ZADAR / ŽUPANIJA
(FOTOGALERIJA) MISA NA VELIKI ČETVRTAK U ZADARSKOJ KATEDRALI Puljić blagoslovio ulje kojim će se pomazati ruke mons. Zgrablića na njegovom biskupskom ređenju
Na Veliki četvrtak, 14. travnja, zadarski nadbiskup Želimir Puljić predvodio je u katedrali sv. Stošije u Zadru Misu posvete ulja u zajedništvu sa svećenicima koji djeluju u Zadarskoj nadbiskupiji.
Nadbiskup je na misi blagoslovio ulje i posvetio krizmu, a svećenici su obnovili svoja svećenička obećanja dana na ređenju. Mons. Puljić istaknuo je duhovnu povezanost u toj misi i s novoimenovanim zadarskim nadbiskupom koadjutorom Milanom Zgrablićem te je svećenicima i puku prenio Zgrablićeve izraze blizine zadarskom kleru i vjernicima. Nadbiskup Puljić rekao je da će se upravo uljem koje je blagoslovio na toj misi pomazati i ruke mons. Zgrablića na njegovom biskupskom ređenju.
„Liturgija Posvete ulja vodi nas u dvoranu Posljednje večere i podsjeća na događaj ustanove svetoga Reda i na ustanovu presvete Euharistije. S osobitom zahvalnošću želimo razmišljati o otajstvu svećeničkog poziva i služenja te vjerom i predanošću obnoviti obećanja Gospodinu“ rekao je mons. Puljić, razmatrajući to u kontekstu tri biblijska stava: Isusovog obećanja da će „ostati s nama do svršetka svijeta“, njegovog zahtjeva svojima da „budu vjerni i ustrajni do kraja“ te Pavlovog poticaja i ohrabrenja „da se ne boje trpjeti za ime Isusovo, jer su njegova izabrana posuda“.
„Liturgija posvete ulja vraća nas svećeničkim korijenima. Podsjeća nas na rođendan Euharistije koja izgrađuje Crkvu, a Crkva je rođena u krvi na križu. Na Duhove je počela rasti i širiti se diljem svijeta. Otajstvo Crkve jedino se vjerom može shvatiti, jer ona nije proizvod povijesnog slučaja, nego izvorni Božji naum, Isusova zaručnica (Ef 5, 22-23), Tijelo Kristovo (Ef 1, 22; 4, 15-16), Božje zdanje kojemu je zaglavni kamen Isus Krist (Ef 1,17-18)“ istaknuo je nadbiskup.
„Crkvu nije moguće svesti na čistu povijesnu stvarnost, jer nadrasta zemaljske zajednice, iako se u njima povijesno utjelovljuje i ostvaruje. Crkva izvana izgleda kao ljudska organizacija, a zapravo je Božja obitelj. Priznaje se grešnom, a majka je svetaca. Iako je često bila slaba i trošna te ponekad ostavljala dojam kao da je na umoru, ona je uvijek bila mlada, snažna i nepobjediva. Takozvani ‘naprednjaci’ o njoj su govorili da je „neuka i nazadna“. A Crkva je bila i ostala učiteljicom čovječanstva. Uskrsnuli joj je zajamčio sigurnost: „Evo, ja sam s vama u sve dane do svršetka svijeta”“ poručio je mons. Puljić, potaknuvši na osvještenost Isusove nazočnosti i u Zadarskoj Crkvi.
U kontekstu poticaja „Budite vjerni i ustrajni do kraja“, nadbiskup je citirao apostola Pavla koji Timoteju i starješinama u Miletu prije njegovog odlaska u Rim, poručuje: „Budi uzor vjernicima u riječi, u vladanju, u ljubavi, vjeri, čistoći. Dok ne dođem, posveti se čitanju, bodrenju, poučavanju. Ne zanemari milosnog dara koji ti je dan polaganjem ruku. Oko toga nastoj, sav u tom budi da tvoj napredak bude svima očit. Pripazi na samog sebe i na poučavanje! Ustraj u tome! Jer, to vršeći, spasit ćeš i sebe i one koji te slušaju” (1 Tim 4,12-16).
„Pavao je nanizao divne riječi savjeta voljenom učeniku, kao otac sinu. Neka bude uzor u vladanju i ostane vjeran Bogu, Kristu, evanđelju, zadanim obećanjima. Stoga ga očinski moli i zaklinje: Nastoj, dragi biskupe Timoteju! Čitav je život nastojanje, borba, pokušaji. Ustraj u tome! Uzalud ti mladost, djela i učenost, ako u tome ne ustraješ, moj Timoteju!“ rekao je zadarski nadbiskup.
Glede Pavlovog oproštaja u Miletu od kolega koje je pozvao u službu, zaredio za đakone, prezbitere i biskupe i s njima proveo tri „suzne i mučne godine“, nadbiskup je podsjetio kako je apostol Pavao, prema vlastitim riječima, „sve vrijeme služio Gospodinu u suzama i u kušnjama koje su ga zadesile zbog židovskih zasjeda”.
„Pavao naglašava efeškim i miletskim poglavarima da im je stado povjereno. Ono, dakle, nije njihovo vlasništvo, nego je dano u najam. Nisu starješine, prezbiteri i biskupi izabrali stado, nego su oni izabrani od Duha Svetoga za stado. To nikada ne smiju zaboraviti“ istaknuo je mons. Puljić.
Istaknuvši Lukin poticaj „Ne bojte se trpjeti za ime Isusovo, jer njegova ste izabrana posuda“, nadbiskup je naglasio Pavlovo upozorenje učenicima da će im se ukazati velike opasnosti izvana, od fanatika, nevjernika i bogohulnika.
„Nakon mog odlaska među vas će uljesti vuci okrutni koji ne štede stada” (Dj 20,29), nego razdiru, ubijaju i odnose. Stoga ih Pavao poziva neka “bdiju imajući na pameti da je i on tri godine bez prestanka noću i danju suze lijevajući urazumljivao svakoga od njih” (20,31). „Kada to doreče, klekne te se zajedno s njima pomoli” (Dj 20,36). Ovaj rastanak pokazuje kakav je vjernik bio Pavao: on je najveći kad klekne i kad se moli. Pavlove riječi i savjeti utopile su se u suzama, a suze u zagrljaju s onima koji su bili na tom susretu“ rekao je mons. Puljić, naglasivši da gorljivi apostol Pavao propovijeda „neustrašivo i smjelo, bez straha od ljudi, ali i bez želje da im se sviđa“.
„Posebice je dirljivo osjetiti s kakvom brigom i ljubavlju Pavao pazi na Božje stado koje mu je povjereno. I ne zaboravlja kako on nije birao ni mjesta ni ljude, nego je bio „izabran, pozvan i poslan”. Nije sebe nametnuo ni poslao, nego ga je Uskrsnuli pred Damaskom pozvao da bude „njegova izabrana posuda” i predodredio mu, kako zapis Luka, da mu je „mnogo trpjeti za ime Isusovo”. Koliko su Pavao i evanđelist Luka naglašavali trpljenje!? Mi se bojimo trpljenja, i najradije bismo prolazili kroz život bez trpljenja. A zapravo, trpljenje nam je šansa da ga učinimo plodnim. Da preko trpljenja pomognemo sebi i drugima za Kraljevstvo Božje. I Pavlu je predodredio mnogo trpjeti za ime Isusovo. Kroz mnoge nam je nevolje u Kraljevstvo nebesko, napisao je Pavao“ poručio je mons. Puljić.
U zahvalnosti Bogu Ocu što je svećenike pozvao u ljubavi, nadbiskup je svećenike potaknuo na molitvu da budu odgovorni i vjerni do kraja.
„Božjim promislom imamo svetu zadaću sabirati i odgajati vjerničku zajednicu. Zahvalni za taj milosni dar, molimo neka Duh Sveti obnovi naše svećeništvo, kako bi rasla spremnost za darivanjem i svetim služenjem. Kriste Posljednje večere i Kalvarije, primi nas koji služimo puku Božjem u svetoj Crkvi zadarskoj i posveti nas i u ovoj godini otajstvom Velikog četvrtka“ zaključio je nadbiskup Puljić.
U tom misnom slavlju sudjelovali su ovogodišnji krizmanici i katekumeni, vjeroučitelji u školi i župnoj katehezi, članovi župnih pastoralnih i ekonomskih vijeća i suradnici u župi.
Ines Grbić
ZADAR / ŽUPANIJA
IZVANREDNI RADOVI! U utorak bez vode osam ulica u Diklu!
Zbog izvođenja izvanredni radova na vodoopskrbnom sustavu, dana 05.11.2024. godine (utorak), od 08:00 sati pa do 15:00 biti će privremeno obustavljena opskrba vodom u gradu Zadru, predio Diklo u ulicama : Ulica Romansa, ulica Poljana Dragutina Domjanića, Ulica Josipa Pupačića, ulica Vukovica, Ulica Jukića, Ulica Markežića, ulica Krešimirova obala, te Put Brajde.
Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena u ulici Krešimirova obala kod kućnog broja 96.
ZADAR / ŽUPANIJA
FOTOGALERIJA / 9. Balkanski simpozij o arheometriji na Sveučilištu u Zadru
na Sveučilištu u Zadru od 4. do 7. studenog održava se 9. Balkanski simpozij o arheometriji. Riječ je o znanstvenoj disciplini koja se u ispitivanju i objašnjenju arheoloških pronalazaka koristi metodama i tehnikama prirodnih i tehničkih znanosti, prije svega kemije, fizike, mineralogije, znanosti o materijalima, kao i bioloških znanosti, posebice molekularne biologije.
Na ovogodišnjem izdanju simpozija okupili su se istraživači iz čak 15 zemalja, Hrvatske, Srbije, Irske, Grčke, Rumunjske, Češke, Mađarske, Poljske, Nizozemske, Italije i Francuske… U tri dana trajanja simpozija oni će izlagati o metodama datiranja, među kojima je najpoznatija radiokarbonsko datiranje (datiranje ugljikom-14), ali i luminiscencija, dendrokronologija (mjerenje godova na stablima), zatim karakterizacijama materijala (keramika, metali, staklo, kamenje, pigmenti, žbuke, organski ostaci…), bioarheologiji, arheologiji okoliša, računalnim rekonstrukcijama, procesa propadanja i sl.
U posebnom fokusu bit će multidisciplinarna istraživanja, razvoj i upravljanje kulturnom baštinom te projekti zaštite, konzervacije i restauracije spomenika.
– Ovaj simpozij od velike je važnosti za naše Sveučilište jer okuplja stručnjake iz različitih disciplina koji dijele posvećenost razumijevanju, očuvanju i vrednovanju naše bogate kulturne baštine. Domaćinstvom ovog događanja, Sveučilište u Zadru potvrđuje svoju predanost unapređenju znanstvenih istraživanja i poticanju značajne suradnje na regionalnoj i međunarodnoj razini. Zadar je grad koji u svojim zidinama, ulicama i obali skriva mnoge slojeve povijesti. To je živući podsjetnik na važnost vašeg rada, ne samo u otkrivanju i analizi prošlosti, već i u njenom očuvanju za buduće generacije, istaknuo je u pozdravnoj riječi prorektor Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Zvjezdan Penezić, poželjevši sudionicima da kroz vođene obilaske muzeja, arheoloških zbirki i povijesnih lokaliteta iz prve ruke dožive živopisni kulturni kontekst koji oblikuje rad na Sveučilištu u Zadru.
Predsjednica Organizacijskog odbora izv. prof. dr. sc. Antonija Mlikota istaknula je važnost interdisciplinarnog pristupa problematici, o čemu svjedoči sudjelovanje triju sveučilišnih odjela – Odjela za povijest umjetnosti, Odjela za arheologiju i Odjela za ekologiju, agronomiju i akvakulturu.
– S nama su i naši partneri iz Međunarodnog centra za podvodnu arheologiju u Zadru, Muzeja antičkog stakla, koji su povezani i s poviješću umjetnosti i samom poviješću Zadra. Okruženi smo ostacima koje ćemo imati priliku razgledati u hodnji gradom, najavila je Mlikota.
Pročelnica Odjela za povijest umjetnosti izv. prof. dr. sc. Silvia Bekavac ističe kako se pomoću arheometrijskih postupaka iz nekog organskog materijala može doznati od čega su ljudi živjeli, kakva im je bila prehrana, od čega su umrli, koliki im je bio životni vijek, dok se ispitivanjem drugih materijala može odrediti starost nalaza, boje, pigmente, odakle potječe pronađena keramika, koja je hrana bila u posudama… U postupku konzervacije može se utvrditi vrsta gljivica koja se pojavljuje u objektima te odrediti kako se nešto može sanirati.
Među pozvanim predavačima bila je izv. prof. dr. sc. Irena Radić Rossi s Odjela za arheologiju Sveučilišta u Zadru, koja je prezentirala pet lokaliteta na kojima je provodila arheometrijska mjerenja, od Caske kod Novalje do uvale kod mjesta Suđurađ na otoku Šipanu.
– Takvih je lokaliteta puno, no ova istraživanja daju dobar presjek onog što se zbiva u podmorju. Gdje god ima organskog materijala može se raditi radiokarbonske analize, gdje ima godova dendrokronološka ispitivanja, a na metalnim predmetima, kao onima od olova koje smo pronašli na lokalitetu brodoloma kod Šipana, mogu se raditi analize izotopa… Na sirovinama pronađenima kod otočića Gnalića također smo proveli različite analize, a na keramici s brodoloma kod otoka Žirja htjeli smo doznati odakle ona potječe. Napredak u arheometriji danas je toliki da ne možete ni pomišljati istraživati nalazište bez primjene tih metoda, istaknula je Radić Rossi.
Tijekom tri dana trajanja simpozija obradit će se brojne zanimljive teme kao što su mikrobiom povijesnih drvenih crkava, tajne pogreba na Biokovu, projekt „KultBaMikroo” – zaštita zadarskog kulturnog naslijeđa od negativnog utjecaja mikroorganizama, nedestruktivna SEM-EDS analiza srebrnih i zlatnih prstenova za kosu iz rano brončano doba s rijeke Tundža u Bugarskoj, staklenim narukvicama s rijeke Morave u Srbiji itd. Posljednjeg dana predviđen je vođeni obilazak povijesnom jezgrom Zadra.
ZADAR / ŽUPANIJA
OBAVIJEST: U utorak Ražanac bez vode!
Zbog izvanrednih radova na vodoopskrbnom sustavu, dana 05.11.2024. godine (utorak) u vremenu od 09:00 h pa do 11:00 h biti će privremeno obustavljena opskrba vodom potrošačima u mjestu Ražanac.
Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena u ulici Ražanac XI kod kućnog broja 2.
-
Hrvatska4 dana prije
BLAGDAN SVIH SVETIH / Znate li što danas slavimo?
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prije
DUŠNI DAN / Danas se obilaze groblja i pale svijeće. Večeras u katedrali misa za sve vjerne mrtve
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prije
PRODUŽENI VIKEND / Ovo je radno vrijeme trgovina u Zadru danas i u nedjelju…
-
ZADAR / ŽUPANIJA2 dana prije
VRIJEME ZA SPIZU? / Donosimo radno vrijeme trgovina u Zadru ove nedjelje…