Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

MISA POLNOĆKA U KATEDRALI / Nadbiskup Zgrablić: “Neka darovi, jelo i piće, borovi i kuglice, ne zasjene duboki značaj riječi ‘Sretan Božić!'”

Objavljeno

-

foto: Ines Grbić/Zadarska nadbiskupija

U nastavku donosimo propovijed nadbiskupa Milana Zgrablića sa mise polnoćke u zadarskoj katedrali:

“Draga braćo i sestre!

S radošću vas pozdravljam na ovoj Svetoj misi polnoćki i od srca čestitam: Sretan Božić!

Riječi koje ćemo noćas, danas na Božić, i ovih dana najčešće čuti i reći jedni drugima jesu, najvjerojatnije, upravo riječi: ‘Sretan Božić i sretni božićni blagdani’. Dok budemo izgovarali ove riječi jedni drugima, trudimo se izreći ih u duhu njihovog dubokog vjerskog sadržaja, kako one izvanjske pojave, kao što su darovi, znakovi pažnje, jelo i piće, borovi i kuglice, jaslice i okićeni prostori, ulice i domovi, ne bi zasjenile duboki značaj i sadržaj ovih riječi. Birane riječi čestitke i dobrih želja, pružanje ruke i bratski zagrljaj i drugi popratni sadržaji, lijepi su, uljudbeni, važni, rekao bih, i sveti, vanjski znaci, ukoliko nam pomažu živjeti Božić u njegovom izvornom smislu koji je povezan s dubokom radošću zbog Spasiteljeva rođenja.

Ova božićna liturgija mise polnoćke uvodi nas u veliko otajstvo Božjeg utjelovljenja za koje smo se pripremali tijekom vremena došašća. Božić nije samo obljetnica i proslava Isusovog rođenja u povijesti, već događaj koji nastavlja imati svoje veliko značenje u prostoru i vremenu svake osobe, svakog vremena, u cijeloj povijesti. „Riječ je tijelom postala i nastanila se među nama“ (Iv 1, 14). Tako sv. Ivan sažima veliki i važni događaj Božića. Bog je po Isusu Kristu uzeo ljudsko tijelo i nastanio se među nama. Ova činjenica duboko ulazi u naš život.

Na poseban način, Božji boravak među nama događa se u liturgijskim činima, osobito svetoj misi, u kojima se uvijek uprisutnjuju i ponazočuju otajstva Božjeg spasiteljskog djelovanja u povijesti, u sadašnjem trenutku. Sadašnji trenutak postaje čas primanja milosti koje pojedino otajstvo sadrži. „Očitovala se Ljubav Božja i spasiteljica svih ljudi… On sebe dade za nas, da nas otkupi od svakoga bezakonja i očisti sebi Narod izabrani koji revnuje oko dobrih djela“, piše sv. Pavao u Poslanici Titu, koju smo slušali u drugom čitanju.

Noćas nam Crkva, uz prigodni Psalam radosti i zahvale (96), svečano pjeva: „Danas nam se rodio Spasitelj – Krist Gospodin!“. Ponavljali smo ovaj refren.  Danas nam nebo i anđeli pjevaju i preko glasa navjestitelja Evanđelja prenose radosnu vijest: „Danas vam se u Davidovu gradu rodio Spasitelj, Krist, Gospodin.“ (Lk 2, 11). Ovo „danas“ koje se ponavlja u liturgiji, odnosi se na rođenje Božjega Sina. U liturgiji ovaj događaj postaje aktualan. Njegova aktualnost ne poznaje vremena, ne blijedi i ne umanjuje se tijekom nizanja dana, tijekom godina i brojenja stoljeća. Drugim riječima rečeno, Isusovo rođenje obuhvaća i prožima svako vrijeme, čitavu povijest. Isusovo rođenje je svevremenski ili nadvremenski događaj. Isusovo rođenje je događaj vječnosti u „danas“. Do ove stvarnosti Isusova rođenja mi možemo „danas“ doprijeti upravo preko liturgije. U Djetetu Isusu, rođenom u Betlehemu, Bog se približio čovjeku. Mi se možemo po liturgiji približiti Bogu po „danas“ koje, kako pjeva Uskrsni hvalospjev, „Dan koji nema zalaza“. Bog je „vječno ušao u granice vremena i prostora“, kaže papa Benedikt XVI., „da bi nam `danas` omogućio susret s njim.“ (Kateheza, 21. 12. 2011.).

Poznati švicarski teolog Hans Urs von Balthasar, razmišljajući o Božjem djelovanju „danas i sada“, u čijem svjetlu možemo promišljati i o ulasku Boga u vrijeme po Isusovu rođenju, kaže da postoji tanki veo koji dijeli vječnost i vrijeme, jer već „u vremenu sja zlatni temelj vječnosti“ (Hans Urs von Balthasar, Sestre u duhu, Zagreb 2009., str 191). Ulazeći u suživot s Bogom, u „danas“ njegovog djela ljubavi, „žitko zemaljsko trajanje olabavljuje se i pretvara u blagi žubor pred stalnim licem vječnosti“ (Isto). Stoga nas može zadovoljiti samo ono što je vječno, koje se nama otvara u Božjem „danas“ i dušu uzdiže iznad svega prolaznoga. Tako u povezanosti s Bogom, „kroz koprenu prolaznosti naslućujemo vječno“ (Isto); kroz Božje „danas“ ulazimo u Božje beskonačno koje „nema ni granica, ni dana ni obala“ (Isto), kako vječnost opisuje sv. Terezija od Djeteta Isusa.

Bogata božićna liturgija sa svojim čitanjima ulomaka iz Svetog Pisma iz Staroga i Novoga zavjeta, sadržajnim molitvama, teološki bogatim izričajem hrvatskih božićnih pjesama, zajedničkim promišljanjem i drugim liturgijskim gestama i sadržajima, pomaže nam shvatiti da je Isusovo rođenje događaj spasenja, uvijek aktualno i tiče se svakoga čovjeka. Stoga nam se nameću konkretna pitanja:

Kako živjeti Božić i ono Božje „danas“ koje se dogodilo u Isusovu rođenju? Kako Božje „danas“ preoblikovati u vječno, neprolazno, potpuno, spasonosno? Kako prolazni i smrtni život zaogrnuti vječnim? To je moguće samo ako Boga, koji nam je darovao svoga Sina iz ljubavi prema nama i radi našega spasenja, stavimo u središte našeg života. Kako Bog postaje središte našega života? Sigurno ne samo deklarativno. Bog postaje središte našega života kada Božju bît prihvatimo kao svoju bît života. „Bog je ljubav“ (1 Iv 1,8), kaže sv. Ivan. Božja bît, esencija, je ljubav. Ono što je krvotok našem tijelu, to ljubav mora biti našem duhu i životu. Kao što krv dopire do svake stanice našega tijela da je nahrani, tako i Božja ljubav mora prodrijeti u svaki naš čin i svaki naš trenutak, da bi on bio spasonosan, da bi nas Bog ispunio sobom, da bi se Bog utjelovio u našem duhu.

„A ovo je život vječni: da upoznaju tebe, jedinoga istinskog Boga, i koga si poslao – Isusa Krista” (Iv 17, 3), tumači Isus svojim učenicima. Život s Bogom, život vječni, sastoji se u poznavanju Boga. A Boga poznajemo samo po ljubavi, kroz iskustvo ljubavi. Boga ljubimo kada „danas, ovdje i sada“ vršimo njegovu volju. A njegova je volja da budemo kao On: ljubav. „Budite savršeni kao što je savršen otac vaš nebeski“ (Lk 5, 48), poziva nas Isus.

Ispunjavajući Božju volju, to jest, živeći ljubav svugdje i u svemu, u dobru i u zlu, u zdravlju i bolesti, u prikladno i neprikladno vrijeme, živeći Božje „danas“, „sada“ ne poznaje otjecanje vremena, nego ostaje „uvijek sada“ vječnosti, život s Bogom. Bog mi po Duhu Svetom u savjesti „sada i danas“ nadahnjuje što po Božjoj volji trebam činiti. Činim li što mi Bog nadahnjuje u ljubavi, tâ ljubav nije ljudska i moja, nego Božja i vječna. Jedino ljubav, jer je Božja, sadrži vječnost i neprolaznost. Po ljubavi moje „danas“ postaje „vječnost“, moje „sada“ postaje „zauvijek“. Moja ljubav nije više pojam, nego iskustvo Boga koji se utjelovio. Isusovo rođenje nije prošlost, nego „sada“ Božjeg rađanja u mojem životu.

Sv. Lav Veliki, papa, u jednoj božićnoj homiliji potiče vjernike riječima: „Kličimo u Gospodinu, dragi moji, i otvorimo svoje srce najčišćoj radosti, jer je svanuo dan koji za nas znači otkupljenje, drevnu pripravu, vječnu sreću. U godišnjem ciklusu koji se za nas obnavlja, uzvišeno otajstvo našega spasenja, koje – obećano na početku i predoznačeno na svršetku vremena – određeno je da traje zauvijek“.

Braćo i sestre, živimo ovo Božje: „Danas vam se rodio Spasitelj, Krist, Gospodin“, kako bi nam Bog bio uistinu blizu, naša radost, ispunjenje našeg života, naša sadašnjost i vječnost. Amen.

mons. Milan Zgrablić

nadbiskup zadarski

Foto: I. Grbić

 

ZADAR / ŽUPANIJA

(FOTO) PRIVLAKA / Bogoslov Ante Nimac primljen među kandidate za svete redove Zadarske nadbiskupije

Objavljeno

-

By

foto: Ines Grbić/Zadarska nadbiskupija

Bogoslov Ante Nimac primljen je u kandidaturu za svete redove đakonata i prezbiterata Zadarske nadbiskupije u nedjelju, 30. ožujka, za vrijeme misnog slavlja koje je u župnoj crkvi Rođenja BDM u Privlaci predvodio zadarski nadbiskup Milan Zgrablić.

Nadbiskup je čestitao Anti na „dosadašnjem putu, na njegovoj otvorenosti Božjem pozivu, na koracima koje je učinio s pouzdanjem i vjerom“. Izgovaranje njegovog ‘Da’ pred Crkvom je „početak dubljeg, osobnog oblikovanja“ te ga je pozvao da marljivo studira, produbljuje spoznaju vjere kako bi postao sve veći Kristov prijatelj i napredovao u krepostima poniznosti, čistoći srca, poslušnosti, revnosti, blagosti i ustrajnosti u molitvi. Mons. Zgrablić je poželio da Antino srce raste u sličnosti s Kristovim, a zajednica da ga prati molitvom.

Nadbiskup je istaknuo da se taj čin događa u župi Privlaka gdje je prije 80 godina mučenički stradao privlački župnik Eugen Šutrin, u vjernosti Bogu i gorljivošću za spasenje duša. „Izveli su ga navečer, 26. studenog 1945. iz župnog ureda, pod izgovorom da ide podijeliti bolesničko pomazanje, a ubili ga – ne zato što je nešto skrivio ili nekome nešto loše učinio, nego samo zato što je bio dobri pastir, svećenik po Kristovom srcu. Ubili su ga iz mržnje prema vjeri koju je odvažno svjedočio i živio. Njegova smrt i danas svijetli kao svjedočanstvo i kao izazov. I dok se jedan novi mladić stavlja na put prema oltaru, osjećamo povezanost svetih kroz vrijeme“, rekao je nadbiskup. Poželjevši da Antu nosi don Eugenov primjer vjere koja ne traži sigurnost, nego vjernost, nadbiskup je pozvao na molitvu za nova duhovna zvanja i za bogoslova Antu, „da ustraje i postane svećenik po Božjem srcu“.

Razmatrajući navješteno Evanđelje o milosrdnom Ocu i dvojici sinova, nadbiskup je rekao da je to prispodoba o Bogu koji nikada ne odustaje. „U njoj ni jedan sin nije uzor vjere. Mlađi sin traži slobodu bez povezanosti s Ocem. Gubi sve, pa i sebe. Stariji sin ostaje fizički kod kuće, ali je srcem daleko. On ne ljubi ni Oca ni brata, nego mjeri. Otac je pravi protagonist, slika Boga i uzor vjere“, rekao je mons. Zgrablić, navodeći osobine oca: ima srce koje prašta,
ne čeka ispriku i ne postavlja uvjete. „Bog ne traži savršene riječi, nego srce koje se vraća. I On prvi izlazi“, istaknuo je mons. Zgrablić.

„Otac se veseli dobru drugih. Slavlje za povratak mlađeg sina nije znak nepravde, nego ljubavi. On se veseli dobru, raduje obraćenju, slavi povratak. Pozvani smo naučiti se ne uspoređivati, nego slaviti dobro u drugima“, potaknuo je nadbiskup. Otac je blizu onima koji ne razumiju, ne odbacuje starijeg sina zbog nerazumijevanja i ne odustaje. „Otac čeka. Nosi čežnju u srcu. Kad sin dolazi, On ne pita ‘zašto’, nego grli. To je slika Boga koji nikada ne kaže: ‘Za tebe je kasno’. Otac ljubi besplatno, bez kalkulacije i mjere. Ljubav nije nagrada, nego početak. Otac ljubi jednoga i drugoga sina. I ne prestaje ljubiti, čak i kad ne razumiju. Ta ljubav nas mijenja“, poručio je nadbiskup. Rekavši da je to „poziv roditeljima, djeci, svećenicima, zaručnicima, katehetama, onima koji traže i koji se vraćaju.“, mons. Zgrablić je potaknuo da se u tome svi vježbamo i napredujemo.

Nakon propovijedi, Nimac je pristupio ispred oltara i nadbiskupa rekavši ‘Evo me’, na poziv „da ustane“ kao kandidat za svete redove. Nadbiskup je rekao kako su pastiri i učitelji koji su odgovorni za Antinu izobrazbu i oni koji ga poznaju, dali o njemu „dobro svjedočanstvo“ i Crkva ga s povjerenjem prihvaća. „Hoćeš li odgovoriti Gospodinovom pozivu i svoju pripravu tako privesti kraju, da postaneš prikladan za službu Crkvi što će je u svoje primiti u Svetom redu“, pročitao je mons. Zgrablić iz Obrednika, na što je NImac odgovorio „Hoću“. Nimac je odgovorio „Hoću“ i na pitanje nadbiskupa da će Crkvi, Kristovom tijelu, vjerno služiti. „Crkva s radošću prima tvoju odluku, Bog neka dovrši što je u tebi započeo“, rekao je zaključno nadbiskup Zgrablić, a svećenici odgovorili „Amen“.

Ante Nimac rođen je 25. svibnja 2002. u Zagrebu, od oca rodom iz Lišana Ostrovičkih i majke iz Zagreba. Pohađao je sjemenište u Zadru i želi biti na putu svećeništva za Zadarsku nadbiskupiju. Pohađa treću godinu Bogoslovije u Zagrebu.

Nadbiskup je predvodio tu misu kao završni susret s privlačkim vjernicima nakon kanonske vizitacije župe Privlaka. „Pastirski pohod nije samo formalnost – to je životan susret: s vama, vašim licima, vašom vjerom, vašim radostima i pitanjima. U ovom pohodu sastajemo se s angažiranim vjernicima koji svakodnevno svjedoče Evanđelje u župnom, obiteljskom i društvenom životu. Razmatramo i kako se upravlja materijalnim dobrima i vodi župna administracija, no srce pohoda uvijek je zajednička molitva – jer molitva povezuje sve: Boga, pastira i narod“, poručio je nadbiskup privlačkim župljanima te im zahvalio što čuvaju uspomenu na mučenika don Eugena Šutrina i što mole za njegovo proglašenje blaženim.

Uz privlačkog župnika Žarka Relotu, u misi su koncelebrirali vlč. Vlado Razum, rektor Nadbiskupskog bogoslovnog sjemeništa u Zagrebu, vlč. Josip Đurin, prefekt zagrebačke bogoslovije, don Ante Dražina, rektor sjemeništa ‘Zmajević’ u Zadru i don Tin Vidov, tajnik zadarskog nadbiskupa. U misi su sudjelovali Antina obitelj i bogoslovi iz Zagreba.

Ines Grbić

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

REAGIRANJE / Gradonačelnik Dukić: “Radeta manipulira temom uređenja trga u Arbanasima!”

Objavljeno

-

By

U nastavku donosimo novo priopćenje, odnosno reakciju gradonačelnika Zadra Branka Dukića. Tema je najavljena javna rasprava o Arbanasima:

“Dobro je da se građani zanimaju za projekte u svom kvartu. Manje je dobro kada se ozbiljne teme pokušavaju pretvoriti u politički performans pod krinkom brige za javni interes.

Oko Trga Gospe Loretske u Arbanasima razgovarali smo i razgovaramo s ljudima iz Mjesnog odbora, župe i sa svima koji ondje stvarno žive i rade. Projekt se razvijao u suradnji s lokalnom zajednicom, mijenjao se, prilagođavao i uskladio sa svim zahtjevima. I odjednom imamo poziv na javnu raspravu, a ja bih je još nazvao i političkom raspravom. Zašto?

Osobno sam 17. ožujka održao sastanak s predstavnicima Udruge mladi Arbanasa 1726. Na tom sastanku usuglašeni su daljnji koraci, razmijenjeni prijedlozi i dogovoreni sljedeći tehnički sastanci te novi razgovor sa mnom, koji nisu zatražili. Međutim, ti isti predstavnici su, očigledno, odlučili ciljeve ostvarivati na drugačiji način – kroz javni pritisak i političku manipulaciju, uz asistenciju Daniela Radete.

Odgovorno tvrdim: priča o “probijanju ceste” i “investitorima” čista je izmišljotina. Nije istina da Grad pod krinkom uređenja trga “probija ceste” nekom investitoru i osigurava mu pristupni put. To je laž i može se lako provjeriti u projektu koji je svima dostupan. Istina je da Grad ništa ne prodaje niti će prodavati ni pedlja zemljišta, ništa se ne skriva i nitko ne planira dati javni prostor u privatne ruke. Ovo je projekt koji ostaje 100 % javni.

Što se parkirnih mjesta tiče, istina je da se njihov broj po projektu smanjuje jer se uvodi red. Ne može taj isti prostor istovremeno biti i uređeni trg, i parkiralište, i prometni čep. Tražimo rješenja i za to, kao što to uvijek činimo kada ulažemo u uređenje javnih prostora. Samo što red nekima ne odgovara jer je u kaosu lakše skupljati poene i dijeliti letke s lažima.

I da razjasnimo još jednu stvar: mandat Mjesnom odboru Arbanasi istekao je zahvaljujući upravo Danielu Radeti i njegovoj većini u Gradskom vijeću, koji su više puta onemogućili raspisivanje izbora. Sada, u ime udruge, Radeta manipulira temom uređenja trga i govori u ime građana kojima je uskratio pravo da biraju svoje predstavnike. To je licemjerno.

Na kraju, ako većina Arbanasa doista ne želi uređeni trg – u redu. Neće se uređivati. Ali neka se to jasno kaže. Grad ništa ne nameće na silu. Prilika postoji, projekt postoji, sredstva postoje. Ako netko sve to odbaci, mora i preuzeti odgovornost.”

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

RADOVI / U četvrtak bez vode tri ulice u Zadru!

Objavljeno

-

By

Zbog radova na vodoopskrbnom sustavu, dana 03.04.2025. godine  (četvrtak) u vremenu od 08:00 h pa do 14:00 h  biti će privremeno obustavljena opskrba vodom potrošačima u gradu Zadru u ulicama:

Ulica Josipa Jurja  Strossmayera, Ulica Ivana Mažuranića, te Ulica Frane Alfirevića.

Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju  biti će smještena u Ulici Josipa Jurja  Strossmayera kod kućnog broja 17C.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu