Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

30. OBLJETNICA VRO MASLENICA Božinović: “Na ovom mjestu se obranila Hrvatska”

Objavljeno

-

U Zadru se danas održava središnja svečanost u povodu 30. obljetnice vojno-redarstvene operacije Maslenica. Bila je to prva oslobodilačka akcija hrvatskih vojnih i policijskih snaga, nakon koje su ponovno prometno povezani sjever i jug Hrvatske. Maslenica je po mnogočemu bila prekretnica i jedna od najodlučnijih bitaka Domovinskog rata. 

Vojno-redarstvena operacija Maslenica, koju su rano ujutro 22. siječnja 1993. pokrenule Hrvatska vojska i policija, uspješno je završila u 72 sata i ponovno su spojeni sjever i jug zemlje, a neprijatelj je u njoj doživio prvi veći poraz. 

– Čast mi je i zadovoljstvo što sam danas ovdje, među hrvatskim braniteljima koju su prije 30 godina unatoč mladosti, neiskustvu i slabijoj opremljenosti u odnosu na neprijatelja hrabro stali, branili i obranili granice u kojim danas živimo, rekao je ministar obrane Mario Banožić.

– Na takav način, kao Ministarstvo obrane, dajemo podršku svim braniteljima i želimo poslati poruku mladima kako se voli država. Podsjećamo i branitelje na trenutke kad su stvarali Hrvatsku vojsku. U svjetlu ovih 30 godina, možemo samo promatrati što se sve događalo i da nijedna žrtva nije bila uzaludna, rekao je ministar obrane.

Podsjetio je i da je Hrvatska danas članica NATO-a, članica Europske unije i šengenskog prostora Eurozone.

– Danas smo ovdje 30 godina nakon operacije Maslenica i uvijek ćemo dolaziti, uvijek treba dolaziti ovdje jer na ovom mjestu se obranila Hrvatska, rekao je ministar Davor Božinović.

– Nije slučajno da je agresor odabrao ovaj dio Hrvatske kako bi ju prepolovio, ali nije slučajno ni da su najhrabriji među nama prije 30 godina svi zajedno stali u obranu ovog dijela Hrvatske, gdje su sve sastavnice i hrvatske vojske i ministarstva unutarnjih poslova dale najbolje od sebe i postavile temelje za ono što je kasnije uslijedilo – oslobodilačke akcije Bljesak i Oluja. Tu se pokazalo da Hrvatska ima snagu, vještinu i ljude koji će to izvesti po svim pravilima ratovanja, istaknuo je.

Naglasio je da želi ukazati na nevjerojatnu predanost, znanje i žrtvu koju su podnijeli svi, branitelji.

– Pogotovo oni koji su na obroncima Velebita osvajali vrhove koji su nam bili ključ za operaciju Oluja. Zahvaljujemo svim sudionicima akcije Maslenica, zahvaljujemo i iskazujemo posebno poštovanje obiteljima poginulih i ranjenih. Ovo je bila akcija koja će ostati duboko urezana u kolektivnu svijest hrvatskoga naroda, ustvrdio je Božinović.

– Danas 30 godina poslije na poseban način iskazujemo poštovanje i zahvalu obiteljima koje su izgubile svoje sinove, njih 127 u vojno-redarstvenoj operaciji Maslenica. Operaciji koja je u prijelomnim trenucima Domovinskog rata bila jedna od ključnih, operaciji koja je spojila sjever i jug. U samo tri dana oslobođene su ključne strateške pozicije za nastavak Domovinskog rata u svjetlu pripreme za vojno-redarstvenu operaciju Oluja, rekao je ministar branitelja Tomo Medved. 

Uz branitelje koji su dali ogroman obol operaciji Maslenica tu je i sanitet koji je obavljao iznimno složenu zadaću.

– Uvjeti su bili više nego loši, ali zdravstveno osoblje uvijek je motivirano da spašava život, čak i neprijateljski. Tako smo radili cijelo vrijeme i nismo razmišljali što će se dogoditi nama, rekao je Kornelije Brkić, brigadni general i načelnik uprave za zdravstvo MORH-a u Domovinskom ratu.

Dodao je kako na to razdoblje gleda sa velikom tugom kada se sjeti 127 branitelja koji su poginuli.

Jozo Šerić, pripadnik Udruge veterana 4. gardijske brigade prisjetio se VRO Maslenica. 

– Bilo je hladno, još i hladnije nego danas. Suhi led. Bio sam zapovjednik bojne u 4. gardijskoj brigadi. Mi smo nakon južnog bojišta preustrojeni i došli smo vršiti pripreme za Maslenicu. Bilo je dosta posla, priprema, a prilikom izviđanja smo izgubili dva čovjeka, a devet je ranjeno, rekao je.

– Ovaj dan znači sjećanje na hrabre ljude i žal za poginulima i ranjenima, istaknuo je.

U emisiji Dobro jutro Hrvatska gostovao je Josip Adžić, hrvatski branitelj i pripadnik 72. bojne Vojne Policije, koji se prisjetio vojno-redarstvene operacije Maslenica.

Rekao je kako mu se miješaju emocije tuge, sreće i zadovoljstva.

– Tuga za poginulim kolegama, njih 127 koji su dali živote za domovinu. To je bila prekretnica, spojili su se sjever i jug Hrvatske. Komunikacija je bila lakša i jednostavniji transport kako vojni tako i civilni, rekao je.

Istaknuo je kako se dugo radilo na pripremi operacije.

– Nama su dva dana prije rekli da se spremimo, da se nešto sprema, a mi smo odmah znali o čemu se radi, rekao je.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

ZADAR / ŽUPANIJA

IZVANREDNI RADOVI! U utorak bez vode osam ulica u Diklu!

Objavljeno

-

By

Zbog izvođenja izvanredni radova na vodoopskrbnom sustavu, dana 05.11.2024. godine  (utorak), od 08:00 sati  pa do  15:00 biti će privremeno obustavljena opskrba vodom u gradu Zadru, predio Diklo u ulicama : Ulica Romansa, ulica Poljana Dragutina Domjanića, Ulica Josipa Pupačića, ulica Vukovica, Ulica Jukića, Ulica Markežića, ulica Krešimirova obala, te Put Brajde.

Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena u ulici Krešimirova obala kod kućnog broja 96.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

FOTOGALERIJA / 9. Balkanski simpozij o arheometriji na Sveučilištu u Zadru 

Objavljeno

-

By

na Sveučilištu u Zadru od 4. do 7. studenog održava se 9. Balkanski simpozij o arheometriji. Riječ je o znanstvenoj disciplini koja se u ispitivanju i objašnjenju arheoloških pronalazaka koristi metodama i tehnikama prirodnih i tehničkih znanosti, prije svega kemije, fizike, mineralogije, znanosti o materijalima, kao i bioloških znanosti, posebice molekularne biologije.

Na ovogodišnjem izdanju simpozija okupili su se istraživači iz čak 15 zemalja, Hrvatske, Srbije, Irske, Grčke, Rumunjske, Češke, Mađarske, Poljske, Nizozemske, Italije i Francuske… U tri dana trajanja simpozija oni će izlagati o metodama datiranja, među kojima je najpoznatija radiokarbonsko datiranje (datiranje ugljikom-14), ali i luminiscencija, dendrokronologija (mjerenje godova na stablima), zatim karakterizacijama materijala (keramika, metali, staklo, kamenje, pigmenti, žbuke, organski ostaci…), bioarheologiji, arheologiji okoliša, računalnim rekonstrukcijama, procesa propadanja i sl.

U posebnom fokusu bit će multidisciplinarna istraživanja, razvoj i upravljanje kulturnom baštinom te projekti zaštite, konzervacije i restauracije spomenika.

– Ovaj simpozij od velike je važnosti za naše Sveučilište jer okuplja stručnjake iz različitih disciplina koji dijele posvećenost razumijevanju, očuvanju i vrednovanju naše bogate kulturne baštine. Domaćinstvom ovog događanja, Sveučilište u Zadru potvrđuje svoju predanost unapređenju znanstvenih istraživanja i poticanju značajne suradnje na regionalnoj i međunarodnoj razini. Zadar je grad koji u svojim zidinama, ulicama i obali skriva mnoge slojeve povijesti. To je živući podsjetnik na važnost vašeg rada, ne samo u otkrivanju i analizi prošlosti, već i u njenom očuvanju za buduće generacije, istaknuo je u pozdravnoj riječi prorektor Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Zvjezdan Penezić, poželjevši sudionicima da kroz vođene obilaske muzeja, arheoloških zbirki i povijesnih lokaliteta iz prve ruke dožive živopisni kulturni kontekst koji oblikuje rad na Sveučilištu u Zadru.

Predsjednica Organizacijskog odbora izv. prof. dr. sc. Antonija Mlikota istaknula je važnost interdisciplinarnog pristupa problematici, o čemu svjedoči sudjelovanje triju sveučilišnih odjela – Odjela za povijest umjetnosti, Odjela za arheologiju i Odjela za ekologiju, agronomiju i akvakulturu.

– S nama su i naši partneri iz Međunarodnog centra za podvodnu arheologiju u Zadru, Muzeja antičkog stakla, koji su povezani i s poviješću umjetnosti i samom poviješću Zadra. Okruženi smo ostacima koje ćemo imati priliku razgledati u hodnji gradom, najavila je Mlikota.

Pročelnica Odjela za povijest umjetnosti izv. prof. dr. sc. Silvia Bekavac ističe kako se pomoću arheometrijskih postupaka iz nekog organskog materijala može doznati od čega su ljudi živjeli, kakva im je bila prehrana, od čega su umrli, koliki im je bio životni vijek, dok se ispitivanjem drugih materijala može odrediti starost nalaza, boje, pigmente, odakle potječe pronađena keramika, koja je hrana bila u posudama… U postupku konzervacije može se utvrditi vrsta gljivica koja se pojavljuje u objektima te odrediti kako se nešto može sanirati.

Među pozvanim predavačima bila je izv. prof. dr. sc. Irena Radić Rossi s Odjela za arheologiju Sveučilišta u Zadru, koja je prezentirala pet lokaliteta na kojima je provodila arheometrijska mjerenja, od Caske kod Novalje do uvale kod mjesta Suđurađ na otoku Šipanu.

– Takvih je lokaliteta puno, no ova istraživanja daju dobar presjek onog što se zbiva u podmorju. Gdje god ima organskog materijala može se raditi radiokarbonske analize, gdje ima godova dendrokronološka ispitivanja,  a na metalnim predmetima, kao onima od olova koje smo pronašli na lokalitetu brodoloma kod Šipana, mogu se raditi analize izotopa… Na sirovinama pronađenima kod otočića Gnalića također smo proveli različite analize, a na keramici s brodoloma kod otoka Žirja htjeli smo doznati odakle ona potječe. Napredak u arheometriji danas je toliki da ne možete ni pomišljati istraživati nalazište bez primjene tih metoda, istaknula je Radić Rossi.

Tijekom tri dana trajanja simpozija obradit će se brojne zanimljive teme kao što su mikrobiom povijesnih drvenih crkava, tajne pogreba na Biokovu, projekt „KultBaMikroo” – zaštita zadarskog kulturnog naslijeđa od negativnog utjecaja mikroorganizama, nedestruktivna SEM-EDS analiza srebrnih i zlatnih prstenova za kosu iz rano brončano doba s rijeke Tundža u Bugarskoj, staklenim narukvicama s rijeke Morave u Srbiji itd. Posljednjeg dana predviđen je vođeni obilazak povijesnom jezgrom Zadra.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

OBAVIJEST: U utorak Ražanac bez vode!

Objavljeno

-

By

Zbog izvanrednih radova na vodoopskrbnom sustavu, dana 05.11.2024. godine  (utorak) u vremenu od 09:00 h pa do 11:00 h  biti će privremeno obustavljena opskrba vodom potrošačima u mjestu Ražanac.

Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena u ulici Ražanac XI kod kućnog broja 2.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu