Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

MEĐUNARODNA KONFERENCIJA NA SVEUČILIŠTU U ZADRU Najveći izazov je kako istovremeno sačuvati otoke i otočanima omogućiti dostojanstven život na njima

Objavljeno

-

Na Sveučilištu u Zadru danas je otvorena međunarodna znanstvena konferencija 18th “Islands of the World” Conference – „Islands: Nature and Culture“, koja se organizira u okviru međunarodnog udruženja International Small Islands Studies Association (ISISA) za proučavanje malih otoka.

Hrvatska je država s preko 1.200 otoka, od kojih je oko 50 stalno naseljeno. Malim otocima, po većini svjetskih klasifikacija, pripadaju i svi hrvatski otoci, koji su bogati kulturnom baštinom i raznolikim arheološkim nalazištima. Ta su područja prirodno-geografski fenomeni koji imaju važnu ulogu u suvremenom društveno-gospodarskom razvoju, pri čemu prevladava razvoj turizma.

– Program konferencije je, nema dvojbe, iznimno bogat. Vidljivo je da ćete malim otocima znanstveno “prošetati” s različitih gledišta, da ćete tu složenu temu razmotriti kroz dioptriju različitih disciplina, da ćete sebi i nama svojim znanstveno-kritičkim pogledima olakšati razumijevanje, a kreativnim idejama pomoći u otvaranju vidika kako sačuvati i kako oživjeti te morske ukrase diljem svijeta, rekla je rektorica Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Dijana Vican, zahvaljujući Vladi Republike Hrvatske, premijeru Andreju Plenkoviću i njegovom izaslaniku, državnom tajniku Šimi Erliću, na tome što su problematiku malih otoka, koji su specifičnost Hrvatske, ocijenili vrijednom pokroviteljstva.

Predsjednica organizacijskog odbora izv. prof. dr. sc. Anica Čuka rekla je kako je organizacija skupa bila izazovna, budući da se prije šest mjeseci nije moglo znati hoće li uopće biti održana uživo, dok neki na kraju nisu ni došli zbog ratnih zbivanja u Ukrajini. Predsjednik ISISA-e Godfrey Baldacchino rekao je kako nema boljeg mjesta za znanstvenu konferenciju o otocima od ovoga, iz kojega puca pogled na otoke. Sudionici neće samo izlagati o njima, već će se terenskim radom i odlascima na Pag i Dugi otok upoznati s njihovom povezanosti s kopnom.

– Studije o otocima su uvijek studije mobilnosti – zbog odvojenosti od kopna život na otocima je izazovniji i skuplji. Zanimljiva je i činjenica da je gradsko središte Zadra nekada bilo otok, a tek kasnije povezan s kopnom, rekao je Baldacchino, nakon čega je u zanimljivom eksperimentu, čitajući slova abecede i tražeći sudionike s otoka i iz zemalja koji počinju određenim slovom, doznao da među sudionicima ima otočana iz mnogih kontinenata i krajeva, od Kanade, SAD-a, Newfoundlanda, Južne Amerike, Italije, Velike Britanije, Danske, Ujedinjenih Arapskih Emirata… do Tajvana, Japana, Australije i Polinezije.

Posljednjih desetljeća hrvatski otoci zahvaćeni su brojnim negativnim procesima, kao što su depopulacija, starenje stanovništva i gospodarska transformacija, koji su ugrozili njihov održivi razvoj, ali i mnoge važne tradicijske kulturne krajolike.

Državni tajnik Šime Erlić, koji je konferenciju otvorio uime premijera Andreja Plenkovića, rekao je kako su otoci ovoj vladi područje od posebnog interesa, no to ne znači da se svi otočni problemi mogu jednostavno riješiti.

– Iako u posljednjih 10 godina imamo rast broja stanovnika na našim naseljenim otocima, zbog krize s pandemijom i energentima došli smo do trenutka u kojemu život na otoku postaje nepodnošljivo težak. Najveći izazov je kako na jednu stranu očuvati prirodnu baštinu i ekosustav, a na drugu omogućiti ljudima dostojanstven život, što znači ulaganja i privlačenje investitora. Je li uopće moguće privući mlade obitelji da žive na otocima? Sve su to pitanja koja traže nimalo lagane odgovore, nadam se da ćete dio njih pronaći na ovoj konferenciji, rekao je Erlić.

Europarlamentarac Tonino Picula rekao je kako Europska unija dugo nije htjela razmatrati posebni status otoka, no stvari su se pomakle s mrtve točke, posebice nakon usvajanja Deklaracije o pametnim otocima. Otočani, poručio je Picula, najbolje znaju što otocima treba.

Na konferenciji o svjetskim otocima s izlaganjima sudjelovat će 120 znanstvenika i drugih sudionika iz Hrvatske i gotovo svih kontinenata. Terenski dio konferencije s pratećim predavanjima održat će se na otocima Pagu, Ugljanu i Dugom otoku. Pokrovitelj znanstvenog skupa je Vlada Republike Hrvatske, a financijsku potporu dala je Zadarska županija.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

ZADAR / ŽUPANIJA

OBAVIJEST: U četvrtak bez vode dio Ribnice

Objavljeno

-

By

Zbog radova na vodoopskrbnom sustavu u Ribnici dana 03. travnja 2025. godine (četvrtak) od 07:00 h do 15:00 h bez vode će biti potrošači u dijelovima naselja Ribnica:

  • Šakići
  • Ševerdije
  • Meka Draga

Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju bit će smještena u Ribnici na adresi Bašići 28.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

KVIZ, RADIONICE, IZLOŽBE… / Međunarodna noć geografije u petak 4. travnja 

Objavljeno

-

By

Članovi Hrvatskog geografskog Društva – Zadar u suradnji s nastavnicima osnovnih i srednjih škola u Zadarskoj županiji, nastavnicima na Odjelu za geografiju i Odjelu za ekologiju, agronomiju i akvakulturu Sveučilišta u Zadru, Centrom za projekte, znanost i transfer tehnologija, članovima Automodelarskog kluba, Aerokluba Zadar, Loptice Zadar, EGEA-e Zadar, Službe civilne zaštite Zadar i Zajednice tehničke kulture Zadarske županije zajednički će obilježiti Međunarodnu noć geografije koja će se održati 4. travnja 2025. godine. Ove godine planirano je oko 270 aktivnosti širom svijeta. Noć geografije organizira EUGEO (European Geographical Organisation) u suradnji s geografskim društvima država Europe.

U četvrtak 3. travnja u 20:00 udruga studenata geografije EGEA Zadar poziva vas na GeoQuiz, uzbudljivo i dinamično natjecanje za sve ljubitelje geografije! Kviz će se održati u caffe baru Barkajol. Osim kviza, očekuje vas i sjajna atmosfera te prilika za druženje s ljubiteljima geografije. Kotizacija je 1€ po članu ekipe, max. 4 člana po ekipi, prijave šaljite na mail zadar@egea.eu ili Instagram @egea_zadar.

U petak, 4. travnja družimo se na Novom kampusu na Odjelu za geografiju gdje vas očekuje niz zanimljivih aktivnosti. Dvije aktivnosti za temu će imati mikroplastiku – globalni problem s lokalnim posljedicama. Profesorica geografije Zrinka Klarin i profesorica biologije Anita Mustać, Osnovna škola Šime Budinića, istražit će prisutnost mikroplastike u uzorcima pijeska i mora koji su prikupljeni s gradske plaže. Cilj istraživanja je analizirati prisutnost mikroplastike u uzorcima pomoću digitalnog mikroskopa. Učenici će mikroskopirati uzorke mora i pijeska te će crtežom prikazati čestice vidljive mikroskopom. Prof. geografije Marijana Škunca-Vrkić, Medicinska škola Ante Kuzmanića Zadar, demonstrirat će proces filtriranja vode iz mašine za pranje rublja. Tijekom radionice sudionici će naučiti kako identificirati mikroplastiku te uvidjeti važnost smanjenja prekomjerne uporabe mikroplastike u svakodnevnom životu.

 Tijekom Noći geografije bit će organizirana izložba učeničkih radova pod nazivom Svijet u našim rukama – ekološki modeli planeta. Radovi su nastali tijekom nastave geografije pod vodstvom profesorice geografije Renate Cvetkoski, OŠ Petar Preradović. U suradnji s profesoricom matematike Anitom Šimac, Renata Cvetkoski sudjelovat će u izvođenju još jedne aktivnosti: Učimo kroz igru – otkrijmo Europu. Aktivnost je osmišljena na način da sudionicima omogući stjecanje novih znanja o Europi na zabavan i interaktivan način. Igrajući se učenici će rješavati matematičke zadatke povezane s geografijom. Aktivnost je prilagođena svim uzrastima, s ciljem spajanja zabave i edukacije, potičući interes za geografiju i matematiku kroz igru.

Profesorica geografije Manuela Margetić Longin iz OŠ Smiljevac vodiće aktivnost „Klime na Zemlji”. Kroz zabavne i interaktivne zadatke, učenici će proširiti svoje znanje o tipovima klima na Zemlji i njihovoj rasprostranjenosti. Doc. dr. sc. Ivana Zubak Čizmek, Odjel za ekologiju, agronomiju i akvakulturu Sveučilišta u Zadru, vodit će interaktivnu radionicu naziva Klimatski kolaž tijekom koje će manje grupe učenika kroz grupni rad i diskusiju spoznati uroke i posljedice klimatskih promjena.  Prof. dr. sc. Ana Pejdo i izv. prof. dr. sc. Jadranka Brkić-Vejmelka, Hrvatsko geografsko društvo – Zadar, zajedno sa studentima prve godine diplomskog sveučilišnog studija Geografije, organizirat će niz igara na temu geografije i geografiji srodnih znanosti kojima će potaknuti učenike na razmišljanje o važnosti geografije u obrazovanju. Prof. dr. sc. Anica Čuka, odjel za geografiju Sveučilišta u Zadru, sudionicima će otkriti niz zanimljivosti o geografiji svjetskih te posebno hrvatskih otoka.

Tijekom Noći geografije Službe civilne zaštite Zadar provest će edukaciju građana o sustavu civilne zaštite. Sudionicima će predstavit sustav civilne zaštite u Republici Hrvatskoj te zaštitu i spašavanje od prirodnih nesreća kao što su poplave, požari, potresi i jak vjetar, ali i zaštitu i spašavanje od civilizacijskih nesreća kao što su radiološka opasnost, industrijske nesreće, prijevoz opasnih tvari i ratno djelovanje. Predstaviti će primjere sličnih događaja u Zadarskoj županiji tijekom posljednjeg desetljeća.

U sklopu djelovanja Zajednice tehničke kulture Zadarske županije na Noći geografije sudjelovat će profesorica biologije Biljana Agić s radionicom na temu izrade geobotaničke karte. Sudionici će istraživati kartice i fotografije o staništima hrvatskih endema, te označavati lokacije koristeći digitalne alate. Profesor matematike Emir Agić i Malik Agić predstavit će sudionicma zanimljivu zbriku minerala.

Automodelarski klub Zadar posjetiteljima će predstaviti automodelarstvo kao dio tehničke kulture i sporta te prezentirati automodele skale 1:8 GT elektro, jedan off road i jedan on road bespilotni automobil. Aeroklub Zadar prezentirat će virtualno letenja pomoću 2D  simulatora letenja. Sudionici će imati priliku okušati se u virtualnom letenju uz pomoć 2D simulatora letenja uz instruktora virtualnog letenja i stvarnog pilota te steći osnovno teoretsko znanje iz područja aeronautike. U petak u 9:30 prof. dr. sc. Lena Mirošević, Tea Turić, mag. geog. i izv. prof. dr. sc. Ante Blaće organiziraju radionicu na temu Orijentacija u prostoru – od kuće do vrtića. Nakon što djeca nauče kako se orijentirati u prostoru slijedi zanimljivo orijentacijsko kretanje pod vodstvom DŠR Loptica.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

NAJBOLJI MTB KLUB HRVATSKE / Članovi BK Posedarje u Skradinu osvojili čak pet medalja!

Objavljeno

-

By

Nakon što je biciklistički klub Posedarje proglašen najboljim MTB klubom Hrvatske 2024. godine došlo je vrijeme za realizaciju projekata iz ostalih grana biciklizma. Nakon višemjesečnih priprema u Skradinu je na otvaranju sezone predstavljena cestovna ekipa biciklističkog kluba Posedarje.

U jakoj međunarodnoj konkurenciji naši su članovi osvojili čak 5 medalja! Zlatne medalje osvojili su Luka Radmanović i Jadran Peran, srebrom su se okitili David Pejdo i Sven Šojat, dok je Luka Ivanović osvojio brončanu medalju!

Bartul Mitrović i Martin Legović morali su se zadovoljiti nezahvalnim četvrtim mjestom, dok su Pavel Roy Brleković i Marin Pejdo utrku završili na 5. mjestu svojih kategorija. Prvi nastup za biciklistički klub Posedarje upisao je i Krešimir Bilosnić koji utrku završava na 12. mjestu Granfonda dužine 124,2 km.

Iako smo prezadovoljni našim predstavljanjem u Skradinu, ipak ostaje žal zbog puknuća gume Roka Doljanina u trenutku dok je u potpunosti kontrolirao tempo i tek se spremao za napad. Roko je naša perjanica, jedan od razloga zbog kojeg smo se uopće upustili u ovaj projekt, u vrhunskoj je formi i u potpunosti posvećen biciklizmu. Svi u klubu priželjkujemo i sa nestrpljenjem očekujemo rezultat koji je zaslužio, a njegovo vrijeme tek dolazi.

Razvoj cestovne ekipe s jedne strane, te MTB segmenta sa druge, dio je višegodišnjeg plana vodstva kluba prema kojem nastojimo omogućiti nastavak razvoja pomlatka proizašlog iz naše škole brdskog biciklizma. Kako je za svaki uspješan projekt potrebno vrijeme shvatili smo da je upravo sada najbolji trenutak za njegovo pokretanje kako bi naša djeca naišla na već uhodane radne procese kada za njih budu spremni.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu