ZADAR / ŽUPANIJA
(FOTOGALERIJA) “JADRANSKO BRODOVLJE IZMEĐU DVIJE OBALE” / Na Sveučilištu predstavljena knjiga u kojoj je popisano 77 različitih brodova koje su Hrvati koristili u 18. stoljeću

U Velikoj dvorani Odjela za povijest Sveučilišta u Zadru predstavljena je knjiga “Navigli adriatici fra le due sponde nel Settecento” (Jadransko brodovlje između dvije obale u 18. stoljeću) autorice doc. dr. sc. Zrinke Podhraški Čizmek. Riječ je o izuzetno vrijednom djelu koje prikazuje sve vrste i glavne karakteristike brodova koji se spominju u prva tri sveska Hrvatskih pomorskih regesta, odnosno oko 16.000 dokumenata koji se odnose na jedrenjake koji su plovili Jadranom i Mediteranom u 18. stoljeću. Studija prikazuje 18.536 spomena plovila klasificiranih u 79 različitih naziva koji se uspoređuju s obzirom na njihovu etimologiju i razna obilježja poput nosivosti, jedrilja i namjene.
– Prvi koraci u nastajanju knjige nastali su u šezdesetim godinama prošlog stoljeća, kada je povjesničar Nikola Čolak krenuo u istraživanje pomorske povijesti. Zadar je bio važna sastavnica istraživanja pomorske povijesti, budući da je u njemu zalaganjem Čolaka, Vjekoslava Maštrovića i drugih pripremljen Pomorski zbornik tadašnje JAZU. Međutim Čolak nije bio podoban, neko vrijeme proveo je na robiji a onda je 1966. emigrirao u Italiju, gdje je na raspolaganju imao puno dokumenata o našoj pomorskoj povijesti, najviše u Italiji. Pripremio je veliki broj tzv. regesta, sažetaka dokumenata u arhivima, koji su ključni za daljnja istraživanja, istaknuo je izv. prof. dr. sc. Mateo Bratanić.
Povijesni okvir razdoblja kojim se knjiga bavi dao je prof. dr. sc. Milorad Pavić, koji je istaknuo kako se radi o vremenu kada Venecija gubi utjecaj na Mediteranu te se sve više orijentira na Jadran. Tijekom 18. stoljeća nastaju brojni centri pomorskog prometa mimo Venecije i Dubrovnika, o čemu svjedoči činjenica da su početkom stoljeća u Malom Lošinju bilo stotinjak jedrenjaka, da bi na kraju bilo 105 jedrenjaka duge plovidbe.
Analiza autorice pokazuje kako su vlasnici brodova radije koristili manje brodove (nosivosti do 300 tona), dobrih maritimnih svojstava, a čiji je brz utovar i istovar išao u prilog ubrzanu ritmu toga stoljeća. Brodovi koji se najčešće spominju su trabakul, a zatim tartana, pelig, pulaka, marsilijana, filjuga, barca, keč i bracera. Čak 70 posto odnosilo se na plovila srednje i manje nosivosti (do 300 tona), dok se 20, posto sveukupnoga prometa, izvanjadranskog, mediteranskog (prema Jonskim otocima i dalje) te prema sjevernim morima, odnosio na brodove veće nosivosti, među kojima su nave i vašeli te fregaduni.
Komparativnom analizom njihovih karakteristika i posebnosti pokazano je da je između luka istočne i zapadne obale Jadrana u osamnaestom stoljeću postojala intenzivna dnevna trgovina čija je glavna značajka bila nevjerojatna dinamičnost maloga i srednjeg poduzetništva koje se uspjelo etablirati kako u pomorskoj trgovini, tako i u brodogradnji, ostavivši golem utjecaj na obje jadranske obale.
– Knjiga je nastala na analizi 16 tisuća dokumenata, iz kojih sam izvukla 77 vrsta brodova. Među njima je možda nekoliko brodova za koje se koriste drugačiji nazivi, ali ima i onih za koji se može naći samo jedno ime iako se radi o potpuno različitim plovilima, npr. tartanama. Za neke brodove znanstvenici od Genove do Krete koje sam kontaktirala ne znaju koji su. Ovi arhivski regesti su nevjerojatno bogato svjedočanstvo povijesti, ali i svađa, pregovora, života naših ljudi prije 350 godina. Htjela bih da ova knjiga bude poticaj znanstvenicima za daljnje istraživanje, a javnosti prilika da vide bogatstvo materijalne i nematerijalne baštini koje imamo, istaknula je autorica knjige, inače i unuka na početku spomenutog Nikole Čolaka.
Drugi odvojak knjige je velika izložba koja će biti postavljena na obje obale Jadrana, od Pesara do Atene, a zadnja stanica će biti Sveučilište u Zadru, gdje će ostati u stalnom postavu.
ZADAR / ŽUPANIJA
Općina Sveti Filip i Jakov pokrenula je inicijativu za povrat zgrade zagrebačke Vodoopskrbe i odvodnje

Općina Sveti Filip i Jakov pokrenula je inicijativu za povrat zgrade zagrebačke Vodoopskrbe i odvodnje (ViO) u Sv. Filipu i Jakovu za potrebe smještaja sportskih, kulturnih te drugih udruga iz grada prijatelja Mohača i ostalih gradova i općina sa kojim ima uspješnu suradnju. Radi se o zgradi izgrađenoj u 19. st. koja je više desetljeća bila u vlasništvu Općine Biograd na moru, prije nego je šezdesetih godina prošlog stoljeća ustupljena ViO-u za izgradnju dijela vodovoda u Sv. Filipu i Jakovu.
Navedena nekretnina ima status kulturnog dobra, za čiju prodaju po Zakonu o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara pravo prvokupa imaju jedinice lokalne i regionalne samouprave te Republika Hrvatska. Javni natječaj za prodaju nekretnine objavljen je u listopadu 2024. godine, a Općina Sveti Filip i Jakov ponudila je cijenu od 640.001 euro, temeljem procjene vrijednosti nekretnine od strane stalnog sudskog vještaka. Poslovna zgrada nalazi se na adresi Obala kralja Tomislava 18 te ima neto korisnu površinu od 413,30 m2. Zgrada je korištena kao radničko odmaralište društva Vodoopskrba i odvodnja te za obavljanje ugostiteljske i turističke djelatnosti, a od 2015. godine zgrada se nije koristila.
„U ime stanovnika Svetog Filipa i Jakova želim od srca zahvaliti Gradu Zagrebu što nam je omogućio kupnju ove nekretnine, čijim će stavljanjem u funkciju biti značajno unaprijeđeni smještajni kapaciteti Općine te podignuta kvaliteta ukupnih sadržaja naše lokalne zajednice. Ovo je velika stvar za naše mjesto, realizirana nastojanjima Općine i dobrom voljom Grada Zagreba, na molbu stanovnika ovog kraja.” izjavio je Zoran Pelicarić, načelnik Općine Sveti Filip i Jakov.
Izvor: BnM portal
ZADAR / ŽUPANIJA
Zaželi Sveti Filip i Jakov – Pomoć koja mijenja živote

U sklopu četvrte faze programa Zaželi Općine Sveti Filip i Jakov, podijeljeni su paketi za čak 161 korisnika, čime se nastavlja pružati prijeko potrebna podrška starijim i nemoćnim osobama. Voditelj odsjeka Darko Mikas, voditeljica gerontodomaćica Milka Milat te vijećnica Anamarija Matešić, zajedno s 20 zaposlenih, obišli su korisnike i još jednom potvrdili koliko ovaj program znači svima kojima je pomoć potrebna.
Ova faza programa, vrijedna 960 tisuća eura, krenula je sa 120 korisnika, no interes i potreba za uslugama svakodnevno rastu. “Ovo je zaista ogroman iskorak za našu općinu i sve naše starije i nemoćne sugrađane. Svakim danom raste potreba za ovom vrstom pomoći, a sada brinemo o čak 161 korisniku. To znači da smo smanjili brige mnogim obiteljima i osigurali starijima kvalitetniju i sigurniju svakodnevicu,” istaknula je voditeljica Milka Milat.
Općina ne samo da provodi osnovne aktivnosti programa, već dodatno osigurava besplatno mjerenje tlaka i šećera u svim mjestima na području općine, a u suradnji sa Srednjom obrtničkom školom Gojka Matuline iz Zadra organiziraju se akcije s frizerima i pedikerima, pružajući korisnicima dodatnu njegu i pažnju. “Uvelike smo podigli standard, ne samo kroz osnovne usluge pomoći u kući, već i dodatnim aktivnostima poput ovih. Naši korisnici nisu prepušteni sami sebi, već znaju da imaju nekoga tko o njima brine i tko će im pomoći kad god zatrebaju,” dodala je Milat.
Posebno veseli činjenica da je 20 novozaposlenih osoba, koje su teže pronalazile posao, sada dobilo siguran radni odnos na 36 mjeseci, uz mogućnost dodatnih kvalifikacija koje će im omogućiti zaposlenje u budućem domu za starije i nemoćne, čija je izgradnja u tijeku. “To je jedan od najvećih uspjeha ovog projekta! Mnogi od njih su ranije teže nalazili posao, a sada imaju stabilno zaposlenje. Osim toga, kroz dodatne edukacije stječu kvalifikacije koje će im omogućiti rad u domu za starije i nemoćne koji se upravo gradi. Time ne samo da pomažemo korisnicima, već dugoročno jačamo i radne kapacitete naše zajednice,” naglasila je Milat.
U posjeti kod Katice Eškinje, bivše ravnateljice Osnovne škole Sveti Filip i Jakov, čuli smo koliko program znači starijima i nemoćnima. “Hvala Bogu, još uvijek sam pokretna i većinu stvari mogu obaviti sama, ali kako ne vozim, usluge programa koristim za odlazak liječniku, dostavu lijekova i namirnica. To mi uvelike olakšava svakodnevnicu,” rekla je.
Voditelj odsjeka za EU fondove Darko Mikas i vijećnica Anamarija Matešić naglasili su da svijest o važnosti ovakvih projekata raste, a Općina Sveti Filip i Jakov nastavlja ulagati u bolju budućnost za sve svoje stanovnike. “Naša vizija je jednostavna – podići kvalitetu života svih naših sugrađana, od najmlađih do najstarijih. Od 4.500 stanovnika općine, više od 1.000 su umirovljenici, što pokazuje koliko je ovakva skrb važna. Nastavit ćemo raditi još jače kako bismo osigurali još bolju skrb i podršku svima kojima je potrebna,” jer cilj ovog programa je ne samo briga o starijima, već i unapređenje kvalitete života svih stanovnika općine:
Program Zaželi u Općini Sveti Filip i Jakov još je jednom pokazao kako zajedništvo, trud i predanost mogu učiniti velike promjene – na radost i zadovoljstvo svih uključenih!
ZADAR / ŽUPANIJA
OBAVIJEST: U četvrtak bez vode dio Ribnice

Zbog radova na vodoopskrbnom sustavu u Ribnici dana 03. travnja 2025. godine (četvrtak) od 07:00 h do 15:00 h bez vode će biti potrošači u dijelovima naselja Ribnica:
- Šakići
- Ševerdije
- Meka Draga
Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju bit će smještena u Ribnici na adresi Bašići 28.
-
ZADAR / ŽUPANIJA1 tjedan prije
MORATE U SPIZU? Ovo je radno vrijeme trgovina u Zadru ove nedjelje…
-
magazin1 dan prije
FOTOGALERIJA / Hotel Pinija predstavio novi Congress & Event Center Zadar
-
magazin16 sati prije
“PROLJETNO BUĐENJE” / Veliki popust u zadarskom E-shape centru. Evo detalja…
-
magazin3 dana prije
ŠPICA!