Connect with us

magazin

Pet zvukova koje ne želite čuti kad vam klima radi, evo što znače

Objavljeno

-

Pixabay

Vaš klima uređaj je vjeran i moćan suputnik tijekom sparnih ljetnih mjeseci. Ali baš kao i svaki stroj, može proizvoditi zvukove koji signaliziraju problem. Iako je tiho zujanje normalno, određeni zvukovi mogu ukazivati ​​na problem koji zahtijeva stručnu pozornost.

Škripanje

Ovaj visoki, neugodni zvuk često ukazuje na istrošeni ili olabavljeni remen koji pokreće ventilator klima uređaja. Trenje između remena i remenice stvara zvukove škripanja. Ostavljen bez nadzora, remen može puknuti, što dovodi do potpunog gašenja sustava.

Lupanje ili zveckanje

Glasni zvukovi lupanja koji dolaze iz vašeg uređaja razlog su za zabrinutost. Mogu ukazivati ​​na labave ili oštećene unutarnje komponente, poput slomljene lopatice ventilatora ili neispravnog kompresora. Ovi dijelovi mogu uzrokovati značajna unutarnja oštećenja ako nastave lupati, prenosi Air South Now.

Šuštanje

Šištanje može značiti dva potencijalna problema. Prljavi filtar za zrak može ograničiti protok zraka, uzrokujući da sustav radi jače i stvara šištanje.

Ovo je jednostavno rješenje – jednostavno zamijenite filtar za zrak. Međutim, stalno šištanje također može ukazivati ​​na curenje rashladnog sredstva. Rashladno sredstvo vitalna je komponenta koja hladi vaš zrak, a curenje može naštetiti i vašem zdravlju, i oštetiti klima uređaj.

“Grgljanje”

Ovaj zvuk često ukazuje na začepljene odvodne cijevi kondenzata. Vaš klima uređaj uklanja vlagu iz zraka, a ta kondenzacija mora otjecati. Ako su odvodni vodovi začepljeni, nakupljena vlaga može stvoriti grgljanje. Osim toga, niska razina rashladnog sredstva također može uzrokovati klokotanje.

Zujanje:

Neprekidno zujanje iz vašeg uređaja može ukazivati ​​na probleme s elektrikom. To bi moglo biti labavo ožičenje unutar jedinice, što može predstavljati opasnost od požara. Alternativno, pokvarena električna komponenta poput kontaktora ili transformatora može biti krivac.

Što ako čujete neki od ovih pet zvukova?

Isključite AC jedinicu:

Time se sprječava daljnje oštećenje sustava.

Provjerite filtar zraka:

Prljavi filtar jednostavno je rješenje. Zamijenite ga čistim u skladu s preporukama proizvođača.

Nazovite kvalificiranog tehničara:

Profesionalac može dijagnosticirati problem i preporučiti odgovarajuće popravke.

Rana intervencija je ključna! Brzo rješavanje ovih problema može vam uštedjeti novac na popravcima i spriječiti potpuni kvar klima uređaja tijekom ljetnih vrućina.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

magazin

Četiri jednostavne metode kojima ćete uštedjeti novac bez velikih odricanja

Objavljeno

-

By

Pexels

Naručivanje hrane putem aplikacija i večernji izlasci s prijateljima su zabavni, ali mogu ozbiljno smanjiti stanje na vašem računu. Smanjenje troškova i štednja ne znače nužno dosadan život bez zabave. Uz nekoliko specifičnih promjena u životnom stilu, možete povećati štednju, a i dalje uživati u kvalitetnom životu bez žrtvovanja zabave. Evo što savjetuju stručnjaci.

1. Priroda je besplatna!

Zašto ne otići na planinarenje ili napraviti piknik s prijateljima ili obitelji?

“Jednom smo otkrili rezervat skriven iza nekih polja, sa stazom kroz šumu i užetom za ljuljanje na kraju za djecu,” rekla je za Best Life Online jedna čitateljica.

“Nije bilo nikoga drugog tamo, pa smo uživali u šumi sami i djeca su mislila da je to najbolje iskustvo ikad”, dodala je.

2. Ne plaćajte punu cijenu

Koristite nagrade i popuste kako biste uštedjeli novac.

Uštedio sam tisuće dolara ne plaćajući maloprodajnu cijenu”, pohvalio se jedan čitatelj.

3. Koristite lokalnu knjižnicu

Ako ne koristite svoju lokalnu knjižnicu, mogli biste nepotrebno trošiti puno novca.

Ne samo da možete posuđivati knjige, nego i filmove, glazbu i e-knjige – sve besplatno.

4. Prekopajte svoj ormar

Zastanite prije nego potrošite novac na novu odjeću.

Velike su šanse da kod kuće imate sve što vam treba. “Kupuj kod kuće”, savjetuje Jamie Novak, profesionalna organizatorica.

 
Nastavi čitati

magazin

Odjeća koju ne bi trebalo prati previše često

Objavljeno

-

By

Pixabay

Bilo da se radi o vintage nasljeđu ili brzoj modi, sva odjeća zaslužuje pažnju.

Ne samo da je pažljivo i štedljivo pranje odjeće znak poštovanja prema ljudskom radu i resursima koji su uloženi u njezinu izradu, već joj može produžiti vijek trajanja. Međutim, nije sva odjeća ista. Postoji razlog zašto neke stvari bacamo u pranje nakon jednog nošenja, samo da bismo ubrzo shvatili da su se izobličile ili izblijedjele.

Jeste li ikada primijetili miris poliesterske haljine nakon noćnog izlaska? Ili ste se, s druge strane, čudili džemperu za koji vaš tata tvrdi da ga nije oprao od 1995.? Bitan je, dakle, i materijal pa se isplati birati tkanine koje su dugotrajne i prirodne.

Od starih do inovativnih i modernih, evo pet tkanina koje bi vam mogle pomoći da preskočite dan pranja rublja.

Vuna

Svi mi imamo taj jedan skupljeni džemper koji nas još uvijek proganja, ali kada se s njim pravilno postupa, vuna je jedan od najlakših materijala za održavanje. Naime, vuna ima određena antimikrobna svojstva – njezina su vlakna presvučena voštanim lanolinom (istim onim što ovčje krzno čini vodootpornim), koji odvodi vlagu od tijela i opire se razvoju bakterija koje uzrokuju neugodne mirise, što znači da se može više puta nositi i bez pranja.

Samo malo naparite ili prozračite svoje vunene komade kada ih treba osvježiti – i pobrinite se da se što prije riješite mrlja ako nešto prolijete po njima, jer vuna može biti osjetljivija na sasušene mrlje. A kada odlučite da je vrijeme za pranje, budite nježni i koristite blagi deterdžent za vunu i svilu. Operite u hladnoj vodi i obavezno preskočite sušilicu.

Traper

Možda ste zamjerili ljudima koji su vam rekli da “ne biste trebali prati traperice”, ali ta tvrdnja stoji. Zahvaljujući svom podrijetlu kao izdržljiva radna odjeća za fizičke radnike, traper nije dizajniran da podnosi vruću vodu. Pretjerano pranje može dovesti do izbljeđivanja i skupljanja, kao i do uništavanja zaštitnih znakova tkanine da se s vremenom prilijepi vašem tijelu.

Bolje se držite djelomičnog čišćenja mjesta i provjetravanja na zraku za osvježenje. Dok će pravi ljubitelji trapera izbjegavati pranje godinama, oni gadljivi to mogu učiniti nakon svakog desetak nošenja. A kad perete traperice, okrenite ih naopako kako biste smanjili oštećenje od trenja i perite na niskoj temperaturi kako ih ne biste uništili.

Lan

Iako postoji već najmanje 10 tisuća godina, lan još uvijek izgleda svježe svakog ljeta – kao i vi jer je lanena tkanina prirodno prozračna. Osim toga, odvodi vlagu od tijela, brzo se suši i ima antimikrobni silicij koji pomaže u sprječavanju neugodnog mirisa koji biste mogli povezati s garderobom za toplo vrijeme.

Doduše, lan se dosta gužva. Ali ako vam se ne sviđa pretjerano izgužvan izgled, onda je bolje da komade lana oparite ili izglačate, nego da ga perete prečesto jer će jaka centrifuga vjerojatno stvoriti mnogo nabora. Također, izbjegavajte izbjeljivač, koji oštećuje tkaninu, i preskočite omekšivač, koji može ostaviti talog zbog kojeg lan može djelovati krutije. Najbolji način da ga omekšate je da ga nosite što više.

Konoplja

Dugi niz godina nošenja komada odjeće od konoplje može izazvati osjećaj kao da grlite drvo, ali to ne mora biti toliko neugodno iskustvo. Zapravo, to je vrlo udobna tkanina, koja, poput lana, s godinama postaje mekša. Zahvaljujući strukturi šupljih vlakana, konoplja ima sposobnost termoregulacije i prirodno je antibakterijska, zbog čega je ne smijete prati prečesto. Osim toga, radi se o biljci koja ne zahtijeva pesticide, zbog čega uzrokuje manje znojenja.

Ova lagana tkanina nije sklona skupljanju ili oštećenju i općenito dobro podnosi pranje u perilici rublja. Međutim, najbolje je da je perete sušite na niskoj razini i koristite blagi deterdžent bez izbjeljivača ili drugih jakih kemikalija koje će oštetiti vaše osjetljive i mekane komade konoplje.

Liocel

Iako se većinom prodaje pod robnom markom Tencel, liocel je alternativa viskozi, izrađen od drvene pulpe. Među svojim brojnim svojstvima, liocel se smatra tkaninom koja “učinkovito podnosi vlagu”, zahvaljujući sićušnim kanalima između celuloznih vlakana koji pomažu upijanju znoja i održavaju vas suhima – zbog čega ćete ga sve više nositi u odjeći za aktivnosti. Naravno, to ne znači da svoju odjeću za teretanu ne perete tjednima, ali što se tiče svakodnevne odjeće od ovog materijala, možda ćete je rjeđe “njuškati” nego komade od poliestera ili pamuka.

 
Nastavi čitati

magazin

Liječnici naveli pet mitova o zdravlju u koje biste trebali prestati vjerovati

Objavljeno

-

By

Pixabay

Internetom kruže mnogi lažni savjeti o zdravlju te je potrebno biti na oprezu. Tako je primjerice jedan od popularnijih trendova na Tik Toku u posljednje vrijeme bio stavljanje krumpira u čarape kako bi se riješili toksina. No, tako ih se nećete riješiti.

U nekom trenutku, većina nas je opisala svoje simptome  “doktoru” Googleu. Sada su tu i dr. TikTok, dr. Instagram i dr. YouTube gdje razni kreatori iznose tvrdnje o prehrani, hormonima, imunitetu i još toga.

“Došlo je do porasta zdravstvenih i znanstvenih influensera. Mnogi imaju dobre namjere – ali nemaju svi”, kaže doktorica Jessica Steier osnivačica The Unbiased Science Podcast, koji kritički ispituje dokaze za razne “znanstvene” tvrdnje.

Razni “stručnjaci” na društvenim mrežama dijele cijeli niz dezinformacija koje su u najboljem slučaju gubljenje vremena, a u najgorem, doista štetne.

“Zdrava” hrana

U posljednje vrijeme na društvenim mrežama javio se niz kreatora koji inzistiraju na tome da su zobene pahuljice štetne i da podižu šećer u krvi.

Riječ je o influencerima koji promoviraju dijetu s niskim udjelom ugljikohidrata te često biljnu hranu označavaju kao “otrovnu”, navodi Real Simple.

“Zobena kaša povećava šećer u krvi, ali to je normalan odgovor našeg tijela na bilo koju hranu koja sadrži ugljikohidrate”, kaže nutricionistkinja Nicole Rodriguez upozoravajući kako je zapravo pravi problem u prehrani manjak vlakana koji se dobiva iz cjelovitih žitarica.

Gotovo svi odrasli ljudi u SAD-u (95 %) štede na vlaknima, a potrebna su nam jer su povezana s poboljšanim zdravljem srca i probavom. Jedna šalica kuhane zobi sadrži četiri grama – oko 15 % vaših dnevnih potreba. Ako vas brine šećer u krvi, kombinirajte zob s proteinima i biljnim mastima kako biste pomogli svom tijelu da sporije probavi obrok.

Jedna od češćih teorija koje se javljaju na društvenim mrežama jest da ulja sjemenki kanole, suncokreta i kikirikija uzorkuju srčani udar, dijabetes i druge probleme. Rodriguez ističe kako su podaci o utjecajima ovih ulja krivo protumačeni.

“Da, zdravstveni problemi su se povećali s povećanim unosom sjemenskih ulja. Krivac su, međutim, proizvodi koji sadrže ulja – brza hrana, zapakirane grickalice i peciva, koji su obično visoko prerađeni i sadrže hrpu zasićenih masti, natrija i kalorija. Sama ulja nisu štetna. Zapravo, oni su bogati omega-6, nezasićenim masnim kiselinama koje naše tijelo treba za pravilno funkcioniranje”, pojašnjava Rodriguez.

“Jačanje” imunološkog sustava

“Ako želite pomoći svom imunološkom sustavu, budite u tijeku s cjepivima i ne brinite o koktelima s kurkumom, smrznutim “kockicama imuniteta” od mrkve i đumbira i slanim kupkama za stopala”, rekla je mikrobiologinja Andrea Love.

Imunološki sustav je nevjerojatno složena, strogo regulirana mreža. Bijela krvna zrnca neprestano patroliraju vašim tijelom tražeći napadače protiv kojih će se boriti.

“Ne možete jačati imunološki sustav kao mišiće, što sugeriraju neke neutemeljene tvrdnje”, kaže Love.

Čak i da možete, jačanje vašeg imunološkog sustava ne bi nužno bilo dobro.

Previše “snage” u vašem imunološkom sustavu obilježje je upalnih poremećaja, poput alergija i autoimunih bolesti, u kojima vaše tijelo napada tvari koje ne bi trebalo.

“Ono što možete učiniti jest podržati svoj imunološki sustav zdravim navikama – dovoljno spavati, redovito vježbati, uravnoteženo jesti, ograničiti alkohol, izbjegavati duhan i prakticirati dobru higijenu spavanja”, rekla je Love.

“Osjetljivost” na hranu

Možda ste vidjeli nekog influencera koji tvrdi da je otkrio osjetljivost na određenu hranu – grah, kivi, pivski kvasac – i nakon što su to eliminirali, njihovi zabrinjavajući simptomi su nestali.

“Izraz “osjetljivost na hranu” toliko je nejasan da je gotovo besmislen”, govori nam alergolog David Stukus.

Alergija na hranu znači da vaše tijelo pokreće imunološku reakciju kada naiđete na određeni protein (u kravljem mlijeku, jajima, ribi itd.). Osjetljivost na hranu samo znači da tu hranu ne probavljate dobro.

“To je izmišljen izraz bez jasnih dijagnostičkih kriterija ili konsenzusne definicije stručnjaka”, kaže Stukus.

Svi imaju ADHD

Društvene mreže potaknule su razgovore o mnogim problemima mentalnog zdravlja, što je definitivno pozitivna stvar. No postoji i druga strana ove priče.

Videi koji se dijele na društvenim mrežama mogu previše pojednostaviti komplicirana pitanja o mentalnom zdravlju – kao što je često slučaj s ADHD-om. Nekada se smatralo stanjem koje prvenstveno pogađa dječake koji se vrpolje, a sada se prepoznaje kod odraslih žena.

Procjena tvrtke za zdravstvene podatke Epic Research kaže da se postotak mladih i sredovječnih žena kojima je dijagnosticiran poremećaj gotovo udvostručio od 2020. do 2022. godine.

Nebrojeni postovi naglašavaju “skrivene” simptome koji bi mogli ukazivati ​​na ADHD: stalno sudaranje sa stvarima, kronično kašnjenje, ostavljanje otvorenih vrata ormarića, sanjarenje, nered.

Primamljivo je samodijagnosticirati se na temelju skupa simptoma koji se vide u videu na TikToku, kaže psihijatar Sanam Hafeez “jer imamo prirodnu potrebu da se probamo razumjeti i naći objašnjenje za izazove s kojima se suočavamo. Nadalje, nakon što se uvjerimo da smo otkrili objašnjenje, možemo postati žrtva kognitivne potvrde, sklonosti da obraćamo pozornost na dokaze koji podupiru našu teoriju i zanemarimo sve što ne podupire.”

Ako ste zabrinuti, potražite potpunu procjenu od strane obučenog kliničara, poput neuropsihologa, psihijatra, neurologa ili psihologa. “Standardizirano neuropsihološko testiranje koristi se za dijagnosticiranje stanja mentalnog zdravlja, a proces može trajati nekoliko mjeseci”, kaže Hafeez.

“Uravnoteženost” hormona

Mnogi videozapisi na društvenim mrežama obično slijede ovaj obrazac: Ako imate ove simptome (primjerice nesanicu, promjene raspoloženja, umor), vaši hormoni nisu u ravnoteži.

Hormoni bi doista mogli biti uključeni u ono što vas muči, kaže ginekologinja Asima Ahmad.

“Hormoni utječu na svaki dio tijela, uključujući energiju i raspoloženje, tako da nije neuobičajeno da ih se procijeni kao dio vaše simptomatike ako imate neobjašnjive simptome. Ali budući da hormoni mogu varirati tijekom života osobe, “hormonska neravnoteža” vrlo je širok pojam”, rekla je Ahmad.

“Ako vam netko govori da provjerite svoje hormone, a zatim vam prodaje proizvod za brzo rješavanje problema, budite vrlo oprezni, pogotovo ako nije certificirani liječnik”, upozorava Ahmad.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu