Connect with us

Grad

DISKRETNI ŠARM LJEKARNIČKOG STAKLA: staklo iz hrvatskih ljekarni u zbirkama Hrvatskog muzeja medicine i farmacije HAZU

Objavljeno

-

OTVORENJE IZLOŽBE: 03.10.2024. u 12,00h
Trajanje: 03.10.-15.12.2024.

AUTORICE IZLOŽBE:
prof. dr. sc Stella Fatović-Ferenčić i prof. Silvija Brkić Midžić, muzejska savjetnica, Hrvatski muzej medicine i farmacije HAZU
KUSTOSICA IZLOŽBE:
dr. sc. Vedrana Jović Gazić, muzejska savjetnica, Muzej antičkog stakla u Zadru

DISKRETNI ŠARM LJEKARNIČKOG STAKLA: staklo iz hrvatskih ljekarni u zbirkama Hrvatskog muzeja medicine i farmacije HAZU naslov je nove gostujuće izložbe u Muzeju antičkog stakla u Zadru kojom je ispričana priča o primjeni stakla u povijesnim hrvatskim ljekarnama, u razdoblju od 17. do 20. stoljeća. Riječ je o odabiru uporabnih staklenih predmeta koji su bili u funkciji u mnogim poznatim hrvatskim ljekarnama, ponajprije u Zagrebu (ljekarna K Zrinjskomu, Brodjovin-Sallopek; Gornjogradska ljekarna K crnom orlu; ljekarna Aleksandra Hržića; ljekarna Sv. Jurju u Maksimirskoj; ljekarna K sv. Ivanu Aleksandra Grlića u Novoj Vesi; ljekarna Sv. Duhu Vojka Arka u Ilici; Centralna ljekarna; Vojna apoteka; 11. narodna apoteka u Draškovićevoj), zatim u Velikoj Gorici, Lipiku, Valpovu, Jastrebarskom, Virovitci, Rovinju, Šibeniku i drugim hrvatskim gradovima.
Brojčano su najzastupljenije stojnice, raznih dimenzija, prepoznatljiva oblika, najčešće izrađene od prozirnog bezbojnog stakla, zatim od mliječno bijelog stakla, kobaltnoplavog, žutog i smeđeg do crno i crveno obojenog stakla. Među izlošcima je i zanimljiv primjerak povijesne putne ljekarne, s pripadajućim sadržajem, kao i značajna skupina ambalažnih predmeta i proizvoda farmaceutske industrije 19. i 20. stoljeća.
Osim uporabne vrijednosti mnogi predmeti sadrže stilske elemente vremena u kojima su izrađivani, što se prepoznaje u odabiru stakla i oblikovanju formi, kao i u načinu izrade raskošno dekoriranih natpisnih polja, simbola sadržanih elemenata, sirovina, gotovih pripravaka…Velik broj izloženih predmeta sadrži tragove, a ponegdje i veće količine izvornog sadržaja, što posebno doprinosi prezentaciji njihove autentične praktične primjene.
O Hrvatskom muzeju medicine i farmacije:
U vrijeme osnivanja 2014. godine Hrvatski muzej medicine i farmacije HAZU imao je samo jednu veliku zbirku koja je nastala objedinjavanjem građe farmaceutsko-historijske zbirke u Zagrebu (osnovane 1937. godine) i Muzeja za povijest zdravstva u Hrvatskoj (osnovanog 1944. pri Zboru liječnika). Šezdesetih godina prošloga stoljeća građa obiju zbirki (muzeja) prešla je u vlasništvo Odsjeka za povijest medicinskih znanosti HAZU. Od jedne velike zbirke na početku osnivanja, ukupni fundus Muzeja danas broji nešto više od 6000 predmeta raspoređenih u 15 zasebnih zbirki. Većina predmeta, pa tako i mnogobrojni predmeti od stakla različite namjene, prikupljeni su zahvaljujući entuzijazmu pojedinih farmaceuta pripadnika starije generacije povjesničara medicine i farmacije zainteresiranih za dokumentiranje razvoja medicine, farmacije i zdravstvene kulture Hrvatske.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Grad

Predavanje za roditelje “Tko je za kormilom našeg broda” u srijedu u Zadru

Objavljeno

-

By

U srijedu, 2.10. u 18 sati održat će se predavanje za roditelje “Tko je za kormilom našeg broda?”
Predavanje o putu od regulacije do samoregulacije predškolske djece namijenjeno je roditeljima čija djeca teško surađuju, nemaju vještinu čekanja i odgode želja, imaju nagle promjene raspoloženja, burne reakcije, kratku pažnju.
Sudjelovanje roditelja je besplatno.
Predavanje će održati Dijana Miočić, edukacijska rehabilitatorica i specijalistica rane intervencije iz Centra za razvojnu podršku Feralić.

