ZADAR / ŽUPANIJA
(FOTO) Relikvija sv. Ivana Pavla II. u pohodu župama u gradu Zadru
Relikvija sv. Ivana Pavla II. u pohodu je vjernicima u župama dva gradska dekanata, Zadar Istok i Zadar Zapad, od 1. do 22. listopada, u duhovnoj pripremi za proslavu blagdana sv. Ivana Pavla II.
Tu je relikviju Zadarskoj nadbiskupiji darovao kardinal Stanislav Dziwisz, dugogodišnji tajnik Karola Woytile, osobno je uručivši zadarskom nadbiskupu Želimiru Puljiću za njegovog nedavnog boravka u Poljskoj, kada su se kardinal Dziwisz i mons. Puljić susreli u Krakowu prije nego je zadarski nadbiskup sudjelovao na beatifikaciji poljskog primasa Stefana Wyszynskog 12. rujna u Varšavi.
„Učinilo mi se prikladnim u Marijinom mjesecu listopadu pružiti priliku vjernicima gradskih župa da iskažu poštovanje svetim relikvijama Ivana Pavla II. Ovaj put ograničilo bi se izlaganje moći kroz župe u dva zadarska dekanata. Uz slavlje mise, pobožnost Blaženoj Djevici Mariji i molitvu u čast sv. Ivanu Pavlu II., nakon misnog blagoslova relikvije neka se izlože na javno štovanje puka. Neka to bude prigoda zahvaliti Bogu za dar velikog Pape koji je bio odani Marijin štovatelj, pa je svoj pontifikat i stavio pod njezinu osobitu zaštitu, birajući papinsko geslo Totus Tuus – Sav tvoj, Marijo. Preuzeo ga je iz djela sv. Ljudevita Monforta Rasprava o pravoj pobožnosti prema Blaženoj djevici Mariji. Osim toga, u ovom mjesecu listopadu papa Franjo će 10. listopada otvoriti sinodalni hod u Vatikanu, a to će u nedjelju, 17. listopada, učiniti i sve mjesne Crkve diljem svijeta“ poručio je mons. Puljić, povjeravajući zagovoru sv. Ivana Pavla i crkveni hod Sinode o temi “Za sinodalnu Crkvu: zajedništvo, sudjelovanje i poslanje”.
Relikvija sv. Ivana Pavla II. počela je pohod župama u crkvi sv. Šime u Zadru u petak 1. listopada, a u subotu 2. listopada relikvija je bila među vjernicima u župnoj crkvi Presvetog Srca Isusova na Voštarnici.
Relikvija sv. Ivana Pavla II. u zadarskim župama će biti prema sljedećem rasporedu:
ponedjeljak, 4. listopada župa Bezgrešnog začeća BDM na Puntamici,
srijeda, 6. listopada Uznesenje BDM na Belafuži,
petak, 8. listopada sv. Josip na Plovaniji,
subota, 9. listopada Gospa Loretska u Arbanasima,
ponedjeljak, 11. listopada sv. Petar – Ploče,
utorak, 12. listopada sv. Ante Padovanski na Smiljevcu,
srijeda, 13. listopada sv. Roko – Bibinje,
petak, 15. listopada bl. Alojzije Stepinac – Bili Brig,
subota, 16. listopada sv. Šimun i Juda Tadej – Bokanjac.
Relikvija sv. Ivana Pavla II. u katedrali sv. Stošije puku će biti izložena u nedjelju, 17. listopada kada će misno slavlje uz proglas sinodalnog hoda predvoditi nadbiskup Puljić.
U ponedjeljak, 18. listopada relikvija je u župi Kraljice Mira na Stanovima,
utorak, 19. listopada Gospa od Ružarija i sv. Mihovil – Diklo i Kožino,
srijeda, 20. listopada sv. Ivan na Relji
i u četvrtak, 21. listopada u župi sv. Kasijana u Sukošanu.
Na blagdan sv. Ivana Pavla II., u petak 22. listopada, relikvija će biti u pohodu učenicima u Klasičnoj gimnaziji Ivan Pavao II. Zadar.
I u prigodi susreta u Krakowu između kardinala Dziwisza i mons. Puljića, kardinal Dziwisz je istaknuo veliku ljubav koju je Woytila imao prema Hrvatskoj i Hrvatima, kako je to već rekao u više prigoda.
„To je nešto posebno. Ja ne znam je li Papa više volio Hrvatsku ili Poljsku, ali zaista se osjećalo da on voli Hrvatsku“ – to mi je kardinal Dziwisz ponovio sad opet na našem susretu“ rekao je mons. Puljić, istaknuvši da je Ivan Pavao II. u zahvalnom sjećanju hrvatskih ljudi.
„Siguran sam da mu se mnogi mole, jer je moćan. Kako nas je volio ovdje na zemlji, siguran sam da nas voli i s neba. Papa Ivan Pavao II. bio je pravi vizionar s razvijenim osjećajem za povijesna zbivanja. Nastupao je s velikim razumijevanjem za ljude i njihovu prošlost, njihove teškoće i probleme. Nije ih ostavljao bez utjehe i nade, a crpio je snagu u molitvi i pouzdanju u Božju pomoć i Providnost“ rekao je mons. Puljić, podsjetivši da je nakon njegovog izbora za papu jedan novinar zapisao: „Imamo Papu koji se zna ophoditi s masama, koji je jasan, čvrst i hrabar“.
Nadbiskup Puljić podsjeća kako je Woytila „još kao dijete ostao bez majke, a oca i brata izgubio je u ranoj mladosti. Osjetio je, dakle, što znači rasti bez roditeljske skrbi. Zato je postao dragi i sveti otac, brat, prijatelj, skrbnik i odvjetnik, osobito ugroženih, napuštenih i ostavljenih. No, on je bio i mudri otac koji savjetuje, opominje, prijeti, ukorava i potiče. Ljutio se što je „grijeh je stekao pravo građanstva“, a otpisivanje Boga ušlo u „program ljudskog umovanja“.
Stoga je bio vrlo kritičan i nepopustljiv prema svim vrstama lažnih ideologija i zavođenja ljudi. Bio je odvažan i neustrašiv u susretima sa svjetskim moćnicima i apostolski zagrijan za navještaj istine i Božje riječi. Nije se mogao pomiriti s činjenicom da se Boga otpisuje, pa zbog toga svuda „puše ledeni vjetar“, kako je zapisao Beckett. U toj borbi njegov mač bio je uperen protiv idola našeg vremena, protiv svijeta koji bježi od Boga. Stoga je neumorno propovijedao o Bogu koji ne prolazi, dok obličje ovog svijeta prolazi i nestaje. To je zauzeto ponavljao na susretima i različitim skupinama“ poručio je nadbiskup Puljić.
„Iako je ostavljao dojam poniznog i skromnog pastira, Ivan Pavao II. djelovao je proročki, snažno i zauzeto. Volio je tišinu i samoću. Ali, zapamtili smo ga kao voditelja velikih masovnih okupljanja gdje je u životnom ringu pokazao umjetničke manire oca i svetog svećenika. Bio je uistinu, u pravom smislu riječi, otac. Do zadnjeg dana života bio je u pokretu, među ljudima i do kraja se istrošio obilazeći svijetom i braneći ljudska i božanska prava“ rekao je mons. Puljić, potaknuvši: „Sjetimo se kako je u svojoj 84. godini života odlučio doći u Hrvatsku, u sklopu svoga jubilarnog stotog putovanja. Nije se umarao niti ičega bojao. Ostavljao je dojam hrabrog vođe koji predvodi vojsku u borbi sa zlom, zasjedama i napastima ovoga svijeta. Imali smo Papu vizionara s jakim osjećajem za ljude i njihovu povijest. Kao da je svima htio doviknuti: Čitavim vidljivim i nevidljivim svijetom kraljuje Gospod Bog. Sve je to u Božjim rukama!“ poručio je nadbiskup Puljić.
Istaknuvši da je Karola Woytilu „Providnost pozvala u povijesnom prijelazu uvesti Crkvu u treće tisućljeće“, mons. Puljić potiče puk da zahvali sv. Ivanu Pavlu II. „za sve dobro i lijepo što je učinio nama i u svijetu. Molimo neka nas sada s neba prati onom istom naklonošću i ljubavlju kakvom nas je pratio tijekom svojih 27 godina pontifikata. Sveti Ivane Pavle II., moli za nas“.
ZADAR / ŽUPANIJA
(FOTO) NAJBOLJE NA DRAČEVCU; NAJGORE U DIKLU, PUNTAMICI, ARBANASIMA… / Ovo su rezultati istraživanja kvalitete života u gradu Zadru…
U okviru obilježavanja Dana grada Zadra izv. prof. dr. sc. Silvija Šiljeg s Odjela za geografiju predstavila je rezultate istraživanja kvalitete života u gradu Zadru, koje se provodilo u sklopu kolegija Urbana geografija, Demografija i Modeliranje prostornih podataka u GIS-u II.
Isto istraživanje provedeno je prije 10 godina. Upitnik se sastojao od 75 varijabli, a ispunilo ga je 769 građana. Građani su mogli dati odgovore o zadovoljstvu prirodnog okoliša, tehničke opremljenosti, društvene opremljenosti, socijalnog okoliša, stanovanja, političkog okoliša i ukupnog zadovoljstva kvalitetom stanovanja.
Rezultati su pokazali da su se u Zadru dogodile značajne promjene glede kvalitete života. Najveći porast kvalitete života dogodio se na Novom Bokanjcu, koji je prije 10 godina bio kvart na periferiji grada s najlošijom tehničkom i društvenom opremljenošću, a danas je kvart u kojem mlade obitelji imaju sve potrebne sadržaje, a kvaliteta života ocijenjena je vrlo dobrom. Ipak, najbolju kvalitetu života prema istraživanju ima Dračevac, a odmah iza njega Bokanjac koji je prije 10 godina bio jedini kvart na periferiji s visokom kvalitetom života, Plovanija i Ploča koja ima najveći udio mladog stanovništva prema Popisu 2021.
Najlošiju kvalitetu imaju dijelovi grada uz obalu Diklo, Puntamika, Arbanasi i Poluotok, ujedno i kvartovi s najvećim pritiskom na prostor zbog turizma.
– Diklo je kvart koji je i prije 10 godina imao izuzetno nisku kvalitetu života prema mišljenju građana. Rezultati su pokazali da se smanjenje kvalitete života događa u obalnom i jednom dijelu centralnih mjesnih odbora, dok raste kvaliteta života na periferiji. Ovo potvrđuje i činjenica da su građani najčešće odabirali varijable sigurnost, mir i stambeni objekt kao presudne za svoju kvalitetu života, za razliku od 2014. kada su im važnije bile varijable tehničke opremljenosti, istaknula je Šiljeg.
Najniže ocijenjene varijable prije 10 godina bile su zadovoljstvo kanalizacijom, parkirna mjesta i zelene površine, dok su danas to kvaliteta cesta i nogostupa, zelene površine i njihova dostupnost. Najveći porast ocjene ima varijabla zadovoljstva kanalizacijom, a najlošije ocijenjena varijabla od svih u anketi je kvaliteta cesta za koju su građani navodili brojna nezadovoljstva (neasfaltirani putovi, loša kvaliteta asfalta, šahtovi ispod razine ceste, prevelik broj ležećih policajaca na pojedinim dionicama cesta, neadekvatno održavanje cesta, nedostatak prometnih ogledala u perifernim dijelovima i sl.).
Izrazito dobro je ocijenjena dostupnost trgovina, kvaliteta javne rasvjete, dostupnost do sportskih objekata i igrališta, ljekarni, dostupnost vjerskih objekata, kafića, sigurnost i susjedski odnosi dok su lošije ocjene za dostupnost kulturnih objekata i zelenih površina, protočnost prometnica i parkirnih mjesta.
U sklopu političkog okoliša građani su niskim ocjenama ocijenili rad svojih mjesnih odbora po čemu prednjače mjesni odbori Diklo, Stanovi, Puntamika i Plovanija, dok je najbolje ocijenjen rad MO Dračevac. Najlošije ocijenjena varijabla u sklopu političkog okoliša odnosi se na uvažavanje mišljenja i prijedloga građana za vrijeme javnih rasprava od strane uprave i vlasti. Značajne promjene u gradu dogodile su se i demografski.
Mjesni odbori s najviše mladog stanovništva ostali su Ploča i Novi Bokanjac kao i prije 10 godina, ali se povećao broj statističkih krugova gdje živi do 30% starog stanovništva. Prema podacima Popisa 2011. Takvih je statističkih krugova bilo 10, a danas ih je 27. Svi statistički krugovi imaju više od 10% starog stanovništva osim Dračevca, a najveća koncentracija stare populacije je u mjesnim odborima uz obalu.
Iako su kroz predstavljanje rezultata istaknuti brojni dobri primjeri i projekti koji su realizirani posljednjih 10 godina, na kraju je zaključeno da se zbog prekomjerne izgradnje i betonizacije dogodio pad kvalitete života s ocjene 4,1 u 2014. godini na ocjenu 3,3 u 2024.
ZADAR / ŽUPANIJA
FOTOGALERIJA / Otvorena izložba “Izdavaštvo na zadarskom području 2023. – 2024.”
U Izložbenoj dvorani Znanstvene knjižnice Sveučilišta u Zadru danas je otvorena 31. godišnja izložba “Izdavaštvo na zadarskom području 2023. – 2024.”. Izložba se tradicionalno organizira u mjesecu studenom u povodu obilježavanja Dana grada Zadra te se na njoj izlaže izbor izdanja tiskanih omeđenih, serijskih publikacija i audiovizualne građe zadarskih autora i izdavača te plakata društvenih, kulturnih i sportskih događanja. Izložba predstavlja ukupnu izdavačku produkciju na zadarskom području od studenoga 2023. do studenoga 2024. godine.
– Ova izložba prilika je da se osvrnemo na bogatstvo književnih i znanstvenih djela koja su nastala na zadarskom području, ali i na sve važnije uloge koje imaju autori, izdavači i knjižničari na putu do čitatelja, s poslanjem stvaranja i očuvanja kulturne baštine našega kraja. Ta sinergija između autora, lokalnih izdavača, knjižnica i čitatelja doprinosi stvaranju bogate kulturne ponude koja odražava specifičnosti i identitete, ali također omogućava i širu kulturnu razmjenu na nacionalnoj i međunarodnoj razini. Knjižnice nisu samo spremišta knjiga, već i aktivni sudionici u procesu stvaranja, očuvanja i promocije lokalnog izdavaštva. Izdavačka produkcija zadarskog područja, njegovana i predstavljena u Knjižnici, ima dugoročan utjecaj na očuvanje kulturne baštine, razvoj intelektualnog života i promicanje lokalnog identiteta, istaknula je ravnateljica Znanstvene knjižnice Sveučilišta u Zadru Marijana Senkić-Klapan.
Prema evidenciji Znanstvene knjižnice, u prošloj godini izdano je 209 monografija, devet više nego prošle godine. Najviše novih izdanja objavila je izdavačka kuća Forum, a radi se pretežito o knjigama za djecu predškolske dobi. Sveučilište u Zadru objavilo je 52 naslova, od toga 14 u sunakladništvu, najvećim dijelom usmjerena na promoviranje visokih akademskih ciljeva, nova istraživanja i izazove koje donosi budućnost. Matica Zadrana objavila je 17 naslova, Udruga 3.000 godina Za dar 7 naslova itd. Znanstvena knjižnica objavila je 8 stručnih knjiga te jednu u suradnji sa Sveučilištem u Zadru i Državnim arhivom u Zadru.
Ovogodišnja izložba posebna je po tome što se održava prvi put nakon pripajanja Znanstvene knjižnice Sveučilištu u Zadru. Prorektorica prof. dr. sc. Lena Mirošević istaknula je kako su suvremeni procesi, globalizacija i digitalna revolucija, unijeli promjene u izdavaštvo, a novim izazovima pokušava odgovoriti i izdavačka djelatnost Sveučilišta u Zadru.
– Putem znanstvenih časopisa, znanstvenih monografija, sveučilišnih udžbenika i priručnika te zbornika radova i drugih publikacija akademskoj i drugoj zainteresiranoj javnosti predstavljaju se istraživački rezultati djelatnika Sveučilišta ali i znanstvenika iz drugih hrvatskih znanstvenih središta te iz inozemstva. Znanstveni časopisi su globalno najvažniji način komuniciranja znanstvenih spoznaja prema javnosti i akademskoj zajednici. Od 14 sveučilišnih znanstveno-stručnih časopisa iz društvenog, humanističkog, prirodnog i interdisciplinarnog područja znanosti, osam ih je indeksirano u bazi Scopus, a od tih osam još tri su indeksirana u citatnoj bazi WOS (Web of Science).
Kroz izložbu izdavačke djelatnosti zadarskog prostora susrećemo sve bitne aktere u složenom procesu, od autora informacije — pisaca, znanstvenika, izdavača i knjižnica te primatelja korisnika informacija. Stoga je ova izložba najbolji primjer u kojima izdavačka djelatnost nije samo otisnuto slovo, digitalni zapis ili puka djelatnost o stvaranju, uređivanju, objavljivanju i diseminaciji sadržaja i diskursa već dugotrajan rad, pun inovativnosti i kreativnosti uz stalno unaprjeđenje dobre prakse izdavaštva, istaknula je Mirošević proglašavajući izložbu otvorenom.
Izložba se može razgledati do 29. studenoga.
ZADAR / ŽUPANIJA
PRIPREMITE SE NA VRIJEME! / U ponedjeljak bez vode Branimirova i Velebitska ulica u Zadru!
Zbog radova na vodoopskrbnom sustavu, dana 25.11.2024. godine (ponedjeljak) u vremenu od 09:00 h pa do 14:00 h biti će privremeno obustavljena opskrba vodom potrošačima u gradu Zadru u ulicama:
Obala kneza Branimira, te Velebitska ulica.
Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena u ulici Obala kneza Branimira kod kućnog broja 8.
-
Svijet5 dana prije
Upozorenje zbog zimske oluje: Pripremite se za intenzivne vremenske uvjete!
-
Hrvatska4 dana prije
Objavljena karta: Evo kad će u Hrvatskoj početi snijeg!
-
Hrvatska5 dana prije
Stiže promjena vremena uz obilne oborine, bit će i snijega
-
Svijet5 dana prije
Tri europske zemlje dijele građanima brošure o tome kako preživjeti rat. Evo što u njima piše