Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

ZADRANI VEĆ OSAM STOLJEĆA SLAVE ZAŠTITNIKA SV. ŠIMU Puljić na Večernjoj misi: “Uz i njegovu pomoć u danima rata, prepoznali smo pravu snagu i osvojili slobodu”

Objavljeno

-

Svetkovina sv. Šime, zaštitnika grada Zadra kojega puk Zadarske nadbiskupije časti već osam stoljeća, počela je Svečanom Večernjom u petak, 7. listopada, koju je u crkvi sv. Šime u Zadru predvodio zadarski nadbiskup Želimir Puljić.

U liturgijskom zajedništvu bili su zadarski nadbiskup koadjutor Milan Zgrablić, mons. Josip Lenkić, čuvar svetišta sv. Šime, kanonici Stolnog kaptola sv. Stošije i drugi zadarski svećenici. 

Uočnica svetkovine u čast „tom osobitom Božjem miljeniku“ počela je pjevanom molitvom Himna proroka Šimuna: „O proroče, pravedniče, veliki naš zaštitniče. Ti si ponos Zadra grada, u tebi je svaka nada. Slomi snagu dušmaninu, brani našu Domovinu. Pravedniče, sveti Šime, slavimo ti sveto ime”.

„Žitelji grada Zadra i Zadarske nadbiskupije više od sedam stoljeća nerazdvojivo su povezani sa svetim Šimom kojega s pravom nazivamo svojim Pokroviteljem i na njegov blagdan hrlimo iskazati mu poštovanje.

Jer Šime je na svojim svetim rukama držao sveto Tijelo Isusovo. Mi zapravo nismo ni dovoljno svjesni kakvu milost i privilegij imamo, da u gradu imamo tijelo svetoga Šimuna koji je Isusa držao u svojim rukama“ istaknuo je nadbiskup Puljić.

Slaveći spomen sv. Šimuna, sjećamo se dana kada je Isus po Mariji stigao među ljude.

„Na dan prikazanja u jeruzalemskom hramu, Isusa je dočekao starac Šimun.  Svetkovina sv. Šime podsjeća nas kako su se u tom trenutku susreta Šimuna i Isusa susreli Stari i Novi zavjet, prošlost i budućnost, u osobi starca Šimuna i djeteta Isusa“ istaknuo je mons. Puljić, rekavši da se u tom otajstvenom događaju povezuju i gradovi Betlehem i Jeruzalem.

„Dok se u Betlehemu Isus rodio i tamo postao stanovnikom zemlje, u Jeruzalemu gdje je Šimun dočekao Isusa i primio ga u naručje, Isus je podnio muku, umro, uskrsnuo i uzašao na nebo“ rekao je mons. Puljić.

Uz blagdan sv. Šime obilježavamo i važne spomendane iz naše narodne povijesti, rekao je zadarski nadbiskup, naglasivši da smo „zahvalni Božjoj Providnosti za sve što nam je i Šime priskrbio, zajedno s Marijom, majkom Isusovom“.

„U Gospinom mjesecu listopadu, a uz svetkovinu osobitog Pokrovitelja grada Zadra, svetoga Šime, želimo zahvaliti Gospi i sv. Šimi za sve što su učinili našem narodu, gradu i nadbiskupiji tijekom prošlih stoljeća.

Posebice što su učinili u danima Domovinskog rata, jer uz njihovu pomoć i zagovor, u znaku krunice, prepoznali smo pravu snagu i osvojili slobodu“ poručio je mons. Puljić.

Nadbiskup je podsjetio da su 7. listopada 1991., dakle, na uočnicu sv. Šime,  izvršeni srbijanski zračni napadi na Banske dvore s nakanom da se ubije hrvatskog predsjednika Franju Tuđmana i njegove bliže suradnike, „i na taj način obustavi proces radosti, slobode i neovisnosti kojim smo bili obuhvaćeni“. 

„Taj barbarski čin granatiranja Banskih dvora ubrzao je donošenje odluke o raskidu svih državnopravnih veza RH s tadašnjom Jugoslavijom, a to se dogodilo sutradan, 8. listopada 1991., na blagdan sv. Šime.

Primijetio sam kako je sada na taj datum u izvještaju o tom događaju u medijima bila tako štura informacija – niti znaš tko je bombardirao, otkud je to došlo, nije to tek tako palo. U vijestima je samo rečeno, ‘Bombardirani su Banski dvori’. Ne znam tko je od mlađih ljudi koji su slušali te vijesti razumio o čemu se tu radi.   

Bojim se, olako zaboravljamo naše povijesne datume i reći povijesne činjenice. A mi smo tada bili nemoćni, napušteni od cijelog svijeta, prepušteni sami sebi.

Sada se cijeli svijet digao pomoći Ukrajincima. Mi smo tada bili sami, prepušteni svojim vlastitim snagama i uz Božju pomoć ishodili smo slobodu.

Pa mi je žao da se to ne objasni mladima. Starijima je to još i jasno, ali kako će mladi znati što to znači, ako se samo kaže, ‘bombardirani Banski dvori’“ upozorio je nadbiskup Puljić, u potrebi pojašnjavanja povijesnog konteksta kako bismo još više zahvalili Božjoj zaštiti kako je brojčano maleni hrvatski narod ishodio slobodu u srazu s puno nadmoćnijim srbijanskim neprijateljem i u okolnostima kada svjetske sile nisu željele neovisnu, samostalnu državu Hrvatsku. 

Hrvatski narod pod vodstvom predsjednika Tuđmana prepoznao je povijesni trenutak za stvaranje hrvatske države.

Šimun je prepoznao Mesiju u djetetu Isusu i svijetu je navijestio njegovo poslanje Spasitelja, prorokujući i bol majke Marije koju će podnijeti zbog mučenja njenog Sina.

„Sv. Šime bio je izabran. Nije to njegovo, njegov dar, nego Bog ga je izabrao. U zahvalnosti za taj veliki i milosni dar, uskliknuo je ‘Sad otpuštaš slugu svoga, Gospodaru, jer vidješe oči moje’ ono što je čovječanstvo čekalo, Spasitelja. Možemo samo zamisliti kako je Šimunovo srce kucalo od radosti i zahvalnosti što je to dočekao, po Božjem proviđenju“ poručio je mons. Puljić.  

U zadarskom svetištu sv. Šime kroz stoljeća se Svečanom Večernjom objavljivalo Gradu i Nadbiskupiji da započinju svečani dani našeg Pokrovitelja Šime.

„Na takve svečanosti osobito se pazilo u prošlosti, pa se za bolju pripravu činilo trodnevnice ili devetnice koje su završavale svečanim pohvalama uoči samoga blagdana svecu u čast“ rekao je mons. Puljić.

U želji da se osjeti ozračje svečanog duha iz prošlosti putem pohvala i zahvala, nadbiskup je izrekao drevnu molitvu nastalu na kršćanskom Istoku u 6. stoljeću. Ta se molitvena pjesma na grčkom jeziku naziva Akatist, a znači himan, pohvala.

„Posebnost tih pohvala je što dobro spajaju biblijske i dogmatsko-teološke sadržaje s osobnom molitvom čovjeka grešnika. Tu je snaga tih himana, molitava, jer pomažu i nama da razmišljamo staviti se u ulogu grešnika, ali čovjek nije sam u tome.

Imamo naše zaštitnike, svece, imamo nekoga tko bdije nad nama. Grešnik se postavlja pred sveca i moli. To čini takve pjesme i pohvale vrlo prikladnima za tihu osobnu meditaciju i razmatranje“ rekao je mons. Puljić.

Taj Akatist glasi: „Izabran si za blagovjesnika, sveti pravedni starče Šimune, kako bi objavio Krista ljudima. Prinosimo ti pohvalne pjesme jer uživaš posebnu naklonost Gospodina kojeg si u naručju svome nosio. Moli za spasenje onih koji ti s ljubavlju kliču ‘Raduj se, pravedni starče Šimune’.

Raduj se, jer si u svojim staračkim sjedinama istinsku mudrost sjedinio te kao muž pravedan i bogobojazan Duhom Božjim svjedočio.

Raduj se, jer si prema Božjim zapovijedima neporočno hodio te cijelim svojim životom Gospodinu ugodio.

Raduj se što te sila Duha Božjega ponukala da dođeš u hram baš kada su roditelji Isusovi tamo stigli da izvrše ono što je propisivao Zakon.

Tada si uzeo dijete i u Duhu spoznao da je to Krist, obećani Spasitelj svijeta“.

„Zadivljeni ozračjem susreta u Jeruzalemskom hramu i mi od srca kličemo: Raduj se, preblaženi i pravedni starče Šimune, što si uz pomoć Duha Božjeg prepoznao Krista ne samo tjelesnim, nego umnim i duhovnim očima te kao vjerni stražar između Staroga i Novoga zavjeta, bdio i iščekivao Spasitelja. A onda mu ususret pohrlio.

Raduj se, preblaženi starče Šimune – čuvaru svetoga hrama, naša utjeho i naša nado. Veliki naš Pokrovitelju, moli za nas” zaključio je nadbiskup Puljić.

Nakon bogoslužja, nadbiskup Puljić, suslavitelji i puk iskazali su čašćenje pred škrinjom sv. Šime koja se nalazi iznad oltara u prezbiteriju crkve sv. Šime gdje se nalazi neraspadnuto tijelo proroka Šimuna čiji je susret s Isusom opisao evanđelist Luka.

Ines Grbić

Foto: I. Grbić
 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

ZADAR / ŽUPANIJA

FOTOGALERIJA / Dodijeljene potpore Zadarske županije poduzetnicima u IKT sektoru

Objavljeno

-

By

Zadarska županija s 42 tisuće eura sufinancirat će 13 projekata poduzetnika iz sektora informacijskih i komunikacijskih tehnologija.

Župan Božidar Longin uručio je danas Odluke o dodjeli potpora za poticanje konkurentnosti i razvoja IKT sektora na području Zadarske županije za 2024. godinu. Odluke za 13 poduzetnika donesene su nakon provedenog javnog poziva kojim je Zadarska županija pružila priliku svima koji žele razviti novu inovativnu aplikaciju, poboljšati svoje postojeće proizvode i usluge ili pak, proširiti svoje poslovanje na nova tržišta.

„Ovo je druga godina u nizu da potporama podržavamo razvoj IKT sektora. Naša je ideja putem ciljane potpore za razvojna ulaganja jačati konkurentnost upravo sektora informacijsko-komunikacijskih tehnologija kao jednog od najbrže rastućih gospodarskih sektora bez kojeg je suvremeni svijet nezamisliv. potporama želimo potaknuti razvoj inovativnih IKT rješenja i ojačati konkurentnost naših poduzetnika, potaknuti nove ideje i projekte koji će doprinijeti razvoju naše županije“, istaknuo je tom prigodom župan Božidar Longin.

Informacijske i komunikacijske tehnologije (IKT) su širok pojam koji obuhvaća sve tehnologije koje služe za obradu, prijenos i distribuciju informacija. IKT sektor obuhvaća sve tvrtke i organizacije koje se bave razvojem, proizvodnjom, distribucijom i uslugama povezanim s računalima, softverom, internetom i drugim komunikacijskim tehnologijama. To je brzorastući sektor koji ima veliki utjecaj na naše svakodnevne živote, pokretač je inovacija i stvara brojne poslovne prilike. Informacijske i komunikacijske tehnologije alat su koji nam pomažu učiniti život lakšim i ugodnijim, kako na osobnoj, tako i na profesionalnoj razini.

„Zahvalni smo županiji na ovim potporama, prvenstveno što je prepoznat potencijal našeg sektora. Svaki iznos nam dobro dođe u daljnjem razvoju našeg poslovanja i nadamo se dobroj suradnji sa Zadarskom županijom i u narednom razdoblju“, kazala je tom prigodom Tina Bužeća iz tvrtke Stock Control koja se obratila u ime poduzetnika.

Bespovratne potpore dodjeljivale su se za povećanje učinkovitosti poslovanja i konkurentnosti IKT sektora, poticanje inovacija i ubrzanje poslovnih procesa kroz primjenu informatičke tehnologije, poticanje daljnjeg rasta i razvoja postojećih IKT proizvoda/usluga, edukaciju zaposlenika i povećanje efikasnosti poslovanja u IKT sektoru i internacionalizaciju poslovanja.

Potpora iznosi 50 % prihvatljivih troškova, a najviše 5 tisuća eura po poduzetniku.

Poduzetnici koji su ostvarili pravo na potpore Zadarske županije:
1. Rentlio d.o.o.
2. Alvir tech; obrt za usluge.
3. Reem Electronic d.o.o.
4. BITPLUS d.o.o.
5. INTEL-ING
6. EKSPERTNI SIGURNOSNI SUSTAVI d.o.o.
7. Telum d.o.o.
8. META TECH d.o.o.
9. FER PROJEKT d.o.o.
10. Clean Code d.o.o.
11. Futuro IS
12. PRINTSHOP d.o.o.
13. Stock Control d.o.o.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

NARODNI MUZEJ: Izložba “Božić u mom domu”

Objavljeno

-

By

Iz Narodnog muzeja Zadar pozivaju na otvorenje izložbe „Božić u mom domu” u petak, 20.12.2024. godine u 10:00 sati. 

Otvorenje izložbe je u Edukativnoj dvorani Kneževe palače.

Izložba ostaje otvorena do 10. siječnja, 2025. godine. Ulaz na izložbu je besplatan.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

(FOTOGALERIJA) DON ZDENKO DUNDOVIĆ U “SRIJEDOM U SRIDU”: “Kad mladi primijete da im prilazite s ljubavlju i da ih ne osuđujete, pozitivno će reagirati”

Objavljeno

-

By

na tradicionalnom predstavljanju znanstvenika Srijedom u sridu sinoć je u novom Studentskom domu predstavljen svećenik i znanstvenik izv. prof. dr. sc. Zdenko Dundović, voditelj Teološko-katehetskog odjela. U razgovoru s moderatoricom, voditeljicom Odjela za protokol i komunikacije Sveučilišta u Zadru Ivanom Zrilić, Dundović je govorio o svom odnosu prema religiji i znanosti, izazovima koje ima u znanstvenom radu ali i pastoralnoj skrbi za vjernike Sestrunja i Rave.

– Istraživanje povijesti Crkve je izazovno i treba mu prići objektivno. Pitanje je koliko kao svećenik možete biti uspješni u tome. Kad pronađete neke elemente s kojima se na ljudskoj razini ne možete složiti, pokušavate procesuirati činjenice i vidjeti zašto se to tako dogodilo. Crkva je tijelo koje možete usporediti s majkom: ona vas voli i oprostit će vam, kad ona pogriješi osjećaji se miješaju ali nećete se odreći majke. To je slika koju ja gajim prema Crkvi.

Znanstveni interes mu je povijest mjesne Crkve, “kopanje” po arhivima i traženje zanimljivih detalja koje pokušava objektivno interpretirati i izvući pouku za današnje doba. Posebice se to odnosi na bogatu ostavštinu Ninske biskupije, o kojoj je je nedavno objavljena monografija koju je uredio.

– Na tu temu potaknuo me moj profesor Ante Gulin, koji je bio veliki poznavatelj njezine povijesti. Moji roditelji su iz Radovina koji je spadao u tu biskupiju i tako sam počeo istraživati. Kada sam ušao u arhiv shvatio sam koliko ima materijala za prikaz te institucije u ranom novom vijeku, nakon što je Gulin već obradio srednjovjekovni kaptol. Kasnije kroz znanstveni rad sam došao do spoznaje da postoji puno materijala koje bi bilo vrijedno objaviti za bolje razumijevanje Ninske biskupije, jedne od najvažnijih biskupija u Dalmaciji sve do oslobođenja Like od Turaka 1684. kada je lički dio oduzela Habsburška monarhija.  Zbornik nije savršen, ali dobar je početak daljnjih istraživanja i promjene pogleda na crkvenu prošlost na našem prostoru koja je vrlo intrigantna, rekao je Dundović.

Što se tiče pastoralnog rada, govorio je o svom iskustvu rada s mladima, otočanima i – zatvorenicima.

– Kada radite s mladim ljudima susrećete se s mnoštvom problema. Pitanje je koliko li možemo razumjeti mlade ljude i što ih motivira. Primijetio sam da ne čitaju knjige koliko digitalne platforme, to je njihov svijet i u njemu se kreću. Meni taj svijet nije toliko drag, ali treba ga poštovati, u njemu se nekako kretati. Kad mladi čovjek primijeti da mu prilazite s ljubavlju i da ga ne osuđujete, on će sigurno pozitivno reagirati.

Ja s radošću idem na Sestrunju i Ravu. Nažalost to nije zahtjevan pastoral, u zadnjih osam godina na Sestrunju imam samo sprovode, ni jedno krštenje, ni jedno vjenčanje, to ostavlja gorak okus. Bez obzira koliko je ljudi tamo, potrebna im je utjeha, misa i ispovijed. Godinama sam ispovijedao u zatvoru, to je također jedno posebno iskustvo, kada imate mladog čovjeka koji je dilao drogu i dobio dvije godine zatvora teško ga je potaknuti na promjenu. Lako dajemo dijagnoze ali uzorke ne želimo tražiti, rekao je Dundović.

Na kraju mu je moderatorica uručila poklon koji su za njega pripremili prijatelji bajkeri.

– To je jedna od mojih strasti, tko nije vozio motor ne zna o čemu pričam. Osim jednog posebnog doživljaja prolaska kroz prostor upoznate puno plemenitih ljudi koji su spremni pomoći drugima.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu