Connect with us

Hrvatska

OD PONEDJELJKA NA TERENU 8.000 POPISIVAČA U Zadarskoj županiji tek 11,4 posto samopopisanih stanovnika! Za krive podatke kazne do 7000 kn

Objavljeno

-

foto: Pixabay

Više od 652 tisuće građana popisalo se preko sustava e-Građani u tjedan dana do ponedjeljaka do 15 sati tijekom prve faze Popisa stanovništva, kućanstva i stanova, no kako samopopisivanje građana traje još samo do nedjelje, ovim tempom prije terenske faze popisa u najboljem slučaju mogla bi biti popisana trećina stanovnika Hrvatske, a preostale bi građane morali popisivati popisivači.

Splitska županija zaostaje

U Gradu Zagrebu se do ponedjeljka do 15 sati samopopisalo više od četvrtine stanovnika, njih 208.148 (25,72%), što je dvostruko više samopopisanih stanovnika nego u većini hrvatskih županija. No to je bilo i očekivano s obzirom na to da je u glavnom gradu i veći udio mlađeg, obrazovanijeg i informatički pismenijeg stanovništva.

Najmanje samopopisanih stanovnika, manje od 10 posto imaju demografski opustošene županije Vukovarsko-srijemska (8,92%), Ličko-senjska (9,09%), Brodsko-posavska (9,43%) te Virovitičko-podravska (9,61%). Nakon Zagreba u samopopisivanju prednjače Primorsko-goranska županija, u kojoj se preko sustava e-Građani popisalo više od petine stanovnika, 57.514 (20,46%.), zatim Zagrebačka, s njih 17,41%, te Istarska, sa samopopisanih 15,23% stanovnika.

Druga naša najveća županija Splitsko-dalmatinska s 447 tisuća stanovnika nije se zasad baš proslavila u digitalnoj fazi popisa jer se u tjedan dana samopopisalo tek 13,76% stanovnika. No, bolja je od Dubrovačko–neretvanske sa samopopisanih 13,23% stanovnika, i osobito od Zadarske u kojoj se popisalo tek 11,40% građana te Šibensko-kninske sa samopopisanih 11,93% građana.

Udio popisanih građana u priobalnim županijama posebno ističemo s obzirom na to da su u tim županijama popisivači pokazali najmanji interes da se jave na javni poziv te se popisivači još traže, pa bi bilo dobro da se u tim županijama popiše online i veći broj građana.

U najvećoj slavonskoj županiji, Osječko-baranjskoj s 269,5 tisuća stanovnika samopopisalo se do ponedjeljka 13,21% građana, što je najviše od svih slavonskih županija. Inače, postotak samopopisanih građana po županijama računali smo temeljem posljednje procjene ukupnog broja stanovnika po županijama sredinom 2020. koju je radio Državni zavod za statistiku, prenosi Večernji list.

Više od 8000 popisivača

Građani se mogu popisivati do 26. rujna, a mogu sami popisati i svoje starije roditelje, djedove ili bake koji žive u drugom kućanstvu, ali smo preko njihovih vjerodajnica. Nakon toga slijedi druga faza popisa od 27. rujna do 17. listopada kada gotovo 8000 popisivača treba izaći na teren kako bi popisali s pomoću elektroničkih uređaja one koji se nisu sami popisali, obavili kontrolu i ispravili pogreške nastale samopopisivanjem građana.

Popis će se moći provoditi najdulje do 29. listopada ako do 17. listopada ne budu popisane sve popisne jedinice.

Novčanom kaznom od 2000 do 5000 kuna kaznit će se građani koji odbiju dati podatke o popisnim jedinicama te oni koji daju netočne i nepotpune podatke tijekom popisa. Više od 1000 kontrolora nadzire rad popisivača, kontroliraju točnost i obuhvat prikupljenih podataka… Novčanom kaznom od 3000 do 7000 kuna kaznit će se za prekršaj – popisivač ili druga osoba ovlaštena za Popis ako u popisni upitnik unese podatke različite od iskaza osobe koja daje podatke tijekom terenske faze popisa stanovništva. Do utorka u 23 sata uspješno je popisano više od 800.000 građana, piše Večernji list.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Maštruko: Papa Franjo je imao veću podršku kod vjernika nego u katoličkoj hijerarhiji

Objavljeno

-

By

Screenshot: N1

Bivši veleposlanik pri Svetoj stolici u Italiji Ivica Maštruko gostovao je u N1 Specijalu posvećenom smrti Pape Franje.

Maštruko ne očekuje neki poseban potres u katoličkom svijetu zbog smrti pape Franje, kako kaže, to se djelomično i očekivalo.

“Znalo se da je Papa bolestan i da ima teškoće s dianjem i ponašanjem. Ovo je jedan događaj koji će biti prihvaćen kao onaj koji se naprosto morao dogoditi s obzirom na papine godine. Ništa posebno i ništa dramatično”, tvrdi Maštruko.

Maštruko ističke kako je papa Franjo imao plebisticarnu podršku kod vjernika.

“Imao je veću podršku kod samih vjernika nego što je to imao u katoličkoj hijerarhiji, što se vidjelo i otporima koje je imao unutar same Katoličke crkve, unutar vrha Svete stolice, unutar dikasterija koji su se protivili njegovim i financijskim reformama i drugačijem načinu, pristupu u ponašanju u svakodnevnom životu. Počevši od toga da je odbio stanovati u apartmanu u Vatikanu. Preselio se u Svetu Anu”, ispričao je Maštruko.

Ukazao je i na otpore papi u Hrvatskoj.

“Pa i kod nas u Hrvatskoj vidjeli smo da biskupi, s časnim iznimkama, nisu baš u naravi u ponašanju svakodnevnom prihvaćali papu Franju. Dakako, sukladno obavezama koje su imali i hijerarhiji koja je u Katoličkoj crkvi oni su u svakoj prigodi davali podršku na riječima, ali u praksi ne bih rekao da je ta politika u potpunosti provedena. Naprimjer prema nekim zajednicama drugačije seksualne orijentacije ili prema migracijama, nije bila sasvim prihvaćena.

Kontroverze oko Papinih stavova u Hrvatskoj

“Kad smo u prezentaciji njegovih stavova u Hrvatskoj su dvije ili tri kontraverzne stavrčice, a to je vezano za ponašanje ili njegove stvaove za Međugorje. Iako ga je na kraju priznao ga kao mjesto hodočasništva, ali ne i mjesto ukazanja. Pa do odnosa prema Stepincu i te stvari su se naglašavale u hijerarhiji Katoličke crkve, pa i u hrvatskoj vlasti, koja često puta koristila metodom pritiska da se Stepinac proglasi svecem itd.”, kaže Maštruko i dodaje kako papa Franjo nije bio siguran oko Stepinca te da je i sam govorio o tome kako traži istinu.

Maštruko objašnjava da je papa Franjo u osnovi prihvaćao sve.

“U osnovi papa je bio iskren i u humenista. On je stavrno bio ekumenski. Pogledajte njegove postupke za protestante. Njegov odnos prema muslimanima. On je prihvaćao svakog čovjeka bez obzira na njegove različite orijentacije bilo koje naravi; i političke i religijske i seksualne i druge. I zato mi se čini da ima istine možda dijelom u tome da ponekad njegove riječi jesu bile iskrivljavanj ili krivo interpretirane. Problem u komunikaciji nije poruka koju šalješ nego interpretcija koja se naknadno javlja”, poručio je Maštruko.

Izbor novoga pape

Maštruko je objasnio na što možemo računati u izboru nvoog Pape.

“Teško da je došlo vrijem za crnoga Papu, pa da će biti netko od kandidata ili iz područja Afrike, ili čak upitno je i za Aziju s obzirom da je Latinska Amerika na neki način dala svog sadašnjeg Papu, teško da će se ponovno ići na izbor iz Latinske Amerike. Papa iz Sjeverne amerike je isto dosta upitno”, tvrdi Maštruko koji smatra da bi novi Papa mogao biti iz Italije i da će vjerojatnou osnovi biti onaj koji će slijediti temeljna načela i temeljnu politiku Pape Franje.

Novog papu možemo očekivati kroz mjesec dana, smatra Maštruko.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Još kratko sunčano, popodne lokani pljuskovi i grmljavima

Objavljeno

-

By

Pixabay

Hrvatsku u ponedjeljak očekuje pretežno sunčano i toplo vrijeme, uz jači razvoj oblaka u unutrašnjosti u drugom dijelu dana i moguće lokalne pljuskove s grmljavinom, prognozira Državni hidrometeorološki zavod (DHMZ).

Jači razvoj oblaka i lokalni pljuskovi  očekuju se osobito u gorskim predjelima i unutrašnjosti Dalmacije.

Vjetar će biti slab do umjeren jugozapadni, a na Jadranu i sjeverozapadni.

Najviša temperatura zraka bit će većinom od 21 do 26 °C.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Stižu velike novosti u kaznama za vozače: Evo što se sve mijenja

Objavljeno

-

By

U savjetovanje su puštene izmjene Prekršajnog zakona koje donose novine za vozače. Cilj je rasteretiti sudove, smanjiti troškove i ubrzati sudske postupke kojih je sve više.

Plaćanje dvije trećine kazne za prekršaj nakon sudskog postupka, moglo bi postati stvar prošlosti. U e-savjetovanje su puštene izmjene i dopune Prekršajnog zakona koje bi ovu pogodnost ukinule. Glavni cilj je smanjivanje broja sudskih predmeta, a time i troškova, kojih je sve više. Većina su prometni prekršaji, prenosi Dnevnik.hr.

“Smatramo da naše sudove značajno, a ponekad i nepotrebno opterećuju ti neki blaži predmeti, neki manji predmeti, neki manje složeni predmeti”, rekao je Ivan Crnčec, državni tajnik iz Ministarstva pravosuđa, uprave i digitalne transformacije.

Kako bi se to ostvarilo, podigao bi se novčani prag za prekršaje na kojima vrijedi popust ili za koje ćete proći neokrznuto. Time se i povećava broj prekršaja koji ulaze u jednu od ovih skupina.

Za obvezne prekršajne naloge prag se podiže sa 663 na 1000 eura i oni se plaćaju u iznosu dvije trećine kazne. Prag za prekršaje koji se mogu naplatiti na mjestu događaja podiže se s 265 na 380 eura, a na koje vrijedi 50 posto popusta. S upozorenjem ćete moći proći i za prekršaje do 300 eura umjesto dosadašnjih 132, ako policija tako procijeni.

“Ako već dajemo neku pogodnost prije samog sudskog postupka nelogično je da zapravo takva pogodnost postoji nakon što ste vi ušli u postupak i nakon toga bili proglašeni krivim. Znači, opet smatramo da će doći do ubrzanja, odnosno, da će doći do smanjenja broja predmeta pred Prekršajnim sudovima”, rekao je Crnčec.

Na sud ćete i dalje moći, no tada riskirate plaćanje punog iznosa kazne.

“Ja sam prije išao na sud, a sad moram vidjeti kako bi mi bilo bolje. Mislim da je ovo bolje kako će biti sad”, rekao je Božidar iz Zagreba.

“Ja sam za sud, ja sam za tu pravicu”, rekao je Goran iz Zagreba.

“Odmah. Mislim da je to jednostavnije odmah riješiti”, rekla je Jasmina iz Zagreba.

Ovim bi se izmjenama uvela e-komunikacija u prekršajnim postupcima, kojom bi svi sudovi u Hrvatskoj pokriveni.

“Sva državna tijela, sva tijela jedinice lokalne i područne samouprave, državno odvjetništvo, pravne osobe kao tužitelji, odvjetnici, sudski tumači, sudski vještaci biti obligatorni obveznici e-komunikacije”, kazao je Crnčec.

Novim izmjenama bi, također, bilo obuhvaćeno više prekršaja koji se neće upisati u evidenciju ako ih se plati na mjestu događaja.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu