ZADAR / ŽUPANIJA
SV. FILIP I JAKOV: Uz brojne projekte i aktivnosti u dječjem vrtiću “Cvit“ ove godine nema liste čekanja!
Rujan i listopad tradicionalno obilježavaju početak aktivnosti, rad na novim projektima i naravno početak i uhodavanje u novu pedagošku godinu za djecu u vrtićima i jaslicama dječjeg vrtića “Cvit” iz Sv. Filip i Jakova, skupa s novoizgrađenim područnim vrtićima u Turnju i u Gornjim Raštanima.
Ove pedagoške godine u vrtiće je tako upisano čak 203 djece u 10 odgojnih skupina: 5 odgojnih skupina u Sv. Filip i Jakovu, 4 skupine u Turnju i jedna skupina u Gornjima Raštanima.
“Zbog interesa roditelja otvorena je nova jaslična skupina u mjestu Turanj na mjestu starog objekta. Općina Sv. Filip i Jakov osigurala je sredstva u iznosu od 70.000,00 kn za rekonstrukciju i adaptaciju prostora te je nabavljena oprema i didaktika za rad s djecom najmlađeg uzrasta. Osigurana su sredstva i za uređenje i zapošljavanje novih djelatnika, te ove godine dječji vrtić “Cvit“ nema liste čekanja“, rekla je Mirjana Zalović, ravnateljica DV “Cvit“ iz Sv. Filip i Jakova.
Što se tiče zapošljavanja novih djelatnika, Dječji vrtić Cvit Sv. Filip i Jakov jedan je u od tri vrtića u Zadarskoj županiji koji je dobio sredstva u okviru mjere HZZ-a Stjecanje prvog radnog iskustva – pripravništva.
“Na temelju programa Mjera aktivne politike zapošljavanja u iznosu od 100.694,00 kn smo putem javnog natječaja zaposlili pripravnicu pedagoginju na rok od godinu dana koliko traje pripravnički staž“, kaže Zalović.
U vrtiću je trenutno zaposleno 35 radnika a od toga su 23 odgojiteljice: 5 odgojiteljica koje rade u jasličnim odgojnim skupinama, 16 u dobno mješovitim skupinama i 2 odgojiteljice u integriranom programu ranog učenja engleskog jezika.
“U vrtiću je integrirano osmero djece s teškoćama u razvoju zbog čega je Općina Sv Filip i Jakov osigurala sredstva za zapošljavanja trećeg odgojitelja za pomoć u određenim odgojnim skupinama. S obzirom na izrazitu veliku odgovornost i kompleksnost uloge odgojitelja u životu svakog pojedinog djeteta, nužna je podrška stručnih suradnika, naše pedagoginje i ostalih vanjskih stručnjaka“, objašnjava Zalović.
Novi vrtići
Izgrađeni sinergijom uprave matičnog vrtića, Općine Sv. Filip i Jakov, Zadarske županije i europskih fondova te opremljeni odgovarajućom opremom i stručnim kadrom grupa, relativno novi vrtići u Turnju i Raštanima Gornjim zadovoljavaju sve uvjete u skladu s hrvatskim pedagoškim standardima.
“Ovakvim novim projektima poboljšava se kvaliteta i dostupnost javne usluge te briga o djeci na području općine Sveti Filip i Jakov. Također, ulaganjem u prostorije naših vrtića iz godine u godinu ostvarujemo sve modernije uvjete kako bi se odgovorilo razvojnim potrebama u europskom i svjetskom kontekstu“, rekao je Zoran Pelicarić, načelnik Općine Sv. Filip i Jakov.
Novoizgrađenim i opremljenim vrtićem smještenim pored škole u Raštanima Gornjim i zaobalje općine Sv. Filip i Jakov dobilo je tako svoju prvu stepenicu u odgojnom procesu djece. Vrijednost radova koje je provodila Općina Sv. Filip i Jakov skupa s izvođačem iznosila je 535.890,00 kuna, a sveukupna vrijednost projekta sa izgrađenim dječjim i uređenim vanjskim igralištem iznosila je oko dva milijuna kuna. Isto tako, vrijednost izgradnje dječjeg vrtića u Turnju iznosila je 9.142.633,06 kn a Europska unija sufinancirala je projekt s iznosom od 4.452.840,94 kn, dok je udio Općine Sv. Filip i Jakov bio 4.689.792,12 kn.
“U vrtićima imamo upisano preko dvjesto djece i cilj lokalne samouprave je bio da što više smanjimo listu čekanja, što smo otvorenjem ova dva vrtića i postigli”, kaže vijećnica Anamarija Matešić te dodaje:
“Većina financiranja vrtića proizlazi iz proračuna lokalne samouprave te u ovom općenitom poskupljenju mi još uvijek nismo podizali cijene. Ekonomska cijena se podigla preko 2800 kuna od čega roditelji i dalje plaćaju 700 kn za desetosatni program. Sveukupno financiranje u ovoj godini će proći pet milijuna kuna, Općina Sv. Filip i Jakov sufinancira rad vrtića s 3.5 milijuna kuna, dok se sljedeće godine planira podići financiranje na četiri milijuna kuna”.
Brojni projekti
S obzirom na stalna pozitivna demografska kretanja i nove projektne mogućnosti koje utječu i poboljšavaju socijalizaciju djece, Općina Sv. Filip i Jakov nominirala je i projekt “Rekonstrukcija i opremanje Dječjeg vrtića Cvitić u naselju Turanj“ koji je prijavljen na Poziv na dodjelu bespovratnih sredstava „Izgradnja, dogradnja, rekonstrukcija i opremanje predškolskih ustanova“ od strane MINISTARSTVA ZNANOSTI I OBRAZOVANJA. Projekt koji uključuje izradu projektne i tehničke dokumentacije, rekonstrukciju i opremanje postojeće građevine druge namjene iznosi 1.260,000,00 kn.
“Uz spomenuti projekt intenzivno se radi i na uređenju dječjeg igrališta u sklopu vrtića “Cvitić“ koji je financiran iz sredstava Zadarske županije u sklopu projekta a odnosi se na uređenje i opremanje dječjih igrališta iz Proračuna Zadarske županije za 2022. godinu. Nabavljene su tri sprave kao i antistres podloga za naše najmlađe korisnike u iznosu od 60.000,00 kn. Komunalna grupa Općine Sv. Filip i Jakov u tijeku je procesa postavljanja sprava i antistres podloge a dovršetak radova očekujemo sredinom studenog“, kaže Zalović.
Uspješno je završen i projekt „ Prava je fora zdravi obrok od plodova mora“ te je vrtić dobio tijekom rujna sredstva u iznosu od 203.732,88 kn za nabavu elektro-parne konvekcijske pećnice za pripremu ribe, hladnjaka, stroja za ljuštenje krumpira, edukacije kuharica i izrade kuharica koje su podijeljene roditeljima.
“Mlade obitelji i djeca su nam prioritet i zato dobrim projektima u suradnji vrtića, općine i drugih stručnih tijela nastavljamo raditi na poboljšanju kvalitete predškolskog odgoja u svrhu razvoja naših najmlađih”, rekao je Zoran Pelicarić, načelnik Općine Sv. Filip i Jakov.
Dan zahvalnosti za plodove zemlje i posjet kazalištu
Obilježavanje Dana zahvalnosti za plodove zemlje u vrtićima pridonosi potpunijem odgoju i obrazovanju za zaštitu okoliša, upoznavanju i očuvanju biološke raznolikosti Hrvatske, podizanju svijesti o ekološkoj poljoprivredi i pravilnoj prehrani, a temelji se na izgrađivanju pozitivnih stavova i stvaranju pravilnog emocionalnog odnosa djeteta i prirode.
“Ciljevi aktivnosti s djecom bili su upoznavanje s nastajanjem kruha od zrna do kruha, približavanje blagovanja kruha i narodnih običaja i dr. U našem vrtiću provodile su se različite aktivnosti: prikupljanje žitarica i ostalih plodova, posjet pekari, pripremanje i pečenje različitih vrsta kruha i krušnih proizvoda, slastica, voćnih salata kao i uređenje jesenskog kuta. Djeca predškolci će također u sklopu aktivnosti 3.11. posjetiti Kazalište lutaka u Zadru i predstavu “Juha od bundeve“, kaže Zalović.
Izvor: BnM portal
ZADAR / ŽUPANIJA
(FOTO) NAJBOLJE NA DRAČEVCU; NAJGORE U DIKLU, PUNTAMICI, ARBANASIMA… / Ovo su rezultati istraživanja kvalitete života u gradu Zadru…
U okviru obilježavanja Dana grada Zadra izv. prof. dr. sc. Silvija Šiljeg s Odjela za geografiju predstavila je rezultate istraživanja kvalitete života u gradu Zadru, koje se provodilo u sklopu kolegija Urbana geografija, Demografija i Modeliranje prostornih podataka u GIS-u II.
Isto istraživanje provedeno je prije 10 godina. Upitnik se sastojao od 75 varijabli, a ispunilo ga je 769 građana. Građani su mogli dati odgovore o zadovoljstvu prirodnog okoliša, tehničke opremljenosti, društvene opremljenosti, socijalnog okoliša, stanovanja, političkog okoliša i ukupnog zadovoljstva kvalitetom stanovanja.
Rezultati su pokazali da su se u Zadru dogodile značajne promjene glede kvalitete života. Najveći porast kvalitete života dogodio se na Novom Bokanjcu, koji je prije 10 godina bio kvart na periferiji grada s najlošijom tehničkom i društvenom opremljenošću, a danas je kvart u kojem mlade obitelji imaju sve potrebne sadržaje, a kvaliteta života ocijenjena je vrlo dobrom. Ipak, najbolju kvalitetu života prema istraživanju ima Dračevac, a odmah iza njega Bokanjac koji je prije 10 godina bio jedini kvart na periferiji s visokom kvalitetom života, Plovanija i Ploča koja ima najveći udio mladog stanovništva prema Popisu 2021.
Najlošiju kvalitetu imaju dijelovi grada uz obalu Diklo, Puntamika, Arbanasi i Poluotok, ujedno i kvartovi s najvećim pritiskom na prostor zbog turizma.
– Diklo je kvart koji je i prije 10 godina imao izuzetno nisku kvalitetu života prema mišljenju građana. Rezultati su pokazali da se smanjenje kvalitete života događa u obalnom i jednom dijelu centralnih mjesnih odbora, dok raste kvaliteta života na periferiji. Ovo potvrđuje i činjenica da su građani najčešće odabirali varijable sigurnost, mir i stambeni objekt kao presudne za svoju kvalitetu života, za razliku od 2014. kada su im važnije bile varijable tehničke opremljenosti, istaknula je Šiljeg.
Najniže ocijenjene varijable prije 10 godina bile su zadovoljstvo kanalizacijom, parkirna mjesta i zelene površine, dok su danas to kvaliteta cesta i nogostupa, zelene površine i njihova dostupnost. Najveći porast ocjene ima varijabla zadovoljstva kanalizacijom, a najlošije ocijenjena varijabla od svih u anketi je kvaliteta cesta za koju su građani navodili brojna nezadovoljstva (neasfaltirani putovi, loša kvaliteta asfalta, šahtovi ispod razine ceste, prevelik broj ležećih policajaca na pojedinim dionicama cesta, neadekvatno održavanje cesta, nedostatak prometnih ogledala u perifernim dijelovima i sl.).
Izrazito dobro je ocijenjena dostupnost trgovina, kvaliteta javne rasvjete, dostupnost do sportskih objekata i igrališta, ljekarni, dostupnost vjerskih objekata, kafića, sigurnost i susjedski odnosi dok su lošije ocjene za dostupnost kulturnih objekata i zelenih površina, protočnost prometnica i parkirnih mjesta.
U sklopu političkog okoliša građani su niskim ocjenama ocijenili rad svojih mjesnih odbora po čemu prednjače mjesni odbori Diklo, Stanovi, Puntamika i Plovanija, dok je najbolje ocijenjen rad MO Dračevac. Najlošije ocijenjena varijabla u sklopu političkog okoliša odnosi se na uvažavanje mišljenja i prijedloga građana za vrijeme javnih rasprava od strane uprave i vlasti. Značajne promjene u gradu dogodile su se i demografski.
Mjesni odbori s najviše mladog stanovništva ostali su Ploča i Novi Bokanjac kao i prije 10 godina, ali se povećao broj statističkih krugova gdje živi do 30% starog stanovništva. Prema podacima Popisa 2011. Takvih je statističkih krugova bilo 10, a danas ih je 27. Svi statistički krugovi imaju više od 10% starog stanovništva osim Dračevca, a najveća koncentracija stare populacije je u mjesnim odborima uz obalu.
Iako su kroz predstavljanje rezultata istaknuti brojni dobri primjeri i projekti koji su realizirani posljednjih 10 godina, na kraju je zaključeno da se zbog prekomjerne izgradnje i betonizacije dogodio pad kvalitete života s ocjene 4,1 u 2014. godini na ocjenu 3,3 u 2024.
ZADAR / ŽUPANIJA
FOTOGALERIJA / Otvorena izložba “Izdavaštvo na zadarskom području 2023. – 2024.”
U Izložbenoj dvorani Znanstvene knjižnice Sveučilišta u Zadru danas je otvorena 31. godišnja izložba “Izdavaštvo na zadarskom području 2023. – 2024.”. Izložba se tradicionalno organizira u mjesecu studenom u povodu obilježavanja Dana grada Zadra te se na njoj izlaže izbor izdanja tiskanih omeđenih, serijskih publikacija i audiovizualne građe zadarskih autora i izdavača te plakata društvenih, kulturnih i sportskih događanja. Izložba predstavlja ukupnu izdavačku produkciju na zadarskom području od studenoga 2023. do studenoga 2024. godine.
– Ova izložba prilika je da se osvrnemo na bogatstvo književnih i znanstvenih djela koja su nastala na zadarskom području, ali i na sve važnije uloge koje imaju autori, izdavači i knjižničari na putu do čitatelja, s poslanjem stvaranja i očuvanja kulturne baštine našega kraja. Ta sinergija između autora, lokalnih izdavača, knjižnica i čitatelja doprinosi stvaranju bogate kulturne ponude koja odražava specifičnosti i identitete, ali također omogućava i širu kulturnu razmjenu na nacionalnoj i međunarodnoj razini. Knjižnice nisu samo spremišta knjiga, već i aktivni sudionici u procesu stvaranja, očuvanja i promocije lokalnog izdavaštva. Izdavačka produkcija zadarskog područja, njegovana i predstavljena u Knjižnici, ima dugoročan utjecaj na očuvanje kulturne baštine, razvoj intelektualnog života i promicanje lokalnog identiteta, istaknula je ravnateljica Znanstvene knjižnice Sveučilišta u Zadru Marijana Senkić-Klapan.
Prema evidenciji Znanstvene knjižnice, u prošloj godini izdano je 209 monografija, devet više nego prošle godine. Najviše novih izdanja objavila je izdavačka kuća Forum, a radi se pretežito o knjigama za djecu predškolske dobi. Sveučilište u Zadru objavilo je 52 naslova, od toga 14 u sunakladništvu, najvećim dijelom usmjerena na promoviranje visokih akademskih ciljeva, nova istraživanja i izazove koje donosi budućnost. Matica Zadrana objavila je 17 naslova, Udruga 3.000 godina Za dar 7 naslova itd. Znanstvena knjižnica objavila je 8 stručnih knjiga te jednu u suradnji sa Sveučilištem u Zadru i Državnim arhivom u Zadru.
Ovogodišnja izložba posebna je po tome što se održava prvi put nakon pripajanja Znanstvene knjižnice Sveučilištu u Zadru. Prorektorica prof. dr. sc. Lena Mirošević istaknula je kako su suvremeni procesi, globalizacija i digitalna revolucija, unijeli promjene u izdavaštvo, a novim izazovima pokušava odgovoriti i izdavačka djelatnost Sveučilišta u Zadru.
– Putem znanstvenih časopisa, znanstvenih monografija, sveučilišnih udžbenika i priručnika te zbornika radova i drugih publikacija akademskoj i drugoj zainteresiranoj javnosti predstavljaju se istraživački rezultati djelatnika Sveučilišta ali i znanstvenika iz drugih hrvatskih znanstvenih središta te iz inozemstva. Znanstveni časopisi su globalno najvažniji način komuniciranja znanstvenih spoznaja prema javnosti i akademskoj zajednici. Od 14 sveučilišnih znanstveno-stručnih časopisa iz društvenog, humanističkog, prirodnog i interdisciplinarnog područja znanosti, osam ih je indeksirano u bazi Scopus, a od tih osam još tri su indeksirana u citatnoj bazi WOS (Web of Science).
Kroz izložbu izdavačke djelatnosti zadarskog prostora susrećemo sve bitne aktere u složenom procesu, od autora informacije — pisaca, znanstvenika, izdavača i knjižnica te primatelja korisnika informacija. Stoga je ova izložba najbolji primjer u kojima izdavačka djelatnost nije samo otisnuto slovo, digitalni zapis ili puka djelatnost o stvaranju, uređivanju, objavljivanju i diseminaciji sadržaja i diskursa već dugotrajan rad, pun inovativnosti i kreativnosti uz stalno unaprjeđenje dobre prakse izdavaštva, istaknula je Mirošević proglašavajući izložbu otvorenom.
Izložba se može razgledati do 29. studenoga.
ZADAR / ŽUPANIJA
PRIPREMITE SE NA VRIJEME! / U ponedjeljak bez vode Branimirova i Velebitska ulica u Zadru!
Zbog radova na vodoopskrbnom sustavu, dana 25.11.2024. godine (ponedjeljak) u vremenu od 09:00 h pa do 14:00 h biti će privremeno obustavljena opskrba vodom potrošačima u gradu Zadru u ulicama:
Obala kneza Branimira, te Velebitska ulica.
Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena u ulici Obala kneza Branimira kod kućnog broja 8.
-
Svijet4 dana prije
Upozorenje zbog zimske oluje: Pripremite se za intenzivne vremenske uvjete!
-
Hrvatska3 dana prije
Objavljena karta: Evo kad će u Hrvatskoj početi snijeg!
-
Hrvatska5 dana prije
Stiže promjena vremena uz obilne oborine, bit će i snijega
-
Svijet4 dana prije
Tri europske zemlje dijele građanima brošure o tome kako preživjeti rat. Evo što u njima piše