Hrvatska
BAZE U ZAGREBU I ZADRU / Ryanair u Hrvatskoj traži 40 radnika za kabinsko osoblje, evo kakve uvjete nude
Irska niskobudžetna aviokompanija zapošljava i dogodine uvodi nove linije
Najveći europski niskobudžetni avioprijevoznik Ryanair najavio natječaj za zapošljavanje 40 novih članova kabinskog osoblja u svojim bazama u Zagrebu i Zadru.
Naime, traže nove djelatnike koji bi se pridružili Ryanairovoj tvrtki kćeri Laudi, zrakoplovnoj tvrtki koju su Irci kupili od Nikija Laude, prenosi Novi list.
Ryanairova Lauda će tako u utorak, 12. prosinca u 10 sati, organizirati dan otvorenih vrata za zapošljavanje kabinskog osoblja u Hilton Conference & Event Center u Zagrebu, gdje će, kažu, zainteresirani imati priliku upoznati brend i “uzbudljiv način života člana kabinskog osoblja Laude”.
“Kao dio najveće zrakoplovne grupe u Europi Ryanaira, zrakoplovna kompanija Lauda sa zadovoljstvom objavljuje da zapošljavamo 40 novih članova kabinskog osoblja koje će se pridružiti našim bazama u Zagrebu i Zadru kao odgovor na veliki broj rezervacija i izvrstan rast diljem Europe.”
“Naše kabinsko osoblje dobiva odlične uvjete i plaću, kao i snižene cijene letova i pogodnosti za putovanja u mreži Ryanair grupe od 230+ odredišta”, kazao je Andreas Gruber iz Laude.
Što se tiče uvjeta koje kandidati moraju zadovoljavati, prema onome što navode na mrežnim stranicama, primjerice, valja znati plivati, traži se visina između 157 i 188 centimetara, znanje engleskog, važeća putovnica i spremnost na rad u timu.”
Ryanair je već ovog ljeta u Zagrebu imao natječaj za zapošljavanje 30 djelatnika na poslovima kabinskog osoblja.
Novi red letenja
A osim što zapošljavaju, irska niskobudžetna aviokompanija, najavila je niz novosti u Hrvatskoj u kojoj je već nekoliko godina prisutna i kroz svoje baze.
Osim Zagreba koji je od 2021. Ryanairova cjelogodišnja baza, te Zadra koji im je dugogodišnja ljetna baza, Ryanair je objavio da će za 2024. otvoriti još jednu ljetnu bazu u Hrvatskoj, i to Dubrovnik.
Kompanija je, naime, nedavno najavila svoju novu bazu u Zračnoj luci “Ruđer Bošković” od travnja iduće godine paralelno s čime povećavaju broj linija iz ove hrvatske destinacije.
Uz već postojeće linije prema Beču i Dublinu, Dubrovnik će linijama Ryanaira tako dogodine biti povezan s ukupno 18 odredišta. ZL “Ruđer Bošković” linijama ovog avioprijevoznika bit će povezana s čak 16 novih destinacija, i to Londonom, Krakowom, Berlinom, Milanom, Parizom, Poznanom, Rimom, Manchesterom, Stockholmom, Helsinkijem, Memmingemom, Wroclawom, Oslom, Düsseldorfom, Bruxellesom i Baden-Badenom.
Dubrovnik će u ljetnoj sezoni letenja 2024. postati treća Ryanairova baza u Hrvatskoj, gdje će Ryanair bazirati dva zrakoplova Boeing 8-200, odnosno takozvana Gamechangera, s niskim ugljičnim otiskom, a riječ je, najavili su, o ulaganju od 200 milijuna dolara. U prvih godinu dana s novim redom letenja očekuju da će na ovoj destinaciji imati oko 600.000 putnika.
Više rotacija
Ryanair od sljedeće godine dodatno povećava svoju prisutnost u Zagrebu. Planira se uvođenje novih destinacija i povećanje frekvencija na postojećim linijama te tako za 2024. najavljuju više od 30 linija iz hrvatskog glavnog grada.
Najavljeno je pet novih linija, i to tri za gradove u Španjolskoj Alicante, Girona i Palma de Mallorca, potom za Pisu u Italiji te francuski Marseille. Linije počinju 31. ožujka, odnosno 2. travnja i ići će dva puta tjedno.
Iduće godine povećat će se i broj letova prema Malagi, dok će također nedavno uvedena linija za Lanzarote postati cjelogodišnja.
U redu letenja za iduću godinu ponovo su i Podgorica, Sofija i Manchester. Na postojećim linijama se planiraju povećanja rotacija pa tako u irskoj niskobudžetnoj aviokompaniji navode da u 2024. očekuju rast broja putnika.
Lani su na linijama za Zagreb mali oko 900.000 putnika, a ove godine očekuju njih oko 1,2 milijuna što znači iduće godine i više od toga uz nove linije i povećanje broja rotacija. Ovog ljeta, naime, iz Zagreba su imali 27 aviolinija.
Kako piše portal Croatian Aviation, Ryanair uvodi nove linije i prema Zadru. Tako će iz svoje sezonske baze u Zadru Ryanair idućeg ljeta letjeti prema šest novih destinacija, i to Košicama, Bremenu, Kaunasu, Barceloni, Corku i Kopenhagenu.
Sve nove linije iz Zadra najavljene su dvaput tjedno, linija za Košice kreće sa zadnjim danom ožujka, linija za Bremen od sredine svibnja, dok ostale linije kreću od početka lipnja.
Portal navodi i da Ryanair uvodi i novu liniju Pula – Memmingen, od 1. lipnja, dva puta tjedno, utorkom i subotom do kraja rujna, te novu liniju Split – Beč, koja kreće već od 1. travnja, i ići će četiri puta tjedno, ponedjeljkom, četvrtkom, subotom i nedjeljom, sve do kraja listopada.
Ryanair je ovim dodatkom povećao broj svojih linija u Puli na 7, u Rijeci na 5, a u Splitu na ukupno 3, a samo na novim linijama iz Rijeke, Splita i Pule dostupno je više od 63 tisuće novih sjedala.
Od lipnja do kraja rujna linija Rijeka – Beč
I iz Zračna luke Rijeka najavili su novu Ryanovu liniju Rijeka – Beč koja kreće od lipnja i prema sadašnjim najavama ići će dvaput tjedno, ponedjeljkom i petkom sve do kraja rujna.
Tako će ZL Rijeka dogodine imati pet linija ovog avioprijevoznika. O osim nove linije za Beč, tu su i linija za Bruxelles – Charleroi, Milano – Bergamo koja je uvedena lani, Stocholm – Arlanda te ponovo londonski Stanstead.
Hrvatska
Na snagu stupile ogromne promjene. Novi porezi, plaće, naknade, pravila za zgrade…
S prvim danom nove godine na snagu je stupilo više zakona u području graditeljstva i prostornog uređenja, socijalne skrbi, statusa stranaca, zaštite okoliša – od novih pravila za iznajmljivanje stanova do naplaćivanja vrećica koje se uglavnom koriste za voće i povrće.
Stupanjem na snagu izmijenjenih poreznih propisa iz područja poreza na dohodak, doprinosa, PDV-a, lokalnih poreza te općeg poreznog zakona, od početka 2025. godine krenula je i nova porezna reforma, a najvažniji dio te reforme je uvođenje poreza na nekretnine, dok se dio odnosi i na primjenu novih stopa poreza na dohodak, nove visine osobnih odbitaka, novi način oporezivanja privatnih iznajmljivača, novi prag za ulazak i izlazak iz sustava PDV-a.
Ogromne promjene za zgrade
S 1. siječnja počinje primjena odredbi Zakona o upravljanju i održavanju zgrada kojim se uvode nova pravila za kratkoročno iznajmljivanje stanova te novčane kazne za građevinske radove koji narušavaju statiku zgrade, za zatvaranje balkona i ugradnju uređaja na uličnu fasadu zgrade.
Vlasnici koji će htjeti stanove davati u kratkoročni najam i najam za više osoba morat će pribaviti suglasnost dvije trećine suvlasnika, uključujući suglasnost neposrednih susjeda, a oni koji već iznajmljuju stanove na taj način morat će tu suglasnost ishoditi u roku od pet godina, odnosno do konca 2029.
Zakonom je propisano da se najmom za više osoba smatra najam najmanje petorici ili više punoljetnih, a rodbinski nepovezanih osoba.
Zakon uvodi i pojam zajednice suvlasnika te prateći Registar zajednice suvlasnika, s pravnom osobnosti i vlastitim OIB-om, što bi trebalo znatno ubrzati upravne i sudske postupke te olakšati zgradama apliciranje za fondove (obnove fasada, energetske obnove, ugradnja solarnih elektrana i dizalica topline na zgradu).
Zbog u praksi uočene nezainteresiranosti pojedinaca, zakonom su smanjene potrebne većine suvlasnika za donošenje odluka te ubuduće neće trebati prikupljati suglasnost za hitne popravke (primjerice puknuće cijevi).
Za nužne popravke (sanacija krova) trebat će suglasnost trećine suvlasnika (dosad 50 posto), za redovno upravljanje (odabir predstavnika, upravitelja, odluka o ugradnji dizala…) suglasnost više od 50 posto, a za investicijsko održavanje (velika ulaganja u zgradu) suglasnost 80 posto suvlasnika (dosad 100 posto).
Ovlast nadzora nad provedbom zakona dobivaju komunalni redari koji će naređivati mjere za otklanjanje uočenih nepravilnosti. Za upravitelje prekršajne kazne iznose od 700 do 5500 eura, a za suvlasnike od 400 do 10.000 eura.
Prekršaji se odnose na ometanje radova obnove i nužnih radova, ugradnju klima-uređaja na ulična pročelja i zatvaranje balkona te za kratkoročni najam i najam za radnike bez suglasnosti kvalificirane većine suvlasnika. Za izvođače nezakonitih radova (zatvaranje balkona, ugradnja klima-uređaja na ulična pročelja i sl.) prekršajne kazne iznose od 5500 eura do 10.000 eura.
Zakon uvodi i mogućnost ugradnje liftova i obnove fasada u zaštićenim cjelinama uz poticaj države od 33 posto i mogućnost da u subvenciji sudjeluje i lokalna samouprava te će za to vlada donijeti posebne programe i osigurati sredstva.
Da bi se u nekoj od zgrada ugradilo dizalo, potrebno je da više od 50 posto suvlasnika donese odluku o ugradnji, izraditi projekt ugradnje i osigurati najmanje 67 posto vrijednosti projekta, dok će država sufinancirati s 33 posto.
Porez na nekretnine zamijenit će postojeći porez na kuće za odmor, a pritom je vlada propisala raspon stopa poreza od 0.6 do 8 eura po četvornome metru, dok će točnu visinu porezne stope određivati jedinice lokalne samouprave (JLS). Taj porez plaćat će i pravne i fizičke osobe za nekretnine koje se ne koriste, kao i banke i tvrtke i država.
Porez na nekretnine
Porez na nekretnine neće plaćati oni vlasnici nekretnine koji je koriste za stalno stanovanje, kao ni za nekretninu u kojoj živi netko iz obitelji, ni za one koje su u dugotrajnom najmu (najmanje 10 mjeseci u godini ). Od poreza će biti oslobođene i derutne, neuseljive nekretnine te nekretnine koje služe za poljoprivredu i nestambene djelatnosti, a oslobođenje od obveze plaćanja tog poreza će se moći dobiti i prema socijalnim kriterijima.
Od plaćanja novog poreza na nekretnine bit će oslobođeni i “domaćini”, osobe koje malo turističko iznajmljivanje imaju kao dodatnu djelatnost u objektu u kojem imaju prijavljenu i vlastitu adresu stanovanja.
Baza za naplatu novog poreza bit će evidencija po kojoj se obračunava i plaća komunalna naknada, koja će se i dalje naplaćivati. Sve će lokalne jedinice do kraja veljače 2025. godine donijeti odluke o oporezivanju nekretnina na svom području, po zonama i pripadajućim poreznim stopama.
Raste paušalni porez
Kod turističkog najma, od početka 2025. raste paušalni porez, koji je dosad iznosio po krevetu od 19.91 eura do 199.08 eura. Njegova visina ovisit će o turističkoj razvijenosti općine ili grada, a kretat će se u rasponu od 20 do 300 eura po krevetu.
Tako će oni koji se bave turističkim najmom u najrazvijenijim općinama plaćati paušalni porez po krevetu godišnje u rasponu od 100 do 300 eura, oni u drugoj skupini razvijenosti od 70 do 200 eura, u trećoj od 30 do 150, a u turistički najnerazvijenijim područjima od 20 do 100 eura po krevetu.
Promjene u porezu na dohodak
Od 2025. godine osobni odbitak pri obračunu plaće povećava se s 560 na 600 eura. Uz to, proporcionalno će se povećati iznosi za uzdržavane članove i osobe s invaliditetom. Pa će tako za 1. dijete mjesečni odbitak biti 300 eura, za 2. dijete 420 eura, za 3. dijete 600 eura, za 4. dijete 840 eura itd. Za uzdržavane članove uže obitelji i bivšeg bračnog druga za kojeg se plaća alimentacija odbitak u ovoj godini iznosi 300 eura, a osobni odbitak za invalidnost od 180 do 600 eura, ovisno o stupnju invalidnosti.
Ujedno, smanjuje se maksimalna visina niže i više stope poreza na dohodak, pri čemu JLS donosi odluku o visini stope. Općine će sada nižu stopu moći utvrđivati na najviše 20 posto, manji gradovi na 21, veći gradovi i središta županija na 22, a Grad Zagreb na 23 posto. Kod viših stopa poreza, gornji limit za općine će biti 30 posto, za gradove 31, velike gradove i središta županija 32, a Zagreb 33 posto. Pritom donji limiti za nižu stopu ostaju na 15, a za višu na 25 posto.
Također, od ove godine povećan je prag za primjenu više stope poreza na dohodak od 30 posto s godišnjeg primitka od 50.400 na 60.000 eura. Za male poduzetnike, pak, bitno je da se prag za ulazak u sustav PDV-a povećava s 40.000 na 60.000 eura, što je 50 posto više nego dosad.
U 2025. povećavaju se iznosi neoporezivih primitaka za otprilike sedam posto. Tako će isplate nagrada za radne rezultate biti neoporezive do 1200 eura, otpremnine za odlazak u mirovinu do 1500 eura, stipendije za učenike i studente do 600 eura te naknade za odvojeni život do 300 eura.
Mjere za mlade
Iseljeni hrvatski državljani koji se planiraju vratiti, pak, bit će oslobođeni plaćanja poreza na dohodak pet godina, uz uvjet da su u inozemstvu boravili neprekidno najmanje dvije godine.
Mladi će i dalje ostvarivati pravo na umanjenje godišnjeg poreza na dohodak do 25 godina u potpunosti, a od 26 do 30 godina djelomično, tj. 50 posto. No, za poslodavce se ukida oslobođenje od plaćanja zdravstvenog osiguranja za mlade radnike od pet godina, pri čemu tu olakšicu oni poslodavci koji je već koriste mogu iskoristiti do isteka petogodišnjeg roka.
Poreza se tiču i potpore za mlade do 45 godina pri kupovini prve stambene nekretnine, predviđene prijedlogom Nacionalnog plana stambene politike RH do 2030. godine, koji je jučer upućen u javno savjetovanje. Tako bi od 1. siječnja ove godine bio osiguran povrat plaćenog poreza na promet nekretninama, koji trenutno iznosi tri posto od tržišne vrijednosti nekretnine. Kada je, pak, riječ o kupnji novogradnje, za prvu nekretninu mladi će imati pravo na povrat 50 posto plaćenog poreza na dodanu vrijednost (PDV).
Pritom, pravilnikom će se odrediti i ostali kriteriji za ostvarenje prava, poput određene kvadrature stambene jedinice po članu kućanstva, primjerice povrat iznosa do određene kvadrature, ako je stambena jedinica veća od propisanog po članu kućanstva, zatim maksimalne cijene stambene jedinice koja je predmet povrata, obveze prijave prebivališta u stambenoj jedinici itd., izvijestilo je jučer Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine.
Rastu naknade za nezaposlenost i minimalna plaća
Prema izmjenama Zakona o tržištu rada, naknada za vrijeme nezaposlenosti u razdoblju od 91. do 180. dana podiže se s 30 na 35 posto osnovice.
Nezaposleni uključeni u obrazovanje, pak, moći će koristiti naknadu za nezaposlene ako im je ona povoljnija od naknade za sudjelovanje u obrazovanju koju nudi Hrvatski zavod za zapošljavanje. Također, naknada za nezaposlene neće se smanjivati zbog inkluzivnog dodatka. Izmjenama Zakona o minimalnoj plaći, minimalna bruto plaća, pak, od 1. siječnja 2025. raste za 15.5 posto, na 970 eura.
Povećava se naknada za boce, uvodi plaćanje vrećica za voće i povrće
Od 1. siječnja povećava se iznos povratne naknade za boce od pića sa sedam na 10 centi, a uvodi se i plaćanje za sve vrlo lagane plastične vrećica za nošenje, s time da cijena vrećica nije propisana, već ju određuje prodavatelj, ističe Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije.
Neki su trgovački lanci već najavili, a neki i istaknuli cijenu po kojoj će se te vrećice, koje se u rolama uglavnom nalaze na odjelima za voće i povrće, naplaćivati jedan cent.
Riječ je o vrlo laganim plastičnim vrećicama za nošenje – s debljinom stijenke manjom od 15 mikrometara i koje se koriste isključivo zbog higijenskih razloga, odnosno služe isključivo kao primarna ambalaža za rasutu hranu kada to pomaže sprječavanju bacanja hrane.
Vezano za odlaganje otpada na odlagališta, od 1. siječnja uvodi se naknada za odlaganje otpada koju plaćaju upravitelji odlagališta na račun Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.
Ta naknada iznosi od 30 eura po toni odloženog otpada za 2025. i svake se godine povećava za pet, odnosno do 50 eura po toni za 2029. godinu i nadalje. Prikupljena sredstva Fond će koristiti za financiranje gradnje i unaprjeđenje infrastrukture za gospodarenje otpadom i recikliranje otpada te za obrazovne i informativne aktivnosti.
Također, uvode se novine vezane za tvrtke koje imaju dozvole za gospodarenje otpadom. Konkretno, propisuju se stroži uvjeti za primjenu tehničkih mjera koje se odnose na sprječavanje širenja neugodnih mirisa izvan lokacije gospodarenja otpadom, kao i stroži uvjeti za sprječavanje nastanka požara.
Bolje uređenje prava stranih radnika
Od siječnja se temeljem izmjena Zakona o strancima u Hrvatskoj uređuje tržište rada koje se odnosi na radna prava stranih radnika.
Produžuje se važenje plave karte EU, čiji je cilj privući visokokvalificiranu radnu snagu, s dvije na četiri godine, a moći će ju dobiti i osobe koje nemaju formalnu obrazovnu kvalifikaciju, ali imaju stručne vještine isključivo u IT sektoru.
Novost za radnike iz trećih zemalja je da će im se dozvole za boravak i rad izdavati do tri godine, za sezonski rad do devet mjeseci, i to kao biometrijska isprava, a od sada će morati dokazati kompetencije i za one poslove koji spadaju pod deficitarna zanimanja. Među novinama je da će prilikom isteka ugovora o radu imati dopušteno vrijeme od 60 dana nezaposlenosti da nađu novi posao, što znači da se mogu prijaviti na burzu i primati naknadu za nezaposlene.
Uvode se i zadužnice – novčano jamstvo poslodavaca državi za svakog radnika državljanina trećih zemalja, a strani radnici neće smjeti imati manju plaću od one koju primaju hrvatski državljani zaposleni na usporedivim poslovima. Uređuje se i područje njihova adekvatnog smještaja. Država će osigurati stranim zaposlenicima učenje hrvatskog jezika, što će biti uvjet za odobrenje dugotrajnog boravišta koji je tu neprekidno pet godina.
Cilj Zakona je i poticanje povratka hrvatskih iseljenika, boravak će im se odobravati na dvije godine, a nakon tri godine će imati pravo na stalni boravak i pravo na zapošljavanje bez dozvola za rad i boravak.
Socijalna skrb
Na snagu 1. siječnja stupa i Zakon o privremenom uzdržavanju kojim se osniva alimentacijski fond.
Novim zakonom unapređuje se potpora uzdržavanju djeteta, osigurava se bolja te efikasnija zaštita prava djeteta na uzdržavanje, kao i poboljšanje socioekonomskog statusa djece čiji roditelji ne doprinose uzdržavanju, iako su prema odluci suda obvezni to činiti.
Povećava se novčani iznos na 100 posto zakonskog minimuma uzdržavanja mjesečnog iznosa potrebnog za uzdržavanje, odnosno oko 200 eura po djetetu mjesečno, umjesto dosadašnjih oko 100 eura. Proširuje se i krug korisnika na svu djecu koja imaju pravo za uzdržavanje prema Obiteljskom zakonu.
Na snagu stupaju i odluke vlade o dodjeli sredstava pomoći, a kojima se u 2025. povećava osnovica za izračun iznosa zajamčene minimalne naknade, drugih naknada u sustavu socijalne skrbi te naknade za rad udomitelja i iznosa opskrbnine.
Tako se povećava osnovica za izračun zajamčene minimalne naknade te za izračun naknade za rad udomitelja i iznosa opskrbnine za 10 eura. Tako će osnovica za izračun zajamčene minimalne naknade iznositi 160 eura, a za udomitelje 90 eura.
Za dvije odrasle radno sposobne osobe s dvoje djece zajamčena minimalna naknada je povećana s 420 na 528 eura; za samohranog radno sposobnog roditelja i jedno dijete s 315 na 416 eura, dok je za samohranog radno sposobnog roditelja s dvoje djece naknada uvećana s 400 na 600 eura.
Tradicionalnim udomiteljima s jednim djetetom naknada sa 632 eura raste na 697 eura, s dvoje djece s 1264 na 1395 eura, standardnim udomiteljima s 1888 na 2083 eura, a specijaliziranim udomiteljima s 1376 na 1534 eura.
Osnovica za druge naknade u sustavu socijalne skrbi, kao što su naknada za osobne potrebe osobama smještenim u ustanovama socijalne skrbi, udomiteljskim obiteljima ili drugim organiziranim oblicima smještaja, jednokratna naknada, naknada za redovito studiranje te status roditelja njegovatelja ili status njegovatelja, raste za 8.64 eura, odnosno na 75 eura.
Hrvatska
NOVOGODIŠNJA ČESTITKA / Plenković: “U 2025. prioriteti su rast plaća i mirovina, demografske mjere i priuštivo stanovanje”
Predsjednik Vlade RH Andrej Plenković u utorak je u novogodišnjoj čestitki poželio svima sretnu i uspješnu 2025. godinu te naglasio da su u ovoj izazovnoj godinu poduzeli sve da Hrvatska ide naprijed, a u Novoj će godini raditi još predanije, svjesni očekivanja i potreba građana.
“Iza nas je još jedna izazovna godina, u kojoj smo poduzeli sve da Hrvatska nastavi ići naprijed”, istaknuo je Plenković te podsjetio da su birači na ovogodišnjim parlamentarnim izborima, treći put zaredom dali povjerenje njegovoj Vladi. To je za nas, naglasio je, velika čast i odgovornost koja nas motivira da radimo još predanije, svjesni vaših očekivanja i potreba.
Kriza izazvana ruskom agresijom na Ukrajinu donijela je nesigurnost i gospodarske poteškoće diljem Europe, napomenuo je i dodao kako se Hrvatska s tim izazovima suočava najbolje što može.
Hrvatska ostvaruje snažan gospodarski rast, brži od većine članica Europske unije. Naš cilj je jasan – da taj napredak osjeti svaka obitelj i svako kućanstvo, poručio je i dodao kako rekordan broj zaposlenih i najviši kreditni rejting u povijesti pokazuju da zajedno gradimo stabilniju i prosperitetniju budućnost.
Najavio je da će se u 2025. godini usredotočiti na daljnje povećanje plaća i mirovina te na osiguranje priuštivog stanovanja, osobito za mlade obitelji, kao i na demografske mjere.
Udvostručit ćemo potporu za novorođeno dijete, a majkama osigurati punu plaću za drugih šest mjeseci, i to do najviše 3000 eura, poručio je.
Podsjetio je da je, nažalost, kraj ove godine obilježila tragedija u Osnovnoj školi Prečko, koja je sve duboko potresla.” U mislima smo s obitelji ubijenog djeteta i ozlijeđenima u napadu, kao i sa svim učenicima, roditeljima i djelatnicima”, istaknuo je i dodao da će sve učiniti kako bi osigurali potrebnu sigurnost u školama.
Plenković je rekao da je društvena solidarnost temelj Vladina rada te naglasio da posebnu pozornost posvećuju najranjivijima – umirovljenicima, osobama s invaliditetom i svima kojima je potrebna podrška.
Obnova potresom pogođenih područja je ubrzana, a nastavlja se ulagati i u zelenu tranziciju kako bi se očuvao okoliš za buduće generacije.
S posebnim se pijetetom nastavljamo skrbiti o hrvatskim braniteljima, s kojima ćemo iduće godine obilježiti 30. obljetnicu Oluje, istaknuo je Plenković te dodao da jačaju sigurnost Hrvatske, prvi put izdvajajući dva posto BDP-a za obranu, a policija čuva hrvatsku granicu od nezakonitih migracija.
Istodobno će, kaže, čuvati hrvatsku kulturu, identitet i tradiciju. Svjesni smo da nas čeka još mnogo posla, ali odlučni smo nastaviti jačati hrvatsko gospodarstvo i podizati životni standard građana, poručio je predsjednik Vlade.
“Od srca vam želim sretnu i uspješnu 2025. godinu, ispunjenu zdravljem, mirom i radošću”, napisao je Plenković u čestitki.
Hrvatska
Poznati meteorolog objavio prognozu za idućih šest mjeseci, najavljen i novi snijeg
Meteorolozi HRT-a Krunoslav Mikec i Zoran Vakula objavili su veliku prognozu za iduće dane, ali i za idućih šest mjeseci.
“Silvestrovo će biti stabilno. Naravno, to u ovo doba godine ne znači nužno i mirno, premda će u meteosmislu takvo biti – uz malo, većinom i nimalo vjetra.
I pritom, prognozirajući oblake na nebu – pretežno vedro. I opet – to u ovo doba godine ne znači nužno i bez oborina! U većini unutrašnjosti u novogodišnjoj noći i osobito ujutro bit će temperaturnih minusa, ponegdje vjerojatno i magle, pa i izmaglice.
Štoviše, ne treba iznenaditi bude li maglovito i nekima na Jadranu, posebice sjevernom”, prognoziraju meteorolozi HRT-a.
U petak stiže snijeg
DHMZ prognozira da će sutra ujutro biti sunčano, u unutrašnjosti mjestimice s maglom. Vjetar uglavnom slab, na Jadranu ujutro mjestimice umjerena bura, a tijekom dana sjeverozapadnjak.
Najniža temperatura zraka od -8 do -3, duž obale između 5 i 10 °C. Najviša dnevna od 4 do 9, na Jadranu između 13 i 18 °C.
U novogodišnjoj noći većinom vedro uz mogućnost za lokalnu maglu, temperatura na kopnu od -4 do 1, na Jadranu između 6 i 11 °C.
U srijedu i četvrtak djelomice ili pretežno sunčano. U četvrtak na sjevernom Jadranu i u Gorskom kotaru uz više oblaka mjestimice kiša.
U petak promjenljivo i pretežno oblačno na Jadranu s kišom i pljuskovima, a na kopnu s kišom i snijegom, a očekuje se i snježni pokrivač.
Puhat će umjeren do jak jugozapadnjak, u petak na kopnu sjeveroistočnjak.
Temperatura zraka u manjem porastu, a u petak na kopnu u osjetnom padu.
Prognoza za idućih šest mjeseci
“Kao što je bilo i za 2024. – i za prvih šest mjeseci 2025. godine trenutačno najvjerojatniji prognostički izračuni za Hrvatsku i okolicu daju barem malo pozitivno odstupanje temperature zraka od prosječnih vrijednosti, a ne treba čuditi nastavi li se taj niz i kasnije. I to ne samo s “malim odstupanjem”.
Naravno, riječ je o dugoročnoj prognozi, koja se još može mijenjati i koja je znatno manje pouzdana od prognoze za nekoliko dana unaprijed. Uostalom, prognoza ovogodišnjeg studenog hladnijeg od prosjeka bila je malo vjerojatna, pa se ipak ostvarila.
Stoga se preporuča pratiti kratkoročne prognoze i posebice upozorenja na opasne vremenske pojave. Upozorenja će vrlo vjerojatno za neka hrvatska područja biti već u prvim danima nove godine, za koju nam se pak valja nadati da će biti manje ekstremna od prošle”, pišu Mikec i Vakula.
-
magazin2 sata prije
(FOTOGALERIJA) POSJETILI SMO E-SHAPE CENTAR U VESLAČKOJ / Evo kako u 30 minuta odraditi vrhunski trening i “tretman” za kožu i celulit…
-
ZADAR / ŽUPANIJA2 dana prije
PLANIRAJTE KUPOVINU NA VRIJEME! Većina trgovina danas zatvara već u 16 sati. Evo detaljan popis…
-
magazin2 dana prije
NARODNA VJEROVANJA / Evo kako ne smijete ući u Novu godinu!
-
magazin2 dana prije
FENG SHUI OTKRIVA: Šest stvari s kojima treba ući u Novu godinu…