ZADAR / ŽUPANIJA
FOTOGALERIJA / Relikvija bl. Marije od Propetog Isusa Petković darovana Zadarskoj nadbiskupiji
Družba Kćeri Milosrđa TSR sv. Frane Provincije Krista Kralja darovala je Zadarskoj nadbiskupiji, uručenjem zadarskom nadbiskupu Milanu Zgrabliću, relikviju bl. Marije od Propetog Isusa Petković za kapelu u Nadbiskupskom domu u Zadru. Relikviju je mons. Zgrabliću predalas. Mirjam Gadža, provincijska predstojnica Družbe Kćeri Milosrđa u petak, 18. kolovoza u kapeli zadarskog nadbiskupa u Nadbiskupskom domu u Zadru.
„Zahvaljujem Ocu nadbiskupu što je pokazao interes i želju da u kapelici u Nadbiskupskom domu, osim slike bl. Marije od Propetog Petković, ima i njene moći. Sa zadovoljstvom sam donijela moći naše blaženice i predala ih u ime Provincije. Vjerujem da će njen moćni zagovor bdjeti nad narodom u Zadarskoj nadbiskupiji kao što bdije nad cijelim hrvatskim narodom. Na izraženu želju Oca nadbiskupa da u kapelici budu moći bl. Marije Petković, predajem ih i želim da zagovor hrvatske blaženice prati nadbiskupa, Zadarsku nadbiskupiju i dragi hrvatski narod“ rekla je provincijalka Gadža u prigodi predaje relikvije.
„Pri zadnjem susretu s nadbiskupom, Otac nadbiskup izrazio je želju imati tu relikviju, pokazavši mi kapelicu u Nadbiskupskom domu i prekrasan triptih na kojem je i naša Majka utemeljiteljica našla mjesto u biskupskoj kapeli. To je za nas izuzetno važno. Na to smo ponosni i sretni smo zbog toga, jer dosta radimo na tome da promičemo njen kult, poznavanje njenog života i djela među hrvatskim narodom. Tim više što smo mi kao Družba od sâmih početaka vezani za Zadarsku nadbiskupiju jer je biskup Josip Marčelić, porijeklom iz Preka, u počecima vodio i pratio bl. Mariju Petković kad je osnovala Družbu. Zahvaljujući biskupu Marčeliću, Petković je osnažena Duhom Svetim koji je djelovao osobito preko biskupa Marčelića u stvaranju i osnivanju naše Družbe“ rekla je provincijalka Gadža. Istaknula je i da mnoge župe žele imati relikviju bl. Petković. Družba se trudi dati njenu relikviju svima koji iz vjere, potrebe i želje to zamole, kako bi se promicalo poznavanje života bl. Marije među narodom.

S. Mirjam izrazila je zadovoljstvo što se predaja relikvije događa u 2023. godini kad Družba Kćeri Milosrđa obilježava više obljetnica: 20 godina od proglašenja Marije Petković blaženom u Dubrovniku, 25 godina od prijenosa njenih posmrtnih ostataka iz Središnje kuće u Rimu u Hrvatsku, u kuću Maticu u Blato, 100 godina prvih konstitucija koje je odobrio biskup Marčelić u ožujku 1923. godine i 95 godina od smrti biskupa Marčelića.
„Tako da je ova predaja relikvije zaista providonosna. To nismo planirali, ali, kako je Bog uvijek bio snažno prisutan u životu bl. Marije Petković, ona je jako vjerovala u Providnost i sve prepuštala Providnosti, tako je Providnost bila na djelu i u daru njene relikvije kapeli nadbiskupa. Providnost nastavlja djelovati, a na nama je da se otvorimo, da dopustimo da nas Providnost vodi i oblikuje kako je oblikovala život i djelo bl. Marije“ poručila je provincijalka Gadža.
U kapeli zadarskog nadbiskupa, u staklenom dijelu u dnu oltara, nalaze se još relikvije sv. Ivana Pavla II. i bl. Miroslava Bulešića. Do relikvije sv. Ivana Pavla II. položena je relikvija bl. Marije Petković, utemeljiteljice prve hrvatske autohtone redovničke družbe.
„Radujemo se što imamo relikviju bl. Marije Petković, to je vrijednost. Jako nam je drago da imamo i druge relikvije. Zahvaljujemo majci provincijalki što nam je darovala relikviju naše hrvatske blaženice. Crkva se uvijek okupljala oko svetih, najprije oko mučenika i na njihovim grobovima. Crkva je bila progonjena, euharistija se slavila na grobovima mučenika i u katakombama. Taj kult proširio se ne samo na mučenike, nego i na one koji su herojski živjeli svoju vjeru.
Od srca zahvaljujemo sestrama Kćeri Milosrđa za dar relikvije. Zahvaljujemo sestrama za sve što rade u Zadarskoj nadbiskupiji. Na ovaj ćemo način, kroz lik bl. Marije od Propetog Petković u kapelici, uz njenu sliku i relikviju, biti duhovno međusobno povezani u ljubavi prema Gospodinu, da nam bl. Marija Petković bude poticaj da služimo Gospodinu“ rekao je nadbiskup Zgrablić.

Na zidu kapele nadbiskupa na oltarnoj slici – triptihu koji je rad akademske umjetnice Petre Turković iz Rovinja, prikazano je šest Božjih ugodnika: dva sveca i četvero blaženika. Odozgor gledano, s lijeva na desno, u prvom redu su portreti sv. Leopolda Bogdana Mandića i sv. Ivana Pavla II., u srednjem redu su bl. Miroslav Bulešić i bl. Alojzije Stepinac, a u trećem redu bl. Marija od Propetog Petković i bl. Ivan Merz.
Između njihovih portreta u krugovima, u središtu oltarne slike prikazan je događaj iz Emausa, trenutak kad su učenici prepoznali Gospodina.
„Jedan učenik je zbunjen, a drugi je uronio u kontemplaciju. Krist polako iščezava s njihovih očiju. Učenici su Isusa prepoznali u lomljenju kruha. To je jedan od najstarijih opisa euharistije, kako na novi način susrećemo Krista uskrsloga u euharistiji. Isus je na taj način ostao prisutan s nama, nije nas napustio“ rekao je nadbiskup Zgrablić pojašnjavajući razloge takvog likovnog prikaza.
„Kad god slavimo Boga, ne slavi ga samo zemaljska Crkva, nego Boga slavi i nebeska Crkva, oni koji su stigli do cilja, u vječni život. To su sveci i blaženici“ rekao je mons. Zgrablić.

Odabirom tih šestero osoba za triptih u kapeli želi se predstaviti cijela Crkva u Hrvatskoj po njenim staležima. „Crkva je predstavljena najprije u simbolu sv. Ivana Pavla II. koji je toliko ljubio hrvatski narod, a 2023. je 30. godišnjica njegovog dolaska u Zadar i Hrvatsku. U Zadru je djelovao i sv. Leopold Bogdan Mandić. Prikazani su predstavnici različitih crkvenih stvarnosti: biskup – Stepinac, svećenik – Bulešić, predstavnica redovništva, Petković i vjernik laik, Merz.
Htjeli smo prikazati zajedništvo svih dijelova Crkve. Mi molimo za naš narod, slavimo euharistiju. Boga svi zajedno slavimo, družimo se i drago nam je što imamo tri relikvije od šest prikazanih svetaca i blaženika. Svetost i blaženstvo su usko povezani, jednako su sveti u dostojanstvu štovanja, na lokalnoj ili razini sveopće Crkve“ rekao je mons. Zgrablić.

Nakon polaganja relikvije, nadbiskup Zgrablić i provincijalka Gadža izmolili su molitvu bl. Mariji Petković. To je obrazac javne molitve koju puk moli njoj u čast i kada moli njen zagovor.
Provincijalka Gadža poželjela je nadbiskupu Zgrabliću puninu Božje milosti i radosti u njegovom služenju u povjerenoj Nadbiskupiji.
U Zadarskoj nadbiskupiji djeluje 15 redovnica Kćeri Milosrđa u četiri zajednice: u Zadru, Ninu, Zemuniku i Ugljanu.
Uz relikviju, nadbiskupu je uručena i službena potvrda o. Paola Lombarda, postulatora kauze bl. Petković, napisana na latinskom, o autentičnosti relikvije hrvatske blaženice Marije Petković.
Ines Grbić

























ZADAR / ŽUPANIJA
FOTO / Božićni susret tradicije i zajedništva: Župan Bilaver posjetio benediktinke i franjevce
Nastavljajući lijepu blagdansku tradiciju, župan Josip Bilaver, sa suradnicima je povodom božićnih blagdana posjetio zadarske redovničke zajednice. Obilazak benediktinki Samostana svete Marije te franjevaca u samostanima svetoga Frane i svetog Mihovila bio je prigoda za razmjenu blagdanskih želja, ali i osvrt na godinu koja je na izmaku.
U Samostanu svetoga Frane izaslanstvo Županije dočekali su gvardijan fra Stipe Nosić i fra Anselmo Stulić. Uz prigodne darove, razgovaralo se o aktualnim temama i razvoju Zadarske županije. Župan Bilaver pritom je naglasio kako je protekla godina bila iznimno uspješna, osobito na gospodarskom planu.
“Ostvareni rezultati daju nam čvrste temelje za daljnji razvoj, ali i razlog za optimizam u nadolazećem razdoblju. Ipak, materijalni napredak uvijek mora pratiti i briga o obiteljskim te duhovnim vrijednostima koje su srž našeg identiteta”, poručio je župan. Svi su se složili da je Božić blagdan okupljanja i obiteljskog zajedništva i da tu tradiciju trebamo prenositi i na nove generacije.
Posebno dojmljiv bio je posjet Samostanu svetog Mihovila, gdje su domaćini bili franjevci trećoreci glagoljaši predvođeni gvardijanom fra Nikolom Barunom. Budući da je odlukom nadbiskupa Milana Zgrablića ova crkva određena kao jubilejska crkva u kojoj vjernici mogu primiti potpuni oprost, intenzitet vjerskog života u 2025. godini dosegnuo je vrhunac, otkrili su franjevci.
Fra Nikola je istaknuo važnost zajedničkog rada na dobrobit svih stanovnika, otkrivši fascinantan podatak: samo je fra Edi Ricov tijekom ove godine osobno ispovjedio preko 8300 vjernika. Ovaj podatak potvrđuje važnost samostana kao „velike zadarske ispovjedaonice“ i ključnog mjesta duhovne utjehe.
Posjet benediktinkama Samostana svete Marije protekao je u radosnom ozračju uz zajedničku pjesmu. Župan je redovnicama zahvalio na njihovom predanom radu na očuvanju bogate kulturne i duhovne baštine Zadra.
Posebno je pohvalio njihov trud u izradi autentičnih proizvoda koji su postali prepoznatljiv brend županije, istaknuvši kako njihovo djelovanje predstavlja dragocjen doprinos kulturnom bogatstvu cijele zajednice. Župan Bilaver redovnicama je uputio iskrene božićne čestitke, zaželjevši im obilje zdravlja, mira i radosti u novoj godini te uspjeh i ustrajnost u njihovom svakodnevnom duhovnom djelovanju.
ZADAR / ŽUPANIJA
Božićni posjet Domu sv. Frane: Župan Bilaver uručio darove korisnicima
Povodom nadolazećih božićnih blagdana, župan Josip Bilaver sa suradnicima posjetio je Dom za odrasle osobe Sv. Frane u Zadru, ustanovu koja s posebnom pažnjom skrbi o sugrađanima kojima je potrebna dodatna podrška. U pratnji pročelnika Josipa Vidova i Šime Sikirića, župan je Domu uručio prigodan blagdanski dar – televizore za sobe korisnika, koje je u ime ustanove preuzela ravnateljica Vesna Dujić.
Župan Bilaver tom je prilikom korisnicima i djelatnicima uputio iskrene čestitke, poželjevši im sretan Božić te obilje zdravlja i mira u nadolazećoj 2026. godini. Istaknuo je kako su upravo ovakvi susreti prilika da se naglasi važnost brige za najranjivije članove društva, kojima su pažnja i osjećaj zajedništva od neprocjenjive vrijednosti.

Dom za odrasle osobe Sv. Frane pruža profesionalnu njegu, ali i prijeko potrebnu ljudsku blizinu. Upravo će novi uređaji dodatno uljepšati svakodnevicu korisnika i pridonijeti ugodnijem boravku u ustanovi.
S obzirom na važnost skrbi izvan vlastite obitelji, u okviru Doma djeluju i Dnevni boravak te Služba pomoći i njege u kući. Ovi programi obuhvaćeni su i stanovnici zadarskih otoka – Velog Iža, Ista i Silbe – čime se osigurava dostupnost socijalnih usluga i u udaljenijim sredinama.
Također, Dom Sv. Frane provodi sustav Halo pomoći koji omogućuje cjelodnevnu komunikaciju i brzu intervenciju osobama koje žive same. Sve navedeno potvrđuje ključnu ulogu ove ustanove u sustavu socijalne skrbi te njezin doprinos kvaliteti života u našoj zajednici.

ZADAR / ŽUPANIJA
ZELENI VAL / Županija Gradu uručila ugovor o dodjeli financijskih sredstava za projekt ozelenjivanja javnih površina
Zeleni val odnosi se na projekte ozelenjivanja javnih površina, a radi prilagodbe klimatskim pormjenama i u svrhu jačanja otpornosti urbanih sredina za 2025. godinu. Na Javni poziv mogle su se javiti jedinice lokalne samouprave. Gradu Zadru uručen je ugovor u vrijednosti od 31.226,00 eura.
– Izuzetno mi je drago što je i Županija razvila jedan poseban program za daljnje ozelenjivanje svih krajeva Zadarske županije i mi smo se kao Grad Zadar kojemu je to jedan od prioriteta, prijavili i uključili u tu inicijativu i projekt, konkretno za 95 stabala na području Bokanjca, uz retencijski bazen gdje želimo zazeleniti dodatnu površinu, i na taj način oplemeniti taj dio našega grada. Nastavljamo i s našim Zelenim planom, koristeći i sredstva iz EU fondova. Želimo drvorede u našim kvartovima, džepne šume, i na taj način jednostavno stvarati bolji i kvalitetniji ugođaj za sve naše građanke i građane, kazao je gradonačelnik Šime Erči prilikom preuzimanja ugovora te se zahvalio Zadarskoj županiji na sredstvima.
Uz Grad Zadar, sredstva su u okviru Zelenog vala dobili: Općina Jasenice, Općina Stankovci, Općina sv. Filip i Jakov, Općina Pašman, Grad Benkovac, Općina Posedarje, Općina Škabrnja i Općina Lišane Ostrovičke.
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prijePLANIRAJTE NA VRIJEME / Danas u Zadru rade samo ove trgovine…
-
magazin5 dana prijeFOTOGALERIJA S ADVENTA / Rišpet & Jonathan
-
Hrvatska5 dana prijePROGNOZA / Stiže promjena vremena: Očekuje li nas bijeli Božić?
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prijeFOTOGALERIJA / Promocija 147 prvostupnika Sveučilišta u Zadru







