ZADAR / ŽUPANIJA
FOTOGALERIJA SA SVEUČILIŠTA / Znanstveni skup rasvijetlit će prošlost i dati smjer za budućnost Općine Sv. Filip i Jakov

Sveučilište u Zadru i Općina Sveti Filip i Jakov danas i sutra organiziraju znanstveni skup „Općina Sveti Filip i Jakov u sjeni povijesnog Rogova“, na kojemu će se obraditi različite teme vezane uz prostor općine, od povijesti, istraživanja arheoloških ostataka, jezičnih posebnosti, geoprostornom značaju, do jezika, mitologije i svega onoga što čini identitet ovog prostora.
Na otvaranju u Multimedijalnoj dvorani Novog kampusa rektor Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Josip Faričić istaknuo je kako su ovakvi znanstveni skupovi svojevrsni festivali znanosti, jer ovakav format pruža i znanstvenicima i onima koji to nisu mogućnost da predstave preliminarne rezultate ili dovršena znanstvena istraživanja.
– Prostor općine Sv. Filip i Jakov je uistinu zanimljiv s obzirom na njegovo otočno područje, uzobalje i zaobalje, koji tvore jedan kontrapunkt. On je u prošlosti doprinosio komplementarnosti i sinergiji svih onih svih onih zajednica koji su taj prostor povremeno, a zatim i trajno nastanjivali. Nadam se da će izlaganja rezultati znanstvenom monografijom, jednom u nizu monografija kojima Sveučilište poput kamenčića u mozaiku postupno uobličava ne samo prostor zadarske regije, već i šire, jer nastupa na principu universitas, koje s jedne strane označava zajednicu profesora i studenata, ali i univerzalnost u smislu otvorenosti prema svima, istaknuo je rektor Faričić.
Kao primjer prostorne posebnosti istaknuo je i otočić Galešnjak, koji je prošlih godina postao turistički prepoznatljiv po svom obličju u obliku srca.
– Skup je multidisciplinaran jer je okupio znanstvenike i one koji nemaju znanstvene puteve u promišljanju važnosti prirodne baštine, prostornih, društvenih i gospodarskih resursa, ali i onog što se zasniva na umjetničkom izričaju koji je imao nadahnuće iz svakidašnjice i posebnosti tog prostora. Sveučilište i ovim susretom dokazuje da je posvećeno znanosti, njegovanju najviših vrijednosti i osobe transferu znanja i tehnologije, kako bi svoje znanje prenosilo mlađim naraštajima, studentima, ali i svim različitim sudionicima u svakidašnjem životu ili onima koji planiraju razvoj tog prostora, zaključio je rektor Faričić.
Načelnik Općine Sv. Filip i Jakov Zoran Pelicarić prisjetio se prve veće suradnje sa Sveučilištem oko istraživanja podmorskog lokaliteta Ričul, na kojemu je pronađena, vjeruje se, najstarija koštica masline na svijetu, datirana na razdoblje prije 3.500 godina.
– Mi smo mlada općina, poput mnogih drugih stvorena 1993. godine i nemamo prepoznatljivu povijest poput okolnih gradova. Naša je želja definirati prostor ne samo infrastrukturom, nego i ljudima i našoj ukorijenjenosti u povijesti, kako bismo žiteljima pokazali da možemo biti zajednica koja ima svoju glavu i rep, rekao je Pelicarić.
Predsjednik Organizacijskog odbora skupa prof. dr. sc. dr.h.c. Ante Uglešić rekao je kako je Sveučilište u Zadru pri svom ponovnom osnutku odlučilo pokušati dati „osobnu kartu“ svih onih najznačajnijih naselja, prostora koji gravitiraju Zadru. U velikom dijelu u tome se uspjelo i već do sada niz općina organizirao je skupove, koji su na kraju ukoričeni u zbornicima.
– Zašto naslov „U sjeni povijesnog Rogova“. Zato jer je Sv. Filip i Jakov ponikao iz tog važnog povijesnog prostora, koji je bio strateški važan zbog kontrole plovidbenog puta kroz Pašmanski kanal. Otkrili smo različite stvari koje ranije nisu bile poznate, mnogi će do nekih spoznaja prvi put doći u zborniku, rekao je Uglešić.
Nakon nastupa klape Anima Maris izlagači su podijeljeni po sekcijama u kojima su se obrađivale teme o glagoljici, školstvu, zdravstvu, arheološkim istraživanjima, numizmatičkim nalazima, folklornom nasljeđu, tradicijskoj kulturi, sakralnim građevinama, klimatskim karakteristikama, novijim povijesnim događanjima, demografiji, poljoprivredi itd. Zatvaranje skupa predviđeno je sutra obilaskom ostataka Rogovskog dvora i uprizorenjem djela glagoljske madrikule Bratovštine sv. Mihovila iz Svetog Filipa i Jakova.
ZADAR / ŽUPANIJA
OBAVIJEST: U četvrtak bez vode dio Ribnice

Zbog radova na vodoopskrbnom sustavu u Ribnici dana 03. travnja 2025. godine (četvrtak) od 07:00 h do 15:00 h bez vode će biti potrošači u dijelovima naselja Ribnica:
- Šakići
- Ševerdije
- Meka Draga
Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju bit će smještena u Ribnici na adresi Bašići 28.
ZADAR / ŽUPANIJA
KVIZ, RADIONICE, IZLOŽBE… / Međunarodna noć geografije u petak 4. travnja

Članovi Hrvatskog geografskog Društva – Zadar u suradnji s nastavnicima osnovnih i srednjih škola u Zadarskoj županiji, nastavnicima na Odjelu za geografiju i Odjelu za ekologiju, agronomiju i akvakulturu Sveučilišta u Zadru, Centrom za projekte, znanost i transfer tehnologija, članovima Automodelarskog kluba, Aerokluba Zadar, Loptice Zadar, EGEA-e Zadar, Službe civilne zaštite Zadar i Zajednice tehničke kulture Zadarske županije zajednički će obilježiti Međunarodnu noć geografije koja će se održati 4. travnja 2025. godine. Ove godine planirano je oko 270 aktivnosti širom svijeta. Noć geografije organizira EUGEO (European Geographical Organisation) u suradnji s geografskim društvima država Europe.
U četvrtak 3. travnja u 20:00 udruga studenata geografije EGEA Zadar poziva vas na GeoQuiz, uzbudljivo i dinamično natjecanje za sve ljubitelje geografije! Kviz će se održati u caffe baru Barkajol. Osim kviza, očekuje vas i sjajna atmosfera te prilika za druženje s ljubiteljima geografije. Kotizacija je 1€ po članu ekipe, max. 4 člana po ekipi, prijave šaljite na mail zadar@egea.eu ili Instagram @egea_zadar.
U petak, 4. travnja družimo se na Novom kampusu na Odjelu za geografiju gdje vas očekuje niz zanimljivih aktivnosti. Dvije aktivnosti za temu će imati mikroplastiku – globalni problem s lokalnim posljedicama. Profesorica geografije Zrinka Klarin i profesorica biologije Anita Mustać, Osnovna škola Šime Budinića, istražit će prisutnost mikroplastike u uzorcima pijeska i mora koji su prikupljeni s gradske plaže. Cilj istraživanja je analizirati prisutnost mikroplastike u uzorcima pomoću digitalnog mikroskopa. Učenici će mikroskopirati uzorke mora i pijeska te će crtežom prikazati čestice vidljive mikroskopom. Prof. geografije Marijana Škunca-Vrkić, Medicinska škola Ante Kuzmanića Zadar, demonstrirat će proces filtriranja vode iz mašine za pranje rublja. Tijekom radionice sudionici će naučiti kako identificirati mikroplastiku te uvidjeti važnost smanjenja prekomjerne uporabe mikroplastike u svakodnevnom životu.
Tijekom Noći geografije bit će organizirana izložba učeničkih radova pod nazivom Svijet u našim rukama – ekološki modeli planeta. Radovi su nastali tijekom nastave geografije pod vodstvom profesorice geografije Renate Cvetkoski, OŠ Petar Preradović. U suradnji s profesoricom matematike Anitom Šimac, Renata Cvetkoski sudjelovat će u izvođenju još jedne aktivnosti: Učimo kroz igru – otkrijmo Europu. Aktivnost je osmišljena na način da sudionicima omogući stjecanje novih znanja o Europi na zabavan i interaktivan način. Igrajući se učenici će rješavati matematičke zadatke povezane s geografijom. Aktivnost je prilagođena svim uzrastima, s ciljem spajanja zabave i edukacije, potičući interes za geografiju i matematiku kroz igru.
Profesorica geografije Manuela Margetić Longin iz OŠ Smiljevac vodiće aktivnost „Klime na Zemlji”. Kroz zabavne i interaktivne zadatke, učenici će proširiti svoje znanje o tipovima klima na Zemlji i njihovoj rasprostranjenosti. Doc. dr. sc. Ivana Zubak Čizmek, Odjel za ekologiju, agronomiju i akvakulturu Sveučilišta u Zadru, vodit će interaktivnu radionicu naziva Klimatski kolaž tijekom koje će manje grupe učenika kroz grupni rad i diskusiju spoznati uroke i posljedice klimatskih promjena. Prof. dr. sc. Ana Pejdo i izv. prof. dr. sc. Jadranka Brkić-Vejmelka, Hrvatsko geografsko društvo – Zadar, zajedno sa studentima prve godine diplomskog sveučilišnog studija Geografije, organizirat će niz igara na temu geografije i geografiji srodnih znanosti kojima će potaknuti učenike na razmišljanje o važnosti geografije u obrazovanju. Prof. dr. sc. Anica Čuka, odjel za geografiju Sveučilišta u Zadru, sudionicima će otkriti niz zanimljivosti o geografiji svjetskih te posebno hrvatskih otoka.
Tijekom Noći geografije Službe civilne zaštite Zadar provest će edukaciju građana o sustavu civilne zaštite. Sudionicima će predstavit sustav civilne zaštite u Republici Hrvatskoj te zaštitu i spašavanje od prirodnih nesreća kao što su poplave, požari, potresi i jak vjetar, ali i zaštitu i spašavanje od civilizacijskih nesreća kao što su radiološka opasnost, industrijske nesreće, prijevoz opasnih tvari i ratno djelovanje. Predstaviti će primjere sličnih događaja u Zadarskoj županiji tijekom posljednjeg desetljeća.
U sklopu djelovanja Zajednice tehničke kulture Zadarske županije na Noći geografije sudjelovat će profesorica biologije Biljana Agić s radionicom na temu izrade geobotaničke karte. Sudionici će istraživati kartice i fotografije o staništima hrvatskih endema, te označavati lokacije koristeći digitalne alate. Profesor matematike Emir Agić i Malik Agić predstavit će sudionicma zanimljivu zbriku minerala.
Automodelarski klub Zadar posjetiteljima će predstaviti automodelarstvo kao dio tehničke kulture i sporta te prezentirati automodele skale 1:8 GT elektro, jedan off road i jedan on road bespilotni automobil. Aeroklub Zadar prezentirat će virtualno letenja pomoću 2D simulatora letenja. Sudionici će imati priliku okušati se u virtualnom letenju uz pomoć 2D simulatora letenja uz instruktora virtualnog letenja i stvarnog pilota te steći osnovno teoretsko znanje iz područja aeronautike. U petak u 9:30 prof. dr. sc. Lena Mirošević, Tea Turić, mag. geog. i izv. prof. dr. sc. Ante Blaće organiziraju radionicu na temu Orijentacija u prostoru – od kuće do vrtića. Nakon što djeca nauče kako se orijentirati u prostoru slijedi zanimljivo orijentacijsko kretanje pod vodstvom DŠR Loptica.
ZADAR / ŽUPANIJA
NAJBOLJI MTB KLUB HRVATSKE / Članovi BK Posedarje u Skradinu osvojili čak pet medalja!

Nakon što je biciklistički klub Posedarje proglašen najboljim MTB klubom Hrvatske 2024. godine došlo je vrijeme za realizaciju projekata iz ostalih grana biciklizma. Nakon višemjesečnih priprema u Skradinu je na otvaranju sezone predstavljena cestovna ekipa biciklističkog kluba Posedarje.
U jakoj međunarodnoj konkurenciji naši su članovi osvojili čak 5 medalja! Zlatne medalje osvojili su Luka Radmanović i Jadran Peran, srebrom su se okitili David Pejdo i Sven Šojat, dok je Luka Ivanović osvojio brončanu medalju!
Bartul Mitrović i Martin Legović morali su se zadovoljiti nezahvalnim četvrtim mjestom, dok su Pavel Roy Brleković i Marin Pejdo utrku završili na 5. mjestu svojih kategorija. Prvi nastup za biciklistički klub Posedarje upisao je i Krešimir Bilosnić koji utrku završava na 12. mjestu Granfonda dužine 124,2 km.
Iako smo prezadovoljni našim predstavljanjem u Skradinu, ipak ostaje žal zbog puknuća gume Roka Doljanina u trenutku dok je u potpunosti kontrolirao tempo i tek se spremao za napad. Roko je naša perjanica, jedan od razloga zbog kojeg smo se uopće upustili u ovaj projekt, u vrhunskoj je formi i u potpunosti posvećen biciklizmu. Svi u klubu priželjkujemo i sa nestrpljenjem očekujemo rezultat koji je zaslužio, a njegovo vrijeme tek dolazi.
Razvoj cestovne ekipe s jedne strane, te MTB segmenta sa druge, dio je višegodišnjeg plana vodstva kluba prema kojem nastojimo omogućiti nastavak razvoja pomlatka proizašlog iz naše škole brdskog biciklizma. Kako je za svaki uspješan projekt potrebno vrijeme shvatili smo da je upravo sada najbolji trenutak za njegovo pokretanje kako bi naša djeca naišla na već uhodane radne procese kada za njih budu spremni.
-
ZADAR / ŽUPANIJA1 tjedan prije
MORATE U SPIZU? Ovo je radno vrijeme trgovina u Zadru ove nedjelje…
-
magazin1 dan prije
FOTOGALERIJA / Hotel Pinija predstavio novi Congress & Event Center Zadar
-
magazin13 sati prije
“PROLJETNO BUĐENJE” / Veliki popust u zadarskom E-shape centru. Evo detalja…
-
magazin3 dana prije
ŠPICA!