Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

GRAD ZADAR OBJAVIO: Popis 112 odabranih kandidata za pomoćnike u nastavi za šk. god. 2022./2023.

Objavljeno

-

foto: Pixabay

Sukladno prethodnoj suglasnosti Ministarstva znanosti i obrazovanja i provedenih intervjua, Povjerenstvo za uvođenje pomoćnika u nastavi na sjednici Povjerenstva održanoj 25. kolovoza 2022. odabralo je sljedeće kandidate:

  1. MARTINA RUŽIĆ
  2. VESNA FANTINA
  3. MARTA GLAVAN
  4. JELENA JAKOVČEVIĆ
  5. SILVIA MARTIN
  6. SILVIJA TOMAN
  7. MIRELA MILOŠEVSKI
  8. KATICA GRIZELJ
  9. BLAŽENKA MARAŠ
  10. INGRID BARABA
  11. DANIJELA ŠKARO
  12. ILIJANA LEDENKO
  13. DANIJELA MILETIĆ
  14. KATARINA VASILJ
  15. ŽELJKA DUŠEVIĆ
  16. NATAŠA ŠTEFANAC
  17. MARIJA PERIĆ GULIN
  18. VIKTORIJA VIDUKA
  19. ŽELJKA DUKIĆ
  20. SANJA ROGOZNICA
  21. ZORA KRPINA VIDAS
  22. IVANA VRLIKA
  23. KORALJKA ARAS
  24. IRMA CUKROV
  25. IVANKA PAPIĆ
  26. MARINA MIČIĆ
  27. JASNA VRSALJKO
  28. MIA MARČETA
  29. DUBRAVKA ORTIKA
  30. VEDRANA DENARO
  31. TATJANA ĆEVIZOVIĆ
  32. KATARINA ZDILAR
  33. BRANKA LONČAR
  34. MARIJA ČAKARUN (1971.)
  35. IVA SORIĆ
  36. GROZDANA PERINČIĆ
  37. ANITA GRUBIŠA
  38. RENATA ŽELEZNJAK
  39. IRIS VICKOVIĆ
  40. MARTA NEKIĆ
  41. IVONA MATANA
  42. KRISTINA BRLJEVIĆ IVKOVIĆ
  43. JELENA FLANJEK
  44. NIKOLINA FLANJEK
  45. ANA MARŠIĆ
  46. DIJANA ŠTURA
  47. ĐANI BRKLJAČA
  48. MARIJANA RAŽOV
  49. IVANKA DRAŽINA
  50. ANTONIJA JORDAN
  51. IRENA VRKIĆ
  52. LAURA KOTLAR MATEŠIĆ
  53. SNJEŽANA BRZOJA
  54. IRENA MARKOVIĆ
  55. ELIZABETA TADIJANOVIĆ KAPELARI
  56. ANDREA MILIN
  57. ŽELJKA MATEK
  58. ANTONELA VRTODUŠIĆ
  59. VANJA KLAČAR
  60. MARGARETA LETINIĆ
  61. IVONA LALIĆ
  62. IVA VRANIĆ
  63. SANJA BAŠIĆ
  64. ANITA KUJUNDŽIĆ
  65. VLASTA VOLAREVIĆ
  66. SARA DENONA
  67. KATARINA ZEKIĆ
  68. IVA KARAMARKO
  69. SARA KRIZMAN
  70. BLANKA ŠANGO
  71. SANJA MATAK
  72. BLANKA FRIGANOVIĆ
  73. IVA JERAK
  74. JOSIPA PAVIN
  75. ŽELJKA KUZMAR
  76. SNJEŽANA KULUŠIĆ
  77. ANDREA BARIĆ
  78. MARINA VEVEREC
  79. MAGDALENA MIOČEV
  80. MARIJA NAKIĆ
  81. LORETA ZANIĆ
  82. MIRNA ADŽIĆ
  83. TEA SJAUŠ
  84. SANDRA GREGOV
  85. TEA KECMAN
  86. ANETA ŽIVKOVIĆ
  87. SANDRA PROFACA
  88. MARIJA LONGIN
  89. ANTONIJA VUSIO TORBARINA
  90. STELA TOMAN
  91. JELENA OREŠKOVIĆ
  92. IVANA MARIĆ
  93. DANIJELA JUSUP
  94. IVA BURČUL
  95. MARIJA ČAKARUN (1977.)
  96. MARIJANA BOŽIĆ
  97. PETRA JUKIĆ
  98. IVA RIMANIĆ
  99. IVA MIČIĆ
  100. NINA VRKIĆ
  101. ANA-MARIJA MAVAR
  102. HELENA NEKIĆ
  103. ŽELJKA PERICA
  104. DINA KOTLAR
  105. TONI MIJIĆ
  106. ANTONIJA MARCELIĆ
  107. ĐURĐICA FILIPOVIĆ
  108. VINKO KUMAN
  109. DIJANA LISAK
  110. DAVORKA DUKA
  111. KARMELA MEDUNIĆ
  112. SIMEONA BATUR
    Svi kandidati bez završene 20 – satne edukacije će se uputiti na Program edukacije pomoćnika u nastavi prije početka nastave.
    Kandidati koji nisu odabrani, a prijavili su se na Javni poziv za pomoćnike u nastavi za školsku 2022./2023. godinu, mogu se uključiti u Program edukacije za pomoćnike u nastavi.
 

ZADAR / ŽUPANIJA

(FOTO) NAJBOLJE NA DRAČEVCU; NAJGORE U DIKLU, PUNTAMICI, ARBANASIMA… / Ovo su rezultati istraživanja kvalitete života u gradu Zadru… 

Objavljeno

-

By

U okviru obilježavanja Dana grada Zadra izv. prof. dr. sc. Silvija Šiljeg s Odjela za geografiju predstavila je rezultate istraživanja kvalitete života u gradu Zadru, koje se provodilo u sklopu kolegija Urbana geografija, Demografija i Modeliranje prostornih podataka u GIS-u II.

Isto istraživanje provedeno je prije 10 godina. Upitnik se sastojao od 75 varijabli, a ispunilo ga je 769 građana. Građani su mogli dati odgovore o zadovoljstvu prirodnog okoliša, tehničke opremljenosti, društvene opremljenosti, socijalnog okoliša, stanovanja, političkog okoliša i ukupnog zadovoljstva kvalitetom stanovanja.

Rezultati su pokazali da su se u Zadru dogodile značajne promjene glede kvalitete života. Najveći porast kvalitete života dogodio se na Novom Bokanjcu, koji je prije 10 godina bio kvart na periferiji grada s najlošijom tehničkom i društvenom opremljenošću, a danas je kvart u kojem mlade obitelji imaju sve potrebne sadržaje, a kvaliteta života ocijenjena je vrlo dobrom. Ipak, najbolju kvalitetu života prema istraživanju ima Dračevac, a odmah iza njega Bokanjac koji je prije 10 godina bio jedini kvart na periferiji s visokom kvalitetom života, Plovanija i Ploča koja ima najveći udio mladog stanovništva prema Popisu 2021.

Najlošiju kvalitetu imaju dijelovi grada uz obalu Diklo, Puntamika, Arbanasi i Poluotok, ujedno i kvartovi s najvećim pritiskom na prostor zbog turizma.

– Diklo je kvart koji je i prije 10 godina imao izuzetno nisku kvalitetu života prema mišljenju građana. Rezultati su pokazali da se smanjenje kvalitete života događa u obalnom i jednom dijelu centralnih mjesnih odbora, dok raste kvaliteta života na periferiji. Ovo potvrđuje i činjenica da su građani najčešće odabirali varijable sigurnost, mir i stambeni objekt kao presudne za svoju kvalitetu života, za razliku od 2014. kada  su im važnije bile varijable tehničke opremljenosti, istaknula je Šiljeg.

Najniže ocijenjene varijable prije 10 godina bile su zadovoljstvo kanalizacijom, parkirna mjesta i zelene površine, dok su danas to kvaliteta cesta i nogostupa, zelene površine i njihova dostupnost. Najveći porast ocjene ima varijabla zadovoljstva kanalizacijom, a najlošije ocijenjena varijabla od svih u anketi je kvaliteta cesta za koju su građani navodili brojna nezadovoljstva (neasfaltirani putovi, loša kvaliteta asfalta, šahtovi ispod razine ceste, prevelik broj ležećih policajaca na pojedinim dionicama cesta, neadekvatno održavanje cesta, nedostatak prometnih ogledala u perifernim dijelovima i sl.).

Izrazito dobro je ocijenjena dostupnost trgovina, kvaliteta javne rasvjete, dostupnost do sportskih objekata i igrališta, ljekarni, dostupnost vjerskih objekata, kafića, sigurnost i susjedski odnosi dok su lošije ocjene za dostupnost kulturnih objekata i zelenih površina, protočnost prometnica i parkirnih mjesta.

U sklopu političkog okoliša građani su niskim ocjenama ocijenili rad svojih mjesnih odbora po čemu prednjače mjesni odbori Diklo, Stanovi, Puntamika i Plovanija, dok je najbolje ocijenjen rad MO Dračevac. Najlošije ocijenjena varijabla u sklopu političkog okoliša odnosi se na uvažavanje mišljenja i prijedloga građana za vrijeme javnih rasprava od strane uprave i vlasti. Značajne promjene u gradu dogodile su se i demografski.

Mjesni odbori s najviše mladog stanovništva ostali su Ploča i Novi Bokanjac kao i prije 10 godina, ali se povećao broj statističkih krugova gdje živi do 30% starog stanovništva. Prema podacima Popisa 2011. Takvih je statističkih krugova bilo 10, a danas ih je 27. Svi statistički krugovi imaju više od 10% starog stanovništva osim Dračevca, a najveća koncentracija stare populacije je u mjesnim odborima uz obalu.

Iako su kroz predstavljanje rezultata istaknuti brojni dobri primjeri i projekti koji su realizirani posljednjih 10 godina, na kraju je zaključeno da se zbog prekomjerne izgradnje i betonizacije dogodio pad kvalitete života s ocjene 4,1  u 2014. godini na ocjenu 3,3 u 2024.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

FOTOGALERIJA / Otvorena izložba “Izdavaštvo na zadarskom području 2023. – 2024.” 

Objavljeno

-

By

U Izložbenoj dvorani Znanstvene knjižnice Sveučilišta u Zadru danas je otvorena 31. godišnja izložba “Izdavaštvo na zadarskom području 2023. – 2024.”. Izložba se tradicionalno organizira u mjesecu studenom u povodu obilježavanja Dana grada Zadra te se na njoj izlaže izbor izdanja tiskanih omeđenih, serijskih publikacija i audiovizualne građe zadarskih autora i izdavača te plakata društvenih, kulturnih i sportskih događanja. Izložba predstavlja ukupnu izdavačku produkciju na zadarskom području od studenoga 2023. do studenoga 2024. godine.

– Ova izložba prilika je da se osvrnemo na bogatstvo književnih i znanstvenih djela koja su nastala na zadarskom području, ali i na sve važnije uloge koje imaju autori, izdavači i knjižničari na putu do čitatelja, s poslanjem stvaranja i očuvanja kulturne baštine našega kraja. Ta sinergija između autora, lokalnih izdavača, knjižnica i čitatelja doprinosi stvaranju bogate kulturne ponude koja odražava specifičnosti i identitete, ali također omogućava i širu kulturnu razmjenu na nacionalnoj i međunarodnoj razini. Knjižnice nisu samo spremišta knjiga, već i aktivni sudionici u procesu stvaranja, očuvanja i promocije lokalnog izdavaštva. Izdavačka produkcija zadarskog područja, njegovana i predstavljena u Knjižnici, ima dugoročan utjecaj na očuvanje kulturne baštine, razvoj intelektualnog života i promicanje lokalnog identiteta, istaknula je ravnateljica Znanstvene knjižnice Sveučilišta u Zadru Marijana Senkić-Klapan.

Prema evidenciji Znanstvene knjižnice, u prošloj godini izdano je 209 monografija, devet više nego prošle godine. Najviše novih izdanja objavila je izdavačka kuća Forum, a radi se pretežito o knjigama za djecu predškolske dobi. Sveučilište u Zadru objavilo je 52 naslova, od toga 14 u sunakladništvu, najvećim dijelom usmjerena na promoviranje visokih akademskih ciljeva, nova istraživanja i izazove koje donosi budućnost. Matica Zadrana objavila je 17 naslova, Udruga 3.000 godina Za dar 7 naslova itd. Znanstvena knjižnica objavila je 8 stručnih knjiga te jednu u suradnji sa Sveučilištem u Zadru i Državnim arhivom u Zadru.

Ovogodišnja izložba posebna je po tome što se održava prvi put nakon pripajanja Znanstvene knjižnice Sveučilištu u Zadru. Prorektorica prof. dr. sc. Lena Mirošević istaknula je kako su suvremeni procesi, globalizacija i digitalna revolucija, unijeli promjene u izdavaštvo, a novim izazovima pokušava odgovoriti i izdavačka djelatnost Sveučilišta u Zadru.

– Putem znanstvenih časopisa, znanstvenih monografija, sveučilišnih udžbenika i priručnika te zbornika radova i drugih publikacija akademskoj i drugoj zainteresiranoj javnosti predstavljaju se istraživački rezultati djelatnika Sveučilišta ali i znanstvenika iz drugih hrvatskih znanstvenih središta te iz inozemstva. Znanstveni časopisi su globalno najvažniji način komuniciranja znanstvenih spoznaja prema javnosti i akademskoj zajednici. Od 14 sveučilišnih znanstveno-stručnih časopisa iz društvenog, humanističkog, prirodnog i interdisciplinarnog područja znanosti, osam ih je indeksirano u bazi Scopus, a od tih osam još tri su indeksirana u citatnoj bazi WOS (Web of Science).

Kroz izložbu izdavačke djelatnosti zadarskog prostora susrećemo sve bitne aktere u složenom procesu, od autora informacije — pisaca, znanstvenika, izdavača i knjižnica te primatelja korisnika informacija. Stoga je ova izložba najbolji primjer u kojima izdavačka djelatnost nije samo otisnuto slovo, digitalni zapis ili puka djelatnost o stvaranju, uređivanju, objavljivanju i diseminaciji sadržaja i diskursa već dugotrajan rad, pun inovativnosti i kreativnosti uz stalno unaprjeđenje dobre prakse izdavaštva, istaknula je Mirošević proglašavajući izložbu otvorenom.

Izložba se može razgledati do 29. studenoga.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

PRIPREMITE SE NA VRIJEME! / U ponedjeljak bez vode Branimirova i Velebitska ulica u Zadru!

Objavljeno

-

By

Zbog radova na vodoopskrbnom sustavu, dana 25.11.2024. godine  (ponedjeljak) u vremenu od 09:00 h pa do 14:00 h  biti će privremeno obustavljena opskrba vodom potrošačima u gradu Zadru u ulicama:

Obala kneza Branimira, te Velebitska ulica.

Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena u ulici Obala kneza Branimira kod kućnog broja 8.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu