Connect with us

Hrvatska

Hoće li i dogodine biti produljeni ljetni praznici? Fuchs: ‘Klime u učionicama nisu jedini problem’

Objavljeno

-

Bliži se ponedjeljak, prvi nastavni dan u ovoj školskoj godini. Početak nastave ranije je odgođen, a to su zatražile županije zbog nesnosnih vrućina, piše portal Srednja.hr. Ministar Radovan Fuchs kaže kako problem nije samo neopremljenost učionica klimama, nego i putovanje učenika do škola i iz škola tijekom visokih temperatura. Hoće li se i iduće godine na ovaj način prekrajati kalendar, vidjet ćemo nakon ove godine, rekao je Fuchs. U 2024./2025. ulazimo u drugu godinu provedbe cjelodnevne škole pa smo ministra pitali i što je s analizom eksperimentalnog programa. Njena izrada je, naveo je, još uvijek u tijeku.

– Počinje nova nastavna godina, čestitam svima – učenicima, roditeljima i nastavnicima, za koje vjerujem da će i ove godine, kao uvijek do sada, biti na visini svog zadatka. Posebne čestitke onim najmanjima koji prvi puta kreću u školu, poručio je u utorak ministar znanosti, obrazovanja i mladih Radovan Fuchs.

Fuchs je sudjelovao na konferenciji ravnatelja strukovnih škola u Šibeniku, gdje su predstavljena analiza eksperimentalnog programa modularne nastave za strukovne škole, a o kojoj ćete moći čitati na portalu srednja.hr u nadolazećim tekstovima.

Fuchs o odgodi početka nastave: Problem nisu samo klime, nego i put do i iz škole

Nastava u ovoj školskoj godini, podsjetimo, započet će 9. rujna, umjesto 2. rujna, kako je ranije predviđeno. Produljenje ljetnih praznika, odnosno odgodu početka nastave, zatražile su županije zbog velikih vrućina. I dok su jedni pozdravili takvu odluku, ona se našla i na meti kritičara koji navode kako je vrijeme da se škole konačno opreme klima uređajima. Pa hoće li se onda i iduće godine, umjesto adekvatnog opremanja škola, ponovno ‘prekrajati’ školski kalendar?

– Ne znam, vidjet ćemo, no ono što nam je uvijek zadani okvir je broj nastavnih sati koji se mora izvesti. Hoće li se pomicati, vidjet ćemo nakon ove godine. Što god napravili u obrazovnom sustavu, imate podijeljeno mišljenje, i onih koji su za i onih koji su protiv. Veliki dio govori da je pomicanje bilo dobro, drugi se pita – a kamo ćemo s djecom? Sve mi to razumijemo, čujemo, slušamo i analiziramo. Opremljenost klima uređajima, o kojima bi trebali brinuti osnivači škola, a ne centralna država, nije jedini problem. Veliko je pitanje i doba dana kada djece idu u školu i iz škole, što se obično za ove najmlađe i događa kada je sunce najintenzivnije i kada je visoko UV zračenje, što je isto bio jedan od razloga za pomicanje. Ali nisam meteorolog pa ne mogu predvidjeti kako će biti sljedeće godine, rekao je Fuchs za srednja.hr.

Što je s analizom prve godine cjelodnevne škole?

I dok je ravnateljima predstavljena analiza eksperimentalnog programa modularne nastave, prosvjetni djelatnici i roditelji pitaju se što je s analizom prve godine eksperimentalnog programa cjelodnevne škole, čije je frontalno uvođenje najavljeno za 2027.

– Rezultati su isto tako vrlo pozitivni. Čak i u onim školama gdje je bilo nekih prijepora u početku toga sada više nema. Roditelji imaju pozitivna iskustva i priznaju da su u početku bili nedovoljno informirani. Možda smo ih mi nedovoljno dobro informirali u startu, ali u svakom slučaju, sada sve teče u redu.

Kada je riječ o konkretnoj analizi, Fuchs navodi da još ne zna kada će oni izaći. No ono što je poznato jest da će dio analize biti i rezultati nacionalnih ispita.

– Dio rezultata koji se odnosi na postignuća na nacionalnim ispitima imamo, a drugi dio koji se odnosi na zadovoljstvo učenika i roditelja, uvjete rada i tako dalje, još je u obradi, tu ima dosta elemenata koje je potrebno analizirati, rekao je Fuchs.

Podsjetimo, ranije je Sindikat hrvatskih učitelja objavio kako su napravili vlastitu analizu, koja je pokazala da određeni problemi ipak postoje. Kako je za srednja.hr u srpnju rekla Sanja Šprem, predsjednica SHU-a, najviše zabrinjava problem pada ocjena kod učenika u većim školama. Detaljne rezultate analize SHU je obećao objaviti nakon što Ministarstvo objavi svoju ocjenu eksperimenta. Mi smo, pak, ranije ove godine posjetili jednu od škola u kojima se cjelodnevna škola provodi eksperimentalno. Učiteljica i ravnatelj otkrili su nam sve prednosti i nedostatke trenutnog programa koji je ušao u šezdesetak škola diljem Hrvatske.

U slučaju učenice koja je na kraju nastavne godine imala tri jedinice, ali zbog poništavanja jedne nije pala razred nego su joj omogućeni izlasci na popravne ispite iz druga dva predmeta, Fuchs je kratko poručio da se slučaj još rješava.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Stiže hladna fronta, znatno će zahladnjeti, evo gdje je moguć snijeg

Objavljeno

-

By

Donosimo vremensku prognozu meteorologinje Tee Blažević

Pretežno vedro je jutros duž obale, dok je u unutrašnjosti uglavnom oblačno, lokalno ima i slabe kiše prema istoku zemlje.

Slaba oborina moguća je i u nastavku četvrtka lokalno u unutrašnjosti, i to češće prema istoku i u Gorskoj Hrvatskoj. Prolazni pljusak moguć je i na krajnjem jugu Jadrana. Bura će puhati još u prvom dijelu dana, pojačano na udare pod Velebitom, dok će poslijepodne okretati na sjeverozapadnjak.

Posve stabilno neće biti niti tijekom petka. Lokalno slaba oborina naizglednija je u Gorskoj Hrvatskoj i na području Dalmacije.

Subota će većim dijelom biti pretežno suha, no navečer će nailaskom hladne fronte sa sjevera stići jače naoblačenje s kišom i pljuskovima s grmljavinom. Kako će temperature padati, kiša će prelaziti u susnježicu i snijeg, prije svega u gorju, u noći na nedjelju i tijekom nedjelje.

Koja pahulja tek je prolazno moguća u nižim predjelima.

Opet će ojačati sjeverni vjetar koji će prolazno na udare biti i jak, moguće i olujan. Osjetno će zahladnjeti, temperature će u unutrašnjosti pasti lokalno za više od 10 stupnjeva.

Zahladnjet će i na moru gdje će zapuhati jaka i olujna bura, što će rezultirati i problemima u prometu.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Kreće se u snimanje cijele Hrvatske, evo o čemu se radi

Objavljeno

-

By

Pixabay

Do 2034. godine cijelo područje Hrvatske bit će obuhvaćeno aerofotogrametrijskim snimanjem i zračnim snimanjem LIDAR-om te izrađene službene državne karte Hrvatske, proizlazi iz prijedloga programa službene državne kartografije o kojem je Hrvatski sabor raspravljao u srijedu.

Prijedlog višegodišnjeg programa službene državne kartografije za razdoblje od 2025. do 2034., koji su zastupnici jednoglasno podržali, ima za cilj osiguravanje pouzdanih, točnih i ažurnih topografskih podataka za cijelo područje Hrvatske i izradu službenih državnih karata mjerila: 1:25 000, 1:50 000, 1:100 000, 1:250 000.

Provedbom aktivnosti iz programa, građanima, javnom i privatnom sektoru osigurat će se ažurirani geoprostorni podaci Hrvatske koji su ključni za prostorno planiranje, upravljanje prostorom, krizne situacije, zaštitu prirode i okoliša te održivi razvoj, kazala je državna tajnica u Ministarstvu prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Dunja Magaš.

Nositelj programa je Državna geodetska uprava, a potrebna sredstva za provedbu programa iznose 36,8 milijuna eura s PDV-om, pri čemu će se iz državnog proračuna osigurati 28,5 milijuna eura, a 8,3 milijuna eura iz drugih izvora financiranja.

Očekujemo financiranje iz europskih fondova, a snimanje LIDER-om financirat će se zajmom Svjetske banke, pojasnila je Magaš na upit Marije Lugarić (SDP) što se misli pod drugi izvori financiranja.

Ante Babić (HDZ) posebno je istaknuo važnost kvalitetnih i ažurnih karata za učinkovitu reakciju u kriznim situacijama kao što su poplave i potresi, a Predrag Štromar (HNS) pohvalio omogućavanje distribucije podataka putem mrežnih usluga odnosno pristup podacima u stvarnom vremenu.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

PROGNOZA / Stiže jako zahladnjenje sa snijegom

Objavljeno

-

By

foto: Saša Čuka

Umjereno do pretežno oblačno je jutros u većem dijelu Hrvatske i većinom suho. Probleme bura, orkanske je jakosti na udare, stoga je dio A1 od Svetog Roka do Posedarja zatvoren za sav prometa, kao i državna cesta Maslenica – Zaton Obrovački, izvještava jutros Hrvatski autoklub.

Vjetrovito će biti i u nastavku srijede, iako će bura postupno slabjeti u poslijepodnevnim satima. Posvuda će biti većinom suho, slabe kiše može biti samo u Gorskoj Hrvatskoj. Sunčanije će biti duž obale, u unutrašnjosti većinom oblačno.

četvrtak prolazno slabe oborine može biti u Gorskoj Hrvatskoj i na istoku unutrašnjosti. Više sunčanih razdoblja će biti duž obale, gdje će bura slabjeti.

Petak donosi nešto vjerojatnije kišu i pljuskove, osobito poslijepodne u unutrašnjosti i Dalmaciji.

Za vikend će se do naših krajeva spustiti hladan zrak sa sjeveroistoka Europe, promjena temperature bit će nagla i izražena. U subotu poslijepodne uslijedit će jače naoblačenje s kišom, kako temperature budu padale kiša će prelaziti u susnježicu i snijeg, prije svega u gorju. U nedjelju znatno hladnije, osobito u unutrašnjosti, ponegdje za više od 10 stupnjeva.

Zahladnjet će i na moru uz jaku i olujnu buru koja će stvarati probleme u prometu.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu