Connect with us

Tech

Provjerite svoj telefon: Odmah obrišite ove aplikacije, mogu biti opasne!

Objavljeno

-

foto: Pixabay

Neke aplikacije mogu biti prilično opasne za vaš mobitel pa je stoga potrebno biti jako oprezan kada prezuzimate nove aplikacije na uređaj.

Komando navodi da je više od 60 korejskih aplikacija uklonjeno iz Trgovine Play i ONE Store (najveća korejska trgovina za aplikacije), a te su aplikacije već preuzete više od 100 milijuna puta.

Te aplikacije mogu sadržavati opasni zlonamjerni softver Goldoson, a koji je otkrio McAfee koji je o svojim otkrićima izvijestio Google. Poželjno je da takve aplikacije uklonite sa svog uređaja, a u videu pogledajte jednostavne načine za brisanje aplikacija s Androida.

https://youtube.com/watch?v=NqR6SPMitag%3Ffeature%3Doembed

Koliko su opasne?

Nakon preuzimanja zlonamjernih aplikacija, prevaranti ih koriste kako bi vidjeli vašu povijest lokacije, Wi-Fi aktivnost, koji su Bluetooth uređaji povezani s vašim telefonom i druge aplikacije koje koristite.

No, to nije sve. Naime, mogli biste čak zarađivati novac za te prevarante jer takve aplikacije komuniciraju sa skrivenim oglasima u pozadini. Tvrtke koje postavljaju te oglase plaćaju hakerima za klikove koji dolaze s vašeg telefona.

Uz sve to, ovakve zlonamjerne aktivnosti troše i vaše mobilne podatke i resurse te usporavaju vaš uređaj.

Popis opasnih aplikacija

Polovica ovih aplikacija već je uklonjeno iz Trgovine Play, no druge su ažurirane kako bi se prilagodile Googleovim politikama.

Komando savjetuje da ih, ako ste ih preuzeli, odmah obrišete sa svog uređaja:

– L.POINT with L.PAY

– Swipe Brick Breaker

– Money Manager Expense & Budget

– TMAP

– GOM Player

– Megabox

– LIVE Score, Real-Time Score

– Pikicast

– Compass 9: Smart Compass

– GOM Audio – Music, Sync lyrics

– TV – All About Video

– LOTTE WORLD Magicpass

– Bounce Brick Breaker

– Infinite Slice

– SomNote – Beautiful note app

– Korea Subway Info : Metroid

– GOODTV

– UBhind: Mobile Tracker Manager

– Snake Ball Lover

– Money Manager (Remove Ads)

– Inssaticon – Cute Emoticons, K

– T map for KT, LGU+

– GOM Audio Plus – Music, Sync l

– Swipe Brick Breaker 2

– TNT

– InfinitySolitaire

– TDI News

– TingSearch

– Fantastic

Kako obrisati aplikacije s Androida?

Aplikaciju s Android uređaja možete obrisati tako da prstom malo dulje držite aplikaciju koju želite obirsati i zatim samo kliknete na opciju Deinstalirajte (Uninstall).

Drugi način za uklanjanje aplikacija jest da odete u postavke uređaja te odaberete opciju Aplikacija i obavijesti (Apps & Notifications). Na popisu aplikacija pronađite onu koju želite ukloniti i kliknite na deinstalaciju.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Tech

Koristite li ChatGPT? Ove stvari nemojte nipošto dijeliti s njim

Objavljeno

-

By

Najbolji način da se zaštitite je da pripazite na informacije koje nudite i pripazite – ChatGPT voli kada ste osobni i napravljen je da izvuče maksimalno iz vas.

Srceparajuća priča iz Floride to i dokazuje. Megan Garcia mislila je da njezin 14-godišnji sin sve vrijeme provodi igrajući videoigrice. Nije imala pojma da on vodi duboke razgovore, ponekad i seksualne prirode s chatbotom koji pokreće aplikacija Character AI.

Sewell Setzer III je prestao spavati i ocjene su mu se pogoršale. Na kraju je počinio samoubojstvo. Samo nekoliko sekundi prije njegove smrti, kaže Megan u tužbi, bot mu je rekao: “Molim te, dođi mi kući što je prije moguće, ljubavi moja.” Dječak je upitao: “Što ako ti kažem da mogu odmah doći kući?” Njegov lik AI bot je odgovorio: “Molim te, moj slatki kralju”, strašnu priču jedne tragične sudbine prenosi USA Today.

Treba biti pametan

Botovi za umjetnu inteligenciju u vlasništvu su tehnoloških tvrtki poznatih po iskorištavanju naše povjerljive ljudske prirode, a dizajnirani su pomoću algoritama koji pokreću njihovu zaradu. Ne postoje ograde ili zakoni koji reguliraju što mogu, a što ne mogu učiniti s informacijama koje prikupljaju.

Kada koristite chatbot, on će znati mnogo o vama kada pokrenete aplikaciju ili web mjesto.

S vaše IP adrese prikuplja informacije o tome gdje živite, plus prati stvari koje ste tražili na mreži i pristupa svim drugim dozvolama koje ste dali kada ste jednom klikom “potpisali” odredbe i uvjete chatbota.

Najbolji način da se zaštitite je da pripazite na informacije koje nudite.

10 stvari koje ne smijete reći AI-u

1. Lozinke ili vjerodajnice za prijavu

Velika pogreška koja vas može koštati povjerljivih podataka. Ako netko dobije pristup, može preuzeti vaše račune za nekoliko sekundi.

2. Vaše ime, adresa ili telefonski broj

Chatbotovi nisu dizajnirani za rukovanje osobnim podacima.

Nakon što se podijeli, ne možete kontrolirati gdje će završiti niti tko će to vidjeti. Uključite lažno ime ako želite!

3. Osjetljive financijske informacije

Nikada ne uključujte brojeve bankovnih računa, podatke o kreditnoj kartici ili druge novčane stvari u dokumente ili tekst upisujete. AI alati nisu sigurni trezori – tretirajte ih kao sobu punu ljudi.

4. Medicinski ili zdravstveni podaci

AI nije u skladu sa zakonima koji se tiču zdravstvene zaštite, stoga promjenite svoje ime i druge podatke za identifikaciju ako od AI-ja tražite zdravstveni savjet. Vaša privatnost vrijedi više od brzih odgovora.

5. Traženje nezakonitog savjeta

To je protivno uvjetima pružanja usluge svakog bota. Vjerojatno ćete biti označeni. Osim toga, mogli biste završiti s više problema nego što ste očekivali.

6. Govor mržnje ili štetan sadržaj

To također može dovesti do zabrane. Nijedan chatbot nije poligon za širenje negativnosti ili nanošenje štete drugima.

7. Povjerljivi radni ili poslovni podaci

Zabranjeni su vlasnički podaci, detalji o klijentima i poslovne tajne.

8. Odgovori na sigurnosna pitanja

njihovo dijeljenje je kao otvaranje ulaznih vrata za sve vaše račune odjednom.

9. Eksplicitan sadržaj

Što god dijelili, trudite se da bude primjereno svima. Većina robota za chat filtrira te stvari, tako da sve neprimjereno može dovesti i do zabrane.

10. Osobni podaci drugih

Utipkavanje navedenog nije samo kršenje povjerenja; to je i kršenje zakona o zaštiti podataka. Dijeljenje privatnih podataka bez dopuštenja moglo bi vas dovesti u pravnu situaciju iz koje se nećete lako izvući.

 
Nastavi čitati

Tech

Nova prijetnja za iPhone: Hakeri imaju učinkovit napad, koriste grešku u sustavu

Objavljeno

-

By

Pexels

Vjeruje se da iza ovako naprednog napada stoje kineski hakeri, najvjerojatnije iz skupine “Salt Typhoon”.

Stručnjaci za kibernetičku sigurnost nedavno su upozorili na potpuno novi način na koji hakeri mogu dobiti izravan pristup svim datotekama na iPhoneu – baš kao da ga drže u rukama.

Nazvan ‘Symlink’ on zapravo iskorištava grešku u ‘FileProvider’ komponenti operativnog sustava iOS telefona, i dovodi do ‘TCC’ neovlaštenog pristupa datotekama, piše net.hr.

Iako je ovaj nedostatak ‘zakrpan’ u najnovijoj nadogradnji iOS-a još uvijek postoji na milijunima starijih iPhonea koji još uvijek pokreću starije verzije operativnog sustava.

Neobično ponašanje iPhonea

Posljednjih mjeseci stručnjaci su primijetili i neobično ponašanje nekih iPhone uređaja gdje su hakeri pokušali pristupiti tzv.

‘BFU’ i ‘AFU’ dijelovi zaštićene memorije. Iako je tehnički komplicirano, to u osnovi znači da iPhone pohranjuje šifre i biometrijske podatke u dva odvojena dijela memorije ‘prije prvog otključavanja’ (BFU) i ‘nakon svakog otključavanja’ (AFU). Ovu drugu vrstu (AFU) puno je lakše dešifrirati s posebno napisanim malware virusima.

Vjeruje se da iza ovako naprednog napada stoje kineski hakeri, najvjerojatnije iz skupine Salt Typhoon.

Američki FBI nedavno je upozorio korisnike i iPhone i Android pametnih telefona da ne otvaraju sumnjive poveznice u e-mailovima i tekstualne poruke jer mogu sadržavati poveznicu koja instalira opasan zlonamjerni virus u nekoliko sekundi.

 
Nastavi čitati

Tech

Želite zakazati slanje poruke na Instagramu? Evo kako to možete učiniti

Objavljeno

-

By

Kao što je navedeno na Instagramovoj stranici za podršku, možete zakazati poruke koje sadrže samo tekst. Pritisnete li obavijest i dugo pritisnete svoju poruku također ćete moći izbrisati ju ili poslati odmah. Samo tekstualne poruke
Možete zakazati poruke koje sadrže samo tekst, što znači da i dalje možete slati samo fotografije, videozapise ili GIF-ove prijateljima ili članovima obitelji u stvarnom vremenu

Na Instagramu od sad možete zakazati slanje izravnih poruka.

Ako dugo pritisnete tipku Send, moći ćete odabrati datum i vrijeme kada želite poslati svoju poruku. Kao što je navedeno na Instagramovoj stranici za podršku, možete zakazati poruke koje sadrže samo tekst, što znači da i dalje možete slati samo fotografije, videozapise ili GIF-ove prijateljima ili članovima obitelji u stvarnom vremenu.

Kada kliknete na razgovor sa zakazanom porukom, Instagram će prikazati obavijest koja pokazuje koliko ste poruka zakazali.

Kucnete li obavijest i dugo pritisnete svoju poruku također ćete moći izbrisati ju ili poslati odmah.

Zasad se čini kako nije moguće zakazati slanje za dulje od 29 dana, piše Verge, a prenosi Tportal.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu