, u Splitskoj ulici, na Benkovačkoj cesti te u Crnom.
ZADAR / ŽUPANIJA
(FOTO) NAJBOLJE NA DRAČEVCU; NAJGORE U DIKLU, PUNTAMICI, ARBANASIMA… / Ovo su rezultati istraživanja kvalitete života u gradu Zadru…
U okviru obilježavanja Dana grada Zadra izv. prof. dr. sc. Silvija Šiljeg s Odjela za geografiju predstavila je rezultate istraživanja kvalitete života u gradu Zadru, koje se provodilo u sklopu kolegija Urbana geografija, Demografija i Modeliranje prostornih podataka u GIS-u II.
Isto istraživanje provedeno je prije 10 godina. Upitnik se sastojao od 75 varijabli, a ispunilo ga je 769 građana. Građani su mogli dati odgovore o zadovoljstvu prirodnog okoliša, tehničke opremljenosti, društvene opremljenosti, socijalnog okoliša, stanovanja, političkog okoliša i ukupnog zadovoljstva kvalitetom stanovanja.
Rezultati su pokazali da su se u Zadru dogodile značajne promjene glede kvalitete života. Najveći porast kvalitete života dogodio se na Novom Bokanjcu, koji je prije 10 godina bio kvart na periferiji grada s najlošijom tehničkom i društvenom opremljenošću, a danas je kvart u kojem mlade obitelji imaju sve potrebne sadržaje, a kvaliteta života ocijenjena je vrlo dobrom. Ipak, najbolju kvalitetu života prema istraživanju ima Dračevac, a odmah iza njega Bokanjac koji je prije 10 godina bio jedini kvart na periferiji s visokom kvalitetom života, Plovanija i Ploča koja ima najveći udio mladog stanovništva prema Popisu 2021.
Najlošiju kvalitetu imaju dijelovi grada uz obalu Diklo, Puntamika, Arbanasi i Poluotok, ujedno i kvartovi s najvećim pritiskom na prostor zbog turizma.
– Diklo je kvart koji je i prije 10 godina imao izuzetno nisku kvalitetu života prema mišljenju građana. Rezultati su pokazali da se smanjenje kvalitete života događa u obalnom i jednom dijelu centralnih mjesnih odbora, dok raste kvaliteta života na periferiji. Ovo potvrđuje i činjenica da su građani najčešće odabirali varijable sigurnost, mir i stambeni objekt kao presudne za svoju kvalitetu života, za razliku od 2014. kada su im važnije bile varijable tehničke opremljenosti, istaknula je Šiljeg.
Najniže ocijenjene varijable prije 10 godina bile su zadovoljstvo kanalizacijom, parkirna mjesta i zelene površine, dok su danas to kvaliteta cesta i nogostupa, zelene površine i njihova dostupnost. Najveći porast ocjene ima varijabla zadovoljstva kanalizacijom, a najlošije ocijenjena varijabla od svih u anketi je kvaliteta cesta za koju su građani navodili brojna nezadovoljstva (neasfaltirani putovi, loša kvaliteta asfalta, šahtovi ispod razine ceste, prevelik broj ležećih policajaca na pojedinim dionicama cesta, neadekvatno održavanje cesta, nedostatak prometnih ogledala u perifernim dijelovima i sl.).
Izrazito dobro je ocijenjena dostupnost trgovina, kvaliteta javne rasvjete, dostupnost do sportskih objekata i igrališta, ljekarni, dostupnost vjerskih objekata, kafića, sigurnost i susjedski odnosi dok su lošije ocjene za dostupnost kulturnih objekata i zelenih površina, protočnost prometnica i parkirnih mjesta.
U sklopu političkog okoliša građani su niskim ocjenama ocijenili rad svojih mjesnih odbora po čemu prednjače mjesni odbori Diklo, Stanovi, Puntamika i Plovanija, dok je najbolje ocijenjen rad MO Dračevac. Najlošije ocijenjena varijabla u sklopu političkog okoliša odnosi se na uvažavanje mišljenja i prijedloga građana za vrijeme javnih rasprava od strane uprave i vlasti. Značajne promjene u gradu dogodile su se i demografski.
Mjesni odbori s najviše mladog stanovništva ostali su Ploča i Novi Bokanjac kao i prije 10 godina, ali se povećao broj statističkih krugova gdje živi do 30% starog stanovništva. Prema podacima Popisa 2011. Takvih je statističkih krugova bilo 10, a danas ih je 27. Svi statistički krugovi imaju više od 10% starog stanovništva osim Dračevca, a najveća koncentracija stare populacije je u mjesnim odborima uz obalu.
Iako su kroz predstavljanje rezultata istaknuti brojni dobri primjeri i projekti koji su realizirani posljednjih 10 godina, na kraju je zaključeno da se zbog prekomjerne izgradnje i betonizacije dogodio pad kvalitete života s ocjene 4,1 u 2014. godini na ocjenu 3,3 u 2024.
ZADAR / ŽUPANIJA
FOTOGALERIJA / Otvorena izložba “Izdavaštvo na zadarskom području 2023. – 2024.”
U Izložbenoj dvorani Znanstvene knjižnice Sveučilišta u Zadru danas je otvorena 31. godišnja izložba “Izdavaštvo na zadarskom području 2023. – 2024.”. Izložba se tradicionalno organizira u mjesecu studenom u povodu obilježavanja Dana grada Zadra te se na njoj izlaže izbor izdanja tiskanih omeđenih, serijskih publikacija i audiovizualne građe zadarskih autora i izdavača te plakata društvenih, kulturnih i sportskih događanja. Izložba predstavlja ukupnu izdavačku produkciju na zadarskom području od studenoga 2023. do studenoga 2024. godine.
– Ova izložba prilika je da se osvrnemo na bogatstvo književnih i znanstvenih djela koja su nastala na zadarskom području, ali i na sve važnije uloge koje imaju autori, izdavači i knjižničari na putu do čitatelja, s poslanjem stvaranja i očuvanja kulturne baštine našega kraja. Ta sinergija između autora, lokalnih izdavača, knjižnica i čitatelja doprinosi stvaranju bogate kulturne ponude koja odražava specifičnosti i identitete, ali također omogućava i širu kulturnu razmjenu na nacionalnoj i međunarodnoj razini. Knjižnice nisu samo spremišta knjiga, već i aktivni sudionici u procesu stvaranja, očuvanja i promocije lokalnog izdavaštva. Izdavačka produkcija zadarskog područja, njegovana i predstavljena u Knjižnici, ima dugoročan utjecaj na očuvanje kulturne baštine, razvoj intelektualnog života i promicanje lokalnog identiteta, istaknula je ravnateljica Znanstvene knjižnice Sveučilišta u Zadru Marijana Senkić-Klapan.
Prema evidenciji Znanstvene knjižnice, u prošloj godini izdano je 209 monografija, devet više nego prošle godine. Najviše novih izdanja objavila je izdavačka kuća Forum, a radi se pretežito o knjigama za djecu predškolske dobi. Sveučilište u Zadru objavilo je 52 naslova, od toga 14 u sunakladništvu, najvećim dijelom usmjerena na promoviranje visokih akademskih ciljeva, nova istraživanja i izazove koje donosi budućnost. Matica Zadrana objavila je 17 naslova, Udruga 3.000 godina Za dar 7 naslova itd. Znanstvena knjižnica objavila je 8 stručnih knjiga te jednu u suradnji sa Sveučilištem u Zadru i Državnim arhivom u Zadru.
Ovogodišnja izložba posebna je po tome što se održava prvi put nakon pripajanja Znanstvene knjižnice Sveučilištu u Zadru. Prorektorica prof. dr. sc. Lena Mirošević istaknula je kako su suvremeni procesi, globalizacija i digitalna revolucija, unijeli promjene u izdavaštvo, a novim izazovima pokušava odgovoriti i izdavačka djelatnost Sveučilišta u Zadru.
– Putem znanstvenih časopisa, znanstvenih monografija, sveučilišnih udžbenika i priručnika te zbornika radova i drugih publikacija akademskoj i drugoj zainteresiranoj javnosti predstavljaju se istraživački rezultati djelatnika Sveučilišta ali i znanstvenika iz drugih hrvatskih znanstvenih središta te iz inozemstva. Znanstveni časopisi su globalno najvažniji način komuniciranja znanstvenih spoznaja prema javnosti i akademskoj zajednici. Od 14 sveučilišnih znanstveno-stručnih časopisa iz društvenog, humanističkog, prirodnog i interdisciplinarnog područja znanosti, osam ih je indeksirano u bazi Scopus, a od tih osam još tri su indeksirana u citatnoj bazi WOS (Web of Science).
Kroz izložbu izdavačke djelatnosti zadarskog prostora susrećemo sve bitne aktere u složenom procesu, od autora informacije — pisaca, znanstvenika, izdavača i knjižnica te primatelja korisnika informacija. Stoga je ova izložba najbolji primjer u kojima izdavačka djelatnost nije samo otisnuto slovo, digitalni zapis ili puka djelatnost o stvaranju, uređivanju, objavljivanju i diseminaciji sadržaja i diskursa već dugotrajan rad, pun inovativnosti i kreativnosti uz stalno unaprjeđenje dobre prakse izdavaštva, istaknula je Mirošević proglašavajući izložbu otvorenom.
Izložba se može razgledati do 29. studenoga.
ZADAR / ŽUPANIJA
PRIPREMITE SE NA VRIJEME! / U ponedjeljak bez vode Branimirova i Velebitska ulica u Zadru!
Zbog radova na vodoopskrbnom sustavu, dana 25.11.2024. godine (ponedjeljak) u vremenu od 09:00 h pa do 14:00 h biti će privremeno obustavljena opskrba vodom potrošačima u gradu Zadru u ulicama:
Obala kneza Branimira, te Velebitska ulica.
Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena u ulici Obala kneza Branimira kod kućnog broja 8.
-
Svijet4 dana prije
Upozorenje zbog zimske oluje: Pripremite se za intenzivne vremenske uvjete!
-
Hrvatska3 dana prije
Objavljena karta: Evo kad će u Hrvatskoj početi snijeg!
-
Hrvatska5 dana prije
Stiže promjena vremena uz obilne oborine, bit će i snijega
-
Svijet4 dana prije
Tri europske zemlje dijele građanima brošure o tome kako preživjeti rat. Evo što u njima piše