Grad
Županijski vijećnik Antonio Vučetić napada lokalnu vlast zbog mogućnosti prepuštanja zgrade Doma županije Zadarskoj nadbiskupiji i nudi rješenje
Županijski vijećnik iz političke platforme Nezavisne liste Zadarske županije, DSU-a, HNS-a i HSLS-a, ANTONIO VUČETIĆ, proziva lokalnu politiku zbog mogućeg prepuštanja zgrade Doma županije Zadarskoj nadbiskupiji i predlaže:
DOM ŽUPANIJE SE IZ SREDSTAVA EU MOŽE PRENAMIJENITI U JAVNI PROSTOR POD UPRAVLJANJEM ŽUPANIJSKE USTANOVE, A MOŽE SE NAPRAVITI I ZAJEDNIČKI PROJEKT KORIŠTENJA SA SVEUČILIŠTEM U ZADRU
Zgrada Doma županije u kojoj se još uvijek nalazi sjedište Zadarske županije država bi mogla ili barem planira prepustiti Zadarskoj nadbiskupiji, kao obeštećenje za nekretnine oduzete Crkvi za vrijeme socijalističke Jugoslavije. Mogućnost da jedan od najreprezentativnijih objekata na izrazito atraktivnoj lokaciji postane vlasništvo Zadarske nadbiskupije i time izgubi dostupnost građanima, u Zadru vide kao pogodovanje i potvrdu privilegiranog statusa Crkve, dok se slaba reakcija lokalne politike tumači samonametnutim političkim provincijalizmom te posljedično nedostatkom volje i moći za suprotstavljanjem odlukama iz Zagreba, u ovom slučaju premijeru Andreju Plenkoviću i vrhu Katoličke crkve. Iako nikakav ugovor o prepuštanju Dom županije nije potpisan, cijela se stvar oko atraktivne i lijepe zadarske palače ozbiljno zakotrljala.
– Upozoravali smo na ovakve stvari u kampanji uoči lokalnih izbora. I HDZ i SDP su političke opcije koje nemaju samostalnost političkog odlučivanja na lokalnoj razini. Oni su stranački poslušnici koji se nisu u stanju izboriti za zadarske interese – kaže Antonio Vučetić, prvi čovjek iz kluba županijskih vijećnika Nezavisne liste Zadarske županije, DSU-a, HNS-a i HSLS-a. Vučetić nema dileme po pitanju budućnosti Doma županije, a objašnjava zašto:
– Zgrada županije treba ostati Dom županije, no županijska vlast se tijekom posljednjih 30 godina trebala izboriti da država darovnicom preda objekt lokalnim vlastima. Taj je objekt reprezentativan kao objekt javne i vojne vlasti već 150 godina. Nerazumno trošenje 23 milijuna kuna za preseljenje županijske uprave na prostor Vruljice moglo se kvalitetnije uložiti u demografske mjere i poticaje za mlade obitelji – smatra Vučetić koji još ističe kako je upravo Vruljica bila u vlasništvu države, pa je opravdano na upravljanje prepuštena lokalnim vlastima.
– U slučaju Doma županije, lokalna vlast se nije nešto posebno trsila kako bi dobila tu zgrada na Poluotoku na upravljanje, pa je veliko pitanje krije li se iza te nezainteresiranosti mogući prešutni dogovor sa Zadarskom nadbiskupijom. Naime, zaista je zanimljivo za vidjeti hoće li Nadbiskupija nakon dobivanja Doma županije izvršiti pravni bypass do zainteresiranih privatnih nekretninskih investitora o kojima Kalelarga šapuće već deset godina – pita se županijski vijećnik iz redova političke platforme Nezavisne liste, DSU, HNS i HSLS, koji je dio kritike uputio i županijskoj vlasti.
– Budući da je nova županijska većina sastavljena od 26 ruku HDZ-a i partnera te Žuvelinih nezavisnih, bivšeg DP-a i SDSS-a, odlučila kako je preseljenje županijske uprave u Vruljicu i investicija od 23 milijuna kuna gotova stvar, mi smo u raspravi o proračunu i nepodržavanjem tog proračuna za 2022. iskazali jasan politički stav kako smo protiv cijele te priče. Zato od te nove skupštinske većine tražimo da zauzme stav kako zgrada Doma županije mora ostati na upravljanje Zadarske županije. Župan Božidar Longin to mora riješiti s nadležnim ministarstvom, jer ima iskustvo i pokazao se uspješan upravo na primjeru prostora na Vruljici. Želimo da se Dom županije iz sredstava EU prenamijeni u javni prostor pod upravljanjem županijske ustanove ili županijskog poduzeća – poručuje Vučetić uz završni prijedlog rješenja ove situacije:
– Još bi se eventualno mogao napraviti zajednički projekt korištenja zgrade Doma županije sa Sveučilištem u Zadru, jer Crkva u svom vlasništvu ima dovoljno nekretnina na području Zadra za smještaj arhiva i knjižnice. Ovaj najreprezentativniji javni prostor na području cijele Zadarske županije lokalna vlast sigurno može staviti u kvalitetniju javnu funkciju od, primjerice, zamisli neke kancelarije ministarstva u Zagrebu.
Grad
Deset odličja atletičara AK Alojzije Stepinac u Dubrovniku
Na 6. Međunarodnom otvorenom prvenstvu Dubrovnika, na kojem je sudjelovalo preko 700 natjecatelja iz 28 klubova u više od 70 disciplina, atletičarke i atletičari AK Alojzije Stepinac iz Zadra osvojili su 10 medalja i tri četvrta mjesta.
Zlatne medalje osvojile su Paula Dominiković na 60 m, Petra Marasović u skoku u vis te Leona Petani na 800 m. Srebrne medalje pripale su Mihaelu Draževiću (kugla), štafeti 4×60 m limačice 2013. (Vita Gambiraža, Ita Halić, Ines Barančić, Iva Peroš) te Pauli Dominiković na 800 m. Brončana odličja osvojili su Matija Antišin u skoku u dalj, Tija Šestan na 60 m i Ines Barančić u dvije discipline – 60 m i skoku u dalj. Četvrta mjesta zauzeli su Lucija Ivon na 60 m, Rahela Miolović u bacanju kugle te Ita Halić na 60 m.
Uspješno su nastupili i ostali predstavnici kluba: Iva Peroš, Kate Bajlo, Roko Magaš, Iva Dražević, Zara Pašeta, Ina Grubešić, Aurora Ivulić, Sara Sturnela i Eva Torbarina.
„Ponosni smo na naše mlade sportaše koji su pokazali iznimnu borbenost i predanost. Ovi uspjesi rezultat su njihovog truda i zalaganja, kao i podrške koju smo dobili. Ogromne čestitke i zahvale našim domaćinima, Atletskom klubu Dubrovnik, na izvanrednoj organizaciji cjelokupnog natjecanja te prelijepom gostoprimstvu. U Dubrovniku se uvijek osjećamo kao da smo doma“, rekao je glavni klupski trener Slobodan Miolović.
Već u subotu, 26. listopada slijede nova atletska uzbuđenja. U organizaciji AK Alojzije Stepinac u Škabrnji će se održat Pojedinačno prvenstvo Hrvatske u krosu s više od 350 sudionika.
Grad
Na Sveučilištu u Zadru 0tvoren Međunarodni znanstveni skup „Nikola Tommaseo: kulturni i geografski obzori“
Povodom obilježavanja 150. godišnjice smrti Nikole Tommasea (Šibenik, 1802. – Firenca, 1874. ) Odjel za talijanistiku Sveučilišta u Zadru organizirao je Međunarodni znanstveni skup „Nikola Tommaseo: kulturni i geografski obzori”, u partnerstvu sa Società Dante Alighieri – Comitato di Venezia, Società Dante Alighieri – Comitato di Zara, Società Dalmata di Storia Patria te u suradnji s Muzejom grada Šibenika.
Sudionike je uime Znanstveno-organizacijskog odbora danas na početku programa pozdravila pročelnica Odjela za talijanistiku izv. prof. dr. sc. Ana Bukvić, zahvaljujući domaćim i stranim izlagačima, posebice predsjedniku udruge Società Dante Alighieri – Comitato di Venezia dr. Brunu Crevato-Selvaggiju, predstavniku Società Dalmata di Storia Patria Carlu Ciprianiju, umirovljenom profesoru i talijanistu Živku Nižiću, prof. dr. sc. Nedjeljki Balić-Nižić te izv. prof. dr. sc. Bošku Knežiću, predsjedniku Udruge Società Dante Alighieri – Comitato di Zara.
Nakon izložbe Nikola Tommaseo u fondu Znanstvene knjižnice u Zadru, koju smo organizirali u svibnju te studentskog projekta Niccolò Tommaseo tra le due sponde dell’Adriatico, ponosni smo što ćemo ovaj niz događanja obilježavanja 150. godišnjice smrti Nikole Tommasea zaključiti ovim skupom, i to upravo na Odjelu za talijanistiku, u zgradi koja je srce Sveučilišta u Zadru. Iako na Sveučilištu postoje suvremenije i uređenije dvorane, rijetke su s ovakvim pogledom, stoga smo odlučili upriličiti ovaj događaj u dvorani u kojoj generacije studenata talijanistike stječu svoja znanja. To je dvorana u kojoj se već desetljećima čitaju Dante, Petrarca, Boccaccio, Machiavelli, Goldoni i drugi pisci, istaknula je Bukvić.
Odjel za talijanistiku ponosno baštini dugu obrazovnu tradiciju podučavanja talijanskog jezika i književnosti te tradiciju proučavanja hrvatsko-talijanskih jezičnih, književnih i kulturnih prožimanja između dviju obala Jadrana. Doprinos istraživača Odjela za talijanistiku Sveučilišta u Zadr, izuzetan je i vrijedan, o čemu svjedoče brojne znanstvene monografije, znanstveni i stručni radovi objavljeni u Hrvatskoj i inozemstvu, znanstveni projekti, 14 izdanja međunarodnog znanstvenog skupa „Književnost, umjetnost, kultura između dviju obala Jadrana” s pripadajućim zbornicima te nedavno utemeljeni časopis SPONDE – Časopis za jezike, književnosti i kulture između dviju obala Jadrana.
Posebno mjesto u tim proučavanjima pripada Nikoli Tommaseu, slavnom Šibenčaninu, književniku, kritičaru, leksikografu, filozofu i prevoditelju. Njegov lik i djelo predmet su trajnog interesa filološke kritike do današnjih dana. Nikola Tommaseo neizostavno je ime i referenca u ostalim talijanističkim istraživanjima književnosti u Dalmaciji u 19. stoljeću. Ovaj skup razotkriva njegov doprinos kulturnoj i književnoj baštini Dalmacije u 19. stoljeću te baca svjetlo na odnose, utjecaje, odjeke i kolizije koje su imale dvije kulture u kontaktu, rekla je Bukvić.
Nakon izlaganja na Sveučilištu u Zadru sutrašnji dan posvećen je obilasku Šibenika te posjetu izložbi Tommaseove ostavštine u Muzeju grada Šibenika.
Skup je organiziran u okviru projekta Progetti di recupero, conservazione e valorizzazione del patrimonio culturale risalente alla Repubblica Serenissima di Venezia nell’Istria, nella Dalmazia e nell’area mediterranea, 2024 (Regione del Veneto), posvećenog obilježavanju 150. godišnjice smrti Nikole Tommasea, središnje ličnosti dalmatinskog devetnaestog stoljeća. U okviru istog projekta održat će se znanstveni skupovi u prosincu u Rimu, a u siječnju u Veneciji.
Grad
Izložba “Jedan svijet” u Providurovoj palači otvorena do 19. listopada 2024.
Izložba – Jedan svijet- , postavljena u prosincu 2022. u Providurovoj palači pod kustoskom koncepcijom Branka Franceschija ostaje otvorena za posjetitelje još do kraja ovog tjedna.
Reprezentativna djela iz postava zbirke Nacionalnog muzeja moderne umjetnosti Zagreb mogu se razgledati uz slobodan ulaz zaključno sa subotom, 19.10.2024.
Radno vrijeme izložbenih prostora Providurove i Kneževe palače je od utorka do subote od 10 do 20 sati.
-
Svijet4 dana prije
Upozorenje zbog zimske oluje: Pripremite se za intenzivne vremenske uvjete!
-
Hrvatska3 dana prije
Objavljena karta: Evo kad će u Hrvatskoj početi snijeg!
-
Hrvatska5 dana prije
Stiže promjena vremena uz obilne oborine, bit će i snijega
-
Svijet4 dana prije
Tri europske zemlje dijele građanima brošure o tome kako preživjeti rat. Evo što u njima piše