ZADAR / ŽUPANIJA
ODISEJ POD MURVOM PO DVANAESTI PUT Bijuklić i Bilosnić promovirali svoje nove zbirke pjesama
U Bilosnića dvorima, u organizaciji Galerije „Sveta Katarina Aleksandrijska“, u nedjelju 15. kolovoza, na blagdan Velike Gospe, otpočela je 12. multimedijalna manifestacija „Odisej pod murvom“, koju je osmislio, pokrenuo i organizira književnik i slikar Tomislav Marijan Bilosnić. Manifestacija je kao i svake godine otvorena na rođendan umjetnikove majke Šimice Seke Bilosnić, koja je ove godina na taj dan ušla u svoje stoto životno ljeto.
Mnogobrojnim uzvanicima i čestitarima pridružio se i načelnik Općine Zemunik, gosp. Ivica Šarić sa svojom suprugom Marijom, koji je održao i prigodni govor vezan uz ovu svečanost i proslavu rođendana umjetnikove majke, jedne od najstarijih žitelja Zemunika.
Na prvoj večeri manifestacije „Odisej pod murvom“ uz domaćina, Tomislava Marijana Bilosnića, nastupili su i pjesnici i glazbenici Mijo Bijuklić Mišo (Beč), Nikola Marinović, voditelj klape „Koporan“ (Poličnik) i Damir Bilosnić (Zemunik).
Bilosnić je u uvodnom dijelu programa čitao pjesme posvećene majci i svojoj rano preminuloj sestri Danici (također, rođenoj 15. kolovoza), dok su se Marinović i Damir Bilosnić natjecali s Mijom Bijuklićem u govorenju i pjevanju pjesama posvećenih Gradu Zadru.
Potom je uslijedilo predstavljanje zbirki pjesama „Naranče Federica Garcije Lorce“ Tomislava Marijana Bilosnića i zbirke „Trenutak istine kroz boje“ Mije Bijuklića Miše.
Bilosnićeva zbirka „Naranče Federica Garcije Lorce“ uvrštena je u Program kulturnog razvitka republike Hrvatske, dok je kao poetsko interesno polje za ovu zbirku Bilosniću poslužio iberoromanski književni svijet, s osobitim naglaskom na Lorcinu Andaluziju. Razlog je to prepoznavanje ovog autora u Španjolskoj i Latinskoj americi, o kojemu su pisali književni povjesničari, akademici i sveučilišni profesori Alfredo Perez Ačlencart, Enrique Veloria Vera, David Cortes Caban, i drugi.
„Trenutak istine kroz boje“, najnovija je poetska zbirka pjesnika i glazbenika Mije Bijuklića Miše, nastanjenog u Beču, u Austriji. Riječ je o djelu s preko dvjesto knjiških stranica i gotovo isto toliko pjesama. Knjigu je sa svojim fotografijama ilustrirao Mirko Bijuklić, majstor fotografije fotografskog saveza Slovenije, nositelj titule EFIAP. Urednik i pisac predgovora Zvonko Penović, ističe kako Bijklićeva zbirka „donosi niz raznovrsnih tematskih izazova, ali svedenih na isti nazivnik – dostojanstven život unatoč svemu i usprkos svima“. U tome smislu biranim riječima govorio je i promotor zbirke T. M. Bilosnić, posebno ističući Bijuklićevu vezanost za pejzaž i ljude, za boje i osjećaje.
Bijuklić, i Tomislav Marijan Bilosnić, u recitatorsko glazbenom dijelu programa podsjetili su se, svoga prijatelja, velikana hrvatske šansone Arsena Dedića, obilježavajući tako njegov nedavni rođendan (28. srpnja), i dan preminuća (17. kolovoza). Izvođenju Arsenovih pjesama priključili su se i Nikola Marinović i Damir Bilosnić. Manifestacija “Odisej pod murvom” nastavlja se različitim programima u narednim danima do 22. kolovoza 2020. godine, prilagođena epidemiološkoj situaciji. Kao što je rečeno, manifestacija se organizira svake godine za Dan Velike Gospe, rođendana pjesnikove majke, i u čast Blagdana Kraljice mira – Kraljice Hrvata, zaštitnice zemuničke župe i Dana Općine Zemunik Donji.
ZADAR / ŽUPANIJA
Podignite glas protiv nasilja – Pridružite se obilježavanju Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama u Zadru
Povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama u ponedjeljak, 25. studenoga 2024., Dalmatinska podružnica Hrvatske udruge za odnose s javnošću, uz podršku Zadarske županije (Povjerenstvo za ravnopravnost spolova), Krav Maga Hrvatska i PU zadarske, organizira događaj pod sloganom „Glas protiv nasilja” u sklopu kojega će se stručnjaci iz različitih područja okupiti u Multimedijalnoj dvorani Gradske knjižnice Zadar kako bi raspravljali o ovom gorućem društvenom problemu.
Program započinje u 17 sati, a uključuje:
1.„Godina(ne) promjena: Stanje i borba protiv nasilja nad ženama”, predavanje Ljiljane Gašperov-Dujmović, voditeljice grupe za mladež u Odjelu općeg kriminaliteta Službe kriminalističke policije PU zadarske
2.„Intuicija kao alat”, razgovor s Marijanom Škiljićem , glavnim instruktorom Krav Mage Hrvatska, o tome kako prepoznati i izbjeći potencijalno opasne situacije
3.„Senzacionalizam vs odgovornost: kako izvještavati o nasilju nad ženama?”, panel rasprava uz sudjelovanje renomiranih novinara Nikoline Radić, Vladimira Šetke i Ivice Nevešćanina te glasnogovornice PU zadarske Ivane Grbin.
Pozivamo sve zainteresirane da podrže borbu protiv nasilja nad ženama i pridruže se važnoj raspravi i edukaciji za jačanje osobne sigurnosti i podizanje svijesti.
ZADAR / ŽUPANIJA
FOTOGALERIJA IZ KATEDRALE / Nadbiskup Zgrablić predvodio misu na blagdan sv. Krševana, zaštitnika Grada Zadra
Blagdan sv. Krševana, zaštitnika grada Zadra, ranokršćanskog mučenika iz 4. stoljeća, proslavljen je svečanim koncelebriranim misnim slavljem koje je u nedjelju, 24. studenoga, u katedrali sv. Stošije u Zadru, predvodio zadarski nadbiskup Milan Zgrablić.
Ovogodišnji blagdan sv. Krševana, čije se relikvije u Zadru nalaze i časte već 14 stoljeća je na zadnju nedjelju u liturgijskoj godini kad se slavi svetkovina Isusa Krista, Kralja svega stvorenja, pa je nadbiskup u propovijedi razmatrao značenje Isusa kao kralja.
„Kraljevstvo Kristovo, cijeli njegov život, njegova povijest, događaji iz njegovog života, od začeća do smrti i uskrsnuća, uzašašća na nebo i poslanja Duha Svetoga su ‘svjedočanstvo istine’“, istaknuo je nadbiskup Zgrablić, tumačeći razgovor između Pilata i Isusa navješten u evanđelju po Ivanu, u kojem Isus Pilatu kaže: „Ja sam se zato rodio i došao na svijet, da svjedočim za istinu“.
„Iako Isus nije odgovorio Pilatu što je istina na način kako bismo to i mi možda očekivali, Isus je svojim životom otkrio i posvjedočio Istinu i to na najveći mogući način, osobito svojom smrću na križu“, istaknuo je mons. Zgrablić, rekavši da nas blagdan Krista Kralja poziva da razmatramo „svjedočanstvo istine“ ljubavi Boga Oca sjedinjenog sa Sinom u Duhu Svetom za svakog čovjeka, za cijeli svijet.
„Kristovo kraljevstvo je „svjedočanstvo istine“ o besplatnoj i bezuvjetnoj, bezgraničnoj i vječnoj Božjoj ljubavi po kojoj se ostvaruje Božji plan savezništva i spasenja za cijelo čovječanstvo“, poručio je nadbiskup.
U suđenju pred rimskim upraviteljem Poncijem Pilatom, „u kontekstu tadašnjeg političkog uređenja, neposredno pred svoju smrtnu presudu, Isus potvrđuje Pilatov upit: „Ja sam kralj“. U isto vrijeme, Isus pojašnjava rimskom prokuratoru: „Moje kraljevstvo nije od ovoga svijeta. Kad bi moje kraljevstvo bilo od ovoga svijeta, moje bi se sluge borile da ne budem predan Židovima“. Kraljevstvo na koje Isus misli ne odgovara zemljopisnim granicama i ljudskim politikama. Isus nije imao na raspolaganju strukture koje bi branile i štitile granice fizičkog prostora, kako smo navikli slušati o narodima koji imaju monarhije, diktature ili demokratska društva. Kristovo kraljevstvo je, kako kaže Predslovlje blagdana Krista, Kralja svega stvorenja, „neizmjerno, vječno i sveopće“, „kraljevstvo istine i života, svetosti i milosti, ljubavi i mira““, poručio je mons. Zgrablić.
Istaknuvši da Isus nikad nije prekinuo svoje zajedništvo s Bogom Ocem, nadbiskup je rekao da „Isus nije usamljeni kralj Kraljevstva nebeskog. Uvijek je ostao sjedinjen s Bogom Ocem u poslušnosti njegovoj volji, svjedočeći „ja i Otac jedno smo“. Isus, u jedinstvu s Ocem, svjedoči da nas Bog ljubi, da nas je prolivenom krvlju svoga Sina, tj. ljubavlju, otkupio od naših grijeha i učinio nas kraljevstvom i svećenicima Bogu našemu, Ocu svojemu i Ocu našemu. Isusovo Kraljevstvo odgovara našem iskustvu spasenja, tj. „biti oslobođen od grijeha“. To je pobjeda besplatne božanske ljubavi protiv svih sila zla ljudske zarobljenosti, pobjeda protiv svakog idolopoklonstva“, naglasio je mons. Zgrablić.
Isto tako, Isus svoju kraljevsku vlast „dijeli s nama koji svojim životom postajemo proroci istine života, slušajući njegov glas. Vrhunac njegovog ljudskog poslanja, njegova smrt na križu, otkriva svu istinu Božje ljubavi prema čovjeku, istinu da je život koji je Isus donio svojim uskrsnućem jači od smrti“, rekao je nadbiskup, dodavši da nas je Isus učinio kraljevstvom, svećenicima, da bismo mu zauvijek mogli dati slavu i moć, u jedinstvu s Ocem i Duhom Svetim.
Vjernici su „kraljevstvo, svećenici Bogu i Ocu svome“ po svojim djelima ljubavi, istaknuo je mons. Zgrablić. U ljubavi gradeći zajedništvo s Bogom i međusobno, postajemo dionici Kristovoga „ja i Otac jedno smo“.
„Duh Sveti koji se izlijeva u naša srca i savjesti, dolazi nam u pomoć i postaje snaga našeg poštovanja prema drugima, naše zauzetosti za dobro drugoga. U Kristu, jedinom i Velikom Svećeniku, učimo kako ispravno ispunjavati našu svećeničku ulogu u svakom trenutku i situaciji našeg života, kao ljudi koji se ne suobličavaju ovome svijetu, nego preobražavaju svoje pameti kako bi mogli razabrati što je volja Božja, što je dobro, Bogu milo“, poručio je mons. Zgrablić, rekavši da se Krist, do svoga konačnog dolaska, u svom kraljevstvu očituje svijetu preko nas koji smo udovi njegovog Tijela.
„Svatko od nas pozvan je živjeti Božju ljubav i milosrđe u životu u ime besplatne Božje ljubavi koju smo primili, u ime bezgraničnog Božjeg dostojanstva koje nam je darovano. Po našem krsnom svećeništvu, općem svećeništvu, pozvani smo slaviti Boga po međusobnoj ljubavi i poštovanju.
Što više napredujemo u slušanju i vršenju Isusovih riječi, u proročkom svjedočanstvu, u vršenju djela milosrđa, to više otkrivamo naše dostojanstvo koje primamo kao ljubljena djeca Božja. Što smo više sretni da možemo biti „progonjeni zbog pravednosti“, da i pod cijenu žrtve prihvaćamo vršiti Božje djelo, to nam više pripada kraljevstvo nebesko“, poručio je mons. Zgrablić.
Riječ Božja i spomen Krista Kralja pozivaju nas i potiču „da ne izgubimo nadu u Kristovu pobjedu u globalnom kontekstu, u kojem čovječanstvo trpi uzdajući se u moć oružja, novca i osobnosti koje silovito uzdižu vlastitu sebičnost“, poručio je mons. Zgrablić.
U tome nam je uzor i sv. Krševan, koji je kao vjerni svjedok vlastitim životom dao osobito svjedočanstvo za Istinu, za Krista Kralja, za njegovo kraljevstvo, rekao je nadbiskup. Sv. Krševan je postao dionik punine života Kraljevstva nebeskog te mu Zadarska Crkva pjeva: “Evo pravoga mučenika koji je za Kristovo ime krv svoju prolio; nije se bojao prijetnja sudačkih i tako je ušao u kraljevstvo nebesko”.
„Sv. Krševana, čije ime Chrysogonus dolazi iz grčkog i znači ‘rođen iz zlata’, Crkva časti niz stoljeća i spominje svakog dana u Kanonu sv. Mise. Sv. Krševan povezan je sa sv. Stošijom, mučenicom. Dok je bila u zatvoru, kao njen vjeroučitelj on ju je tješio svojim pismima. I sv. Krševan bio je stavljen na veliku kušnju. Uz uvjet da se odrekne Isusa Krista, nudili su mu visoki društveni položaj – prefekturu rimske provincije. Nudili su mu da bude dio kraljevstva ovoga svijeta. Krševan je odbio tu laskavu ponudu, izabravši radije smrt i svjedočanstvo za kraljevstvo koje nije od ovoga svijeta, nego odreknuće od Isusa Krista. Zbog toga mu je odrubljena glava, 24. studenog 303. godine, u Aquae Gradatae, mjestu udaljenom oko dvanaest milja od Akvileje. Njegovo tijelo ostavljeno je na morskoj obali, u blizini imanja gdje su živjele tri kršćanke, Chione, Agape i Irene sa starim svećenikom Zoilom. Oni su uzeli njegovo tijelo i odsječenu glavu i dostojno ga pokopali. Tijelo sv. Krševana preneseno je u Zadar 649. godine, prije 1375 godina“, rekao je nadbiskup Zgrablić, poželjevši da nam sv. Krševan, „vjerni svjedok Istine, bude zagovornik i zaštitnik, poticaj i primjer, da i mi svojim životom gradimo Kraljevstvo nebesko u svojim životima i budemo istinski svjedoci Istine“.
Na kraju mise, mons. Zgrablić blagoslovio je puk relikvijarom sv. Krševana u obliku ruke, za kojeg je nadbiskup rekao da svojim uzdignutim oblikom pokazuje prema Nebu i vječnim vrijednostima koje nadilaze zemaljsko.
U misi su sudjelovali Branko Dukić, gradonačelnik Grada Zadra sa suradnicima iz Gradskog poglavarstva i Šime Erlić, ministar regionalnog razvoja i fondova Europske unije. Naime, lik sv. Krševana nalazi se na zastavi, grbu i pečatu Grada Zadra, a pred njegovim relikvijarom nekad su upravitelji grada Zadra polagali prisegu da će časno raditi za opće dobro građana.
I.G.
Foto: I. Grbić
ZADAR / ŽUPANIJA
SVEUČILIŠTE: Predavanje dr. sc. Mirka Sardelića “Renesansni brodovi kao ploveći sustavi i posrednici međukulturne razmjene”
Odjel za povijest organizira javno predavanje dr. sc. Mirka Sardelića “Renesansni brodovi kao ploveći sustavi i posrednici međukulturne razmjene”.
Predavanje će se održati u srijedu 27. studenog 2024. u 10.30h na Odjelu za povijest, Velika dvorana DHM (2. kat), Ruđera Boškovića 5. Svi su dobrodošli!
-
ZADAR / ŽUPANIJA2 dana prije
(NE)RADNI DANI / Donosimo radno vrijeme trgovina u Zadru ove nedjelje…
-
ZADAR / ŽUPANIJA5 dana prije
IZ GRADA: Objavljena je lista prvenstva za POS. Evo tko je i na kojem rednom mjestu…
-
Tech5 dana prije
Četiri vampirska uređaja zbog kojih računi rastu
-
Svijet5 dana prije
Popis namirnica u slučaju rata: Ovo su upute za preživljavanje koje dobivaju Skandinavci