 
Nastavi čitati

Grad

Završio Festival tolerancije u Zadru, proglašen i najbolji film po izboru publike

Objavljeno

-

By

U svojem prvom zadarskom izdanju Festival je istražio koje teme najviše zanimaju zadarsku publiku kad je tolerancija i širenje dijaloga u pitanju, ali i ukazao koliko je nužno građane i publiku osvještavati još više te ne odustajati od ideje u izgradnji humanijeg društva. Festival je posjetilo 1.150 posjetitelja, a privukao je domaću publiku i turiste u Zadru te time obogatio zadarsku kulturnu ponudu na kraju ljeta.
Filmovi prikazani pred novom publikom koju tek festival gradi u Zadru, postavio je u fokus izazove današnjice, emocije i situacije o kojima nam je teško govoriti ili ih u potpunosti razumjeti, ali i ponudio kroz sedmu umjetnost odgovore na neka pitanja te pružio mogućnost za bolje razumijevanje vremena u kojem živimo. Prikazane su mahom premijere filmova proizašle iz selekcije Snježane Tribuson i Boška Picule, u produkcijskoj izvedbi civilnih organizacija Festival suvremenog židovskog filma iz Zagreba te Centra nezavisne kulture Zadar (Kino Zona).
U rasponu od dokumentarca Šećerna trska (Sugarcane), nagrađenom na Sundance Film Festivalu i nominiranom za Oscara, o institucionalnom zlostavljanju djece, zatim s pet francuskih nagrada César nagrađene znanstveno-fantastične avanturistička alegorije Životinjsko kraljevstvo (Animal Kindom) pa sve do domaćih filmova poput kratke anegdote iz života umjetnice Tisje Kljaković Žarko razmazit ćeš dite, publika je mogla odabrati 28 naslova. Posljednji dan, u nedjelju prikazano je čak 10 filmova, a festival je zatvoren filmom prigodnog naziva Sve će biti u redu (All Shall Be Well) u sklopu kojeg je dodijeljena nagrada publike za najbolji film. Dobitnika nagrade objavio je pročelnik odsjeka za obrazovanje, kulturu i sport Zadarske županije Ivan Šimuniću. Film Loveable (Ljubavi) koji je ujedno i otvorio festival, najbolji je film 18. Festivala tolerancije prema mišljenju publike. U kompleksnoj norveškoj drami svatko je mogao pronaći sebe i zaista “osjetiti” ovaj film koji tematizira zamršen bračni odnos i bavi se psihološki nabijenim situacijama koje se reflektiraju i na ostale dijelove života. Na festivalu u Karlovym Varyma dobio je posebnu nagradu žirija i nagradu za najbolje žensko glumačko ostvarenje.
Preko 300 učenika i njihovih profesora zadarskih srednjih škola posjetilo je jutarnje edukacijske programe na kojima su mladi mogli učiti, iz praktičnih primjera, koliko su empatija i topla ljudska riječ najmanje, a najviše što možemo učiniti kao pojedinci. Film Jedan život (One life) i svjedočanstvo Vesne Domany Hardy, preživjele holokausta, omogućili su učenicima da bolje razumiju tragedije holokausta, dok je film Sirena (The Siren) i rasprava s Nagham Oufan iz Sirije, Monikom Čavlović, savjetnicom iz Ureda pučke pravobraniteljice te Fani Marinović koordinatoricom projekta “Izgradnja drustva dobrodoslice” iz Volonterskog centra iz Zadra, iznio izazove s kojima se suočavaju djeca izbjeglice.
Na Tolerance talk raspravi “Nada daleko od kuće” također se govorilo problemima izbjeglica i migranata u novim sredinama, naglašavajući razlike u iskustvima ovisno o vrsti migracije, ali i zajedničke poteškoće poput jezične barijere, predrasuda i nesigurnih radnih uvjeta. U rapravi je istaknuto kako Hrvatska ima brojne pozitivne primjere podrške izbjeglicama i migrantima bez obzira na izazove. Sustav je taj koji ima prostora za napredak, pogotovo sada kada izbjeglice dijele zajednički nazivnik migracija, bilo da su uzrokovane ratom, ekonomskim problemima ili klimatskim promjenama.
Drugi Tolerance talk nazvan “Tolerancija i mir, to je moj đir” bavio se iznimno važnom temom vršnjačkog nasilja i naglasio kako je problem nasilja više prisutan na društvenim mrežama nego li na školskim hodnicima..gdje su svi hrabriji, a djeca nemaju razvijenu svijest kako se osjeća žrtva i to je ono što trebamo osvijestiti i o čemu moramo glasnije govoriti u javnosti.
Festival Market iznenadio je otvorenošču publike da postavlja pitanja i s predstavnicima festivala iznese sve strane viđenja problematika koje su obrađene kroz filmove Otok nade (Island of Hope) i Nebo iznad Zenice (The Sky Above Zenica). U sklopu marketa svoj radi i djelovanje predstavili suSalaam Film Festival i RAFF – Rab Film Festival.

“Prva godina Festivala tolerancije u Zadru je iza nas, a pozitivnim iskustvom i podrškom na koju smo naišli, posebno od strane publike, potakla nas je da već od sutra počnemo pripremu novog izdanja u 2025. godini u partnersko-prijateljskom ozračju.
Svatko od nas nosi neki talent, a kada se talenti udruže potencijal eksponencionalno raste, stoga nakon prve godine pozivamo sve oraganzacije i pojedince koji žele razvijati program budućih Festivala tolerancije neka nam se jave. Hvala svima koji su ove godine bili uz nas.“ poručili su direktori Festivala tolerancije Zadar, Nataša Popović i Andrej Fric.

Festival tolerancije zahvaljuje svima na podršci, partnerima i pokroviteljima, suradnicima, prijateljima, malom i vrijednom timu te nadasve publici grada Zadru na gostoprimstvu.

 
Nastavi čitati

Grad

Reportaže o Zadru i Ninu tijekom rujna prikazane na talijanskoj nacionalnoj TV LA7

Objavljeno

-

By

Talijanska nacionalna TV LA7 u sklopu emisije Eden – pianeta da salvare u rujnu je emitirala dvije reportaže posvećene Hrvatskoj, točnije Zadarskoj županiji. U prvoj devetnaestominutnoj reportaži, prikazan je grad Nin dok je u drugoj reportaži u trajanju od pola sata emitiranoj 22. rujna prikazan grad Zadar. Ranije je krajem lipnja, emitirana reportaža o ljepotama i specifičnostima otoka Paga.
Reportaže su nastale kao rezultat studijskog putovanja talijanske TV ekipe u Zadarsku županiju u organizaciji sustava turističkih zajednica odnosno TZ Zadarske županije, HTZ-a, Predstavništva HTZ-a u Italiji i lokalnih turističkih zajednica. Naime, urednica emisije Eden – pianeta da salvare posvećene ekološkim putopisima, poznata talijanska voditeljica Licia Colò sa članovima TV ekipe u Zadarskoj je županiji radi snimanja boravila u travnju prošle godine, a turističke su im zajednice organizirale boravak i omogućile posjet brojnim atrakcijama Zadarske županije.
Istaknimo kako je Licia Colò ugledna televizijska voditeljica i novinarka, koja je još od 1982. kreirala i vodila razne televizijske emisije i dokumentarce na TV postajama Mediaset i RAI, a za što je, između ostalog, nagrađivana brojnim priznanjima. Trenutačno na popularnom TV kanalu LA7 uređuje i vodi emisiju Eden – Pianeta da salvare, a koja je posvećena ekološkim putopisima. Ovu emisiju gleda više od 500.000 gledatelja, teme su joj fokusirane na održivi turizam, zaštitu prirode i okoliša, a prikazuje se u udarnom terminu subotom navečer.
Urednica i voditeljica emisije, Nin je između ostalog prikazala kao gradić bogate povijesne baštine s najmanjom katedralom na svijetu, mjesto rođenja hrvatske države te europsko odredište izvrsnosti. U Zadru je poseban naglasak stavljen na kulturno-povijesne znamenitosti grada koji je razaran ratovima i ponovno građen, a danas predstavlja moderno turističko odredište koje posjećuju turisti iz cijelog svijeta. U emisiji tako voditeljica prepričava fascinantnu povijest šetnjom unutar gradskih zidina, od Foše i rimskog Foruma, crkve sv. Donata, Trga pet bunara do novih atrakcija Morskih orgulja i Pozdrava suncu.
Aktivnosti TZ Zadarske županije u organizaciji studijskih putovanja za predstavnike medija provode se od samog osnutka, a predstavljaju snažan alat promocije te će prikazane reportaže sasvim sigurno doprinijeti zanimanju za Zadarsku županiju i brojnim Talijanima biti zanimljiv motiv da i oni sami posjete i istraže Zadarsku županiju.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu