Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

FOTOGALERIJA / Nadbiskup Zgrablić predvodio Večernju molitvu: “Svetkovina sv. Stošije je i naša molitva za mir Jeruzalema, za mir u našim domovima i našim srcima”

Objavljeno

-

foto: Ines Grbić/Zadarska nadbiskupija

Svečano misno slavlje i Večernju molitvu na uočnicu svetkovine sv. Stošije, zaštitnice Zadarske nadbiskupije i naslovnice zadarske katedrale, u nedjelju, 14. siječnja, u katedrali sv. Stošije u Zadru predvodio je zadarski nadbiskup Milan Zgrablić.

Liturgijska služba na uočnicu počela je pjevanjem Himna sv. Stošiji i pjevanom molitvom triju psalama. Nastavljeno je sa Službom riječi i zaključeno Euharistijskom službom i pjevanjem Marijinog hvalospjeva Veliča duša moja Gospodina. Za prvi pjevani Psalam 122 koji počinje riječima „Obradovah se kad mi rekoše: hajdemo u Dom Gospodnji“, mons. Zgrablić je rekao da je jedan od najdražih među 150 psalama u židovskoj i kršćanskoj pobožnosti i tradiciji molitve psalama. „Autor psalma svjedoči svoje uzbuđenje i radost prigodom hodočašća u Jeruzalem. Taj psalam postao je redovita jutarnja molitva pobožnog Židova koji svoje oči i srce na početku svakog dana usmjerava prema Jeruzalemu, koji je, prema Knjizi Ponovljenog zakona, jedino i pravo mjesto štovanja Boga; mjesto koje je središte jedinstva svih naroda dvanaest plemena sinova Izraelovih; mjesto u kojem je sagrađen veličanstveni Hram u kojem je sjedište Božje žive nazočnosti; mjesto koje je središte političkog života u kojem se autoritetom sudstva potvrđuje istina i pravednost; mjesto u kojem se iskazuje ispravan način štovanja Boga i potvrđuju sakralni čini“, rekao je mons. Zgrablić, dodavši da autora toga psalma na hodočašće prema Jeruzalemu potiče radost koja proizlazi iz vjere.

Taj psalam je „snažan poticaj i poziv našoj vjeri da i mi probudimo u sebi iste osjećaje psalmiste, osjećaje vjere i radosti, kada hodočastimo u naš hram – katedralu, kada ulazimo na vrata, ne samo ovog kamenog zdanja, nego ulazimo kroz vrata nebeskog Jeruzalema po euharistiji u kojoj se prinosi sakramentalna žrtva Kristovog predanja“, rekao je nadbiskup, naglasivši da je slavlje svetkovine sv. Stošije „i naša molitva za mir Jeruzalema, za mir u našim domovima i našim srcima“. Kličući s psalmistom “Mir tebi!“, mons. Zgrablić je poželio da naša čežnja za mirom uključi sve što u sebi sadrži biblijska riječ mir – šalom: sreću, blagostanje, nadu i napredak.

„Sveti Jeronim i Augustin vidjeli su u tom psalmu pjev nebeskom, vječnom Jeruzalemu, gradu čvrsto sazdanom u kojem prebiva slava Božja, na čijim vratima već stoje naše noge. Kroz ova otvorena vrata vjere promatramo sv. Stošiju u slavi koju je postigla svojom čvrsto sazdanom vjerom i salivenom ljubavlju u Ljubav od koje je sazdan nebeski Jeruzalem. Tu i mi gledamo našu budućnost i konačni cilj našeg života“, rekao je mons. Zgrablić, dodavši da je to euharistijsko slavlje poziv našem duhu da krenemo u radost, entuzijazam i vjeru sv. Stošije. „U tumačenju toga 122. psalma, sv. Augustin potiče: „Trčimo i nemojmo se umoriti; trčimo u kuću Gospodinovu… Vidjeli su je apostoli i govore nam: Trčite! Idite! Slijedite nas! Svi nam govore: Idemo u dom Gospodnji… Sv. Stošija i nama, našim željama govori Augustinove riječi: „Trčite! Idite! Slijedite me u vjeri i ljubavi!““, rekao je nadbiskup.

U duhu navještenog evanđelja o dvojici učenika koji su poželjeli saznati gdje stanuje Gospodin, nadbiskup je poručio: „I nama Isus na našu želju odgovara: ‘Dođite i vidjet ćete’. Trebamo ići samo za Isusom. On je istina koju trebamo bezkompromisno slijediti. On je život koji trebamo u sebi njegovati i hraniti. On je vrata na koja se ulazi u nebeski, vječni Jeruzalem. On je mir koji nam ostavlja i daje da bismo imali spokoj“.

Umjesto da njeguje radost zbog hodočašća prema Gradu mira, čovjek sve češće luta u nesnalaženju života i udaljuje se od vječnog Jeruzalema, upozorio je mons. Zgrablić, potaknuvši da čovjek osvijetli život Božjom istinom i prisutnošću, da vjera u vječni život bude središte života koje nadahnjuje u svakodnevnim izborima i djelovanju. „Neka nam zagovor sv. Stošije pomogne da naše oči i srce trajno uzdižemo prema vječnom Jeruzalemu gdje mnogi slave ime Gospodnje, gdje je i nama Gospodin pripravio mjesto“, potaknuo je mons. Zgrablić.

Na kraju mise, nadbiskup i svećenici otišli su u pokrajnju lađu zadarske katedrale gdje su se pomolili pred relikvijama sv. Stošije koje se od 810. g. nalaze u mramornom sarkofagu kojeg je pokadio mons. Zgrablić, kao i Stošijin relikvijar u prezbiteriju katedrale na početku mise. Sarkofag je dao izraditi biskup Donat koji je Stošijine moći dobio od bizantskog cara Nicefora u zahvalnosti za posredovanje mira između Istočnog i Zapadnog carstva.

Prije mise, u katedrali je održan susret zajednica i pokreta Zadarske nadbiskupije u organizaciji Povjerenstva za promicanje laičke duhovnosti, crkvene zajednice i pokrete Zadarske nadbiskupije koje je nadbiskup Zgrablić osobito pozdravio i zahvalio im na sudjelovanju, kao i povjereniku fra Bojanu Rizvanu koji je na tom susretu održao prigodni nagovor o molitvi Časoslova.

I. G.

Foto: I. Grbić

 

ZADAR / ŽUPANIJA

IZVANREDNI RADOVI! U utorak bez vode osam ulica u Diklu!

Objavljeno

-

By

Zbog izvođenja izvanredni radova na vodoopskrbnom sustavu, dana 05.11.2024. godine  (utorak), od 08:00 sati  pa do  15:00 biti će privremeno obustavljena opskrba vodom u gradu Zadru, predio Diklo u ulicama : Ulica Romansa, ulica Poljana Dragutina Domjanića, Ulica Josipa Pupačića, ulica Vukovica, Ulica Jukića, Ulica Markežića, ulica Krešimirova obala, te Put Brajde.

Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena u ulici Krešimirova obala kod kućnog broja 96.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

FOTOGALERIJA / 9. Balkanski simpozij o arheometriji na Sveučilištu u Zadru 

Objavljeno

-

By

na Sveučilištu u Zadru od 4. do 7. studenog održava se 9. Balkanski simpozij o arheometriji. Riječ je o znanstvenoj disciplini koja se u ispitivanju i objašnjenju arheoloških pronalazaka koristi metodama i tehnikama prirodnih i tehničkih znanosti, prije svega kemije, fizike, mineralogije, znanosti o materijalima, kao i bioloških znanosti, posebice molekularne biologije.

Na ovogodišnjem izdanju simpozija okupili su se istraživači iz čak 15 zemalja, Hrvatske, Srbije, Irske, Grčke, Rumunjske, Češke, Mađarske, Poljske, Nizozemske, Italije i Francuske… U tri dana trajanja simpozija oni će izlagati o metodama datiranja, među kojima je najpoznatija radiokarbonsko datiranje (datiranje ugljikom-14), ali i luminiscencija, dendrokronologija (mjerenje godova na stablima), zatim karakterizacijama materijala (keramika, metali, staklo, kamenje, pigmenti, žbuke, organski ostaci…), bioarheologiji, arheologiji okoliša, računalnim rekonstrukcijama, procesa propadanja i sl.

U posebnom fokusu bit će multidisciplinarna istraživanja, razvoj i upravljanje kulturnom baštinom te projekti zaštite, konzervacije i restauracije spomenika.

– Ovaj simpozij od velike je važnosti za naše Sveučilište jer okuplja stručnjake iz različitih disciplina koji dijele posvećenost razumijevanju, očuvanju i vrednovanju naše bogate kulturne baštine. Domaćinstvom ovog događanja, Sveučilište u Zadru potvrđuje svoju predanost unapređenju znanstvenih istraživanja i poticanju značajne suradnje na regionalnoj i međunarodnoj razini. Zadar je grad koji u svojim zidinama, ulicama i obali skriva mnoge slojeve povijesti. To je živući podsjetnik na važnost vašeg rada, ne samo u otkrivanju i analizi prošlosti, već i u njenom očuvanju za buduće generacije, istaknuo je u pozdravnoj riječi prorektor Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Zvjezdan Penezić, poželjevši sudionicima da kroz vođene obilaske muzeja, arheoloških zbirki i povijesnih lokaliteta iz prve ruke dožive živopisni kulturni kontekst koji oblikuje rad na Sveučilištu u Zadru.

Predsjednica Organizacijskog odbora izv. prof. dr. sc. Antonija Mlikota istaknula je važnost interdisciplinarnog pristupa problematici, o čemu svjedoči sudjelovanje triju sveučilišnih odjela – Odjela za povijest umjetnosti, Odjela za arheologiju i Odjela za ekologiju, agronomiju i akvakulturu.

– S nama su i naši partneri iz Međunarodnog centra za podvodnu arheologiju u Zadru, Muzeja antičkog stakla, koji su povezani i s poviješću umjetnosti i samom poviješću Zadra. Okruženi smo ostacima koje ćemo imati priliku razgledati u hodnji gradom, najavila je Mlikota.

Pročelnica Odjela za povijest umjetnosti izv. prof. dr. sc. Silvia Bekavac ističe kako se pomoću arheometrijskih postupaka iz nekog organskog materijala može doznati od čega su ljudi živjeli, kakva im je bila prehrana, od čega su umrli, koliki im je bio životni vijek, dok se ispitivanjem drugih materijala može odrediti starost nalaza, boje, pigmente, odakle potječe pronađena keramika, koja je hrana bila u posudama… U postupku konzervacije može se utvrditi vrsta gljivica koja se pojavljuje u objektima te odrediti kako se nešto može sanirati.

Među pozvanim predavačima bila je izv. prof. dr. sc. Irena Radić Rossi s Odjela za arheologiju Sveučilišta u Zadru, koja je prezentirala pet lokaliteta na kojima je provodila arheometrijska mjerenja, od Caske kod Novalje do uvale kod mjesta Suđurađ na otoku Šipanu.

– Takvih je lokaliteta puno, no ova istraživanja daju dobar presjek onog što se zbiva u podmorju. Gdje god ima organskog materijala može se raditi radiokarbonske analize, gdje ima godova dendrokronološka ispitivanja,  a na metalnim predmetima, kao onima od olova koje smo pronašli na lokalitetu brodoloma kod Šipana, mogu se raditi analize izotopa… Na sirovinama pronađenima kod otočića Gnalića također smo proveli različite analize, a na keramici s brodoloma kod otoka Žirja htjeli smo doznati odakle ona potječe. Napredak u arheometriji danas je toliki da ne možete ni pomišljati istraživati nalazište bez primjene tih metoda, istaknula je Radić Rossi.

Tijekom tri dana trajanja simpozija obradit će se brojne zanimljive teme kao što su mikrobiom povijesnih drvenih crkava, tajne pogreba na Biokovu, projekt „KultBaMikroo” – zaštita zadarskog kulturnog naslijeđa od negativnog utjecaja mikroorganizama, nedestruktivna SEM-EDS analiza srebrnih i zlatnih prstenova za kosu iz rano brončano doba s rijeke Tundža u Bugarskoj, staklenim narukvicama s rijeke Morave u Srbiji itd. Posljednjeg dana predviđen je vođeni obilazak povijesnom jezgrom Zadra.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

OBAVIJEST: U utorak Ražanac bez vode!

Objavljeno

-

By

Zbog izvanrednih radova na vodoopskrbnom sustavu, dana 05.11.2024. godine  (utorak) u vremenu od 09:00 h pa do 11:00 h  biti će privremeno obustavljena opskrba vodom potrošačima u mjestu Ražanac.

Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena u ulici Ražanac XI kod kućnog broja 2.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu