Connect with us

Hrvatska

HUBOL prozvao Lauca i Bakića, nazivaju ih antivakserskim guruima

Objavljeno

-

Hrvatska udruga bolničkih liječnika (HUBOL) prozvala je Gordana Lauca i Nenada Bakića, navodeći da su pokrenuli hajku mržnje na liječnike i znanstvenike. Njihovo priopćenje prenosimo u cijelosti.

“Hrvatska udruga bolničkih liječnika smatra kako su profesor Gordan Lauc i poduzetnik Nenad Bakić svojim antiznanstvenim, nestručnim izjavama i pogrešnim, manipulativnim tumačenjima medicinskih problema vjerojatno naštetili zdravlju hrvatskih građana i značajno, u protekle tri godine, pridonijeli urušavanju njihovog povjerenja u zdravstvo, medicinu i znanost. Kroz hiperprodukciju Facebook objava i medijskih istupa Lauc i Bakić sustavno su podjarivali postojeće strahove kod građana, zlonamjerno minimizirali opasnost od covida-19 i huškali građane na liječnike i znanstvenike. Ovi heroji teoretičara zavjera i zadrtih antivaksera su bildali Facebook lajkove, bešćutno pri tome doprinoseći većoj ugroženosti zdravlja i života naših sugrađana.

Hrvatska ima tragičnu stopu smrtnosti od koronavirusa, treću najveću u Europskoj uniji, poslije Bugarske i Mađarske1, a po cijepljenosti je među pet najlošijih država. Razlozi ovako visoke smrtnosti su niska razina cijepljenosti stanovništva, loše upravljanje epidemiološkim mjerama od strane vlasti i ponašanje dijela stanovništva koji se nedosljedno ili nepotpuno pridržavao mjera. Svojim kontinuiranim javnim istupima Lauc i Bakić poticali su otpor spram epidemioloških mjera, odgovarali građane od cijepljenja i utjecali na odluke vlasti u upravljanju epidemijom. Ova dvojica antivakserskih gurua su tako, nažalost, vjerojatno pridonijela visokoj smrtnosti od covida-19 u Hrvatskoj.

Lauc je nedavno, u sramotnom tekstu, usporedio epidemiološke mjere u pandemiji s holokaustom, a liječnike i znanstvenike s nacistima. HUBOL najoštrije osuđuje Laucovu Facebook objavu kojom je zloupotrebio težak povijesni zločin koji su nacisti počinili nad Židovima i pokazao nedostatak bilo kakvog poštovanja za žrtve tog genocida.

Bakić je, prema navodima Lauca, otvorio web stranice na kojima objavljuje fotografije, životopise i izjave liječnika i znanstvenika. Cilj njegovih aktivnosti je, čini se, pokretanje javnog linča liječnika i znanstvenika koji su, dok je on širio dezinformacije po Facebooku, dnevno liječili teško oboljele sugrađane ili svojim javnim djelovanjem zdravstveno prosvjećivali stanovništvo kako bi se smanjilo širenje pandemije i sačuvali ljudski životi. Rezultati njegovih aktivnosti su vidljivi u prostačkim i bijesnim komentarima na Facebooku, kao i u porukama nasilja i mržnje pojedinih antivaksera na medijskim portalima.

Gordan Lauc redoviti je profesor na Farmaceutsko-biokemijskom fakultetu u Zagrebu. Stoga HUBOL poziva dekana i upravu tog fakulteta da se javno ograde od njegovih istupa i od hajke na liječnike koju i on potiče. Šutnja, u ovakvoj situaciji, šalje lošu poruku kako institucija ne vidi problem u nehumanim stavovima svojeg redovitog profesora i zaposlenika. HUBOL istu poruku upućuje i ravnateljima zdravstvenih ustanova u kojima su zaposleni liječnici na koje su Lauc i Bakić pokrenuli kampanju bijesa. Šutnja institucija huškačima šalje signal da nesmetano nastave s hajkom. HUBOL poziva ravnatelje bolnica, domova zdravlja, HZJZ-a te županijskih zavoda za javno zdravstvo da javno istupe i zaštite liječnike – svoje zaposlenike.

Ministar Beroš također ima odgovornost progovoriti o verbalnom nasilju i prijetnjama fizičkim nasiljem kojemu su, kao posljedica javnog djelovanja Bakića i Lauca, izloženi liječnici. Šutnja institucija o govoru mržnje potkopava stabilnost našeg društva.

Lauc i Bakić već tri godine siju antiznanstvene laži i kaos i potiču bijes kod građana. Govor mržnje koji šire spram liječnika i znanstvenika te hajka na koju potiču antivaksere, očekivano su proizveli bujicu verbalnog nasilja usmjerenu na liječnike kao i hrpu poruka s prijetnjama fizičkim nasiljem i smrću. HUBOL savjetuje svim kolegicama i kolegama liječnicima da prijetnje nasiljem, od anonimnih ili imenovanih osoba, shvate vrlo ozbiljno i prijave MUP-u. Mnogi liječnici su već podnijeli kaznene prijave protiv počinitelja takvih djela.

Svako društvo ima narcisoidne pojedince, slobodne od trunke savjesti i društvene odgovornosti. Razlika između tolerantnih, stabilnih i modernih društava i nestabilnih društava, punih javno prisutne mržnje, je u tome kako se spram govora mržnje odnose institucije tog društva”, navodi se u priopćenju.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Što kaže statistika o ženama u Hrvatskoj? Potplaćene su i loše zastupljene u vlasti, ali dominiraju u dva područja

Objavljeno

-

By

foto: Saša Čuka

Udio žena u ukupnom stanovništvu Republike Hrvatske je 51,6 posto. Osim što ih je više, žene su u prosjeku starije od muškaraca. No, prema većini ostalih statističkih pokazatelja, žene su u lošijem položaju od muškaraca.

Ovoga petka objavljena je godišnja publikacija Državnog zavoda za statistiku (DZS) “Hrvatska u brojkama”. Publikacija donosi pregled odabranih statističkih pokazatelja iz ukupno 24 statistička područja. Iz njih smo izvukli podatke koji govore o tome kakav je položaj žena u državi i društvu.

Žena je više i u prosjeku su starije od muškaraca

Udio žena u ukupnom stanovništvu Republike Hrvatske je 51,6 posto. Osim što ih je više, žene su u prosjeku starije od muškaraca. Prosječna starost žena je 46 godina,a muškaraca 42,6 godina. U proteklih pola stoljeća (od popisa stanovništva 1971. godine) prosječna starost žena povećala se za 10,5 godina, dok su muškarci u prosjeku “ostarjeli” 10,2 godine. Podaci DZS-a također pokazuju da je očekivano trajanje života pri rođenju za žene 81,7 godina, a za muškarce 75,4 godine.

Državni zavod za statistiku

Od 1971. naovamo prosječna starost ukupnog stanovništva povećala se s 34 na 44,3 godine što stanovništvo Hrvatske danas svrstava među najstarije u Europi.

Više nezaposlenih žena nego muškaraca

Lani je u Hrvatskoj ukupno bilo 1.663.522 zaposlenih osoba, a od toga su 774.932 bile žene. U odnosu na 2022. godinu broj zaposlenih bio je veći za 2,7 posto, a broj zaposlenih žena porastao je za 2,5 posto. Zaposlenih u pravnim osobama bilo je 1.439. 796, a od toga 681.608 žena. I tu je žena bilo više za 2,5 posto u odnosu na 2022. godinu.

Od 19 područja djelatnosti, muškarci brojčano prevladavaju u jedanaest, a žene u osam. Muškaraca je najviše u građevinarstvu, dok je udio žena najveći u sferi obrazovanja gdje ih je čak 80,1 posto od ukupnog broja zaposlenih.

Lani je prosječan broj nezaposlenih osoba bio 108.921, a od toga je žena bilo 62.141 ili 57,1 posto.

Državni zavod za statistiku

Žene u prosjeku imaju za 141 euro manju plaću

Prema podacima DZS-a, u 2022. godini prosječna mjesečna bruto plaća zaposlenih žena iznosila je 1.294 eura ili 141 euro manje od prosječne mjesečne bruto plaće zaposlenih muškaraca, koja je iznosila 1.435 eura.

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća bila je oko 1.000 eura, ona zaposlenih žena također niža od neto plaće zaposlenih muškaraca. Najveća neto plaća za žene isplaćena je u djelatnosti “Financijske djelatnosti i djelatnosti osiguranja”, a iznosila je 1.199 eura, dok je najniža isplaćena u djelatnosti “Administrativne i pomoćne uslužne djelatnosti” u iznosu od 696 eura. Najveća prosječna isplaćena neto plaća za muškarce također je bila isplaćena u djelatnosti “Financijske djelatnosti i djelatnosti osiguranja” u iznosu od 1.677 eura, a najniža, kao i kod žena, u djelatnosti “Administrativne i pomoćne uslužne djelatnosti”, ali u iznosu od 782 eura.

Žena s akademskim titulama više nego muškaraca

Prošle godine u Hrvatskoj je akademski naziv steklo 511 sveučilišnih specijalista, a od toga 332 žene ili 65 posto od ukupnog broja. Akademski stupanj steklo je i 806 doktora znanosti, odnosno doktora umjetnosti, a žena je i tu bilo više – 56,3 posto.

U prošloj akademskoj godini na visokim učilištima bilo je zaposleno ukupno 18.647 nastavnika i suradnika u nastavi. Udio žena u odnosu na muškarace manji je samo u znanstveno-nastavnim zvanjima gdje je muškaraca 4.717, a žena 4.456. No žena je više u nastavnim zvanjima (1.768 naspram 1.635 muškaraca), u suradničkim zvanjima (2.566 žena i 1.929 muškaraca), u stručnim zvanjima (751 žena i 550 muškaraca) te među gostujućim profesorima ili nastavnicima (150 žena i 125 muškaraca).

Premalo žena u političkoj vlasti

Na parlamentarnim izborima održanima u travnju ove godine, izabran je neznatno veći broj zastupnica u odnosu na prošli saziv Hrvatskog sabora. Sada ih je 37, a u prošlom sazivu bile su 34. U aktualnoj Vladi RH šesnaest je ministara i samo dvije ministrice (ministrica kulture Nina Obuljen Koržinek i ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije Marija Vučković). U prethodnoj vladi bile su četiri ministrice.

Državni zavod za statistiku

U 20 hrvatskih županija 78 posto župana i njihovih zamjenika su muškarci. Samo dvije županije vode žene – Martina Furdek Hajdin Karlovačku, a Antonija Jozić Požeško-slavonsku županiju. U devet županija žene su na položajima zamjenica župana. Slično je i u gradovima gdje je samo 22,2 posto gradonačelnica ili zamjenica gradonačelnika. U općinama je situacija još lošija po žene. Tek je 12,2 posto načelnica općina ili zamjenica načelnika.

Žene dominiraju pravosuđem

Dok su u političkoj vlasti debelo podzastupljene, pravosuđe je područje u kojem žene dominiraju. Na županijskim sudovima sutkinja je 68,1 posto. Na općinskim sudovima još ih je više – 75 posto.

Isto je i na specijaliziranim sudovima. Sutkinje dominiraju na trgovačkim sudovima (77,6 posto) i upravnim sudovima (65,2 posto). Na visokom upravnom sudu 90,5 posto su sutkinje, na Visokom trgovačkom sudu 73,3 posto, na Visokom kaznenom sudu 66,7 posto, a na Visokom prekršajnom sudu 63,2 posto. Među odvjetnicima 55,2 posto su muškarci, a 44,8 posto žene.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

HTZ: U listopadu 3,9 milijuna noćenja – najviše u Dubrovniku, Zagrebu, Splitu, Zadru i Poreču!

Objavljeno

-

By

foto: Saša Čuka

Od početka godine u Hrvatskoj je ostvareno 616 tisuća turističkih dolazaka više nego lani, a u listopadu je bilo osam posto više dolazaka i noćenja, izvijestila je Hrvatska turistička zajednica.

Prema prvim nepotpunim podacima eVisitora, u Hrvatskoj je tijekom prvih deset ovogodišnjih mjeseci ostvareno 20,5 milijuna dolazaka i 106,6 milijuna noćenja, što u odnosu na isto razdoblje prošle godine predstavlja rast od tri posto u dolascima i jedan posto u noćenjima.

To znači da je u odnosu na lani ostvareno 616 tisuća dolazaka više i 694 tisuće više noćenja.

Najviše Nijemaca

Tijekom prvih deset mjeseci najviše noćenja ostvarili su gosti s tržišta Njemačke (22,2 milijuna), Hrvatske (12,6 milijuna) i Slovenije (10,7 milijuna).

Najviše noćenja ostvareno je u Dubrovniku, Rovinju, Splitu, Poreču i Umagu.

Prema vrsti smještaja, turisti su najviše noćili u objektima u domaćinstvu (39,3 milijuna), hotelima (24,3 milijuna) i kampovima (20,7milijuna).

U listopadu je ostvareno 1,2 milijuna dolazaka i 3,9 milijuna noćenja, što u odnosu na isti mjesec prošle godine predstavlja rast od osam posto u dolascima i noćenjima.

Najviše noćenja ostvareno je u Dubrovniku, Zagrebu, Splitu, Zadru i Poreču.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Berač šafrana na Velebitu zamijenio otrovnu biljku za začin. Spašavao ga HGSS

Objavljeno

-

By

Pixabay

Sezona je branja šafrana, začina za koji se govori da je jedan od najskupljih na svijetu. Njegova popularizacija u našim krajevima potaknula je berače da krenu u potragu za ljubičastim cvjetovima. No stručnjaci upozoravaju da je biljka koja nalikuje šafranu otrovna, a prije nekoliko dana jednog je berača od smrti spašavao i HGSS.

Umalo kobna greška

Otrovnu biljku koja se zove mrazovac unesrećeni je zamijenio za jesenski šafran.

U ovome slučaju su spašavatelji stanice Gospić, koji pokrivaju to područje Južnog Velebita, pristupili osobi i u koordinaciji sa hitnom helikopterskom medicinskom službom zatražili da ga se hitno prebaci u bolnicu jer je osoba već tada bila u dosta teškom stanju, rekao je za HRT Jadran Kapović iz HGSS-a.

U pitanju su bile minute. Opasne situacije događaju se i u drugim dijelovima Hrvatske. Pokraj polja jestivog šafrana u Žeravi, nedaleko od Zadra, neki mještani beru mrazovac misleći da se radi o jestivom začinu.

“Primjer jestivog šafrana i primjer mrazovca koji u biti nije jestiv. Znači po čemu se razlikuju? Mrazovac je puno manji, i svjetliji. Jestivi šafran je veći, unutarnje stigme su mu veće, dok su ovom koji nije jestiv, koji je otrovan, manje”, objasnio je Zvonimir Baričević, uzgajivač šafrana.

Nužnost opreza

Uzgajivač ekološkog šafrana upozorava kako se ovaj cvijet u polju ne može pronaći slučajno.

“To se ne može dogoditi na način da je nama polje tu, pa je ptica prenijela sjeme. Šafran je lukovica koju ne može ptica tek tako posaditi okolo”, kaže Baričević.

Konzumacija mrazovca može dovesti i do smrtnih posljedica.

“Radi se o smrtonosnoj biljci, koja zapravo može dovesti do hospitalizacije i do smrti. U principu dolazi do neurotoksičnih poteškoća, može doći do prestanka disanja. Prvo dolazi do mučnine, povraćanja, poteškoća sa radom srca,” rekao je Frane Herenda, fitoaromaterapeut.

Branje samoniklog bilja sa sobom nosi velike opasnosti. Neke su biljke smrtonosne već na dodir. Stoga ih, bez detaljnog poznavanja, ne treba dirati.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu