Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

FOTO / Svečano inauguriran novi rektor Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Josip Faričić

Objavljeno

-

Svečanom predajom insignija – rektorskog lanca i žezla – danas je na Sveučilištu u Zadru okončana inauguracija novog rektora prof. dr. sc. Josipa Faričića. Lanac i žezlo, ali i zalog od osam godina rada na boljitku Sveučilišta i cijele zajednice, novom rektoru predala je njegova prethodnica prof. dr. sc. Dijana Vican.

Svečanom trenutku nazočili su brojni uzvanici, izaslanici predsjednika RH, predsjednika Vlade RH, predsjednika Hrvatskog sabora, saborski zastupnici, rektori, prorektori i dekani sveučilišta i fakulteta iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine, zadarski župan Božidar Longin, gradonačelnik Zadra Branko Dukić,  nadbiskup mons. Milan Zgrablić s nadbiskupom u miru mons. Želimirom Puljićem, pročelnici sveučilišnih odjela, ravnatelji javnih ustanova, kao i rektorova obitelj koja je s njima podijelila ovaj svečani trenutak.

Gradonačelnik Dukić zahvalio je dosadašnjoj rektorici na iskrenom partnerstvu i trajnim vrijednostima koja ostavlja cijeloj  zajednici, posebice u kontinuiranom rastu broja sveučilišnih odjela, izgradnji sveučilišne infrastrukture, ali i nizu započetih budućih projekata koji su rezultat predanog vođenja ove uzorne ustanove.

– Želim Vam da ustrajete u svojim planovima i programima, s novim strateškim ciljevima u novom povijesnom vremenu razvoja Zadra i Hrvatske. Naše sveučilište zalog je rasta i budućnosti Zadra. Ono je ishodište mladih, školovanih i ambicioznih ljudi koji su spremni i sposobni donositi nove vrijednosti ne samo Zadru nego čitavoj nam Domovini, poručio je Dukić novom rektoru.

Župan Božidar Longin podsjetio je kako je ideja o osnutku Sveučilišta rođena 1998. godine u Domu Županije. „Puno toga od tada smo prošli zajedno, upućeni jedni na druge, Županija kao koordinator razvoja ovog područja te Sveučilište kao jedan od njegovih najjačih motora“, istaknuo je Longin.

Među govornicima koji su pozdravili novog rektora bio je i ministar Šime Erlić, izaslanik predsjednika Vlade, koji je rekao kako je imao čast surađivati s dosadašnjom rektoricom u dva prošla mandata u kojima je Sveučilište ostavilo veliki otisak na grad, županiju ali i nacionalnu znanstvenu i obrazovnu zajednicu.

Veliki pljesak dobila je dosadašnja rektorica prof. dr. sc. Dijana Vican nakon što ju je ductor inauguracije prof. dr. sc. Ante Bralić pozvao da održi oproštajni govor. Ona je zahvalila svima s kojima je surađivala, a novom rektoru prepušta insignije koje će ga svakodnevno obvezivati na ostvarenje punine sveučilišnog poziva, spremnost za preuzimanje odgovornosti za sveučilišnu zajednicu ali društvo u cjelini.

– Prije osam godina došli smo čelna mjesta Sveučilišta koje smo trebali učiniti znanstvenom utvrdom, generatorom znanja, a Zadar sveučilišnim gradom. Zajednica smo koja nije okretala leđa baštini i kulturi, niti je zbog toga bila manje suvremena ili sporija u hvatanju koraka s modernim vremenima. Želim ti da u ovom promjenjivom dobu držiš isti dvogled u rukama i usmjeravaš obrazovne i  znanstvene napore prema onome čemu znanost i obrazovanje služe, a to je da budemo bolji ljudi, poručila je Vican, dodajući da novi rektor ispod površinske mirnoće krije snažnu kombinaciju energičnosti, inovativnosti i kreativnosti te je istinski domoljub.

Nakon primopredaje rektorskog lanca i žezla novi je rektor pozdravljen velikim pljeskom. Kako je više govornika povezalo sveučilište s brodom, rektor je razvio širu sliku sveučilišta kao broda kojem treba vrijedna posada, kvalitetan zapovjedni kadar, časnici i dočasnici, suvremene tehnologije i infrastruktura.

– Potrebno je znati koristiti tehnologiju, poznavati kako ona funkcionira, ali i vrlo snažan kompas, onaj moralni. Naš brod nije sam na moru, koje je nekada i olujno. Naš brod plovi s drugim brodovima iz svijeta, a posebno su nam važnije suradnje s drugim brodovima u našoj domovini. Bio bi dobro da činimo kvalitetnu flotu i plovimo prema istom cilju. Potrebno je nekada manevrirati među vidljivim i nevidljivim hridima, ali i imati svjetionika. To su nam uzori u znanstvenim ostvarenjima i dobroti koja nas usmjerava na suradnju i kolegijalnost. Ploviti je potrebno i onkraj poznatih puteva, pomorci su širili horizonte i povećavali znanje o kontinentima. To znači da nećemo uvijek biti vođeni nego ćemo biti u prilici voditi. Ne samo slijediti trendove, nego ih anticipirati i ako je moguće pridonijeti njihovoj izgradnji, rekao je Faričić.

Izrazio je veliki ponos činjenicom da je bio dio priče koju su izgrađivali rektori Damir Magaš i Ante Uglešić i posebice rektorica Vican.

– Nadam se da ćemo graditi svoje sveučilište, grad, županiju i domovinu i tako snažno izgrađeni biti punopravni članovi europske i globalne zajednice naroda. Dobro je činiti dobro, poručio je za kraj rektor Faričić.

Svečanu inauguraciju glazbenim su brojevima uveličale sopranistica Nela Šarić i mezzosporanistica Nera Gojanović, uz klavirsku pratnju pijanistice Gordane Pavić.

 

ZADAR / ŽUPANIJA

(FOTO) NAJBOLJE NA DRAČEVCU; NAJGORE U DIKLU, PUNTAMICI, ARBANASIMA… / Ovo su rezultati istraživanja kvalitete života u gradu Zadru… 

Objavljeno

-

By

U okviru obilježavanja Dana grada Zadra izv. prof. dr. sc. Silvija Šiljeg s Odjela za geografiju predstavila je rezultate istraživanja kvalitete života u gradu Zadru, koje se provodilo u sklopu kolegija Urbana geografija, Demografija i Modeliranje prostornih podataka u GIS-u II.

Isto istraživanje provedeno je prije 10 godina. Upitnik se sastojao od 75 varijabli, a ispunilo ga je 769 građana. Građani su mogli dati odgovore o zadovoljstvu prirodnog okoliša, tehničke opremljenosti, društvene opremljenosti, socijalnog okoliša, stanovanja, političkog okoliša i ukupnog zadovoljstva kvalitetom stanovanja.

Rezultati su pokazali da su se u Zadru dogodile značajne promjene glede kvalitete života. Najveći porast kvalitete života dogodio se na Novom Bokanjcu, koji je prije 10 godina bio kvart na periferiji grada s najlošijom tehničkom i društvenom opremljenošću, a danas je kvart u kojem mlade obitelji imaju sve potrebne sadržaje, a kvaliteta života ocijenjena je vrlo dobrom. Ipak, najbolju kvalitetu života prema istraživanju ima Dračevac, a odmah iza njega Bokanjac koji je prije 10 godina bio jedini kvart na periferiji s visokom kvalitetom života, Plovanija i Ploča koja ima najveći udio mladog stanovništva prema Popisu 2021.

Najlošiju kvalitetu imaju dijelovi grada uz obalu Diklo, Puntamika, Arbanasi i Poluotok, ujedno i kvartovi s najvećim pritiskom na prostor zbog turizma.

– Diklo je kvart koji je i prije 10 godina imao izuzetno nisku kvalitetu života prema mišljenju građana. Rezultati su pokazali da se smanjenje kvalitete života događa u obalnom i jednom dijelu centralnih mjesnih odbora, dok raste kvaliteta života na periferiji. Ovo potvrđuje i činjenica da su građani najčešće odabirali varijable sigurnost, mir i stambeni objekt kao presudne za svoju kvalitetu života, za razliku od 2014. kada  su im važnije bile varijable tehničke opremljenosti, istaknula je Šiljeg.

Najniže ocijenjene varijable prije 10 godina bile su zadovoljstvo kanalizacijom, parkirna mjesta i zelene površine, dok su danas to kvaliteta cesta i nogostupa, zelene površine i njihova dostupnost. Najveći porast ocjene ima varijabla zadovoljstva kanalizacijom, a najlošije ocijenjena varijabla od svih u anketi je kvaliteta cesta za koju su građani navodili brojna nezadovoljstva (neasfaltirani putovi, loša kvaliteta asfalta, šahtovi ispod razine ceste, prevelik broj ležećih policajaca na pojedinim dionicama cesta, neadekvatno održavanje cesta, nedostatak prometnih ogledala u perifernim dijelovima i sl.).

Izrazito dobro je ocijenjena dostupnost trgovina, kvaliteta javne rasvjete, dostupnost do sportskih objekata i igrališta, ljekarni, dostupnost vjerskih objekata, kafića, sigurnost i susjedski odnosi dok su lošije ocjene za dostupnost kulturnih objekata i zelenih površina, protočnost prometnica i parkirnih mjesta.

U sklopu političkog okoliša građani su niskim ocjenama ocijenili rad svojih mjesnih odbora po čemu prednjače mjesni odbori Diklo, Stanovi, Puntamika i Plovanija, dok je najbolje ocijenjen rad MO Dračevac. Najlošije ocijenjena varijabla u sklopu političkog okoliša odnosi se na uvažavanje mišljenja i prijedloga građana za vrijeme javnih rasprava od strane uprave i vlasti. Značajne promjene u gradu dogodile su se i demografski.

Mjesni odbori s najviše mladog stanovništva ostali su Ploča i Novi Bokanjac kao i prije 10 godina, ali se povećao broj statističkih krugova gdje živi do 30% starog stanovništva. Prema podacima Popisa 2011. Takvih je statističkih krugova bilo 10, a danas ih je 27. Svi statistički krugovi imaju više od 10% starog stanovništva osim Dračevca, a najveća koncentracija stare populacije je u mjesnim odborima uz obalu.

Iako su kroz predstavljanje rezultata istaknuti brojni dobri primjeri i projekti koji su realizirani posljednjih 10 godina, na kraju je zaključeno da se zbog prekomjerne izgradnje i betonizacije dogodio pad kvalitete života s ocjene 4,1  u 2014. godini na ocjenu 3,3 u 2024.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

FOTOGALERIJA / Otvorena izložba “Izdavaštvo na zadarskom području 2023. – 2024.” 

Objavljeno

-

By

U Izložbenoj dvorani Znanstvene knjižnice Sveučilišta u Zadru danas je otvorena 31. godišnja izložba “Izdavaštvo na zadarskom području 2023. – 2024.”. Izložba se tradicionalno organizira u mjesecu studenom u povodu obilježavanja Dana grada Zadra te se na njoj izlaže izbor izdanja tiskanih omeđenih, serijskih publikacija i audiovizualne građe zadarskih autora i izdavača te plakata društvenih, kulturnih i sportskih događanja. Izložba predstavlja ukupnu izdavačku produkciju na zadarskom području od studenoga 2023. do studenoga 2024. godine.

– Ova izložba prilika je da se osvrnemo na bogatstvo književnih i znanstvenih djela koja su nastala na zadarskom području, ali i na sve važnije uloge koje imaju autori, izdavači i knjižničari na putu do čitatelja, s poslanjem stvaranja i očuvanja kulturne baštine našega kraja. Ta sinergija između autora, lokalnih izdavača, knjižnica i čitatelja doprinosi stvaranju bogate kulturne ponude koja odražava specifičnosti i identitete, ali također omogućava i širu kulturnu razmjenu na nacionalnoj i međunarodnoj razini. Knjižnice nisu samo spremišta knjiga, već i aktivni sudionici u procesu stvaranja, očuvanja i promocije lokalnog izdavaštva. Izdavačka produkcija zadarskog područja, njegovana i predstavljena u Knjižnici, ima dugoročan utjecaj na očuvanje kulturne baštine, razvoj intelektualnog života i promicanje lokalnog identiteta, istaknula je ravnateljica Znanstvene knjižnice Sveučilišta u Zadru Marijana Senkić-Klapan.

Prema evidenciji Znanstvene knjižnice, u prošloj godini izdano je 209 monografija, devet više nego prošle godine. Najviše novih izdanja objavila je izdavačka kuća Forum, a radi se pretežito o knjigama za djecu predškolske dobi. Sveučilište u Zadru objavilo je 52 naslova, od toga 14 u sunakladništvu, najvećim dijelom usmjerena na promoviranje visokih akademskih ciljeva, nova istraživanja i izazove koje donosi budućnost. Matica Zadrana objavila je 17 naslova, Udruga 3.000 godina Za dar 7 naslova itd. Znanstvena knjižnica objavila je 8 stručnih knjiga te jednu u suradnji sa Sveučilištem u Zadru i Državnim arhivom u Zadru.

Ovogodišnja izložba posebna je po tome što se održava prvi put nakon pripajanja Znanstvene knjižnice Sveučilištu u Zadru. Prorektorica prof. dr. sc. Lena Mirošević istaknula je kako su suvremeni procesi, globalizacija i digitalna revolucija, unijeli promjene u izdavaštvo, a novim izazovima pokušava odgovoriti i izdavačka djelatnost Sveučilišta u Zadru.

– Putem znanstvenih časopisa, znanstvenih monografija, sveučilišnih udžbenika i priručnika te zbornika radova i drugih publikacija akademskoj i drugoj zainteresiranoj javnosti predstavljaju se istraživački rezultati djelatnika Sveučilišta ali i znanstvenika iz drugih hrvatskih znanstvenih središta te iz inozemstva. Znanstveni časopisi su globalno najvažniji način komuniciranja znanstvenih spoznaja prema javnosti i akademskoj zajednici. Od 14 sveučilišnih znanstveno-stručnih časopisa iz društvenog, humanističkog, prirodnog i interdisciplinarnog područja znanosti, osam ih je indeksirano u bazi Scopus, a od tih osam još tri su indeksirana u citatnoj bazi WOS (Web of Science).

Kroz izložbu izdavačke djelatnosti zadarskog prostora susrećemo sve bitne aktere u složenom procesu, od autora informacije — pisaca, znanstvenika, izdavača i knjižnica te primatelja korisnika informacija. Stoga je ova izložba najbolji primjer u kojima izdavačka djelatnost nije samo otisnuto slovo, digitalni zapis ili puka djelatnost o stvaranju, uređivanju, objavljivanju i diseminaciji sadržaja i diskursa već dugotrajan rad, pun inovativnosti i kreativnosti uz stalno unaprjeđenje dobre prakse izdavaštva, istaknula je Mirošević proglašavajući izložbu otvorenom.

Izložba se može razgledati do 29. studenoga.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

PRIPREMITE SE NA VRIJEME! / U ponedjeljak bez vode Branimirova i Velebitska ulica u Zadru!

Objavljeno

-

By

Zbog radova na vodoopskrbnom sustavu, dana 25.11.2024. godine  (ponedjeljak) u vremenu od 09:00 h pa do 14:00 h  biti će privremeno obustavljena opskrba vodom potrošačima u gradu Zadru u ulicama:

Obala kneza Branimira, te Velebitska ulica.

Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena u ulici Obala kneza Branimira kod kućnog broja 8.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu