ZADAR / ŽUPANIJA
FOTOGALERIJA / Nadbiskup Zgrablić predvodio misu povodom početka nove akademske godine u crkvi sv. Dimitrija
Misno slavlje za blagoslovljen početak nove akademske 2024./2025. godine Sveučilišta u Zadru, u crkvi sv. Dimitrija u Zadru u ponedjeljak, 28. listopada, predvodio je zadarski nadbiskup Milan Zgrablić.
U misi su koncelebrirali svećenici, predavači na Teološko – katehetskom odjelu Sveučilišta u Zadru, među kojima i dr. sc. don Zdenko Dundović, ravnatelj toga Odjela kao i dr. sc. don Ante Sorić, generalni vikar Zadarske nadbiskupije te don Ivan Šibalić, studentski kapelan u Zadru.
„Na početku nove akademske godine, dok prepoznajemo važnost onoga što je pred nama, provodimo trenutke u zajedništvu s uskrslim Gospodinom, u molitvi, otvarajući naša srca Bogu, stavljajući pred njega naše želje i nakane, planove i programe, kako bi nas on svojim Duhom Svetim vodio i prosvijetlio u našim izborima, u našem radu, našem studiju, našem zajedništvu, našem traganju za istinom, našem ispunjenju nastavnog plana i programa, kako bi sve vodilo prema smislu života kojeg prepoznajemo u dobru za čovjeka i slavi Božjoj, zbog ljubavi koju Bog ima prema nama“, rekao je mons. Zgrablić, istaknuvši: „Euharistija je najviša gora na koju se možemo popeti i biti blizu ‘nebu’ u kojem Bog boravi i gdje možemo komunicirati s njim, stavljajući pred njega želje našeg srca i uma“.
Navješteni ulomak Evanđelja po Luki govori o Isusovoj molitvi u kojoj je proveo cijelu noć prije važnog događaja izbora dvanaestorice apostola. „Prije nego što je Isus izabrao i pozvao svoje najbliže suradnike, apostole i prije nego je počeo svoje javno djelovanje koje će u mnogočemu promijeniti pojedine živote i svijet na mnogim područjima: religioznom, duhovnom, društvenom, političkom, povijesnom; u kulturi, obrazovanju, znanosti; mnogim životima naroda i osobnim životima, i to kroz mnoga stoljeća, Isus provodi cijelu noć u molitvi. Isus bdije i uzdiže svoje srce kako bi bio u zajedništvu sa svojim Ocem“, naglasio je nadbiskup. Evanđelist ne kaže što je i kako Isus molio. Jednostavno nam kaže: „Uziđe na goru da se pomoli“ i „Provede noć moleći se Bogu.“
„Isus u svojoj molitvi zasigurno srcem čovjeka osluškuje Očeva nadahnuća i volju koju Bog želi ostvariti po djelovanju, po služenju, po ljudima u ovom svijetu. Isus se u važnom trenutku života nije zatvorio u samog sebe, u svoj individualizam, nije se oslonio samo na svoje darove i sposobnosti, talente i inteligenciju, želje, planove i programe, nego je bio ‘osoba srca’, čovjek molitve, otvoren za Božja nadahnuća koja u ljudskom srcu, kao središtu bîti ljudske osobnosti, nalaze svoje prosvjetljenje i jasnoću kojom donosi odluke. U toj otvorenosti srca Bogu Ocu, tj. u molitvi, Isus počinje ostvarivati najveće dobro za čovjeka i čovječanstvo, njegovo spasenje, otkupljenje i vječni život u zajedništvu ljubavi Presvetog Trojstva i općinstva svetih“, rekao je mons. Zgrablić.
Istaknuvši da je „svaka naša molitva uzdignuće našeg srca Bogu, naše otvorenosti pred Bogom“, nadbiskup je predstavio naglaske iz najnovije, četvrte enciklike pape Franje objavljene 24. listopada 2024., pod nazivom „Dileksit nos“ – Ljubio nas je, punog naslova: „Dilexit nos – enciklika o ljudskoj i božanskoj ljubavi Srca Isusa Krista.“
„Papa u enciklici najprije govori o važnosti srca. Govori o srcu, ne kao organu ljudskog tijela, nego kao o mjestu u kojem se nalaze najdublje ljudske misli, o mjestu gdje se otkriva istina, mjestu u kojem nema prijevare ni pretvaranja, mjestu u kojoj se otkriva prava nakana, o mjestu intime u kojoj se čuvaju tajne koje se nikome ne otkrivaju niti o njima govori, o mjestu u kojem nema privida i prijevare, nego je sve autentično i osobno. Zato, zaključuje papa Franjo: ‘Ništa vrijedno se ne može izgraditi bez srca’“, istaknuo je nadbiskup Zgrablić.
U tom kontekstu, nadbiskup je poručio: „Srce se ne može protumačiti biologijom, psihologijom, antropologijom ili nekom drugom znanošću. To je riječ koja označava unutarnjeg čovjeka kao duhovno i tjelesno biće. Srce vodi čovjeka spoznaji vrijednosti naše osobnosti, spoznaji samoga sebe, a time i drugoga i svega što nas okružuje“.
Stvarnost koju izriče simbol srca često je prekrivena ‘lišćem’, kaže slikovito papa Franjo, „zbog čega se teže dolazi do otkrivanja sebe i još teže, do otkrivanja drugoga“.
„Čovjek je podložan prividu i laži koji su izvan srca i koji donose samo prazninu. Kako bi Papa to slikovito predstavio, koristi metaforu i prisjeća se svog djetinjstva i svoje bake koja je prigodom karnevala pripremala fritule. Od tijesta koje je baka zamijesila i koje je tvorilo kompaktnu masu, nakon što ga je bacila u vrelo ulje, tijesto je raslo i raslo. A kada su počeli jesti, naraslo tijesto bilo je prazno. Oni su ‘fritule’ u dijalektu nazvali ‘laži’. Baka im je tumačila kako su laži poput fritula koje izgledaju velike, ali su prazne, u njima nema ničega. Kako naš život ne bi bio prazan „poput fritula u vrelom ulju ovoga svijeta“, Papa napominje kako je važno odgovoriti na važna pitanja koja se javljaju u našem srcu. A to su: što uistinu jesam, što tražim, koji smisao ima moj život, moji izbori i moje djelovanje, zašto sam na svijetu i s kojim ciljem, kako vrednovati život kada dođe svome kraju, koji smisao želim dati svemu što živim i radim, što želim biti pred drugima i za druge, tko sam pred Bogom“, potaknuo je nadbiskup na promišljanje, rekavši da Papa u enciklici „poziva da uđemo tamo gdje je naše ishodište, tamo gdje je korijen svih snaga, uvjerenja, osjećaja i izbora, da uđemo u svoje srce“.
„Molitva nam je u tome pomoć. Molitva je svjetlo kojim možemo vidjeti najdublje dubine i čežnje srca i po kojoj primamo snagu kojom će naše srce skladno kucati u ritmu naših dubokih čežnji i Božjih planova i nadahnuća. Živimo u vremenu, konstatira Papa, u kojem dominira dan ispunjen ritmom i bukom tehnologije, bez strpljenja za procese koji se događaju u našem srcu. Društvo danas, zaključuje Papa, riskira ‘biti čovjek’ i time, citira sv. Ivana Pavla II., ‘riskira izgubiti središte, središte samog sebe’. Čovjek riskira izgubiti samoga sebe kada mu nedostaje srce te postaje čovjek bez srca. A ‘biti bez srca’ je zlo“, upozorio je nadbiskup u duhu Papinih poruka.
„Papa Franjo konstatira da je malo prostora u antropologiji posvećeno razmišljanju o srcu. Tu misao zaobišla je i filozofija. Više pažnje posvetilo se razumu, volji i slobodi. Srcu se nije dalo osobito mjesto u ljudskoj misli i životu. Stoga se čini kako su najbliže stvari, najintimnije stvari, najdalje našoj osobi. Papa poziva da svoje djelovanje „podložimo politici srca“, sav razum i volju stavimo u njegovu službu te da naše osjećaje uskladimo s otkucajima srca“, rekao je mons. Zgrablić. Papa Franjo kaže da u susretu s Kristovom ljubavlju, s Kristovim srcem, „postajemo sposobni stvarati veze s braćom, priznavati dostojanstvo svakog čovjeka i zajedno brinuti za zajednički dom“.
Papa Franjo potiče: „Molimo Gospodina da od njegovog Presvetog Srca kroz sve nas poteku rijeke žive vode, da iscijele bolne rane koje nanosimo jedni drugima, da ojačamo našu sposobnost ljubiti i služiti, da nas potakne naučiti hodati zajedno prema pravednom, solidarnom bratskom svijetu, sve do zajedničkog slavlja gozbe u Kraljevstvu nebeskom. Tamo će biti uskrsli Krist koji će naše razlike uskladiti sa svjetlom koje neprestano struji iz njegovog otvorenog srca“.
„Neka i naša molitva bude Bogu otvoreno srce, uzdizanje srca, usrdna molitva, kako bi Sveučilište, akademska zajednica, svaki student, nastavnik i djelatnik, bili ‘ljudi srca’, po uzoru na Kristovo srce u kojem je sabrao sve blago mudrosti i znanja, i tako bilo blagoslov za društvo u kojem živimo i djelujemo“, potaknuo je nadbiskup Zgrablić.
U misi su sudjelovali prof. dr. sc. Josip Faričić, rektor Sveučilišta u Zadru, prorektori, studenti i profesori Sveučilišta u Zadru.
I.G.
Foto: I. Grbić
ZADAR / ŽUPANIJA
Zadarska županija i Ministarstvo zajedničkim sredstvima obnovili krov i fasadu Područne škole Ljubač
Kroz Program podrške regionalnom razvoju za 2024. godinu, Zadarskoj županiji su dodijeljena sredstva za projekt sanacije krova na zgradi Područne škole Ljubač. Projekt je obuhvatio kompletnu obnovu drvene nosive konstrukcije krova, uklanjanje starog i postavljanje novog crijepa, kao i obnovu i bojenje fasade školske zgrade. Radovi na sanaciji krova započeli su u kolovozu, a završeni su u listopadu 2024. godine, čime je škola spremna za novu školsku godinu i sve popratne aktivnosti koje se održavaju u njenim prostorima. Područnu školu Ljubač pohađa sedam učenika koji sada imaju osiguran siguran i funkcionalan prostor za učenje.
Obnova krova značajna je jer doprinosi ne samo očuvanju same zgrade već i unaprjeđenju uvjeta za sve korisnike prostora škole. Glavni cilj projekta bio je pridonijeti gospodarskom, socijalnom i demografskom oživljavanju i razvoju općine Ražanac, posebno naselja Ljubač. Školska zgrada u Ljupču tako nije samo obrazovni centar već i važno mjesto okupljanja za lokalnu zajednicu. Osim što će učenicima pružiti sigurniji i ugodniji prostor za rad, škola služi i kao centar za brojne lokalne aktivnosti: kulturna događanja, edukacije, humanitarne akcije, rekreativne aktivnosti te programe i radionice namijenjene različitim dobnim skupinama. Primjerice, u školskim prostorijama održavaju se izvanškolske aktivnosti za djecu, radionice u okviru umjetničkog programa škole slikanja “ART”, treninzi Univerzalne sportske škole, kao i aktivnosti kulturno-umjetničkog društva (KUD-a), koje doprinose očuvanju lokalne tradicije i kulturnog nasljeđa. Škola je, također, otvorena za programe dobrovoljnog darivanja krvi te rekreativne programe za odrasle, poput gimnastičkih treninga.
Ukupna vrijednost projekta iznosila je 115.329,23 eura, pri čemu je Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije osiguralo financijsku potporu u iznosu od 70 tisuća eura, dok je preostalih 45.329,23 eura sufinancirala Zadarska županija. Ova obnova dio je šireg plana ulaganja u infrastrukturu ruralnih područja, čime se osigurava revitalizacija i unaprjeđenje životnih uvjeta za stanovništvo u manjim naseljima, a posebice za mlade obitelji i djecu, koja će kroz bolje obrazovne i društvene uvjete imati poticaj da ostanu u svojim zajednicama.
Projekt je, također, primjer uspješne suradnje lokalne zajednice, županije i državnih institucija u stvaranju boljih uvjeta za obrazovanje, kulturne i društvene aktivnosti.
“Zadarska županija godinama ulaže u obnovu i proširenje obrazovnih kapaciteta, jer je kvalitetna i moderna obrazovna infrastruktura svakako jedan od preduvjeta zadržavanja stanovništva u ruralnim i planinskim područjima naše regije. Ovo je potvrda kontinuiranog rada na podizanju kvalitete u školskim objektima kojima je osnivač Zadarska županija. Nastavak je to naše politike ravnomjernog razvoja i želje da učenici u svakom dijelu Zadarske županije imaju jednake uvjete za rad i dodatne aktivnosti. Hvala Vladi RH koja je partner u gotovo svim našim projektima te resornom ministarstvu koje sustavno radi na politikama ravnomjernog regionalnog razvoja”, poručio je župan Božidar Longin.
ZADAR / ŽUPANIJA
OBAVIJEST ZA GRAĐANE: U Područnom policijskom uredu Sali 5. prosinca zaprimat će se zahtjevi za izradu osobnih dokumenata!
Obavijest za građane: prvog četvrtka u prosincu u Područnom policijskom uredu u Sali građani će moći predati zahtjeve za izradu osobnih iskaznica, vozačkih dozvola, putovnica te obaviti poslove prijave prebivališta/boravišta
Nakon što je 25. rujna 2024. godine u mjestu Sali na Dugom otoku svečano otvoren novouređeni objekt Postaje pomorske i aerodromske policije Zadar – Područni ured Sali, zadovoljstvo nam je obavijestiti građane da će u prosincu 2024. godine u službenim prostorijama objekta moći predati svoje zahtjevi za izradu osobnih dokumenta kao i preuzeti izrađene osobne dokumente.
Naime, u četvrtak 05. prosinca 2024. godine u 09 sati službenici upravnih poslova Policijske uprave zadarske započeti će s zaprimanjem zahtjeva građana za izradu osobnih dokumenata.
Ovaj ured ima za cilj poboljšanje usluga građanima, skraćivanje vremena čekanja te omogućavanje brže i efikasnije obrade zahtjeva za izdavanje osobnih dokumenata, naročito za građane starije životne dobi, teško pokretne osobe i osobe s invaliditetom.
Pri tome je važno istaknuti da se na ovaj način građanima na Dugom otoku olakšava postupak ishođenja osobnih dokumenata, ali isto tako navedene zahtjeve za izradu osobnih iskaznica, vozačkih dozvola te putovnica mogu predati i drugi građani koji se zateknu na Dugom otoku, pogotovo u ljetnoj sezoni, s obzirom da građani Republike Hrvatske mogu podnositi zahtjeve za izdavanje osobnih dokumenata u bilo kojoj policijskoj upravi ili policijskoj postaji u Republici Hrvatskoj koja obavlja i upravne poslove, bez obzira na mjesto svojeg prebivališta ili boravišta.
Savjeti za građane za obavljanje upravnih poslova
Zahtjev za izdavanje osobne iskaznice podnosi se osobno – upute o proceduri izdavanja
Prilikom podnošenja zahtjeva za izdavanje osobne iskaznice potrebno je:
- priložiti dokaz o uplati novčanog iznosa za izdavanje osobne iskaznice ovisno o odabranom postupku izdavanja
- dati na uvid ranije izdanu osobnu iskaznicu ili drugu javnu ispravu kojom se može provjeriti identitet podnositelja zahtjeva (javna isprava s fotografijom, koja služi kao dokaz identiteta), a identitet djece koja ne posjeduju osobne isprave potvrđuju roditelji svojom izjavom.
- priložiti 1 fotografiju u boji dimenzija 3,5 cm x 4,5 cm
- potpisati Ugovor o pružanju usluga certificiranja
Zahtjev za izdavanje osobne iskaznice podnosi se na obrascu 2, kojeg službena osoba popunjava ispisivanjem iz Informacijskog sustava Ministarstva unutarnjih poslova, a podnositelj zahtjeva za izdavanje osobne iskaznice vlastoručnim potpisom potvrđuje točnost i istinitost upisanih podataka. Za izdavanje osobne iskaznice koja sadrži jedan ili dva certifikata, podnositelj zahtjeva dužan je s davateljem usluge certificiranja sklopiti ugovor o pružanju usluge certificiranja.
Prilikom zamjene osobne iskaznice kojoj je istekao rok važenja potrebno je priložiti staru osobnu iskaznicu koja se poništava i vraća.
Ako podnositelju zahtjeva nije već izdana osobna iskaznica ili putovnica Republike Hrvatske, a nije upisan u maticu rođenih na području Republike Hrvatske, potrebno je službenoj osobi dati na uvid inozemni izvadak iz matice rođenih ili rodni list.
Osoba čije se ime i prezime sastoji od više riječi, koje se zbog broja slova koja sadrže ne mogu upisati u prostor za upis imena i prezimena, u obrazac osobne iskaznice upisat će se one riječi osobnog imena koje je osoba izjavom pred matičarom odredila za uporabu u pravnom prometu.
Prilikom podnošenja zahtjeva za izdavanje osobne iskaznice nije potrebno priložiti fotografiju ako je u evidenciji osobnih iskaznica ili evidenciji putnih isprava pohranjena fotografija koja je ranije korištena za izradu osobne iskaznice ili putovnice, pod uvjetom da od dana kada je fotografija prvi put korištena nije proteklo više od pet godina te da izgled osobe nije bitno promijenjen.
Izdavanje vozačke dozvole (prva vozačka dozvola i novopoložena kategorija) – upute o proceduri izdavanja
Prijava ili promjena prebivališta / boravišta – upute
Izrada putovnice – upute o proceduri izdavanja
ZADAR / ŽUPANIJA
Kroz projekt RECIRCLE Zadar dobiva nove polupodzemne i nadzemne spremnike otpada
Početna konferencija projekta RECIRCLE održana je u Inkubatoru „Bili Brig“ u Zadru. Konferenciju je organizirala Agencija za razvoj Zadarske županije ZADRA NOVA u suradnji s Čistoćom Zadar. Projekt RECIRCLE sufinanciran je u okviru Interreg VI-A IPA Programa Hrvatska – Bosna i Hercegovina – Crna Gora 2021. – 2027. Ukupna vrijednost projekta iznosi 2.322.953,90 eura. Bespovratna EU sredstva su 85 % ukupne vrijednosti projekta – tj. 1.974.510,80 eura. Proračun Agencije ZADRA NOVA iznosi 236.086,20 eura, a zadarske Čistoće kao vodećeg partnera 614.481,60 eura.
Konferenciji su nazočili gradonačelnik Grada Bihaća Elvedin Sedić, pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu, ribarstvo i EU fondove Zadarske županije Daniel Segarić, direktor Čistoće d.o.o. iz Zadra John Ivan Krstičević, ravnateljica Agencije za razvoj Zadarske županije ZADRA NOVA Marina Dujmović Vuković, zamjenik pročelnika Upravnog odjela za komunalne djelatnosti i zaštitu okoliša Grada Zadra Hrvoje Šarić te predstavnici projektnih partnera. Partneri na projektu su još i Ured za europske integracije, fondove, odnose s javnošću i kvalitetu prema međunarodnom standardu Srednjobosanskog kantona i Grad Bihać iz Bosne i Hercegovine te Općina Zeta i Čistoća Podgorica iz Crne Gore.
Opći cilj projekta RECIRCLE je jačanje kapaciteta sustava gospodarenja otpadom zajedničkom implementacijom načela kružnog i resursno učinkovitog gospodarstva, s naglaskom na odvojeno prikupljanje otpada te njegovo recikliranje i ponovnu uporabu. Razdoblje provedbe projekta je od lipnja 2024. godine do kraja studenoga 2026. godine. Postavit će se podzemni, polupodzemni i nadzemni spremnici na više lokacija na području Grada Zadra i Grada Bihaća te reciklomati na području Srednjebosanskog kantona. Dio partnera iz BiH i Crne Gore nabavit će i kamione za odvoz otpada. Projektni partneri će provesti niz različitih edukativnih događanja s ciljem podizanja razine znanja i svijesti o gospodarenju otpadom, najavljeno je na početnoj konferenciji projekta RECIRCLE.
-
magazin5 dana ago
Špica!
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana ago
DANI SJEĆANJA / U Benkovcu danas duhovni susret za branitelje i njihove obitelji, potom noćni hod do Škabrnje
-
ZADAR / ŽUPANIJA5 dana ago
FOTOGALERIJA / U Zadru održana akcija “ZELENA PLUĆA”
-
Svijet3 dana ago
Upozorenje zbog zimske oluje: Pripremite se za intenzivne vremenske uvjete!