Connect with us

Magazin

Spontani pobačaj: Uzrok, simptomi i što točno povećava rizik od ovog problema?

Objavljeno

-

Spontani pobačaj je najčešći u prvom tromjesečju trudnoće, a u većini slučajeva se događa zbog nepravilnog razvoja ploda. Jedan od glavnih simptoma spontanog pobačaja je krvarenje, ali se u jako ranim fazama trudnoće spontani pobačaj može dogoditi bez ikakvih simptoma.

Spontani pobačaj je gubitak trudnoće prije 20. tjedna, odnosno u prvih pet mjeseci trudnoće.

Spontani pobačaji su, zapravo, vrlo česti te se događaju u 10 do 20 posto trudnoća, a taj broj je najvjerojatnije i veći s obzirom na to da se pobačaj vrlo lako može dogoditi i u prvim tjednima kada žena niti ne zna da je trudna.

Većina spontanih pobačaja dogodi se u prvom tromjesečju, a jedan od najčešćih razloga je nepravilan razvoj embrija.

Simptomi spontanog pobačaja

Simptomi spontanog pobačaja razlikuju se ovisno o stadiju trudnoće, ali glavni simptom je vaginalno krvarenje koje je vrlo često popraćeno snažnim grčevima u maternici i donjem dijelu leđa.

Osim krvarenja i grčeva, simptomi spontanog pobačaja još uključuju:

– vaginalni iscjedak s komadima tkiva

– ubrzane otkucaje srca 

– gubitak tipičnih simptoma rane trudnoće poput mučnina, vrtoglavice i slično

Ovdje je važno naglasiti da, iako simptomi spontanog pobačaja uključuju i vaginalno krvarenje, to ne mora odmah značiti da je u pitanju spontani pobačaj jer je lagano, točkasto krvarenje normalna pojava u trudnoći. Osobito u prvim mjesecima, piše Healthline.

Što uzrokuje spontani pobačaj?

Kao što je već navedeno, većina, odnosno gotovo dvije trećine, spontanih pobačaja u prvom tromjesečju zapravo se događa zbog nepravilnog razvoja fetusa što je povezano s nedostatkom ili velikim brojem kromosoma i na to nitko ne može utjecati, piše Mayo Clinic.

No, u nekim slučajevima do spontanog pobačaja mogu dovesti i određena zdravstvena stanja kao što su:

– dijabetes koji nije pod kontrolom

– infekcije

– hormonalni problemi

– problemi s maternicom i grlićem maternice

– bolesti štitnjače

– pretilost

– dugotrajno visok tlak

– trovanje hranom

Vrste spontanog pobačaja

Ovisno o razdoblju trudnoće te simptomima koji prate spontani pobačaj, postoji nekoliko vrsta spontanog pobačaja.

Prva vrsta je potpuni spontani pobačaj u kojemu je tijelo u potpunosti izbacilo embrij i svo tkivo koje je oblagalo maternicu. Ako je tijelo izbacilo samo dio tkiva, tada se radi o nepotpunom spontanom pobačaju, piše Cleveland Clinic.

Spontani pobačaj često je neizbježan i trudnica će znati da on uskoro slijedi po tome što će osjećati snažne grčeve nalik onim menstrualnima, počet će krvariti i osjećati druge simptome spontanog pobačaja.

Do spontanog pobačaja može doći i ako u maternici postoji određena infekcija i tada se to naziva septični pobačaj.

Što povećava rizik od spontanog pobačaja?

Iako do spontanog pobačaja u većini slučajeva dolazi zbog stanja koja se ne mogu spriječiti niti se na njih ikako može utjecati, ipak postoje neki čimbenici koji značajno povećavaju rizik od spontanog pobačaja jer negativno utječu na razvoj ploda, a lako se mogu ukloniti ili popraviti, prenosi NHS.

Čimbenici koji povećavaju rizik od spontanog pobačaja su:

– pušenje

– konzumacija alkohola

– konzumacija droga

– pretjerano konzumiranje kofeina

– loša kvaliteta prehrane

– izloženost štetnim kemikalijama i zračenju

– tjelesna trauma poput udarca ili teške ozljede

Zaključak

Spontani pobačaj je gubitak trudnoće prije 20. tjedna, a jedan od najčešćih razloga je nepravilan razvoj embrija.

Osim toga, mogu ga uzrokovati i stanja poput dijabetesa koji nije pod kontrolom, pretilosti, bolesti štitnjače i slično. Dodatni rizik predstavljaju i faktori poput pušenja, konzumacije alkohola, loše prehrane.

Simptomi spontanog pobačaja razlikuju se ovisno o stadiju trudnoće, ali glavni simptom je vaginalno krvarenje koje je vrlo često popraćeno snažnim grčevima u maternici i donjem dijelu leđa.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Magazin

Liječnik objasnio zašto biste trebali jesti zelene banane

Objavljeno

-

By

Nezrele banane mogu sadržavati otporni škrob koji je prepun zdravstvenih prednosti. I nisu samo zelene banane te koje bi mogle imati ove dobrobiti, već i niz drugih specifičnih namirnica poput kuhanog i ohlađenog krumpira i sirove zobi. To je zato što sadrže nešto što je poznato kao otporni škrob. “Otporni škrob pomaže hraniti postojeće dobre crijevne bakterije i pomaže povećati njihov broj”, rekao je dr. Karan Raj.

Liječnici s UCLA Healtha objašnjavaju da rezistentni škrob može imati brojne zdravstvene prednosti, piše express.

“Studije su otkrile da dijete koje uključuju rezistentni škrob pomažu u kontroli šećera u krvi, daju zdravije razine lipida u krvi i poboljšavaju osjećaj sitosti nakon jela.Također su povezani s manjim rizikom od raka debelog crijeva”, rekli su liječnici.

Dr. Raj je dodao da on voli dodati zelene banane u smoothie kako bih dobio otporni škrob bez utjecaja na okus.

 
Nastavi čitati

Magazin

Zašto ne biste trebali ostavljati talog kave u kući ako imate psa

Objavljeno

-

Kao vlasnici pasa, svi smo barem jednom svjedočili tome kako naši četveronožni prijatelji kopaju po smeću, privučeni mirisima koji su im neodoljivi. No, jeste li znali da nešto tako bezazleno kao talog kave može biti iznimno opasno za vašeg psa? Kofein, koji nam pomaže da se razbudimo ujutro, može biti smrtonosan za pse.

Kofein, koji se nalazi u kavi, ali i u drugim proizvodima poput čaja, energetskih napitaka i čokolade, izuzetno je štetan za pse. Psi su mnogo osjetljiviji na kofein nego ljudi, a čak i male količine mogu izazvati ozbiljne zdravstvene probleme. Talog kave, bilo svjež ili korišten, može izazvati simptome kofeinske intoksikacije ako ga pas pojede.

Kofein je vrsta stimulansa koji utječe na srce, jetru, bubrege, pluća i živčani sustav psa. U ekstremnim slučajevima, može dovesti do teških zdravstvenih posljedica poput paralize, konvulzija, pa čak i smrti.

Simptomi kofeinske intoksikacije kod pasa
Ako vaš pas pojede talog kave ili neku drugu namirnicu s kofeinom, simptomi trovanja mogu se pojaviti već 30 do 60 minuta nakon konzumacije. Simptomi mogu trajati od nekoliko sati do nekoliko dana, ovisno o količini unesenog kofeina i zdravstvenom stanju psa. Najčešći znakovi trovanja uključuju:

Nemir i anksioznost
Povraćanje (moguće s tragovima krvi)
Proljev
Prekomjerno žeđanje
Ubrzan ili nepravilni rad srca
Povećano mokrenje
Drhtanje i konvulzije
U ozbiljnim slučajevima može doći do paralize, napadaja ili smrti ako se ne reagira na vrijeme.

Što učiniti ako vaš pas pojede talog kave?
Ako sumnjate da je vaš pas pojeo talog kave, odmah kontaktirajte veterinara. Važno je brzo djelovati jer kofein može vrlo brzo izazvati teške posljedice. Veterinar će možda preporučiti izazivanje povraćanja kako bi se toksin uklonio iz tijela psa, ili će primijeniti aktivni ugljen kako bi se spriječila daljnja apsorpcija kofeina.

U težim slučajevima veterinar može odlučiti primijeniti infuzije tekućina, sedative ili lijekove koji će pomoći u stabilizaciji krvnog tlaka i suzbijanju gastrointestinalnih problema.

 
Nastavi čitati

Magazin

Nikada nećete izgubiti kilograme ako imate ovih pet navika, tvrdi osobna trenerica

Objavljeno

-

Gubitak kilograma nije lak, brz ni bezbrižan proces. Zahtijeva naporan rad, predanost, čvrstu motivaciju i izradu plana koji najbolje odgovara vašim potrebama. Nema veze razmišljate li tek ili ste već u procesu mršavljenja, određene navike mogu jako utjecati na uspjeh.

Kako je za portal Eat This, Not That otkrila osobna trenerica Victoria Brady, postoje određene navike koje mnogi od nas imaju, a loše utječu na uspješnost mršavljenja. Brady ističe da, ako imate sve ove navike, vjerojatno nećete uspjeti izgubiti kilograme. Izdvojila je pet navika, evo što se nalazi na njezinom popisu.

Često bezumno jedete ili grickate
Prema osobnoj trenerici, nesvjesno jedenje i grickanje siguran su način da usporite svoj napredak u mršavljenju. Zašto? Jer ne pratite unos kalorija, što može rezultirati prejedanjem.

“Bez obzira na to radi li se o zdravoj hrani ili ne, previše bilo čega u životu može loše utjecati na tijelo. Kontrolirajte porcije kako biste pratili koliko kalorija unosite tijekom dana i minimizirali prejedanje”, ističe trenerica.

Preskačete obroke
“Preskakanje obroka stavlja tijelo u takozvani režim preživljavanja, što znači da se hvata za unesene kalorije kako bi sačuvalo energiju”, ističe Brady i dodaje: “Štoviše, vjerojatnije je da ćete donijeti loše prehrambene odluke zbog gladi, kao što je zaustavljanje u restoranu brze hrane jer je to najbrža opcija za obrok.”

“Pijete” svoje kalorije
Bez obzira na to pijete li voćni sok ili omiljenu čašu vina, imajte na umu da pića mogu biti puna dodatnih kalorija, prenosi Eat This, Not That.

“Mnogi ljudi ne shvaćaju koliko kalorija većina pića sadrži, s velikim količinama šećera koji im poboljšava okus. Prekomjeran unos šećera može ne samo dovesti do povećanja tjelesne težine nego i usporiti metabolizam, posebno kada se konzumira alkohol”, objašnjava trenerica.

Ne spavate dovoljno
Nemojte podcjenjivati moć dobrog sna i oporavka nakon vježbanja. Istraživanja pokazuju da, što više uskraćujete sebi odmor, veća je vjerojatnost da ćete dobiti dodatne kilograme.

“Vaše tijelo se ne može oporaviti, što narušava hormonalnu ravnotežu i potiče apetit jer tijelo teži ugljikohidratima i hrani bogatoj kalorijama kada je uskraćeno za san. Također je važno napomenuti da su dani odmora ključni, a previše vježbanja može dovesti do zastoja u mršavljenju i povećanja rizika od ozljeda”, dodaje Brady.

Dajete prioritet vježbanju nad prehranom
Vježbanje je ključan dio svakog programa mršavljenja, ali potrebno je postići zdravu ravnotežu između davanja prioriteta vježbanju i prehrani.

“Ovdje dolazi pravilo 80/20 za mršavljenje. Mršavljenje se temelji 80 posto na onome što jedete, dok se preostalih 20 posto odnosi na ono što radite, odnosno vježbate. To znači da ne možete nadoknaditi lošu prehranu vježbanjem. Bez obzira na to koliko dugo vježbate, ako je vaša prehrana bogata kalorijama, nećete izgubiti kilograme. Morate sagorjeti više kalorija nego što ih unosite, a malo ljudi shvaća da samo mali postotak kalorija tijekom dana sagorite vježbanjem”, zaključuje Brady.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu