Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

(FOTO) RAZGOVOR / Celina Kolanović, prva Hrvatica koja je završila atraktivni međunarodni studij Biotehnologija mora: iz morskih algi i bakterija lijek za tumorske stanice

Objavljeno

-

Zadranka i Privlačanka Celina Kolanović nedavno je imala svečanu promociju u Valenciji gdje joj je uručena diploma dvogodišnjeg magistarskog studija Marine Biotechnology, koji je u organizaciji sveučilišne alijanse EU-CONEXUS pohađala u Španjolskoj i Francuskoj. Ranije je na Sveučilištu u Zadru stekla diplomu na studiju Održivo upravljanje vodenim ekosustavima, koji  je upisala kao farmaceutska tehničarka. Na svečanu dodjelu diploma stigao je i rektor Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Josip Faričić zajedno s rektorima iz drugih sveučilišta alijanse iz Španjolske, Francuske, Grčke, Litve, Rumunjske, Cipra, Irske i Njemačke.

* Kako ste se odlučili za ovaj studij, što je bilo presudno za uspjeh?

– Mislim da je presudno bilo znanje iz farmacije, radila sam u ljekarni. Dodatni izborni predmeti koje sam birala bili su biokemija i genetika, prirodni predmeti, ne samo oni vezani za more. Mislim da mi je to dosta pomoglo.

Profesori na studiju Održivo upravljanje vodenim ekosustavima bili su velika podrška, motivirali su me i informirali.

Nakon završenog diplomskog studija u Zadru išla sam na praksu u Španjolsku preko EU-CONEXUS-a, što je također bilo važno iskustvo. Nudili su mi odmah da ostanem na programu ali ipak sam odabrala drugi put.

* Kakav je bio postupak upisa, je li bilo puno zainteresiranih?

– Mislim da nas je bilo stotinjak, a odabrano je nas 24. Bilo je zahtjevno, prvi krug prijave, drugi krug intervju, sve se odvijalo preko Skypea. Čula sam da je sada sve više zainteresiranih.

* Kakvi su bili uvjeti studiranja?

– Imali smo stipendiju u iznosu 1.400 eura mjesečno što pokrije trošak smještaja i hrane. U Francuskoj je bilo malo skuplje ali u Španjolskoj se moglo malo i uštedjeti. Svaki semestar bio je u drugoj državi ali je ovisio i o odabiru smjera tako da sam se ja nakon Francuske vratila u Španjolsku. Bila su tri semestra, a mogli smo odabrati jedan od četiri specijalistička smjera. Na prvoj godini studija bila su predavanja i laboratorijske vježbe, a dalje uglavnom praktični dio nastave. Što se tiče programa, najzahtjevnija mi je bila genetika, jer na studiju u Zadru nismo imali tako detaljne sadržaje iz genetike, a na studiju morske biotehnologije polazilo se od pretpostavke da imamo ta znanja. Također, bilo je dosta vremenski naporno i zahtjevno uskladiti sve obveze jer su tijekom dana bila organizirana predavanja i vježbe, navečer je trebalo ponoviti predavanja, a vikendima smo trebali biti posvećeni projektima. Studenti su morali biti dobro organizirani jer su zapravo bilo vrlo intenzivno angažirani.

* Kakvi su Vam planovi nakon završetka studija?

– Za sada ostajem raditi u Valenciji u kojoj mi je lijepo, uvijek je toplo, a mogućnosti je puno kada je u pitanju morska biotehnologija.

* Koja je najveća dobit za Vas nakon što ste završili ovaj studij? Slušajući o Vašem iskustvu studiranja, to zvuči kao bajka, studiranje kakvo bi svatko poželio, je li bilo tako?

– Iskustvo je bilo zaista sjajno, a kolege sa studija su zapravo najveće bogatstvo jer nas je bilo 24 iz 19 zemalja. Upoznala sam brojne kulture, dobila puno znanja i dragocjenih iskustava za život. 

Kada je završio drugi semestar, morali smo odraditi stručnu praksu u bilo kojem polju biotehnologije. Ja sam se odlučila prijaviti na Institut Ruđer Bošković, na Odjel za molekularnu biologiju u laboratoriju profesora Ivice Rubelja. Tamo smo kolegica iz Španjolske i ja radili na projektu pomlađivanja stanica, ispitujući učinak nove antitumorske tvari koja je tada bila u kliničkoj studiji. To je bio jedan od mojih najdražih projekata, zbog inovativne i interesantne teme, ali i zbog sjajne ekipe i mentorstva izvrsnih stručnjaka.

Nakon toga, u trećem semestru studija na Katoličkom sveučilištu u Valenciji radila sam na Academic Research Integration projektu vezanom za antitumorska ispitivanja prirodnih bioaktivnih tvari. Te tvari smo izolirali iz različitih morskih algi i morske bakterije Chromobacterium violaceum te testirali njihovu citotoksičnost na HeLa tumorskim stanicama. Na kraju tog projekta dobili smo izvanredne rezultate jer su ekstrakti pokazali značajan utjecaj na tumorske stanice.

Moj zadnji projekt na kojem sam radila u sklopu diplomskog rada na IBMCP-CSIC institutu u Valenciji bio je vezan za genetičko inženjerstvo. U sklopu tog projekta razvijali smo nanonosače za aktivni dio lijeka iz kvasca Saccharomyces cerevisiae, koji će se nastaviti optimizirati za farmaceutsku i kozmetičku industriju.

* Kada ste upisivali studij na Sveučilištu u Zadru jeste li očekivali da će Vam se pružiti ovakve mogućnosti i što bi poručili kolegama koji bi rado krenuli Vašim stopama ili se barem žele dobro informirati?

– Definitivno nisam očekivala da će mi se otvoriti toliko vrata tijekom studija, da ću imati priliku raditi i učiti o najnovijim biotehnološkim trendovima te da ću steći toliko dobrih i korisnih poznanstava. Svima koji razmišljaju prijaviti se na ovaj program savjetovala bih da, uz studentske obaveze na sveučilištu, pokušaju steći dodatna iskustva na projektima ili kroz studentske razmjene koje im se nude, jer znam da to u procesu selekcije visoko vrednuju.

Mislim da profesori s Odjela za ekologiju, agronomiju i akvakulturu na Sveučilištu u Zadru dobro informiraju studente o programu, bez njihove podrške vjerojatno ni ja ne bih bila tu gdje jesam. Također, tu je i web stranica EU-CONEXUS-a, a uvijek mogu pronaći nekog od nas polaznika na tim platformama i pitati sve što ih zanima.

 

ZADAR / ŽUPANIJA

PRIJATELJSKI NAROD / Zadarska županija pokrenula regionalnu suradnju sa Zakarpatskom oblasti iz Ukrajine

Objavljeno

-

By

U sklopu razvoja međunarodne suradnje Zadarske županije pokrenuta je regionalna suradnja s Zakarpatskom oblasti iz Ukrajine. U Domu županije goste iz Ukrajine primili su župan Božidar Longin, zamjenik župana Šime Vicković, predsjednik Županijske skupštine Zoran Šikić u pratnji županijskih pročelnika Katarine Miletić, Josipa Vidova, Marka Kolege i Željka Letinića.

U izaslanstvu ukrajinske Zakarpatske regionalne državne i vojne uprave bile su pročelnica pravne službe Ruslana Naturkach, pročelnica Odjela za turizam i odmarališta Marianna Hotra te Hanna Fazykoš, predsjednica Prizivnog suda Zakarpatske regije.

Tom su prigodom Zadarska županija i Zakarpatska oblast potpisale Memorandum o razumijevanju za uspostavu suradnje na trgovinsko-ekonomskom, znanstveno–tehničkom i kulturnom području.

Župan Longin je gostima iz Ukrajine predstavio razvojne potencijale Zadarske županije te istaknuo snažan razvoj naše županije koji prati niz investicija, prvenstveno u razvoju prometne i komunalne infrastrukture, kao i značajan rast gospodarstva. Dodao je kako je Zadarska županija dvije godine zaredom organizirala boravak djece iz obitelji ukrajinskih branitelja na svom području, kao znak snažne potpore ukrajinskom narodu za vrijeme agresije koju proživljavaju u svojoj domovini.

Gosti su istaknuli da izrazito cijene potporu prijateljskog hrvatskog naroda te su predstavili svoju, najzapadniju regiju Ukrajine, područje koje graniči s četiri europske države – Poljskom, Mađarskom, Slovačkom i Rumunjskom. Riječ je o regiji snažne gospodarske i turističke orijentacije koja trenutno nije zahvaćena ratnim razaranjima već služi kao utočište brojnim izbjeglicama i prometna komunikacija s državama Europske unije. Poručili su kako rade za pobjedu i na pobjedi, ali i za bolju budućnost poslije rata.

Tijekom sastanka raspravljalo se o nizu tema od zajedničkog interesa te poticanju razvijanja suradnje na raznim područjima gospodarstva, energetike, obrazovanja, kao i o mogućnostima rehabilitacije ukrajinskih branitelja u Hrvatskoj. Na temu rehabilitacije ratom pogođenih ukrajinskih obitelji i branitelja izaslanstvo Zakarpatske oblasti posjetilo je kompleks Psihijatrijske bolnice Ugljan gdje je ravnatelj Mladen Mavar predstavio planirane projekte proširenja bolničkih kapaciteta te energetske obnove postojećih zgrada bolničkog  kompleksa.  

Ukrajinsko izaslanstvo je tijekom boravka u Zadarskoj županiji održalo i radni sastanak s predstavnicima Županijskog suda u Zadru – predsjednikom Odjela za kazneno pravo Hrvojem Viskovićem i sutkinjom Dijanom Grancarić. Kroz razgovor su razmijenili iskustva i primjere sudske prakse s ciljem poticanja međusobne razmjene znanja i jačanja suradnje. 

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

RADOVI! U utorak bez vode dio Plovanije i Dikla, u srijedu Relje!

Objavljeno

-

By

Zbog izvođenja građevinskih radova tvrtke Ludwig Pfeiffer Hoch und Tiefbau GmbH&Co.KG., dana 17.09.2024. godine  ( utorak), u vremenu od 08:00 pa do 13:00 biti će privremeno obustavljena opskrba vodom u gradu Zadru u ulicama :Ulica Admirala Jakova Šubića od Cezana, Ulica Pere Čingrije, ulica Vukšićki prilaz, Ulica Viktora Vide, Privlačka ulica, Ulica Luke Botića, te Poličnička ulica.

Zbog izvođenja građevinskih radova tvrtke Ludwig Pfeiffer Hoch und Tiefbau GmbH&Co.KG., dana 17.09.2024. godine  ( utorak), u vremenu od 08:00 pa do 15:00 biti će privremeno obustavljena opskrba vodom potrošačima u gradu Zadru u ulicama : Ulica Vukovica, Ulica Josipa Pupačića, Ulica Jukića,Ulica Markežića, Put Brajde, te Krešimirova obala od kućnog broja 70 pa do kućnog broja 130.

Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena u Ulici Ivana Pavla II  kod kućnog broja 1.

Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena u Ulici Admirala Jakova Šubića od Cezana  kod kućnog broja 15.

Zbog radova na vodoopskrbnom sustavu, dana 18.09.2024. godine  (srijeda) u vremenu od 09:00 h pa do 15:00 h  biti će privremeno obustavljena opskrba vodom potrošačima u gradu Zadru u ulicama : ulica Polačišće, Ulica Zrinsko-Frankopanska, Glagoljaška ulica, Ulica Petra Svačića, te Ulica kneza Višeslava.

Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena u Zrinsko-Frankopanskoj ulici kod kućnog broja 11.  

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

Do kraja rujna zaprimaju se nominacije za najbolje iznajmljivače u Zadarskoj županiji

Objavljeno

-

By

Zadarska županija i ove godine nagrađuje najbolje iznajmljivače u turizmu. Naime, do kraja rujna zaprimaju se prijave za priznanja u dvije glavne kategorije smještaja – kuće za odmor i seosko domaćinstvo, a po tri najbolja objekta u svakoj kategoriji uz plaketu dobit će i financijske nagrade.

„Iznimno nam je drago što putem Javnog poziva za dodjelu nagrada za najbolje iznajmljivače u Zadarskoj županiji za 2024. godinu imamo priliku izdvojiti i nagraditi sve one koji teže kvaliteti i kreativnosti, posebice ako znamo da je riječ o segmentu smještajne ponude koja čini važan dio ukupne županijske turističke ponude“, istaknuo je pročelnik UO za gospodarstvo i turizam Ante Sjauš dodavši da je privatni smještaj najbrojniji u ukupnoj strukturi naših smještajnih kapaciteta i upravo je iz tog razloga važno ulagati u kvalitetu i kontinuirano razvijati ponudu kako bismo dodatno pozicionirali Zadarsku županiju, a među našim gostima i dalje podizali razinu zadovoljstva pruženom uslugom.

„Kroz privatni i obiteljski smještaj naši gosti imaju priliku doživjeti izravan kontakt s lokalnim stanovništvom i upoznati autohtonost i tradiciju mjesta u kojem borave, a upravo je to danas traženo i cijenjeno iskustvo koje traži sve veći broj svjetskih ljubitelja putovanja. Smještaj kod domaćina dio je našeg nasljeđa, a ljubaznost i gostoljubivost su neke od najvećih prednosti našeg turizma. Dojam o domaćinu često se pretvara u dojam o Zadarskoj županiji. Značaj ove akcije nagrađivanja najboljih iznajmljivača vidimo kao dodatni poticaj svima onima koji sustavno ulažu u kvalitetu i svakodnevno se trude pratiti zahtjeve gostiju i biti u korak s trendovima u turizmu“, naglasio je Sjauš.

Fokus ovog Programa je na domaćinskom pristupu gostima, dugoročnim i kvalitetnim odnosima, redovitim gostima, kreativnosti i kontinuiranom unaprjeđenju ponude.

Cilj projekta je podizanje kvalitete i obogaćenje ponude obiteljskog smještaja na području Zadarske županije, ali i:

  • prepoznavanje i medijski intenzivno promoviranje izvrsnosti, kreativnosti i profesionalnosti u području pružanja usluga privatnog smještaja na području Zadarske županije,
  • dodatno poticanje procesa inovacije i kreativnosti u turističkoj ponudi,
  • utjecanje na podizanje standarda usluge i dodatno osnaživanje turističke ponude Zadarske županije u segmentu obiteljskog turizma te
  • službeno nagrađivanje najboljih primjera dobre prakse na godišnjoj svečanosti koja će ujedno biti prilika za povezivanje i razmjenu iskustava svih aktera u procesu.

Nagrade će se dodijeliti za dvije glavne kategorije smještaja:

  • kuće za odmor (najmanje 3*) i
  • seosko domaćinstvo.

Prilikom utvrđivanja finalista ocjenjivat će se i samoodrživost objekta, energetska održivost kao i ona što se odnosi na potrošnju vode, njezino recikliranje i vraćanje u sustav za neke druge potrebe kao, odvajanje otpada, korištenje alternativnih izvora energije, zapravo sve ono što vodi prema samoodrživosti objekta.

Uz dvije glavne nagrade dodijelit će se i jedna nagrada za samoodrživost objekta, tj. ekološku usmjerenost objekta i njegovog vlasnika. Bilo da je riječ o materijalima od kojih je objekt izgrađen, modalitetu grijanja i hlađenja, uređenosti, tako i u odnosu prema okolini. Ocjenjivat će se sav uložen trud kojemu je cilj očuvanje okoliša u kojima se nalaze.

Javni poziv je otvoren do 30. rujna 2024. godine.

Pobjednici osvajaju:

  • nagrada: 3.000,00 eura i zlatnu plaketu,
  • nagrada: 2.000,00 eura i srebrnu plaketu,
  • nagrada: 1.000,00 eura i brončanu plaketu.
  • Nagrada za samoodrživost objekta: 3.000,00 eura i plaketa.

Tri odabrana finalista iz svake kategorije predstavit će se u medijima, na web stranici Zadarske županije i TZ Zadarske županije kao primjer dobre prakse u turizmu. Pobjednici će biti proglašeni i službeno nagrađeni u sklopu svečane dodjele nagrada tijekom 2024. godine.

Javni poziv, prijavni obrazac i popis dokumentacije koju treba priložiti uz prijavu, podnositelji mogu preuzeti s mrežne stranice Zadarske županije: www.zadarska-zupanija.hr pod poveznicom Natječaji/Potpore i priznanja/Aktivni natječaji ili se mogu preuzeti u Upravnom odjelu za gospodarstvo i turizam.

Odgovore na sva pitanja vezana uz ovaj Javni poziv mogu se dobiti i na tel. 023/350-430 ili 023/350-439.

Ovim putem pozivamo sve vrijedne dionike iz segmenta obiteljskog turizma da se pridruže ovom projektu u sklopu kojeg će se valorizirati izvrsnost.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu