Hrvatska
Hitna medicina u Hrvatskoj pred velikim reorganizacijskim promjenama
Specijalizacijom medicinskih sestara i tehničara, Hitna medicina u Hrvatskoj pred velikim je reorganizacijskim promjenama. Izobrazbom prvih 120 djelatnika pojačat će se timovi hitne koji će na terenu spašavati živote i bez prisutnosti liječnika. U tri godine specijalizaciju bi trebalo završiti oko 380 iskusnih medicinskih sestara i tehničara za što je namijenjeno više od 100 tisuća eura.
Andrea Maček, magistra sestrinstva nakon 12 godina terenskog rada ponovno će sjesti u klupe Zdravstvenog studija u Rijeci zajedno s još dvadesetak kolega i kolegica iz triju županija.
– Za specijalizaciju sam se prijavila iz razloga što vidim mogućnost napredovanja i dodatne edukacije što se medicinskim sestrama ne pruža toliko često. Uz edukaciju i specijalizaciju steći ću nova znanja i vještine koje će mi pomoći u radu na terenu, ističe.
Mnogi se slažu da je to budućnost Hitne medicine jer će specijalizacije omogućiti spašavanje života i bez lječnika u timu.
– Ovdje će sestre i tehničari dobiti dodatne ovlasti i određeni broj lijekova koje će moći dati i ordinirati prilikom pregleda pacijenta, s time da se mora naglasiti da ova speijalizacija sestara i tehničara neće zamijeniti lječnike, naglasio je glavni tehničar Hitne medicine Primorsko-goranske županije Milan Lazarević.
Jačanje timova neophodno je i zbog manjka lječnika u Hitnoj medicini. Mladi lječnici biraju atraktivnije specijalizacije.
– Imamo velik postotak mladih i neiskusnih lječnika koji završe fakultet i 15 dana nakon toga idu u Zavod za hitnu medicinu. Iako se radi puno edukacija, smatramo da će nam edukacija medicinskih sestara i tehničara jako olakšati posao, istaknula je Slađana Srdoč, voditeljica u Zavodu za Hitnu medicinu Primorsko-goranske županije.
Većim kompetencijama djelatnika s dugogodišnjim iskustvom smanjit će se česte izmjene u timovima.
– Za vrijeme ove specijalizacije koja će trajati godinu dana i zakonski propisi će biti doneseni kako bi mogli odraditi ono za što su se školovali, ističe ravnateljica Zavoda za Hitnu medicinu Primorsko-goranske županije Senka Kajčić.
Sve to trebale bi pratiti i povećanje plaća za 25 posto.
Ovakva praksa je uobičajena u europskim zemljama no Hrvatsku tek čekaju promijene.
Hrvatska
Primorac: Apeliram na trgovce da u prosincu imaju umjerene cijene
Potpredsjednik vlade i ministar financija Marko Primorac izjavio je kako vjeruje da će prosinac ponovno biti rekordan po potrošnji, a trgovce je pozvao na umjerenost u određivanju cijena.
“To je to doba godine kada svi građani, pa i oni s najnižim primanjima, žele nabaviti određene proizvode. Mislim da je to dobro i da građani koriste situaciju kada dolazi do sniženja, odnosno popusta. Apeliram na one koji utvrđuju te cijene da ih utvrđuju razumno, da imaju neku socijalnu komponentu, a što se tiče same potrošnje, vjerujem da će i ovaj dvanaesti mjesec rezultirati rekordnom potrošnjom”, rekao je Primorac u izjavi na Danu poduzetnika u organizaciji HUP-a.
“Usporavanje gospodarskog rasta ne shvaćamo olako”
Komentirajući podatke o padu indeksa menadžera prodaje u studenom u većim europskim ekonomijama, rekao je uz ostalo kako usporavanje gospodarskog rasta u državama koje su Hrvatskoj najznačajniji partneri stvara određene izazove.
“Nadamo se da će ta smanjenja potrošnje biti što manja i da će biti što blaži utjecaj na hrvatske izvoznike. U svakom slučaju usporavanje gospodarskog rasta našim najznačajnijim partnerima je nešto što ne shvaćamo olako”, rekao je.
Hrvatska
Cijene goriva u Europi u studenom: Evo kako stoji Hrvatska
Benzin je najskuplji u Danskoj i Nizozemskoj, gdje cijena litre iznosi 1,93 eura. Slijedi Švicarska s 1,86 eura, dok u Norveškoj litra stoji 1,80 eura. Na svjetskim tržištima cijene nafte prošloga su tjedna porasle za oko 6 posto, dosegnuvši najviše razine u dva tjedna. Razlog tome su rastuće geopolitičke napetosti, uključujući eskalaciju sukoba između Rusije i Ukrajine, što je dodatno opteretilo globalno tržište energije. U Hrvatskoj litra stoji 1,52 eura, u Bosni i Hercegovini 1,19 eura, u Srbiji 1,54 eura. U Sloveniji litra benzina košta 1,51 euro, u Crnoj Gori 1,43, a u Sjevernoj Makedoniji 1,23 eura.
Hrvatska
U ponoć je jako grunulo u Zagrebu. Eksplodirala je bomba na vratima kluba
Sinoć, nekoliko minuta prije ponoći, grunulo je u Zagrebu.
Detonacija se snažno čula na Trnju, Sigečici, u istočnom dijelu Novog Zagreba…
Jutros je policija objavila kako se radilo o eksploziji eksplozivne naprave pred vratima kluba na Trnju. U eksploziji su oštećena vrata objekta.
“Jučer, 24. studenoga oko 23.55 sati na Trnju, ispred ulaznih vrata kluba aktivirana je eksplozivna naprava. Uslijed eksplozije oštećena su ulazna vrata i dio objekta za vrijeme kada klub nije radio i u objektu nije bilo osoba te je prouzročena materijalna šteta. Kriminalističko istraživanje je u tijeku”, priopćila je zagrebačka policija.
-
ZADAR / ŽUPANIJA2 dana prije
(NE)RADNI DANI / Donosimo radno vrijeme trgovina u Zadru ove nedjelje…
-
magazin4 dana prije
VAŽNO! S Višnjika objavili upute za posjetitelje koncerta Doris Dragović
-
magazin3 dana prije
SUBOTA U KULTU: Izložba Priča o Marku Ostarčeviću (Thrift Playboy)
-
Hrvatska4 dana prije
CIJENE LETE U NEBO / Evo koliko bi mogao koštati kilogram odojka i janjetine za blagdane