ZADAR / ŽUPANIJA
DANI ZADARSKE ŽUPANIJE 2023. / Poslije Zemunika i Polače, Zadarski književni krug u Benkovcu

Poslije Zemunika i Polače znanstveno-književni kolokvij Zadarski književni krug nastavio je u srijedu 26. travnja 2023. godine svoj rad u prepunoj dvorani Gradske knjižnice u Benkovcu. Program su s pažnjom slušali i u njemu sudjelovali učenici osmih razreda Osnovne škole u Benkovcu.
Ovom prigodom predstavljeni su zbornici Zadarskog književnog kruga koji donose znanstvene, književno povijesne i esejističke priloge o autorima rođenim ili životom vezanim za Zadar i zadarski kraj, od Petra Zoranića, autora prvog hrvatskog romana, do dana današnjih.

O Zadarskom književnom krugu i njegovoj desetogodišnjem jubileju, govorio je književnik Tomislav Marijan Bilosnić, idejni pokretač, voditelj Zadarskog književnog kruga., naglašavajući činjenicu kako se više od tridesetak domaćih i inozemnih autora ovogodišnjem skupu priključilo sa svojim esejističkim, znanstvenim, povijesno književnim, filološkim i književnim prilozima. Izv. prof. dr. sc. Sanja Knežević, dugogodišnja suradnica i urednica zbornika Zadarskog književnog kruga,govorila je o povijesnom i kulturnom kontekstu zadarske književne baštine osobito naglasivši potrebu njezina čuvanja i osvještavanja kao identitetske okosnice. Kao gost Zadarskog književnog kruga ovog je putanastupio pjesnik Tomislav Domović, danas vodeći hrvatski pjesnik srednje generacije, uvršten u više panorama i antologija hrvatskog pjesništva.
Tako su u pjesničkom dijelu manifestacije Zadarski književni krug, do sada su nastupili članovi Društva hrvatskih književnika, Tomislav Marijan Bilosnić, Vlatko Majić, Sanja Knežević, Drago Krpina, Ante Tičić, te Tomislav Domović, član Hrvatskog Društva Pisaca, kao i pjesnik i voditelj klape Koporan,Nikola Marinović, književnik iz Pinkovca (Austrija) dr. sc. Robert Hajszan Panonski, urednik Panonskog lista i voditelj Panonskog instituta u Gradišću i gost iz Beča, pjesnik i glazbenik Mijo Bijuklić. Programima su se u Zemuniku, Polači i Benkovcu priključili i učenici ovdašnjih škola.
U znanstveno-književnom programu Zadarskog književnog kruga do sad je bilo riječi o Petru Zoraniću, Antunu Nizeteu, Zlatanu Jakšiću, Juliju Derossiju, Nikoli Ivanišinu, Stojanu Vučičeviću, Ivanu Aralici, Vladanu Desnici, Luki Paljetku; Miljenku Mandži, Roku Dobri, Pavlu Despotu, Anti Toniu Valčiću, Slavku Mikolčeviću, Joji Ricovu, Anti Stamaću, Robertu Bacalji, Kruni Krstiću, Augustinu Stipčeviću, Slavku Peroviću, Josipu Vladoviću Relji, Lojzi Krakaru, Tomislavu Marijanu Bilosniću (uz 75. godišnjicu života i 55. godišnjicu umjetničkog rada), i mnogim drugim književnicima vezanim za Zadar i zadarski kraj. Tako su obrađene i teme kao što su dijelektalna književnost zadarskog kraja, povezanost Zadarskog književnog kruga s časopisom „Krugovi“, Zadarsko – Arbanaški književni krug, književnost i umjetnost u Zadru tijekom Domovinskog rata, te druge teme vezane uz književnu i kulturnu baštinu Zadra.
Književno-znanstveni kolokvij Zadarski književni krug u organizaciji Udruge 3000 godina Za dar, od 2012. godine, s prekidom pandemijskog razdoblja, tradicionalno se odvija u sklopu obilježavanja Dana Zadarske županije i Dana hrvatske knjige.
ZADAR / ŽUPANIJA
OBAVIJEST: U četvrtak bez vode dio Ribnice

Zbog radova na vodoopskrbnom sustavu u Ribnici dana 03. travnja 2025. godine (četvrtak) od 07:00 h do 15:00 h bez vode će biti potrošači u dijelovima naselja Ribnica:
- Šakići
- Ševerdije
- Meka Draga
Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju bit će smještena u Ribnici na adresi Bašići 28.
ZADAR / ŽUPANIJA
KVIZ, RADIONICE, IZLOŽBE… / Međunarodna noć geografije u petak 4. travnja

Članovi Hrvatskog geografskog Društva – Zadar u suradnji s nastavnicima osnovnih i srednjih škola u Zadarskoj županiji, nastavnicima na Odjelu za geografiju i Odjelu za ekologiju, agronomiju i akvakulturu Sveučilišta u Zadru, Centrom za projekte, znanost i transfer tehnologija, članovima Automodelarskog kluba, Aerokluba Zadar, Loptice Zadar, EGEA-e Zadar, Službe civilne zaštite Zadar i Zajednice tehničke kulture Zadarske županije zajednički će obilježiti Međunarodnu noć geografije koja će se održati 4. travnja 2025. godine. Ove godine planirano je oko 270 aktivnosti širom svijeta. Noć geografije organizira EUGEO (European Geographical Organisation) u suradnji s geografskim društvima država Europe.
U četvrtak 3. travnja u 20:00 udruga studenata geografije EGEA Zadar poziva vas na GeoQuiz, uzbudljivo i dinamično natjecanje za sve ljubitelje geografije! Kviz će se održati u caffe baru Barkajol. Osim kviza, očekuje vas i sjajna atmosfera te prilika za druženje s ljubiteljima geografije. Kotizacija je 1€ po članu ekipe, max. 4 člana po ekipi, prijave šaljite na mail zadar@egea.eu ili Instagram @egea_zadar.
U petak, 4. travnja družimo se na Novom kampusu na Odjelu za geografiju gdje vas očekuje niz zanimljivih aktivnosti. Dvije aktivnosti za temu će imati mikroplastiku – globalni problem s lokalnim posljedicama. Profesorica geografije Zrinka Klarin i profesorica biologije Anita Mustać, Osnovna škola Šime Budinića, istražit će prisutnost mikroplastike u uzorcima pijeska i mora koji su prikupljeni s gradske plaže. Cilj istraživanja je analizirati prisutnost mikroplastike u uzorcima pomoću digitalnog mikroskopa. Učenici će mikroskopirati uzorke mora i pijeska te će crtežom prikazati čestice vidljive mikroskopom. Prof. geografije Marijana Škunca-Vrkić, Medicinska škola Ante Kuzmanića Zadar, demonstrirat će proces filtriranja vode iz mašine za pranje rublja. Tijekom radionice sudionici će naučiti kako identificirati mikroplastiku te uvidjeti važnost smanjenja prekomjerne uporabe mikroplastike u svakodnevnom životu.
Tijekom Noći geografije bit će organizirana izložba učeničkih radova pod nazivom Svijet u našim rukama – ekološki modeli planeta. Radovi su nastali tijekom nastave geografije pod vodstvom profesorice geografije Renate Cvetkoski, OŠ Petar Preradović. U suradnji s profesoricom matematike Anitom Šimac, Renata Cvetkoski sudjelovat će u izvođenju još jedne aktivnosti: Učimo kroz igru – otkrijmo Europu. Aktivnost je osmišljena na način da sudionicima omogući stjecanje novih znanja o Europi na zabavan i interaktivan način. Igrajući se učenici će rješavati matematičke zadatke povezane s geografijom. Aktivnost je prilagođena svim uzrastima, s ciljem spajanja zabave i edukacije, potičući interes za geografiju i matematiku kroz igru.
Profesorica geografije Manuela Margetić Longin iz OŠ Smiljevac vodiće aktivnost „Klime na Zemlji”. Kroz zabavne i interaktivne zadatke, učenici će proširiti svoje znanje o tipovima klima na Zemlji i njihovoj rasprostranjenosti. Doc. dr. sc. Ivana Zubak Čizmek, Odjel za ekologiju, agronomiju i akvakulturu Sveučilišta u Zadru, vodit će interaktivnu radionicu naziva Klimatski kolaž tijekom koje će manje grupe učenika kroz grupni rad i diskusiju spoznati uroke i posljedice klimatskih promjena. Prof. dr. sc. Ana Pejdo i izv. prof. dr. sc. Jadranka Brkić-Vejmelka, Hrvatsko geografsko društvo – Zadar, zajedno sa studentima prve godine diplomskog sveučilišnog studija Geografije, organizirat će niz igara na temu geografije i geografiji srodnih znanosti kojima će potaknuti učenike na razmišljanje o važnosti geografije u obrazovanju. Prof. dr. sc. Anica Čuka, odjel za geografiju Sveučilišta u Zadru, sudionicima će otkriti niz zanimljivosti o geografiji svjetskih te posebno hrvatskih otoka.
Tijekom Noći geografije Službe civilne zaštite Zadar provest će edukaciju građana o sustavu civilne zaštite. Sudionicima će predstavit sustav civilne zaštite u Republici Hrvatskoj te zaštitu i spašavanje od prirodnih nesreća kao što su poplave, požari, potresi i jak vjetar, ali i zaštitu i spašavanje od civilizacijskih nesreća kao što su radiološka opasnost, industrijske nesreće, prijevoz opasnih tvari i ratno djelovanje. Predstaviti će primjere sličnih događaja u Zadarskoj županiji tijekom posljednjeg desetljeća.
U sklopu djelovanja Zajednice tehničke kulture Zadarske županije na Noći geografije sudjelovat će profesorica biologije Biljana Agić s radionicom na temu izrade geobotaničke karte. Sudionici će istraživati kartice i fotografije o staništima hrvatskih endema, te označavati lokacije koristeći digitalne alate. Profesor matematike Emir Agić i Malik Agić predstavit će sudionicma zanimljivu zbriku minerala.
Automodelarski klub Zadar posjetiteljima će predstaviti automodelarstvo kao dio tehničke kulture i sporta te prezentirati automodele skale 1:8 GT elektro, jedan off road i jedan on road bespilotni automobil. Aeroklub Zadar prezentirat će virtualno letenja pomoću 2D simulatora letenja. Sudionici će imati priliku okušati se u virtualnom letenju uz pomoć 2D simulatora letenja uz instruktora virtualnog letenja i stvarnog pilota te steći osnovno teoretsko znanje iz područja aeronautike. U petak u 9:30 prof. dr. sc. Lena Mirošević, Tea Turić, mag. geog. i izv. prof. dr. sc. Ante Blaće organiziraju radionicu na temu Orijentacija u prostoru – od kuće do vrtića. Nakon što djeca nauče kako se orijentirati u prostoru slijedi zanimljivo orijentacijsko kretanje pod vodstvom DŠR Loptica.
ZADAR / ŽUPANIJA
NAJBOLJI MTB KLUB HRVATSKE / Članovi BK Posedarje u Skradinu osvojili čak pet medalja!

Nakon što je biciklistički klub Posedarje proglašen najboljim MTB klubom Hrvatske 2024. godine došlo je vrijeme za realizaciju projekata iz ostalih grana biciklizma. Nakon višemjesečnih priprema u Skradinu je na otvaranju sezone predstavljena cestovna ekipa biciklističkog kluba Posedarje.
U jakoj međunarodnoj konkurenciji naši su članovi osvojili čak 5 medalja! Zlatne medalje osvojili su Luka Radmanović i Jadran Peran, srebrom su se okitili David Pejdo i Sven Šojat, dok je Luka Ivanović osvojio brončanu medalju!
Bartul Mitrović i Martin Legović morali su se zadovoljiti nezahvalnim četvrtim mjestom, dok su Pavel Roy Brleković i Marin Pejdo utrku završili na 5. mjestu svojih kategorija. Prvi nastup za biciklistički klub Posedarje upisao je i Krešimir Bilosnić koji utrku završava na 12. mjestu Granfonda dužine 124,2 km.
Iako smo prezadovoljni našim predstavljanjem u Skradinu, ipak ostaje žal zbog puknuća gume Roka Doljanina u trenutku dok je u potpunosti kontrolirao tempo i tek se spremao za napad. Roko je naša perjanica, jedan od razloga zbog kojeg smo se uopće upustili u ovaj projekt, u vrhunskoj je formi i u potpunosti posvećen biciklizmu. Svi u klubu priželjkujemo i sa nestrpljenjem očekujemo rezultat koji je zaslužio, a njegovo vrijeme tek dolazi.
Razvoj cestovne ekipe s jedne strane, te MTB segmenta sa druge, dio je višegodišnjeg plana vodstva kluba prema kojem nastojimo omogućiti nastavak razvoja pomlatka proizašlog iz naše škole brdskog biciklizma. Kako je za svaki uspješan projekt potrebno vrijeme shvatili smo da je upravo sada najbolji trenutak za njegovo pokretanje kako bi naša djeca naišla na već uhodane radne procese kada za njih budu spremni.
-
ZADAR / ŽUPANIJA1 tjedan prije
MORATE U SPIZU? Ovo je radno vrijeme trgovina u Zadru ove nedjelje…
-
magazin11 sati prije
“PROLJETNO BUĐENJE” / Veliki popust u zadarskom E-shape centru. Evo detalja…
-
magazin1 dan prije
FOTOGALERIJA / Hotel Pinija predstavio novi Congress & Event Center Zadar
-
magazin3 dana prije
ŠPICA!