ZADAR / ŽUPANIJA
IZVANREDNI RADOVI / Danas do 15 sati bez vode Vrsi, Zukve i Grbe!
Zbog izvanrednih radova na vodoopskrbnom sustavu, dana 09.10.2024. godine (srijeda) u vremenu od 08:00 h pa do 15:00 h biti će privremeno obustavljena opskrba vodom potrošačima u mjestima Vrsi, Zukve, te mjestu Grbe.
Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterne s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještene u mjestu Vrsi u ulici Put Mula kod kućnog broja 76, te u mjestu Zukve u ulici I kod kućnog broja 2.
ZADAR / ŽUPANIJA
FOTOGALERIJA / Predbožićni susret u Klasičnoj gimnaziji Ivan Pavao II. Zadar
Predbožićni susret u Klasičnoj gimnaziji Ivana Pavla II. u Zadru koji je tradicionalno okupio učenike, profesore i obitelji učenika, održan je u sportskoj dvorani te škole u ponedjeljak, 16. prosinca.
Učenici su izveli scenski prikaz novozavjetne prispodobe o bogatašu i Lazaru koju su povezali s božićnom pričom ‘A Christmas Carol’ Charlesa Dickensa, pod vodstvom Ivane Miočić, profesorice Hrvatskog jezika koja je osmislila scenarij, u suradnji s učenicima dramske skupine. Glavni lik u predstavi, bogataš, sebičan je čovjek koji gleda samo na materijalno i nema osjećaja za pomoći potrebe bližnjih. S vremenom mu je proradila savjest i promijenio se u bolju osobu. „Poruka predstave je da pogledamo oko sebe, tko su ljudi koji su dio našeg života, koji možda izgledaju nebitno, a mi smo karike u njihovom životu. Skloni smo gledati samo sebe i svoj materijalni dobitak, a nismo svjesni da utječemo na tuđe živote. No, koliko pomažemo drugima utječe i na to hoćemo li biti s našim Spasiteljem“, rekla je prof. Miočić, u želji da se u ljudima pobudi „nada da postoji iskupljenje, mogućnost promjene, da se pomogne ljudima oko sebe i tako pomogne i sebi“.
U ime učenika škole, učenik Petar Barunčić je poručio: ,,Čistimo naše domove, kitimo ulice, jelke, pripremamo poklone. No, čistimo li naše duše? Osvrnemo li se oko sebe i promotrimo li tko nas okružuje, tko su naša braća i sestre u kojima bismo trebali pronaći Novorođeno Dijete? Tko su naši Lazari koji nas čekaju da im pomognemo? Jesmo li sasvim okupirani ovozemaljskom prolaznošću?”, upitao je Barunčić, potaknuvši „da u ovom prolaznom životu ne kujemo lance za vječnu propast, nego put svjetlosti za Kraljevstvo nebesko“. Na susretu je pjevao i zbor Klasične gimnazije pod vodstvom Grge Ivkovića.
Don Ante Dražina, ravnatelj Klasične gimnazije Ivan Pavao II. Zadar, u obraćanju prisutnima rekao je da taj scenski prikaz ispunja ponosom i zahvalnošću za trenutke u kojima su se učenici potrudili kako bi uveselili božićne dane. „Božić je vrijeme darivanja zato što se Bog nama darovao. Po njegovom primjeru želimo jedni druge darivati, svojim vremenom, trudom, radom, angažmanom, pa i prigodnim poklonom. Gospodin nikad ne ostaje dužan onima koji se njemu daruju“, poručio je don Ante. Zahvalio je profesorima i djelatnicima škole, svima koji se trude da škola bude „obitelj u velikome“, istaknuvši vrijednost zajedništva. Potaknuo je na daljnje izgrađivanje obiteljskog ozračja i zajedništva u školi, poželjevši da božićni blagdani budu na ispunjenje svakog srca i da se Gospodin rodi u srcu svakoga.
