Connect with us

Hrvatska

Pogledajte koji su hrvatski gradovi povukli najviše novca iz Europske unije…

Objavljeno

-

U financijskoj perspektivi od 2021. do 2027. Hrvatska je kroz ITU mehanizam osigurala 13 posto sredstava kohezijske politike za ulaganja u urbani razvoj.

Radi se o 22 županijska središta urbanih aglomeracija, Zagreb, Split, Rijeka i Osijek, središta većih urbanih područja, Zadar, Slavonski Brod, Pula, Karlovac, Sisak, Varaždin, Šibenik, Dubrovnik, Bjelovar i Vinkovci te središta manjih urbanih područja koja su i sjedišta županija, Koprivnica, Čakovec, Požega, Virovitica, Krapina, Gospić, Pazin i Vukovar.

Na raspolaganju je 681,27 milijuna eura, što predstavlja poprilično povećanje u odnosu na prethodno razdoblje, kada je bilo dostupno 350 milijuna eura. Ukupno su gradovi lani povukli 226,6 milijuna eura, pokazuje najnovija analiza portala Gradonačelnik.hr, prema podacima Ministarstva financija o konsolidiranim proračunima gradova za 2022., prenosi tportal.

Riječ je o dosad najvećem iznosu sredstava u jednoj godini. Za usporedbu, u 2021. je povučeno 197,8 milijuna eura, a 2020. 177,8 milijuna eura.

Gradonacelnik.hr

Ako se izuzme Zagreb, koji je zbog veličine neusporediv s ostalim gradovima, uvjerljivo najviše je europskih sredstava u 2022., kao i godinu ranije, povukao Osijek. S povučenih 12,8 milijuna eura, ima i najveći udio (5,66 posto) u ukupno povučenim sredstvima gradova.

Trenutačno se na području Osijeka provode kapitalni infrastrukturni projekti teški preko 200 milijuna eura, najvećim dijelom financirani upravo iz fondova EU-a. Među najvažnijim projektima koji su nedavno završeni ističe se uređenje osječke Tvrđe, a zamijenjena je dotrajala podzemna i ugrađena suvremena infrastruktura te postavljena nova hodna površina u povijesnom dijelu grada, baroknog bisera osječkog turizma. Ti su radovi vrijedni 17,1 milijun eura.

Slijedi Rijeka s povučenih 8,6 milijuna eura (3,77 posto), pa Split s 8,26 milijuna eura (3,64 posto). U top 10 još su Petrinja, Zadar, Vukovar, Šibenik, Benkovac, Vinkovci i Knin. Među 10 najuspješnijih većina su veliki gradovi, a među njima su tri ‘srednja’ (Petrinja, Vinkovci i Knin) te jedan ‘mali’ (Benkovac). Podjednako je gradova s obale te iz unutrašnjosti.

Gradonacelnik.hr

U odnosu na broj stanovnika, daleko najuspješnijom opet se pokazala Komiža s 1189 eura per capita. Drugi je Benkovac s 525 eura, a treća Glina s 499 eura. U top 10 još su Klanjec, Novalja, Petrinja, Lipik, Orahovica, Knin i Đurđevac, navodi tportal.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Temperature idu do 23 stupnja, evo gdje postoji mogućnost kiše

Objavljeno

-

By

foto: Saša Čuka

Pretežno vedro je jutros diljem Hrvatske, jutro je hladno u unutrašnjosti, temperature su u minusu u mnogim predjelima, lokalno ima mraza.

U nastavku srijede toplije, uz promjenjivu naoblaku, u unutrašnjosti i na sjevernom Jadranu, no tek rijetko gdje uz koju kapi kiše. Pretežno sunčano u Dalmaciji.

I tijekom četvrtka treba računati na promjenjivu naoblaku, pri čemu na istoku unutrašnjosti i na krajnjem jugu prolazno može pasti koja kap kiše ili kakav pljusak.

Petak donosi obilje sunca diljem zemlje, temperature će rasti do 23 stupnja. Tek potkraj dana na krajnjem istoku može biti lokalnih pljuskova.

U subotu pretežno sunčano i većinom suho, dok su u nedjelju u gorju i na sjevernom Jadranu poslijepodne i navečer mogući pljuskovi.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Povlači se omiljena čokoladna slastica, opasna je za dio potrošača

Objavljeno

-

By

Pixabay/ilustracija

Proizvod može predstavljati rizik za zdravlje potrošača koji su osjetljivi na određene alergene.

Državni inspektorat obavijestio je potrošače o opozivu proizvoda Zaini čokoladna jaja (mliječna čokolada), 155g, najbolje upotrijebiti do 31/05/2026 jer na hrvatskoj deklaraciji nisu navedeni lješnjak i pistacija kao alergeni.

S obzirom da na proizvodu nisu označeni alergeni lješnjak i pistacija, proizvod može predstavljati rizik po zdravlje potrošača osjetljivih na navedene sastojke dok ga osobe koje nisu alergične mogu i dalje upotrebljavati bez ograničenja.

Proizvod nije u skladu s Uredbom 178/2002 o utvrđivanju općih načela i uvjeta zakona o hrani, osnivanju Europske agencije za sigurnost hrane te utvrđivanju postupaka u područjima sigurnosti hrane i Uredbom (EZ) br. 1169/2011 Europskog parlamenta i Vijeća od 25. listopada 2011. o pružanju informacija o hrani potrošačima, kojom se izmjenjuju i dopunjuju Uredbe (EC) br. 1924/2006 i (EC) br. 1925/2006 Europskog parlamenta i Vijeća Direktive 2000/13 / EZ Europskog parlamenta i Vijeća, Direktive Komisije 2002/67 / EZ i Direktive Komisije 2002/67 / EZ 2008/5 / EZ i Uredbe Komisije (EZ) br. 608/2004, stoji u obavijesti na stranicama Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Stiže zatopljenje, temperature idu preko 20 stupnjeva

Objavljeno

-

By

foto: Saša Čuka

Pretežno vedro je na istoku unutrašnjosti, oblačnije na zapadu i u središnjim predjelima gdje lokalno ima slabe oborine. Oblaci prekrivaju i dio sjevernog Jadrana, južnije duž obale je većinom vedro.

Na moru je bura u slabljenju, u nastavku utorka zamijenit će je zapadnjak i sjeverozapadnjak. Uz promjenjivu naoblaku lokalno u unutrašnjosti može biti slabe oborine i tijekom ostatka dana.

Srijeda će posvuda biti uglavnom suho, tek rijetko još koja kap kiše lokalno u unutrašnjosti, gdje će biti promjenjive naoblake. Sunčanije će biti duž obale i na otocima. Temperature u porastu.

Posve stabilno neće biti niti tijekom četvrtka, kad će u većini krajeva biti promjenjive naoblake. Sredinom dana i poslijepodne lokalno može pasti malo kiše ili kakav prolazni pljusak na istoku unutrašnjosti i na krajnjem jugu.

Petak će uglavnom proteći suho, prolazne oborine može biti krajem dana na istoku unutrašnjosti.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu