Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

Devet brojki za deveto izdanje Wings for Life World Run utrke!

Objavljeno

-

Uoči 8. svibnja i svog devetog poglavlja, Wings for Life World Run nastavlja rušiti rekorde i pokazivati nam što je sve moguće kad se ujedine odlučni ljudi velikog srca.

Ne tako davno, 2014. godine započela je jedna zaista posebna sportska priča, zvana Wings for Life World Run. Utrka jedinstvenog formata u kojoj cilj dostiže natjecatelje postavila je jasan zadatak, učiniti ozljede leđne moždine izlječivima i brzo privukla stotine tisuća onih koji su jedva čekali uključiti se!

U mnogim zemljama, uključujući i Hrvatsku, Wings for Life World Run postao je najveća trkačka utrka kojoj se rado vraćaju svi njezini sudionici. A brojke koje stoje iza nje, nakon što smo ujedinjeni krenuli trčati za one koji ne mogu, danas su zaista impresivne.

Deveto izdanje omiljene nam utrke sve je bliže, 8. svibnja, a evo devet dokaza u brojkama koliko je Wings for Life World Run narastao u posljednjih sedam godina…

6

Europa, Azija, Afrika, Sjeverna Amerika, Južna Amerika, Oceanija. Wings for Life World Run osvojio je sve kontinente ovog svijeta, osim Antarktike, a jednog dana će vjerojatno i nju! Što je najbolje, natjecatelji startaju svi u isto vrijeme, što znači da se spektakl odvija u gotovo svim vremenskim zonama, po noći i po danu, po kiši i po suncu, s čime se ne može pohvaliti niti jedna druga utrka.

195

Samo Olimpijske igre mogu reći da imaju sudionike iz više zemalja od Wings for Life World Runa! Zahvaljujući organiziranim utrkama, kao i trčanju uz aplikaciju, natjecatelji iz čak 195 različitih zemalja uključili su se u ovaj globalni humanitarni projekt, svjesni da stopostotna vrijednost startnina ide u zakladu Wings for Life, namijenjenu financiranju istraživanja ozljeda leđne moždine.

92

Ono što je nekoć bilo nezamislivo, odraditi više od 90 kilometra na stazi u jedno popodne, na Wings for Life World Run utrci već se dogodilo. Uspjelo je to natjecatelju u kolicima, Aronu Andersonu u Dubaiju 2017. godine, koji je po velikoj vrućini odradio 92,14 kilometara i postavio čudesan rekord utrke. Do danas je trijumfirao još dvaput, uključujući i posljednje izdanje te tako postao najuspješniji sudionik.

184 236

Počelo je skromno, ali dogurali smo u 2021. godini do impresivnih brojki. Naime, unatoč svim izazovima koji su pred nama u posljednje vrijeme, Wings for Life World Run narastao je do čak 184 236 sudionika na posljednjem izdanju, što je i apsolutni rekord. Više od 200 tisuća natjecatelja u 2022. godini? Ne bi bilo iznenađenje!

925 096

Wings for Life World Run približava se posebnoj brojci, kojoj ćemo svjedočiti 8. svibnja. Da, netko će postati milijunti natjecatelj na utrci, tko zna, možda i u Hrvatskoj. Više od 925 tisuća sudionika već smo imali dosad, što je u prosjeku više od sto tisuća na svakom izdanju, što ovu utrku čini jednom od najvećih na globalnoj trkačkoj sceni!

9 034 954

Na Wings for Life World Runu najvažnije je sudjelovati, jer trčanjem za one koji ne mogu činimo veliku stvar. Međutim, dati sve od sebe i rušiti vlastite rekorde također je veliki užitak. Baš zato smo zajedno pretrčali već više od 9 milijuna kilometara, što bi bilo više od 700 krugova planetom Zemljom, da smo trčali – u štafeti!

29 230 000

Svaki nastup na Wings for Life World Runu približava nas konačnom cilju, učiniti ozljede leđne moždine izlječivima. A da bi se taj san pretvorio u realnost što prije, pomažu startnine i donacije. Dosad je prikupljeno više od 29 milijuna eura, a brojke će nastaviti rasti i u 2022. godini.

239

Nije pitanje hoće li ozljede leđne moždine postati izlječive, nego kada. Zahvaljujući sudjelovanju svih nas, zaklada Wings for Life mogla je do danas pokrenuti financiranje čak 239 kliničkih istraživanja, od kojih su neka već dala obećavajuće rezultate. David Mzee, koji je u Zugu 2019. godine na Wings for Life World Run utrci napravio svoje prve korake, dokaz je da se polako približavamo cilju.

5000

I da, nakon dva izdanja koja smo trčali isključivo uz pomoć aplikacije, napokon smo dočekali povratak zadarske Wings for Life World Run utrke. Točno u 13 sati, 8. svibnja, s Liburnske obale ponovo će zaljubljenici u kretanje zajedno jurnuti prema boljoj budućnosti, njih točno pet tisuća. Uz prekrasne dalmatinske krajolike i plavetnilo Jadranskog mora, čeka nas te svibanjske nedjelje još jedan istinski trkački užitak, koji će bez ikakve sumnje biti u potpunosti rasprodan!

Prijave za zadarsku utrku su OTVORENE, a oni koji se ne mogu pridružiti sudionicima na Liburnskoj obali ponovno će imati priliku trčati uz mobilnu aplikaciju.

Prijaviti se možete na www.wingsforlifeworldrun.com.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

ZADAR / ŽUPANIJA

Podignite glas protiv nasilja – Pridružite se obilježavanju Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama u Zadru

Objavljeno

-

By

Povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama u ponedjeljak, 25. studenoga 2024., Dalmatinska podružnica Hrvatske udruge za odnose s javnošću, uz podršku Zadarske županije (Povjerenstvo za ravnopravnost spolova), Krav Maga Hrvatska i PU zadarske, organizira događaj pod sloganom „Glas protiv nasilja” u sklopu kojega će se stručnjaci iz različitih područja okupiti u Multimedijalnoj dvorani Gradske knjižnice Zadar kako bi raspravljali o ovom gorućem društvenom problemu.

Program započinje u 17 sati, a uključuje:

1.„Godina(ne) promjena: Stanje i borba protiv nasilja nad ženama”, predavanje Ljiljane Gašperov-Dujmović, voditeljice grupe za mladež u Odjelu općeg kriminaliteta Službe kriminalističke policije PU zadarske

2.„Intuicija kao alat”, razgovor s Marijanom Škiljićem , glavnim instruktorom Krav Mage Hrvatska, o tome kako prepoznati i izbjeći potencijalno opasne situacije

3.„Senzacionalizam vs odgovornost: kako izvještavati o nasilju nad ženama?”, panel rasprava uz sudjelovanje renomiranih novinara Nikoline Radić, Vladimira Šetke i Ivice Nevešćanina te glasnogovornice PU zadarske Ivane Grbin.

    Pozivamo sve zainteresirane da podrže borbu protiv nasilja nad ženama i pridruže se važnoj raspravi i edukaciji za jačanje osobne sigurnosti i podizanje svijesti.

     
    Nastavi čitati

    ZADAR / ŽUPANIJA

    FOTOGALERIJA IZ KATEDRALE / Nadbiskup Zgrablić predvodio misu na blagdan sv. Krševana, zaštitnika Grada Zadra

    Objavljeno

    -

    By

    foto: Ines Grbić/Zadarska nadbiskupija

    Blagdan sv. Krševana, zaštitnika grada Zadra, ranokršćanskog mučenika iz 4. stoljeća, proslavljen je svečanim koncelebriranim misnim slavljem koje je u nedjelju, 24. studenoga, u katedrali sv. Stošije u Zadru, predvodio zadarski nadbiskup Milan Zgrablić.

    Ovogodišnji blagdan sv. Krševana, čije se relikvije u Zadru nalaze i časte već 14 stoljeća je na zadnju nedjelju u liturgijskoj godini kad se slavi svetkovina Isusa Krista, Kralja svega stvorenja, pa je nadbiskup u propovijedi razmatrao značenje Isusa kao kralja.

    „Kraljevstvo Kristovo, cijeli njegov život, njegova povijest, događaji iz njegovog života, od začeća do smrti i uskrsnuća, uzašašća na nebo i poslanja Duha Svetoga  su ‘svjedočanstvo istine’“, istaknuo je nadbiskup Zgrablić, tumačeći razgovor između Pilata i Isusa navješten u evanđelju po Ivanu, u kojem Isus Pilatu kaže: „Ja sam se zato rodio i došao na svijet, da svjedočim za istinu“.

    „Iako Isus nije odgovorio Pilatu što je istina na način kako bismo to i mi možda očekivali, Isus je svojim životom otkrio i posvjedočio Istinu i to na najveći mogući način, osobito svojom smrću na križu“, istaknuo je mons. Zgrablić, rekavši da nas blagdan Krista Kralja poziva da razmatramo „svjedočanstvo istine“ ljubavi Boga Oca sjedinjenog sa Sinom u Duhu Svetom za svakog čovjeka, za cijeli svijet.

    „Kristovo kraljevstvo je „svjedočanstvo istine“ o besplatnoj i bezuvjetnoj, bezgraničnoj i vječnoj Božjoj ljubavi po kojoj se ostvaruje Božji plan savezništva i spasenja za cijelo čovječanstvo“, poručio je nadbiskup.

    U suđenju pred rimskim upraviteljem Poncijem Pilatom, „u kontekstu tadašnjeg političkog uređenja, neposredno pred svoju smrtnu presudu, Isus potvrđuje Pilatov upit: „Ja sam kralj“. U isto vrijeme, Isus pojašnjava rimskom prokuratoru: „Moje kraljevstvo nije od ovoga svijeta. Kad bi moje kraljevstvo bilo od ovoga svijeta, moje bi se sluge borile da ne budem predan Židovima“. Kraljevstvo na koje Isus misli ne odgovara zemljopisnim granicama i ljudskim politikama. Isus nije imao na raspolaganju strukture koje bi branile i štitile granice fizičkog prostora, kako smo navikli slušati o narodima koji imaju monarhije, diktature ili demokratska društva. Kristovo kraljevstvo je, kako kaže Predslovlje blagdana Krista, Kralja svega stvorenja, „neizmjerno, vječno i sveopće“, „kraljevstvo istine i života, svetosti i milosti, ljubavi i mira““, poručio je mons. Zgrablić.

    Istaknuvši da Isus nikad nije prekinuo svoje zajedništvo s Bogom Ocem, nadbiskup je rekao da „Isus nije usamljeni kralj Kraljevstva nebeskog. Uvijek je ostao sjedinjen s Bogom Ocem u poslušnosti njegovoj volji, svjedočeći „ja i Otac jedno smo“. Isus, u jedinstvu s Ocem, svjedoči da nas Bog ljubi, da nas je prolivenom krvlju svoga Sina, tj. ljubavlju, otkupio od naših grijeha i učinio nas kraljevstvom i svećenicima Bogu našemu, Ocu svojemu i Ocu našemu. Isusovo Kraljevstvo odgovara našem iskustvu spasenja, tj. „biti oslobođen od grijeha“. To je pobjeda besplatne božanske ljubavi protiv svih sila zla ljudske zarobljenosti, pobjeda protiv svakog idolopoklonstva“, naglasio je mons. Zgrablić.

    Isto tako, Isus svoju kraljevsku vlast „dijeli s nama koji svojim životom postajemo proroci istine života, slušajući njegov glas. Vrhunac njegovog ljudskog poslanja, njegova smrt na križu, otkriva svu istinu Božje ljubavi prema čovjeku, istinu da je život koji je Isus donio svojim uskrsnućem jači od smrti“, rekao je nadbiskup, dodavši da nas je Isus učinio kraljevstvom, svećenicima, da bismo mu zauvijek mogli dati slavu i moć, u jedinstvu s Ocem i Duhom Svetim.

    Vjernici su „kraljevstvo, svećenici Bogu i Ocu svome“ po svojim djelima ljubavi, istaknuo je mons. Zgrablić. U ljubavi gradeći zajedništvo s Bogom i međusobno, postajemo dionici Kristovoga „ja i Otac jedno smo“.

    „Duh Sveti koji se izlijeva u naša srca i savjesti, dolazi nam u pomoć i postaje snaga našeg poštovanja prema drugima, naše zauzetosti za dobro drugoga. U Kristu, jedinom i Velikom Svećeniku, učimo kako ispravno ispunjavati našu svećeničku ulogu u svakom trenutku i situaciji našeg života, kao ljudi koji se ne suobličavaju ovome svijetu, nego preobražavaju svoje pameti kako bi mogli razabrati što je volja Božja, što je dobro, Bogu milo“, poručio je mons. Zgrablić, rekavši da se Krist, do svoga konačnog dolaska, u svom kraljevstvu očituje svijetu preko nas koji smo udovi njegovog Tijela.

    „Svatko od nas pozvan je živjeti Božju ljubav i milosrđe u životu u ime besplatne Božje ljubavi koju smo primili, u ime bezgraničnog Božjeg dostojanstva koje nam je darovano. Po našem krsnom svećeništvu, općem svećeništvu, pozvani smo slaviti Boga po međusobnoj ljubavi i poštovanju.

    Što više napredujemo u slušanju i vršenju Isusovih riječi, u proročkom svjedočanstvu, u vršenju djela milosrđa, to više otkrivamo naše dostojanstvo koje primamo kao ljubljena djeca Božja. Što smo više sretni da možemo biti „progonjeni zbog pravednosti“, da i pod cijenu žrtve prihvaćamo vršiti Božje djelo, to nam više pripada kraljevstvo nebesko“, poručio je mons. Zgrablić.

    Riječ Božja i spomen Krista Kralja pozivaju nas i potiču „da ne izgubimo nadu u Kristovu pobjedu u globalnom kontekstu, u kojem čovječanstvo trpi uzdajući se u moć oružja, novca i osobnosti koje silovito uzdižu vlastitu sebičnost“, poručio je mons. Zgrablić.

    U tome nam je uzor i sv.  Krševan, koji je kao vjerni svjedok vlastitim životom dao osobito svjedočanstvo za Istinu, za Krista Kralja, za njegovo kraljevstvo, rekao je nadbiskup. Sv. Krševan je postao dionik punine života Kraljevstva nebeskog te mu Zadarska Crkva pjeva: “Evo pravoga mučenika koji je za Kristovo ime krv svoju prolio; nije se bojao prijetnja sudačkih i tako je ušao u kraljevstvo nebesko”.

    „Sv. Krševana, čije ime Chrysogonus dolazi iz grčkog i znači ‘rođen iz zlata’, Crkva časti niz stoljeća i spominje svakog dana u Kanonu sv. Mise. Sv. Krševan povezan je sa sv. Stošijom, mučenicom. Dok je bila u zatvoru, kao njen vjeroučitelj on ju je tješio svojim pismima. I sv. Krševan bio je stavljen na veliku kušnju. Uz uvjet da se odrekne Isusa Krista, nudili su mu visoki društveni položaj – prefekturu rimske provincije. Nudili su mu da bude dio kraljevstva ovoga svijeta. Krševan je odbio tu laskavu ponudu, izabravši radije smrt i svjedočanstvo za kraljevstvo koje nije od ovoga svijeta, nego odreknuće od Isusa Krista. Zbog toga mu je odrubljena glava, 24. studenog 303. godine, u Aquae Gradatae, mjestu udaljenom oko dvanaest milja od Akvileje. Njegovo tijelo ostavljeno je na morskoj obali, u blizini imanja gdje su živjele tri kršćanke, Chione, Agape i Irene sa starim svećenikom Zoilom. Oni su uzeli njegovo tijelo i odsječenu glavu i dostojno ga pokopali. Tijelo sv. Krševana preneseno je u Zadar 649. godine, prije 1375 godina“, rekao je nadbiskup Zgrablić, poželjevši da nam sv. Krševan, „vjerni svjedok Istine, bude zagovornik i zaštitnik, poticaj i primjer, da i mi svojim životom gradimo Kraljevstvo nebesko u svojim životima i budemo istinski svjedoci Istine“.

    Na kraju mise, mons. Zgrablić blagoslovio je puk relikvijarom sv. Krševana u obliku ruke, za kojeg je nadbiskup rekao da svojim uzdignutim oblikom pokazuje prema Nebu i vječnim vrijednostima koje nadilaze zemaljsko.

    U misi su sudjelovali Branko Dukić, gradonačelnik Grada Zadra sa suradnicima iz Gradskog poglavarstva i Šime Erlić, ministar regionalnog razvoja i fondova Europske unije. Naime, lik sv. Krševana nalazi se na zastavi, grbu i pečatu Grada Zadra, a pred njegovim relikvijarom nekad su upravitelji grada Zadra polagali prisegu da će časno raditi za opće dobro građana.

    I.G.

    Foto: I. Grbić

     
    Nastavi čitati

    ZADAR / ŽUPANIJA

    SVEUČILIŠTE: Predavanje dr. sc. Mirka Sardelića “Renesansni brodovi kao ploveći sustavi i posrednici međukulturne razmjene”

    Objavljeno

    -

    By

    Odjel za povijest organizira javno predavanje dr. sc. Mirka Sardelića “Renesansni brodovi kao ploveći sustavi i posrednici međukulturne razmjene”. 

    Predavanje će se održati u srijedu 27. studenog 2024. u 10.30h na Odjelu za povijest, Velika dvorana DHM (2. kat), Ruđera Boškovića 5. Svi su dobrodošli!

     
    Nastavi čitati
    Oglasi
    Oglasi
    Oglasi
    Oglasi

    U trendu