Na susretu je sudjelovao i zadarski nadbiskup Milan Zgrablić. Izrazio je zadovoljstvo što se u gimnaziji uči puno dobroga, što se stječe puno informacija korisnih za život. „Drago mi je da ima lijepih i poučnih trenutaka kao što je taj scenski prikaz koji izgrađuje naše srce i našu savjest. Što nam koristi puno znanja, ako nemamo srca, a ono je najvažnije. Bog nam je po svome Sinu Isusu Kristu, u Božiću, otvorio svoje srce. Ne samo da u to srce možemo gledati i diviti mu se, nego Isusovim rođenjem, Bog nam je dao mogućnost da se u tom srcu možemo nastaniti. To srce je najljepše mjesto gdje možemo boraviti, najljepše što možemo doživjeti i što može duboko ispunjavati naš život“, poručio je mons. Zgrablić. Čestitao je svima koji se trude oko dobra djece i zahvalio roditeljima na povjerenju upisom djece u Klasičnu gimnaziju. Poželio je da napreduju u odgajanju za Isusa, u dobi, mudrosti i milosti.
Nakon navještenog evanđelja po Mateju, nadbiskup je blagoslovio učenike i njihove obitelji, djelatnike i školu, poželjevši svima blagoslov u potrazi za istinom. Škola je mjesto poučavanja, proširivanja istine te je mons. Zgrablić molio da djeca ljudsku mudrost spajaju s evanđeoskom istinom, da je očituju svojim životom i ponašanjem te da se obogate ljudskim i božanskim znanjem. U Molitvi vjernika molilo se za duh mudrosti.
Nakon blagoslova, sudionici su, uz fritule, tradicionalno sudjelovali u tomboli humanitarnog karaktera. Profesori su donijeli numerirane poklone za koje svatko daruje prilog, a osoba to što dobije ponese sa sobom. Ti su prilozi namijenjeni za školski fond ‘Gorušičino zrno’ kojim se pomažu gimnazijalci slabijeg imovinskog stanja, pomažući im u kupnji knjiga ili za izlete, putovanja, u želji da svaki učenik, bez obzira na materijalnu situaciju, bude dijelom svih programa koji se organiziraju u Klasičnoj gimnaziji Zadar koja je najstarija odgojno – obrazovna škola u Zadarskoj županiji.
Ines Grbić
Foto: I. Grbić
ZADAR / ŽUPANIJA
OGŠ SV. BENEDIKT: Najava Koncerta u došašću 2024.
Nakon nedavnog gostovanja u Domu za starije i nemoćne Zadar, učenici, učitelji i ravnatelj Osnovne glazbene škole sv. Benedikta, jedine katoličke umjetničke škole u Republici Hrvatskoj, pozivaju javnost na tradicionalni Koncert u došašću, u srijedu, 18. prosinca 2024. u 19 sati, u Svečanoj dvorani Sveučilišta u Zadru.
Koncert u došašću jedan je od tri velika učenička koncerta u organizaciji Osnovne glazbene škole sv. Benedikta i njihovih osnivačica, Benediktinki svete Marije. Na ovogodišnjem Koncertu u došašću predstavit će se polaznici predškolske glazbene skupine, školski zbor i orkestar te čitav niz najboljih solista na raznim instrumentima i nekoliko komornih sastava, ukupno preko 60 učenika. Prilika je to pokazati uspjehe rada i vježbanja kroz proteklo prvo polugodište tekuće nastavne godine, ali i veliku ljubav prema glazbi.
Učenici Osnovne glazbene škole sv. Benedikta na početku svog glazbenog školovanja odabiru između šest ponuđenih instrumenata: flaute, gitare glasovira, klarineta, oboe i violine te uz svesrdnu podršku svojih roditelja, stručno i kolegijalno vođeni od strane svojih učitelja svladavaju vrlo izazovne, ponekad naizgled nemoguće zadatke, napredujući i razvijajući sposobnosti u poticajnoj atmosferi. Najbolji od njih, a to ne ovisi samo o darovitosti, već i o pažljivom slušanju uputa stručnjaka, sustavnom radu i pozitivnom stavu, dobiju priliku predstaviti se na javnim koncertima, kakav je i Koncert u došašću, koji najavljujemo.
Ulaz na koncert je slobodan, a svima koji se odazovu garantiramo ugodno iskustvo!
Ujedno, najavljujemo i sudjelovanje školskog orkestra i nekoliko učenika solista ili dueta koji će nastupiti kao gosti na koncertu Osnovne glazbene škole Lovro pl. Matačić iz Omiša, u petak, 20. prosinca 2024. u 19 sati, također u Svečanoj dvorani Sveučilišta u Zadru.
ZADAR / ŽUPANIJA
NAJAVA IZLOŽBE U MAS-u: “U sjeni valova: rimska nekropola u Caskoj”
Muzej antičkog stakla u Zadru za sam kraj godine sa zadovoljstvom najavljuje novu izložbu „U sjeni valova: rimska nekropola u Caskoj“ koja će se otvoriti u petak, 20. prosinca u 12,00 sati u velikoj izložbenoj dvorani Muzeja.
Radi se o izuzetno zanimljivoj i važnoj izložbi, jer je nekropola u Caskoj jedno od najznačajnijih rimskodobnih arheoloških nalazišta na području Hrvatske, prvenstveno zbog jedinstvenih grobnih konstrukcija i iznimno dobro očuvanih grobnih nalaza. Tijekom sustavnih višegodišnjih istraživanja dokumentirane su 44 grobne cjeline raznovrsnih konstrukcija. Posebnu pažnju privlače masivne, višeslojne grobnice, dosad jedinstvene na prostoru Hrvatske, koje su prema svojim specifičnostima definirane kao “tip Caska”. Njihova arhitektonska složenost i organizacija prostora impliciraju mogući strani utjecaj, budući da se analogije za ovakve strukture zasad mogu pronaći samo u nekropoli Pupput u današnjem Tunisu.
Ova nekropola pruža važan uvid u kompleksnu dinamiku rimskodobnih pogrebnih praksi. Smještena na rubu uvale, odražava rimsku kulturnu normu prostornog odvajanja svijeta mrtvih od svijeta živih. Pogrebni rituali provodili su se u razdoblju od 1. do 4. stoljeća, pri čemu je najintenzivnija aktivnost zabilježena tijekom 2. i 3. stoljeća. Dominantni oblik pokapanja bio je spaljivanje pokojnika, čime su rituali često uključivali elemente povezane s vatrom i očišćenjem, kao i pogrebne gozbe koje su se organizirale tijekom, ali i nakon samog obreda.
Autori izložbe su prof. dr. sc. Anamarija Kurilić, izv. prof. dr. sc. Igor Borzić, izv. prof. dr. sc. Mato Ilkić, izv. prof. dr. sc. Mate Parica, izv. prof. dr. sc. Zrinka Serventi sa Sveučilišta u Zadru te muzejski savjetnici dr. sc. Berislav Štefanac i Anamarija Eterović Borzić koji su ujedno i kustosi izložbe.
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prije
MORATE U SPIZU? Donosimo radno vrijeme trgovina u Zadru ove nedjelje…
-
magazin4 dana prije
KIŠI UNATOČ / Špica!
-
ZADAR / ŽUPANIJA5 dana prije
DONACIJA OB ZADAR / Zadarski “pomorci” osigurali 18.000,00 eura vlastitih sredstava za kupnju dva CTG Philips aparata Avalon FM30
-
ZADAR / ŽUPANIJA5 dana prije
FOTO / Posjet svete Luce Općoj bolnici Zadar u organizaciji Lige protiv raka i Udruge Maraška