Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

(FOTOGALERIJA) NA SMILJEVCU PROSLAVLJEN DAN OBITELJI Puljić: “Žena nema pravo na slobodan izbor. Ona je u službi života.”

Objavljeno

-

Dan obitelji u Zadarskoj nadbiskupiji proslavljen je svečanim misnim slavljem koje je u župnoj crkvi sv. Ante Padovanskog na Smiljevcu u Zadru u subotu 11. lipnja predvodio zadarski nadbiskup Želimir Puljić.

„Isus je veliki dio svoga života proveo u obitelji, u nazaretskoj skrovitosti, gdje je poslušan Josipu i Mariji rastao, jačao se i napunjao mudrošću i milošću Božjom koja je bila u njemu“ (Lk 2, 40). To je razlog zašto Crkva drži jednom od svojih glavnih zadaća i ciljeva propovijedati o važnosti i značenju obitelji“ poručio je mons. Puljić, rekavši da tim susretom „želimo zahvaliti Isusu što je svojim utjelovljenjem i rođenjem u konkretnoj obitelji Marije i Josipa posvetio sve obitelji. Došao je biti naš brat i suputnik i posvetio je ne samo svakog čovjeka, nego i svaku obitelj“.

Tim slavljem želimo posvijestiti važnost obitelji jer ona je put Crkve i naroda, rekao je nadbiskup, podsjetivši da je prvi pohod umirovljenog pape Benedikta XVI. Hrvatskoj 4. i 5. lipnja 2011. ujedno bio i prvi Nacionalni dan hrvatskih katoličkih obitelji.

„Normalno je da dijete ima oca i majku u čijoj ljubavi i naklonosti raste, osjeća se sigurnim i zaštićenim te napreduje u kreposti i milosti pred Bogom i ljudima. Obitelj ostaje obzorje preko kojeg se umrežavaju njegove veze i odnosi s drugim ljudima i drugim obiteljima. Zato se kaže da je obitelj škola ljudskih vrlina. U tom vidu, ovo naše druženje je zahvala Bogu na daru naših roditelja“ rekao je nadbiskup Puljić, potaknuvši prisutne da se sjete svojih roditelja i onoga što su nam prenijeli. „Zahvalimo Bogu na tom daru, daru roditelja, jer njihovom žrtvom i ljubavlju mi jesmo to što jesmo“ potaknuo je mons. Puljić.

Susret na Dan obitelji je „ujedno i javna aklamacija Bogu, darovatelju života, koji je zamislio i ostvario svoj plan kad je stvorio prve ljude kao muško i žensko, Adama i Evu te im u srce usadio zakone života i ljubavi, kako je to opisano na prvim stranicama Biblije.

A „kad je nadošla punina vremena“, nakon pada u raju zemaljskom, Otac obećava spas čovječanstvu koje se našlo u izgubljenom stanju i šalje svoga Sina, Isusa Krista, da se rođenjem u obitelji „sjedini sa svakim čovjekom“ (GS 22) i svakom obitelji. Isus je radio ljudskim rukama, ljubio ljudskim srcem, a rođenjem od Djevice Marije „postao uistinu jedan od nas, nama u svemu sličan osim u grijehu“ (GS 22)“ rekao je nadbiskup Puljić.

Upozorio je da blagoslov kojeg svećenik dijeli na vjenčanju supružnicima „nije darovan jednom zauvijek. Tu zaštitu i blagoslov valja svakog dana moliti i isprositi“.

U zahvalnosti Bogu za dar života i zahvalnosti Isusu što je došao u obitelji i posvetio svaku obitelj, nadbiskup je zahvalio i roditeljima za njihovo vjerničko obiteljsko svjedočanstvo.

Potaknuo ih je da budu svjesni velikog Božjeg milosnog zagrljaja kojeg baštine sakramentom svete ženidbe.

„Dragi očevi i majke, drage obitelji, pozivam vas da se ne umarate unositi obiteljsku svježinu i polet u župne zajednice, a u svom okruženju promičete poštivanje života i društvenih vrlina koje se rađaju i rastu u obitelji. Time ćete najbolje doprinijeti sveopćoj obnovi i Crkve i društva koja nam je toliko potrebna. Obitelj je u središtu velike borbe između dobra i zla, između života i smrti, između ljubavi i onoga što je ljubavi protivno, posebice pred  objektivnom „zavjerom protiv života u koju su uključene i međunarodne ustanove“ kako je pisao veliki Ivan Pavao II. (EŽ 17)“ rekao je mons. Puljić.

Obiteljski poziv i poslanje ostvaruje se kroz četverostruku zadaću iskonskog Božjeg nauma koji je zapisan na prvim stranicama Biblije, istaknuo je zadarski nadbiskup.

Prva zadaća obitelji je stvaranje zajednice osoba. Biskupi su to lijepo definirali na Drugom vatikanskom saboru, pa su rekli da obitelj nije „klub, udruga ili civilno društvo, nego „intimna za­jednica osoba“ (GS 48). Osobe ne mogu živjeti jedan pokraj drugoga, nego jedan za drugoga i u tome je razlika obitelji u odnosu na druga društva. Obitelj je Božja zamisao planirana kao zajednica osoba“ rekao je mons. Puljić.

Ljubav je nutarnje počelo i snaga koja pokreće zajednički život u obitelji, a Pavao je opisao da je ta ljubav „velikodušna i dobrostiva, ne zavidi i ne traži svoje… sve pokriva i svemu se nada“.

Druga temeljna zadaća obitelji je služenje životu preko rađanja i odgoja djece. Nadbiskup je podsjetio da je sv. Ivan Pavao II. u svojoj enciklici Familiaris Consortio opisao što znači obitelj, a u enciklici Evangelium Vitae „obrazložio je zaštitu života koja se gubi u današnjem svijetu. Život je svet. Nad životom nema nitko pravo. Vidjeli smo kako je zadnjih mjeseci bila kampanja, samo da se dokaže kako žena ima pravo na slobodan izbor. Nemaš pravo. Ti si u službi života. Otac i majka su u službi života“ poručio je mons. Puljić.

„Uz te dvije zadaće upisane u narav obitelji, dvije društvene zadaće obitelji tiču se sudjelovanja obitelji u društvenom životu i u poslanju Crkve“ rekao je nadbiskup, dodavši da Crkva vidi obitelji kao aktivne i glavne aktere u evangelizaciji, svjedočenju i prenošenju vjere.

„Obitelj je „životna stanica društva“ i „prva škola društvenih vrlina“. Što bi društvo bez obitelji? Stoga je jedna od glavnih zadaća društva pomoći obiteljima da budu ono što je planirano u njihovom srcu, da odgajaju buduće naraštaje, svjedoče i prenose društvene vrline. Teško je shvatiti da neko društvo ne vodi brigu o obitelji. Prva i osnovna zadaća Crkve i društva bila bi da pomažu obiteljima da postanu i ostvare ono što je Bog od vijeka planirao“ potaknuo je mons. Puljić, rekavši da je obitelj u službi društvenog života i u službu izgradnje kraljevstva Bož­jega.

„Stoga je obitelj „Crkva u malom“ ili „kućna crkva“ (FC 49) koja majčinskom brigom naviješta i svjedoči istinu o ljudskom dostojanstvu i o nepovredivosti ljudskoga života, od začetka do naravnog svršetka. I poziva sve ljude dobre volje neka se zauzimaju za dobro čovjeka u svim područjima, osobnom i društvenom, zakonodavnom, socijalnom i zdravstvenom. I to svim sredstvima koja nam na raspolaganje stavlja zauzeta ljubav“ rekao je mons. Puljić, poželjevši da Gospodin podrži, blagoslovi i čuva očeve, majke i obitelji.

„Neka vas sveta Marija i sveti Josip prate svojom zaštitom i svojim moćnim zagovorom. Pratit će vas naklonost i molitva naših svećenika, redovnika i redovnica, blagoslov i  molitva nadbiskupa Milana i Želimira“ rekao je mons. Puljić.

Istaknuvši da je „Isus postao čovjekom i upoznao ljudske brige i radosti, očekivanja, nade, tjeskobe i žalosti“, zamolio je da Gospodin blagoslovi sve naše obitelji te pomogne očevima i majkama biti vjerni u ljubavi, postojani u molitvi, gorljivi u apostolatu i djelima dobrotvornosti.

„Gospodine Isuse, djeci daruj duha zahvalnosti prema roditeljima. Neka naše obitelji uživaju obilje Božjeg blagoslova, zdravlja, sloge i mira na zemlji, a u nebu vječno spasenje“ zaključio je nadbiskup Puljić.

Na kraju mise, roditelji su s djecom došli ispred oltara gdje je mons. Puljić izmolio blagoslovnu molitvu te je djecu s roditeljima poškropio blagoslovljenom vodom.

Misnom slavlju prethodila je molitva krunice koju su predvodili bračni parovi. Nakon mise obitelji su se zadržale na druženju uz agape na Trgu sv. Ante ispred smiljevačke župne crkve.

Susret Dana obitelji održan je u sklopu duhovne priprave za biskupsko ređenje imenovanog zadarskog nadbiskupa koadjutora Milana Zgrablića i u kontekstu Godine obitelji koju je za sveopću Crkvu proglasio papa Franjo, želeći senzibilizirati za važnost i probleme obitelji.

Godina obitelji će završiti međunarodnim susretom u Rimu krajem lipnja na kojem će sudjelovati i predstavnici iz Hrvatske s mons. Matom Uzinićem, predsjednikom Vijeća HBK za život i obitelj.

Ines Grbić

Foto: I. Grbić
 

ZADAR / ŽUPANIJA

FOTOGALERIJA / Prva Šparogijada Kukljica 2025. oduševila posjetitelje i sudionike

Objavljeno

-

By

Kukljica je proteklog vikenda, u petak 28. i subotu 29. ožujka 2025. godine, bila domaćin prve manifestacije Šparogijada Kukljica 2025., koja je okupila brojne posjetitelje i ljubitelje divljih šparoga te uspješno spojila tradiciju, gastronomiju i edukaciju.

Manifestacija je započela u petak uvečer, kada je u caffe baru Reful održan pub quiz na kojem je sudjelovalo čak 13 ekipa, koje su se natjecale u znanju i uživale u dobroj zabavi.

U subotu ujutro program se nastavio natjecanjem u branju divljih šparoga, u kojem je sudjelovalo 53 para, odnosno ukupno 106 natjecatelja. U natjecateljskom duhu i uz veliku motivaciju, natjecatelji su zajednički ubrali preko 13,2 kilograma šparoga. Najuspješnije su bile Ljiljana Bilan i Milanija Jaša iz Kukljice, koje su s 1,4 kg ubranih šparoga osvojile prvo mjesto. Posebno priznanje za najdužu ubranu šparogu, duljine čak 165 cm, pripalo je timu Sara Knežević i Ljiljana Knežević iz Lukorana.

U sklopu natjecanja bile su skrivene i 3 zlatne šparoge, a pronađene su dvije – jednu su ubrale Ivona Cukar i Elena Prekpaljaj, dok su drugu pronašle Marijana Matijević i Mirjana Martinović.

Sve ubrane šparoge oprale su i očistile članice Udruge žena Kukljica te KUD-a Kukljica, koje su i nagrađenim natjecateljima uz direktoricu TZO Kukljica uručile vrijedne nagrade. Gastronomski dio manifestacije obogatio je chef Tomislav Karamarko, koji je za sve posjetitelje pripremio tri ukusna jela od šparoga.

Cjelokupan program upotpunjen je i sajmom otočnih proizvoda, na kojemu je sudjelovalo 11 OPG-ova s otoka Ugljana i Pašmana, predstavljajući bogatu ponudu domaćih i autohtonih proizvoda.

Manifestacija je dodatno obogaćena radionicom ljekovitog i aromatičnog bilja, koju je vodila Adela Mandel iz OPG-a Adela Mandel, te kreativnom radionicom za djecu pod vodstvom Irene Sikirić Rančić iz Ateljea Sirena. U večernjim satima održana je i prezentacija vina za ugostitelje Ugljana i Pašmana, koju je predstavila Vinarija Trs iz Iloka.

Cjelokupni program manifestacije stručno i dinamično vodio je Ante Dujić, koji je uz to preuzeo ulogu DJ-a te osigurao odličnu atmosferu tijekom cijeloga dana.

Manifestacija Šparogijada Kukljica 2025. još jednom je potvrdila potencijal ovog kraja za organizaciju atraktivnih i sadržajno bogatih događanja, koja pridonose očuvanju tradicije i promociji lokalnih proizvoda.

Sljedeća planirana aktivnost u okviru manifestacije je radionica rezidbe maslina, koja će se održati u petak, 4. travnja 2025. u 16:00 sati u masliniku, pod stručnim vodstvom dr. sc. Šime Marcelića iz Preka.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

MORATE U KUPOVINU? / Danas rade sljedeći marketi u Zadru…

Objavljeno

-

By

Donosimo raspored rada većih marketa i supermarketa, odnosno trgovačkih lanaca u Zadru danas, 30. ožujka 2025.

BAUHAUS:

Zatvoreno

KAUFLAND:

Zatvoreno

EUROSPIN:

Zatvoreno

HEY PARK

Zatvoreno

TOMMY

Trg Damira Zdrilića 1 – od 7 do 20

Skradinska 8 – od 7 do 21

Ulica Marka Marulića 7 – od 7 do 20

Bože Peričića 5 – od 8 do 14

Put Nina 89 – od 7 do 21

KONZUM:

Polačišće 2 – od 7 do 13

Frane Petrića 10 – od 7 do 13

LIDL:

Zatvoreno

SPAR

Polačišće 4 – od 7 do 14

PLODINE

Zatvoreno

SUPERNOVA:

Zatvoreno

STUDENAC:

od 7 do 21:

Ulica Franje Fanceva 13

Put Vrela 2

Put Petrića 32

Ulica Antuna Dobronića 1

Ulica Ivana Skvarčine 18

Ulica Ante Starčevića 15

Šibenska ulica 9C

Ul. bana Josipa Jelačića 12A

Put Stanova 63

Ulica Nikole Tesle 17A

Mate Balote 54

Ulica Miroslava Krleže 5A

RIBOLA

Put Pudarice 11 – 7:00-21:00

Ulica Andrije Hebranga 10a – 7:00-21:00

PEVEX

Zatvoreno

METRO

Zatvoreno

EMMEZETA

Zatvoreno

ZADAR SHOPPING CAPITOL

Zatvoreno

CITY PARK ZADAR

Zatvoreno

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

Snijeg i jaka bura stižu početkom travnja. Evo kada možemo očekivati sunčana razdoblja

Objavljeno

-

By

foto: Saša Čuka

Vrijeme će biti promjenljivo oblačno sa sunčanim razdobljima i povremenim pljuskovima kiše. Najviše dnevne temperature oko 14 u unutrašnjosti, a na Jadranu oko 18. Jutarnje temperature u unutrašnjosti oko 4 osim u kotlinama gdje uz vedru noć može pasti i do -2 uz slab mraz.

Ciklonalni vrtlog stacionira nad Skandinavijom, s njim povezana hladna fronta premješta se prema jugu nad sjevernu Europu. Danas navečer stići će sjeverno od Alpa. Sutra u toku dana hladna fronta će zaobići Alpe i hladnim zrakom napuniti Panonsku nizinu. Pritjecanjem hladnog zraka snježna granica će se spustiti na 1200 metara te će kiša u planinskim krajevima Slovenije, Gorskog Kotara, Like te nad središnjim dijelom Balkana prelaziti u snijeg.

Ne očekujemo stvaranje trajnog snježnog pokrivača, ali 1. travnja je poznat po prvo aprilskim šalama tako da nas snijeg ne smije iznenaditi. Nestabilno vlažan zraka u sklopu ciklone sa središtem nad Jadranom i Italijom koji je donio velike količine oborine nad našim krajevima sporo se premješta prema jugoistoku nad Egejsko more.

U nastavku tjedna nakon prolaza hladne fronte očekujemo porast tlaka zraka te dolazimo pod utjecaj grebena anticiklone sa zapada.

Vrijeme će biti promjenljivo oblačno sa sunčanim razdobljima i povremenim pljuskovima kiše. Najviše dnevne temperature oko 14 u unutrašnjosti, a na Jadranu oko 18. Jutarnje temperature u unutrašnjosti oko 4 osim u kotlinama gdje uz vedru noć može pasti i do -2 uz slab mraz.

Na Jadranu će puhati bura, u ponedjeljak i utorak jaka i olujna a od srijede u slabljenju i skretanju na tramuntanu i sjeverozapadnjak. Danas u nedjelju u unutrašnjosti promjenljivo oblačno uz sjeverac i sjeveroistočnjak, a na Jadranu djelomice sunčano uz jaku u podvelebitskom primorju olujnu buru.

Meteoalarm DHMZ-a izdao je žuto upozorenje na udare bure brzine 65 do 110 km/h. Slaba kiša moguća je još u sjeverozapadnim krajevima unutrašnjosti te u Lici i Gorskom kotaru, a na krajnjem jugu Dalmacije i pokoji poslijepodnevni grmljavinski pljusak.

Poslijepodne u sjeverozapadnim krajevima unutrašnjosti kidanje naoblake i djelomično razvedravanje. Temperature zraka s malim dnevnim oscilacijama, jutarnje u unutrašnjosti od 7 do 10 a najviše dnevne do 15, na Jadranu i uz Jadran jutarnje temperature oko 12, a dnevni maksimumi oko 17. Uz sjeverac i buru dojam će biti da su temperature zraka znatno niže.

Sutra u ponedjeljak bit će promjenjivo oblačno sa sunčanim razdobljima. Zbog prolaza hladne fronte sjevernije od naših krajeva u unutrašnjosti i na sjevernom Jadranu mogući su pljuskovi s grmljavinom, a zbog spuštanja visine snježne granice u planinskim krajevima iznad 1200 metara nadmorske visine moguća je i pokoja pahulja snijega. Puhat će umjeren sjeverac i sjeveroistočnjak a na Jadranu umjerena i jaka bura koja će jačati prema kraju dana i u noći na utorak. Jutarnje
temperature zraka u unutrašnjosti od 3 do 8, mjestimice po planinskim kotlinama oko 0 a na Jadranu od 8 na obali do 14 °C na otocima i na jugu Dalmacije. Najviše dnevne temperature u unutrašnjosti od 10 do 15, a na Jadranu između 15 i 18 °C.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu