Connect with us

Hrvatska

Četvrti slučaj trovanja pićem. Ostojić: “Brine me slučaj otprije dva mjeseca”

Objavljeno

-

foto: Pixabay

Saznalo se i iza četvrti slučaj trovanja gaziranim pićima u Hrvatskoj. Posljednji pacijent javio se u KBC Zagreb i on je treći slučaj za koji se zna u glavnom gradu. Prvi pacijent, od kojeg je cijela priča i počela, i dalje se nalazi u bolnici u Rijeci. Da je i četvrti pacijent zaprimljen zbog sumnje u trovanje gaziranim pićem, potvrdio je predstojnik Zavoda za gastreneterologiju KBC-a Zagreb Rajko Ostojić, koji smatra i da bi se u cijeli slučaj trebalo uključiti forenzičare iz centra Ivan Vučetić.

Nakon sumnje na kemijsko trovanje gaziranim pićem u Rijeci, novi slučajevi pojavili su se i u Zagrebu. Sumnja u trovanje gaziranim pićem iz automata prijavljena je na zagrebačkom Prirodoslovno-matematičkom fakultetu, na odjelu Fizike. Zbog toga je na fakultet došla i policija.

Ostojić je izrazio i zabrinutost zbog slučaja od prije dva mjeseca.

“Brine me slučaj otprije dva mjeseca. Tom pacijentu se rade mužiranja jednjaka, došlo je do tako jake upale, korozije da se stvorilo vezivo koje je suzilo jednjak koji kolege moraju proširivati…”

Predstojnik Zavoda za gastroeneterologiju KBC-a Zagreb, Rajko Ostojić potvrdio je za RTL da se pojavio i četvrti pacijent. “Vidio sam pacijenta, klinički izgleda dobro. Svjestan je rizika i što se može dogoditi”, kaže Ostojić.

Osvrnuo se i na stanje trećeg pacijenta, koji se također liječi u KBC-u. Kod njega su upalne promjene, tvrdi Ostojić, blage.

Poznati liječnik Rajko Ostojić upozorio je i na rizike koje konzumacija bezalkoholonih gaziranih pića predstavlja. “Ne treba paničariti. Situacija može biti i ozbiljna”, kaže Ostojić koji smatra kako bi se u cijeli slučaj trebalo uključiti i forenzičare iz centra Ivan Vučetić.

“Izbjegavajte sva gazirana pića. Pijte običnu komunalnu vodu. Zagrebačka je super, dalmatinska također, primorska, lička… Ako išta Hrvatska ima – ima sjajnu vodu. Pustimo je li itko kriv – ostavimo to drugima. Nećemo politiku u ovu butigu. … Osim HZJZ-a, preporučujem Vučetić ‘as soon as possible’. Naravno, uputa pacijentima, osim da ne pijete – ako ne daj Bože popijete – provjerite okus, ispljunite. Nemojte konzumirati vodu, mlijeko. Može doći do gore reakcije”, rekao je.

Što građani mogu ako se pokaže da pića imaju veze s trovanjima?

Biljana Borzan, zastupnica u Europskom parlamentu, u Newsnightu je komentirala slučajeve trovanja gaziranim pićima.

Borzan ističe da sve treba ozbiljno istražiti i objašnjava što potrošači mogu:

“Ministar je prvo reagirao da se radi o pićima koja se pune u Austriji što opet potrošačima ne znači ništa. Ispada da su zagrebačka trovanja vezana uz punjenje u Hrvatskoj. Očito se radi o ozbiljnijoj priči. Ako se pokaže da pića imaju veza sa zdravstvenim teškoćama, oni imaju pravo na osobnu tužbu i odštetu, a ostali potrošači moraju tražiti zaštitu od države.”

Hoće li biti povlačenja boca?

Ante Jukić, dekan kemijskog inženjerstva i tehnologije Sveučilišta u Zagrebu izjavio je da je hitno potrebno provesti temeljnu analizu situacije.

Na pitanje bi li se trebali povući iz prodaje određeni Coca Colini proizvodi, Jukić je rekao kako je to teško, iako se moraju razmotriti i te mjere te da se mora voditi računa i o mogućoj gospodarskoj šteti. S obzirom na to da tvrtka stoji na raspolaganju, treba dogovoriti mjere koje su u suglasnosti sa zakonom.

Evo što učiniti ako posumnjate na trovanje

Specijalist gastroenterologije u zagrebačkom KBC-u Tihomir Bradić upozorio je građane ako posumnjaju na trovanje da ne pokušavaju razrijediti tekućinu ili spasiti stvar pijenjem mlijeka.

“Ako se razviju simptomi prilikom ingestije takve tekućine, pokušati je prekinuti, odmah ispljunuti i potražiti liječničku pomoć. Osim pečenja, može se primijetiti promijenjen okus namirnice. Nikako ne treba pokušati razrijediti već progutanu tekućinu vodom, mlijekom ili sodom bikarbonom jer to može dovesti do egzotermne reakcije, stvaranja topline, samim time i do pogoršanja ozljede”, zaključio je Bradić.

Beroš poručio građanima: Najbolje je uvijek piti vodu

Ministar Vili Beroš u KBC-u Zagreb obišao je pacijenta koji je ondje zbog trovanja gaziranim pićem.

Građanima je poručio: “Opće upozorenje da ipak ne pijemo nekakva pića, najbolje je i tako uvijek piti vodu.”

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Primorac: Apeliram na trgovce da u prosincu imaju umjerene cijene

Objavljeno

-

Potpredsjednik vlade i ministar financija Marko Primorac izjavio je kako vjeruje da će prosinac ponovno biti rekordan po potrošnji, a trgovce je pozvao na umjerenost u određivanju cijena.

“To je to doba godine kada svi građani, pa i oni s najnižim primanjima, žele nabaviti određene proizvode. Mislim da je to dobro i da građani koriste situaciju kada dolazi do sniženja, odnosno popusta. Apeliram na one koji utvrđuju te cijene da ih utvrđuju razumno, da imaju neku socijalnu komponentu, a što se tiče same potrošnje, vjerujem da će i ovaj dvanaesti mjesec rezultirati rekordnom potrošnjom”, rekao je Primorac u izjavi na Danu poduzetnika u organizaciji HUP-a.

“Usporavanje gospodarskog rasta ne shvaćamo olako”
Komentirajući podatke o padu indeksa menadžera prodaje u studenom u većim europskim ekonomijama, rekao je uz ostalo kako usporavanje gospodarskog rasta u državama koje su Hrvatskoj najznačajniji partneri stvara određene izazove.

“Nadamo se da će ta smanjenja potrošnje biti što manja i da će biti što blaži utjecaj na hrvatske izvoznike. U svakom slučaju usporavanje gospodarskog rasta našim najznačajnijim partnerima je nešto što ne shvaćamo olako”, rekao je.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Cijene goriva u Europi u studenom: Evo kako stoji Hrvatska

Objavljeno

-

By

Benzin je najskuplji u Danskoj i Nizozemskoj, gdje cijena litre iznosi 1,93 eura. Slijedi Švicarska s 1,86 eura, dok u Norveškoj litra stoji 1,80 eura. Na svjetskim tržištima cijene nafte prošloga su tjedna porasle za oko 6 posto, dosegnuvši najviše razine u dva tjedna. Razlog tome su rastuće geopolitičke napetosti, uključujući eskalaciju sukoba između Rusije i Ukrajine, što je dodatno opteretilo globalno tržište energije. U Hrvatskoj litra stoji 1,52 eura, u Bosni i Hercegovini 1,19 eura, u Srbiji 1,54 eura. U Sloveniji litra benzina košta 1,51 euro, u Crnoj Gori 1,43, a u Sjevernoj Makedoniji 1,23 eura.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

U ponoć je jako grunulo u Zagrebu. Eksplodirala je bomba na vratima kluba

Objavljeno

-

Sinoć, nekoliko minuta prije ponoći, grunulo je u Zagrebu.

Detonacija se snažno čula na Trnju, Sigečici, u istočnom dijelu Novog Zagreba…

Jutros je policija objavila kako se radilo o eksploziji eksplozivne naprave pred vratima kluba na Trnju. U eksploziji su oštećena vrata objekta.

“Jučer, 24. studenoga oko 23.55 sati na Trnju, ispred ulaznih vrata kluba aktivirana je eksplozivna naprava. Uslijed eksplozije oštećena su ulazna vrata i dio objekta za vrijeme kada klub nije radio i u objektu nije bilo osoba te je prouzročena materijalna šteta. Kriminalističko istraživanje je u tijeku”, priopćila je zagrebačka policija.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu