ZADAR / ŽUPANIJA
OTVORENO PISMO ZADARSKOJ JAVNOSTI Mario Paleka, TZ grada Zadra: “Svoje propuste mogu javno priznati, ali ne neupućenim pljuvačima iliti hejterima!”
Otvorenim pismom javnosti Zadra, odnosno turističkim djelatnicima, hotelijerima, ugostiteljima i trgovcima, novinarima i urednicima zadarskih medija te svim građanima grada Zadra, danas se obratio direktor Turističke zajednice grada Zadra, Mario Paleka.
Evo što kaže:
“Iako ovo moje javno pismo slijedi nakon što je akcijom pod nazivom „Inicijative za Poluotok“ pokrenuto potpisivanje peticije kojom se traži moja smjena, ono nije motivirano tom akcijom jer takva inicijativa spada u osnovna demokratska prava u našem društvu. Druga je stvar koliko se, s obzirom na nadležnosti, takvom može akcijom postići ili što se odjednom kao moj krimen navode gradski problemi s kojima nemam nikakve veze: od problema parkinga i glasnih uličnih svirača pa do „umiranja Poluotoka“. Kao da sam ja kakvim dekretom naredio da se stanovi pretvore u turističke apartmane, a građani isele?
Uostalom, i sam zahtjev iz planirane peticije bi trebalo, da malo pomognem pokretačima, redefinirati: direktora Turističke zajednice na bira sam gradonačelnik nego Turističko vijeće od osam članova kojem je gradonačelnik predsjednik i ravnopravni član, i to ravnopravnim glasovanjem. Zašto moju smjenu tražiti samo od gradonačelnika kad je Zakonom propisano da za svoj rad odgovaram Turističkom vijeću i, naravno, njegovom predsjedniku? Moju, kao i smjenu svih drugih direktora turističkih zajednica može potaknuti bilo koji član vijeća i to samo zbog onih razloga koji su predviđeni Zakonom o turističkim zajednicama i promicanju hrvatskog turizma.
(Druga je tema i nije za ovo pismo što ova „Inicijativa“ pokazuje kako bi rado živjeli od turizma, ali bez turista.)
Ali taj Zakon treba i pročitati! Nepoznavanje to najvažnijeg zakonskog akta vezanog za rad turističkih zajednica i njihovih direktora, duboko sam u to uvjeren, glavni je razlog čestih javnih kritika kojima sam izložen, pogotovo od jednog dijela zadarske javnosti i novinara. A tek kad krenu komentari na društvenim mrežama nakon takvih tekstova, neargumentiranim kritikama i uvredama nema kraja. Ponekad mi se učini da su neprekinute serije napada i uvreda koje me prate od prvog radnog dana na mjestu direktora TZ Zadar kakva organizirana hajka, ali ne: kamen koji je jednom pokrenut s vrha brda ide slobodnim, nekontroliranim padom jer je stvorena percepcija, pogotovo u jednom dijelu utjecajnih zadarskih medija, da je Paleka neupitno odgovoran za sve što je loše u ovom gradu, a što je vezano za turizam. Od načina mog izbora, stranačke pripadnosti (na koju sam ponosan), fakulteta kojeg sam završio (iako nitko nikad nije provjerio koji je to fakultet Zakonom predviđen za ovo radno mjesto ili kakvog su obrazovanja direktori drugih turističkih zajednica), putovanja na koja sam (službeno, po opisu svog radnog mjesta) išao, do, evo sada, čak parkinga na Poluotoku.
Zamolio bih novinare i druge kritičare mog rada i mene osobno da uzmu u ruke i pročitaju Zakon o turističkim zajednicama i promicanju hrvatskog turizma. Doznat će iz njega, recimo, i tko i kako bira direktore turističkih zajednica, što im je u opisu radnog mjesta, ali, recimo, i to da Turistička zajednica grada Zadra, kao ni jedna druga NE ŽIVI OD PRORAČUNSKIH PRIHODA I POREZA, već isključivo od boravišne pristojbe i turističke članarine svojih članova. Turističke zajednice, dakle, nisu javna poduzeća, još manje državna tijela niti tijela lokalno samouprave. Osnivači i članovi turističkih zajednica su prvenstveno one tvrtke i pojedinci koji su uključeni u turističku ponudu. Turističke zajednice ne osniva niti im je vlasnik Ministarstvo turizma, kako mi je to nedavno „objasnila“ jedna novinarka, valjda duboko uvjerena da sam ja državni činovnik koji troši novce poreznih obveznika.
Preporučam i njima, pa i grupi „Inicijativa za Poluotoka“, da potraže i prouče i „Strategiju razvoja turizma grada Zadra za razdoblje 2016-2026.“ godine koju nije napisao Mario Paleka već tim znanstvenika sa Sveučilišta u Zadru, a prihvatilo Gradsko vijeće grada Zadra koje i prvo odgovorno za njeno provođenje. Pokretačima peticije samo na znanje jer uporno ponavljaju da nešto što postoji – ne postoji.
Danas se više ne mogu ni sjetiti svih „kritičnih“ tekstova kojima su nedostajali makar minimalni argumenti i poznavanje materije, ali je kruna tog serijala bio jedan od ovih posljednjih u kojem se jasno i nedvosmisleno, ne zna se doduše zašto, traži smjena Paleke i direktno, imenom i prezimenom, sugerira novi direktor. Kao da institut javnog natječaja ne postoji (kad me je već smijenio)!
Ma naravno da sam i ja griješio, griješim i griješit ću. Kao i svi. Neke svoje propuste i krive procjene mogu javno priznati, ali sigurno ne raznoraznim neupućenim pljuvačima iliti hejterima kako se to danas popularno zove. Niti ću raspravljati s onima koji od cijele materije jedino znaju da im nisam simpatičan.
Žao mi je što nitko ozbiljno ne razgovara koji je zaista zakonom definiran posao Turističke zajednice i njezinog direktora, a to je prvenstveno promidžba turizma destinacije te gospodarski interes pravnih i fizičkih osoba koje pružaju ugostiteljske usluge i usluge u turizmu ili neposredno povezane s turizmom. Ozbiljan razgovor o mojem radu i radu ureda Turističke zajednice grada Zadra može se voditi samo i isključivo u tom okviru te sam u tom kontekstu, naravno, uvijek spreman odgovarati na svaku argumentiranu kritiku. Također sam spreman razgovarati o onom što smo radili i što radimo u zadnje tri i pol godine od kad sam na ovom radnom mjestu, s tim da nemam namjeru opravdavati se pandemijom.
I na kraju, da bih bio konkretan, navest ću samo nekoliko realiziranih ili započetih aktivnosti koje je TZ grada Zadra ostvarila u posljednje tri i pol godine. Usudio bih se reći da je zadarski ured jedan od najaktivnijih ureda Turističkih zajednica u RH. Pokrenuli smo i konstantno organiziramo čitav niz događanja i aktivnosti putem kojih održavamo i podižemo vidljivost Zadra kao poželjne destinacije na izrazito kompetitivnom svjetskom, europskom i hrvatskom turističkom tržištu, primjerice od izvrsno organiziranog Adventa 2018. i 2019., pa čak i prošlogodišnjeg koji je odrađen u vrlo nezahvalnim epidemiološkim uvjetima. Potom su tu prepoznate gastro manifestacije Tuna, Sushi & Wine Festival, za koju smo dobili i nagradu Ministarstva Vanjskih poslova prijateljskog Japana, ali i novopokrenuti posezonski Meat Me Festival. Financijskom potporom, supportom i promidžbom sudjelujemo u ogromnom broju evenata lokalnih organizatora i tvrtki. Među rijetkim turističkim zajednicama osmislili smo i stvorili prepoznatljivu platformu Zadar Travel App za last minute booking privatnog smještaja, što je pomoglo besplatnom tržišnom plasmanu i prodaji kapaciteta mnogim lokalnim privatnim iznajmljivačima. Prije godinu dana osmislili smo novu destinacijsku brand komunikaciju, dizajn, web stranicu, set brošura, a na društvenim mrežama smo predvodnici u Hrvatskoj i s preko 100.000 followera treća najpraćenija stranica hrvatskih TZ-a na Facebooku. Po prvi put smo pokrenuli ozbiljno i osmišljeno brendiranje zadarske gastronomske i restoranske scene putem redovnih online blogova, koji će sad prerasti u tiskani gastro vodič. S iznajmljivačima direktno komuniciramo mjesečnim newsletterima, a prije godinu i pol smo po prvi puta u Upravno vijeće direktno uključili i predstavnika Udruge privatnih iznajmljivača pri HGK, što je podiglo razinu suradnje i komunikacije s tim važnim segmentom smještajne ponude. Zadar je prepoznat i dobio je nagradu kao najbolja nautička destinacija na Danima turizma 2020.-e godine. Nadalje, otvorili smo nove važne kanale promidžbe na mnogim europskim, ali i američkom tržištu, a za ovo ljeto u planu su velika i istaknuta događanja koja će sve to još više poboljšati. I za kraj, a što nije nevažno, unatoč pandemiji turistička kretanja su u 2020. i 2021. godini u Zadru bila puno bolja od hrvatskog prosjeka, a svi su izgledi da će i nadolazeća sezona biti na korist svim dionicima u turizmu našeg grada, što je uostalom jedan od najvažnijih ciljeva postojanja ureda Turističke zajednice. Hvala na pažnji i strpljenju.”
ZADAR / ŽUPANIJA
(FOTO) NAJBOLJE NA DRAČEVCU; NAJGORE U DIKLU, PUNTAMICI, ARBANASIMA… / Ovo su rezultati istraživanja kvalitete života u gradu Zadru…
U okviru obilježavanja Dana grada Zadra izv. prof. dr. sc. Silvija Šiljeg s Odjela za geografiju predstavila je rezultate istraživanja kvalitete života u gradu Zadru, koje se provodilo u sklopu kolegija Urbana geografija, Demografija i Modeliranje prostornih podataka u GIS-u II.
Isto istraživanje provedeno je prije 10 godina. Upitnik se sastojao od 75 varijabli, a ispunilo ga je 769 građana. Građani su mogli dati odgovore o zadovoljstvu prirodnog okoliša, tehničke opremljenosti, društvene opremljenosti, socijalnog okoliša, stanovanja, političkog okoliša i ukupnog zadovoljstva kvalitetom stanovanja.
Rezultati su pokazali da su se u Zadru dogodile značajne promjene glede kvalitete života. Najveći porast kvalitete života dogodio se na Novom Bokanjcu, koji je prije 10 godina bio kvart na periferiji grada s najlošijom tehničkom i društvenom opremljenošću, a danas je kvart u kojem mlade obitelji imaju sve potrebne sadržaje, a kvaliteta života ocijenjena je vrlo dobrom. Ipak, najbolju kvalitetu života prema istraživanju ima Dračevac, a odmah iza njega Bokanjac koji je prije 10 godina bio jedini kvart na periferiji s visokom kvalitetom života, Plovanija i Ploča koja ima najveći udio mladog stanovništva prema Popisu 2021.
Najlošiju kvalitetu imaju dijelovi grada uz obalu Diklo, Puntamika, Arbanasi i Poluotok, ujedno i kvartovi s najvećim pritiskom na prostor zbog turizma.
– Diklo je kvart koji je i prije 10 godina imao izuzetno nisku kvalitetu života prema mišljenju građana. Rezultati su pokazali da se smanjenje kvalitete života događa u obalnom i jednom dijelu centralnih mjesnih odbora, dok raste kvaliteta života na periferiji. Ovo potvrđuje i činjenica da su građani najčešće odabirali varijable sigurnost, mir i stambeni objekt kao presudne za svoju kvalitetu života, za razliku od 2014. kada su im važnije bile varijable tehničke opremljenosti, istaknula je Šiljeg.
Najniže ocijenjene varijable prije 10 godina bile su zadovoljstvo kanalizacijom, parkirna mjesta i zelene površine, dok su danas to kvaliteta cesta i nogostupa, zelene površine i njihova dostupnost. Najveći porast ocjene ima varijabla zadovoljstva kanalizacijom, a najlošije ocijenjena varijabla od svih u anketi je kvaliteta cesta za koju su građani navodili brojna nezadovoljstva (neasfaltirani putovi, loša kvaliteta asfalta, šahtovi ispod razine ceste, prevelik broj ležećih policajaca na pojedinim dionicama cesta, neadekvatno održavanje cesta, nedostatak prometnih ogledala u perifernim dijelovima i sl.).
Izrazito dobro je ocijenjena dostupnost trgovina, kvaliteta javne rasvjete, dostupnost do sportskih objekata i igrališta, ljekarni, dostupnost vjerskih objekata, kafića, sigurnost i susjedski odnosi dok su lošije ocjene za dostupnost kulturnih objekata i zelenih površina, protočnost prometnica i parkirnih mjesta.
U sklopu političkog okoliša građani su niskim ocjenama ocijenili rad svojih mjesnih odbora po čemu prednjače mjesni odbori Diklo, Stanovi, Puntamika i Plovanija, dok je najbolje ocijenjen rad MO Dračevac. Najlošije ocijenjena varijabla u sklopu političkog okoliša odnosi se na uvažavanje mišljenja i prijedloga građana za vrijeme javnih rasprava od strane uprave i vlasti. Značajne promjene u gradu dogodile su se i demografski.
Mjesni odbori s najviše mladog stanovništva ostali su Ploča i Novi Bokanjac kao i prije 10 godina, ali se povećao broj statističkih krugova gdje živi do 30% starog stanovništva. Prema podacima Popisa 2011. Takvih je statističkih krugova bilo 10, a danas ih je 27. Svi statistički krugovi imaju više od 10% starog stanovništva osim Dračevca, a najveća koncentracija stare populacije je u mjesnim odborima uz obalu.
Iako su kroz predstavljanje rezultata istaknuti brojni dobri primjeri i projekti koji su realizirani posljednjih 10 godina, na kraju je zaključeno da se zbog prekomjerne izgradnje i betonizacije dogodio pad kvalitete života s ocjene 4,1 u 2014. godini na ocjenu 3,3 u 2024.
ZADAR / ŽUPANIJA
FOTOGALERIJA / Otvorena izložba “Izdavaštvo na zadarskom području 2023. – 2024.”
U Izložbenoj dvorani Znanstvene knjižnice Sveučilišta u Zadru danas je otvorena 31. godišnja izložba “Izdavaštvo na zadarskom području 2023. – 2024.”. Izložba se tradicionalno organizira u mjesecu studenom u povodu obilježavanja Dana grada Zadra te se na njoj izlaže izbor izdanja tiskanih omeđenih, serijskih publikacija i audiovizualne građe zadarskih autora i izdavača te plakata društvenih, kulturnih i sportskih događanja. Izložba predstavlja ukupnu izdavačku produkciju na zadarskom području od studenoga 2023. do studenoga 2024. godine.
– Ova izložba prilika je da se osvrnemo na bogatstvo književnih i znanstvenih djela koja su nastala na zadarskom području, ali i na sve važnije uloge koje imaju autori, izdavači i knjižničari na putu do čitatelja, s poslanjem stvaranja i očuvanja kulturne baštine našega kraja. Ta sinergija između autora, lokalnih izdavača, knjižnica i čitatelja doprinosi stvaranju bogate kulturne ponude koja odražava specifičnosti i identitete, ali također omogućava i širu kulturnu razmjenu na nacionalnoj i međunarodnoj razini. Knjižnice nisu samo spremišta knjiga, već i aktivni sudionici u procesu stvaranja, očuvanja i promocije lokalnog izdavaštva. Izdavačka produkcija zadarskog područja, njegovana i predstavljena u Knjižnici, ima dugoročan utjecaj na očuvanje kulturne baštine, razvoj intelektualnog života i promicanje lokalnog identiteta, istaknula je ravnateljica Znanstvene knjižnice Sveučilišta u Zadru Marijana Senkić-Klapan.
Prema evidenciji Znanstvene knjižnice, u prošloj godini izdano je 209 monografija, devet više nego prošle godine. Najviše novih izdanja objavila je izdavačka kuća Forum, a radi se pretežito o knjigama za djecu predškolske dobi. Sveučilište u Zadru objavilo je 52 naslova, od toga 14 u sunakladništvu, najvećim dijelom usmjerena na promoviranje visokih akademskih ciljeva, nova istraživanja i izazove koje donosi budućnost. Matica Zadrana objavila je 17 naslova, Udruga 3.000 godina Za dar 7 naslova itd. Znanstvena knjižnica objavila je 8 stručnih knjiga te jednu u suradnji sa Sveučilištem u Zadru i Državnim arhivom u Zadru.
Ovogodišnja izložba posebna je po tome što se održava prvi put nakon pripajanja Znanstvene knjižnice Sveučilištu u Zadru. Prorektorica prof. dr. sc. Lena Mirošević istaknula je kako su suvremeni procesi, globalizacija i digitalna revolucija, unijeli promjene u izdavaštvo, a novim izazovima pokušava odgovoriti i izdavačka djelatnost Sveučilišta u Zadru.
– Putem znanstvenih časopisa, znanstvenih monografija, sveučilišnih udžbenika i priručnika te zbornika radova i drugih publikacija akademskoj i drugoj zainteresiranoj javnosti predstavljaju se istraživački rezultati djelatnika Sveučilišta ali i znanstvenika iz drugih hrvatskih znanstvenih središta te iz inozemstva. Znanstveni časopisi su globalno najvažniji način komuniciranja znanstvenih spoznaja prema javnosti i akademskoj zajednici. Od 14 sveučilišnih znanstveno-stručnih časopisa iz društvenog, humanističkog, prirodnog i interdisciplinarnog područja znanosti, osam ih je indeksirano u bazi Scopus, a od tih osam još tri su indeksirana u citatnoj bazi WOS (Web of Science).
Kroz izložbu izdavačke djelatnosti zadarskog prostora susrećemo sve bitne aktere u složenom procesu, od autora informacije — pisaca, znanstvenika, izdavača i knjižnica te primatelja korisnika informacija. Stoga je ova izložba najbolji primjer u kojima izdavačka djelatnost nije samo otisnuto slovo, digitalni zapis ili puka djelatnost o stvaranju, uređivanju, objavljivanju i diseminaciji sadržaja i diskursa već dugotrajan rad, pun inovativnosti i kreativnosti uz stalno unaprjeđenje dobre prakse izdavaštva, istaknula je Mirošević proglašavajući izložbu otvorenom.
Izložba se može razgledati do 29. studenoga.
ZADAR / ŽUPANIJA
PRIPREMITE SE NA VRIJEME! / U ponedjeljak bez vode Branimirova i Velebitska ulica u Zadru!
Zbog radova na vodoopskrbnom sustavu, dana 25.11.2024. godine (ponedjeljak) u vremenu od 09:00 h pa do 14:00 h biti će privremeno obustavljena opskrba vodom potrošačima u gradu Zadru u ulicama:
Obala kneza Branimira, te Velebitska ulica.
Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena u ulici Obala kneza Branimira kod kućnog broja 8.
-
Svijet4 dana prije
Upozorenje zbog zimske oluje: Pripremite se za intenzivne vremenske uvjete!
-
Hrvatska3 dana prije
Objavljena karta: Evo kad će u Hrvatskoj početi snijeg!
-
Hrvatska5 dana prije
Stiže promjena vremena uz obilne oborine, bit će i snijega
-
Hrvatska3 dana prije
Znanstvenici upozoravaju: Ovim hrvatskim gradovima prijeti potop!