magazin
BOGATA GLAZBENA KOLEKCIJA / U prodaji dvostruki vinil “25 Greatest Hits –Tomislav Ivčić”

Tomislav Ivčić velikan je hrvatske pop i zabavne glazbe, a njegove pjesme ostavile su neizbrisiv trag na domaću glazbenu scenu. Njegovo glazbeno putovanje obilježilo je više od 200 napisanih pjesama i tekstova te 23 albuma s kojima je postigao milijunsku nakladu.
Na dvostrukom vinilnom izdanju “25 Greatest Hits – Tomislav Ivčić” zaokružena je njegova bogata glazbena kolekcija koju krase bezvremenski hitovi kao što su “Večeras je naša fešta”, “Tamo gdje sam rođen”, “Zapivajmo noćas u kolibi” i “Najljepša si”. Oprema ovog luksuznog vinila donosi i intervju sa Izabelom Vrtar, kćeri Tomislava Ivčića, kao i kratke priče o veličini i opusu Ivčića od strane kolega sa scene – Davora Pekote, Ivane Husar Mlinac, Nene Belana, Mije Dimšić, Marine Tomašević, Tomislava Bralića i Mladena Grdovića.
“U tom silnom tatinom opusu naravno da se istaknulo par pjesmama, kao i većine autora i kantautora, koji su rjeđa vrsta u Hrvatskoj. Sve ove godine da su i htjeli glazbenici nisu mogli ne pjevati ‘Večeras je naša fešta’ na feštama od Istre do Dubrovnika. ‘Zapivajmo noćas u konobi’, ‘Tuđi čovik nikad neće znati što to veže’… Postoje ti neki stihovi koji se nisu samo pjevali, nego su dio gradskih murala”,ispričala je Izabela Vrtar.
Jedan od većih uspjeha svakako je njegova pjesma “Večeras je naša fešta”, koja je postala svojevrsna himna Dalmacije i često se izvodi i pjeva na feštama, ali i prilikom proslavljanja pobjeda i priznanja dalmatinskih sportaša i sportskih klubova.
Mladen Grdović prisjetio se početaka i Tomislavovog velikog utjecaja:“Stvarali smo zajedno, jednostavno smo odgovarali jedno drugome. Tomislav je prvi vidio u meni sve, on je vidio da sam kantautor i da sam kompozitor. (…) Zajedno smo bili surađivali 20 godina i kad me netko za njega pita onda me uvijek uhvati nostalgija i tuga.”
Za vrijeme Domovinskog rata skladao je i otpjevao pjesmu na engleskom jeziku “Stop the war in Croatia”, jednu od najpoznatijih antiratnih pjesama nastalih početkom devedesetih godina. Ivčić je za života nastupio na brojnim festivalima. Osim koncerata u Hrvatskoj i regiji, na samostalnim turnejama nastupao je u SAD-u, Australiji, Novom Zelandu, Južnoj Americi te diljem Europe.
“Bez obzira na sve godine koje su prošle, pjesme Tomislava Ivčića i dalje su aktualne i postale su evergrini. Meni možda omiljena pjesma Tomislava Ivčića je ‘Gdje si sad moj anđele’ zato što se jako puno vrtila na radiju kad sam bila mala i nekako me baš fascinirala i uvijek bi zastala kad bi čula uvod te pjesme”, prisjetila se Mia Dimšić.
Glazbenu ediciju “25 Greatest Hits” isključivo na vinilima, Croatia Records
pokrenula je prošle godine. Riječ je o glazbenom projektu koji ima za cilj podsjetiti na najznačajnije, najpopularnije i najtiražnije autore, izvođače i pjesme. Autori su glazbeni zaljubljenici i znalci: Želimir Babogredac, direktor diskografske kuće Croatia Records, i Zlatko Turkalj, glazbeni kritičar, novinar i radijski urednik. Za grafičko rješenje zaslužna je Iva Vianello (Črčke).
Dvostruko vinil izdanje “25 Greatest Hits – Tomislav Ivčić” možete naći u prodaji po cijeni od 25 eura na svim prodajnim mjestima Croatia Records te na webshopu.
magazin
UZ MEĐUNARODNI DAN PLESA / “Cabaret Fatal” u HNK Zadar

Povodom obilježavanja Međunarodnog dana plesa HNK Zadar i Zadarski plesni ansambl pozivaju na plesnu predstavu
CABARET FATAL u produkciji Tras studija i KunstTeatra
Predstava će se održati u utorak, 29. travnja u HNK Zadar s početkom u 20 sati.
Režija i koreografija: Matea Bilosnić
Dramaturgija: Nikolina Rafaj
Scenografija i kostimografija: Zdravka Ivandija Kirigin
Glazba: Nenad Kovačić
Pjesme “Nemoguća pjesma” i “Kraja nema”: Ivana Pavlović i Matea Bilosnić
Oblikovanje svjetla: Ivan Penović
Izvode: Petra Chelfi / Martina Tomić i Ivana Pavlović
“Možda ste se pitali, zašto se ovo zove Cabaret Fatal? Što označava fatalno? Pogubno, šokantno, opasno, neviđeno, novo? I možemo li uopće više biti iznenađeni recikliranjem umjetničkih formi iz 20. stoljeća? (kojih formi?)

I zato mi (autoironično) kroz ovaj DIY kabaretski odjek ispreplićemo ples, glumačku igru, klauneriju i gradimo izvedbeni okoliš korištenjem glazbe koja varira od punokrvnih kompozicija do jednostavnih melodija s mobilnih aplikacija (suvremeno).
Uz autoironiju, sarkazam i humor kojeg šarmantno i suvereno interpretiraju tri “klaunice”, ovaj groteskni show na duhovit , “nespretan” i “zbunjen” način upozorava , izvikuje i odlučno ponavlja misli koje po samom izgovoru padaju u zaborav.Baš kao i gotovo svaki problem danas. Do sutra je zaboravljen.
Apsurd, glazba i kazalište u jednom: “Dobrodošli!”
Cijena ulaznice iznosi 12 eura. Ulaznice možete kupiti na blagajni HNK Zadar . Ne propustite ovaj umjetnički rollercoaster!
magazin
Horoskop za 25. travnja 2025.

Ovan (21.03.-20.04.) – Dnevni horoskop za 25.04.2025.
LJUBAV: Izvjesna je idealizacija osobe do koje vam je stalo ili ćete zaista u njoj prepoznati sve kvalitete koje tražite.
KARIJERA: Bit ćete usredotočeni na ljude oko sebe s kojim još niste definirali neke stvari. Dogovarat ćete se.
ZDRAVLJE&SAVJET: Idite svojim putem.
Bik (21.04.-20.05.) – Dnevni horoskop za 25.04.2025.
LJUBAV: Osjećat ćete da je sreća u povezanosti s ljudima i zato ćete se danas pokazati kao iznimno društvena osoba.
KARIJERA: Nedostajat će vam osjećaj slobode. Pritisci da izvšite radne zadaće u rokovima sada osjećate kao breme.
ZDRAVLJE&SAVJET: Oslonite se na svoj smisao za humor.
Blizanci (21.05.-20.06.) – Dnevni horoskop za 25.04.2025.
LJUBAV: Vaši prijatelji i društvo potaknut će vas da djelujete na ispravan način i zauzmete jedanak stav u ljubavnim pitanjima.
KARIJERA: U poslovima sa strankama, odnosno s ljudima, bit ćete iznimno uspješni. Mnogi će vas istaknuti kao primjer.
ZDRAVLJE&SAVJET: Znate tko je pravi, a tko nije.
Rak (21.06.-20.07.) – Dnevni horoskop za 25.04.2025.
LJUBAV: Vaš stil udvaranja bit će simpatičan drugoj strani, ali će ona u isto vrijeme biti prilično osjetljiva i neće vam otkriti sve.
KARIJERA: Funkcionirat ćete dobro i bez većih zastoja odrađivati ono što treba. Nedostajat će vam izazova.
ZDRAVLJE&SAVJET: Cijenite trud drugih.
Lav (21.07.-21.08.) – Dnevni horoskop za 25.04.2025.
LJUBAV: Uspjet ćete spojiti ugodno s korisnim. Voljenu osobu povezat ćete sa širim krugom ljudi s kojim i poslovno pregovarate.
KARIJERA: Snagom volje mirit ćete dvije strane koje imaju različit pristup u jednoj ideji. Vi ćete ih uvjeravati da je samo važno da se to napravi.
ZDRAVLJE&SAVJET: Krenite na vrijeme na počinak.
Djevica (22.08.-22.09.) – Dnevni horoskop za 25.04.2025.
LJUBAV: Ako ima manjih problema u vašoj vezi, prijatelj će vas izvući iz krize i dati vam pošten savjet.
KARIJERA: Intuitivna strana vaše ličnosti danas će vas dovesti do iznimne dobitne kombinacije u poslu.
ZDRAVLJE&SAVJET: Raste vaš elan.
Vaga (23.09.-22.10.) – Dnevni horoskop za 25.04.2025.
LJUBAV: Usaglašavanje stavova s voljenom osobom vjerojatno će se protegnuti i na današnji dan. Činit ćete to s humorom.
KARIJERA: Doći će do izražaja neracionalno trošenje novca, a vi ćete sve to morati pravdati i rješavati.
ZDRAVLJE&SAVJET: Nitko ne voli slušati kukanje.
Škorpion (23.10.-22.11.) – Dnevni horoskop za 25.04.2025.
LJUBAV: Mudrim postupanjem vi ćete održavati status quo u vezi. Dobar provod moguć je s prijateljima ili sa širim društvom.
KARIJERA: Poslovi u kojim vi imate utjecaj razvijat će se odlično. Makar oni bili i skromni, budite svjesni svojih zasluga.
ZDRAVLJE&SAVJET: Veselite se jer idete na bolje.
Strijelac (23.11.-21.12.) – Dnevni horoskop za 25.04.2025.
LJUBAV: Očekujte da će vam voljena osoba danas biti u isto vrijeme i osjetljiva i agresivna. Morat ćete balansirati.
KARIJERA: Mlade osobe divit će se profesiji koju radite, ali vi ćete se trebati pokazati kao odgovoran djelatnik.
ZDRAVLJE&SAVJET: Emotivne frustracije.
Jarac (22.12.-20.01.) – Dnevni horoskop za 25.04.2025.
LJUBAV: Bez obzira na svu zbrku u komunikaciji, vi ćete naći načina da izrazite svoje osjećaje i to će biti dobro.
KARIJERA: Vjerojatno će doći do vrlo zanimljivog rješenja kojim će vaši poslovni tokovi krenuti onako kako i trebaju ići.
ZDRAVLJE&SAVJET: Izdržite.
Vodenjak (21.01.-19.02.) – Dnevni horoskop za 25.04.2025.
LJUBAV: Prihvatit ćete mala gnjavljenja voljene osobe i opet pokazati koliko vam je stalo. Bit će dobar uvod u nastavak lijepe ljubavne priče.
KARIJERA: Vjerojatan je prolazni nesklad sa suradnicima jer će neki od njih pokazati svoju nestabilnost.
ZDRAVLJE&SAVJET: Budite razumni koliko god možete.
Ribe (20.02.-20.03.) – Dnevni horoskop za 25.04.2025.
LJUBAV: Bit ćete skloni idealizirati voljenu osobu ili će se ona danas zaista pokazati u najboljem svijetlu. Dobro je.
KARIJERA: Danas će postati očigledno da su vas drugi spremni podržati i utoliko ćete osjetiti olakšanje.
ZDRAVLJE&SAVJET: Ne analizirajte svoje zasluge.
magazin
Ideja o rastu trećih zubi postaje sve bliža stvarnosti

Japanski su znanstvenici shvatili kako ciljanjem određenih gena kod životinja mogu pokrenuti ciklus rasta novih zubi.
Zdravi i njegovani zubi pretpostavka su lijepog osmijeha, a kada ih čovjek izgubi zbog različitih razloga, tada nastupaju proteze, implantati ili su pak spremni na život bez zubi. Međutim, znanstvenici tvrde kako je moguće potaknuti rast trećeg niza zubi.
Njegovani i zdravi zubi govore mnogo o našim navikama i genetici.
U kojoj dobi je to moguće?
“Sama priča je da se blokira taj jedan specifični protein i on zapravo dozvoljava da neki novi zubi počinju nicati. Međutim, tu se sada nama prvo javlja pitanje zapravo u kojoj dobi se treba to upotrijebiti”, naglašava Marko Granić sa Stomatološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
“Kolege su i najavljivali da se možda recimo čak i u odrasloj dobi kad recimo pacijenti nemaju više zubi ili kad se promijeni čeljust, da je to moguće. Tu ja moram malo hajdemo reći stati na loptu, jer mi imamo situaciju da se nama čeljust naravno mijenja, ona se mijenja posebice recimo ne znam kada vi izvadite neki zub, čeljust se počinje malo modelirati i ona zapravo se počinje kompletno mijenjati. I onda kada se ona mijenja, čak se i sastav same te čeljusti se također promijeni. I sad je dosta iluzorno reći da ćemo moći blokirati tu neku molekulicu pa recimo u starijoj dobi da će početi rasti zub”, rekao je Granić za HRT.
Protein USAG-1
Japanski tim istraživača započinje veliko ispitivanje na ljudima jer kako tvrde, ljudi imaju pupoljke za rast trećih zuba. Zaključili su kako protein USAG-1 jedan može ograničiti rast zuba kod miševa, pa vjeruju kako bi se mogao potencijalno potaknuti rast trećih zuba upravo blokiranjem nastanka tog proteina kod ljudi.
Tri problema
“Možda će se danas-sutra bio inženjeringom nekako zapravo promijeniti da recimo ako nama fali jedinica, da oni to mogu nekako si podesiti da zapravo počne rasti jedinica. Sad trenutačno ja mislim da nemamo takvu tehnologiju da recimo neće znati organizam, naravno da ako idemo stvarati zube, fali nam možda jedinica da nam slučajno ne počne stvarati jedan molar. I nije baš lijepo onako da imate recimo molar na području recimo prednjih zuba. Tako isto možemo pričati i obratno”, pojašnjava stomatolog. Dodaje i drugu stvar koju se mora uzeti u obzir:
“Ako će danas sutra zubi nastati u čeljusti, što će potaknuti njegovu erupciju. I ona, hajdemo reći treća stvar što također isto moramo uzeti u obzir kada se zub inače pojavi kod djece u čeljusti korijen još nije razvijen. Njemu treba zapravo negdje tri godine da zapravo razvije korijen. A današnje sve mora biti odmah i sada, pa da se ne bi dogodilo da se prebrzo optereti taj zub ako se on javi danas sutra, on bi se odmah i izgubio”, smatra on. Ističe da je najbitnija ipak:
“Možda je najbitnije je sigurnost, jer taj protein koji se aplicira sistemski, da se ne bi dogodilo da slučajno ne bi nešto drugo počelo rasti, da ne daj Bože da se razvije neki možda i benigni tumor”, ističe Granić.
Lijek koji će blokirati protein USAG-1 jedan uspješno je omogućio miševima primjerice rast novih zuba. Zašto onda ne bi i ljudima kažu. U prilog teze kako je moguće potaknuti rast trećeg niza zubi i kod ljudi govori dovoljno hiperdoncija, fenomen rasta više zuba od normalnog niza.
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prije
#BARABA / Sveti Šime (Erlić)
-
ZADAR / ŽUPANIJA1 dan prije
ŽUPANIJSKI DANI 2025. / U petak Smotra klapa Zadarske županije u crkvi sv. Donata
-
magazin5 dana prije
TJEDNI HOROSKOP / Najsretniji znakovi će biti Ovan, Blizanac i Bik
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prije
FOTOGALERIJA IZ KATEDRALE / Nadbiskup Zgrablić: “Ne slavimo Uskrs samo s pjesmom, boljim ručkom, slobodnim danom, zabavom… nego sa životom, s djelima”