Connect with us

magazin

Je li vaš kašalj simptom prehlade, covida ili nečeg trećeg? Liječnik objasnio kako znati razliku

Objavljeno

-

Pexels

Stručnjaci savjetuju kako razlikovati vrste kašlja kao i što bi ih moglo uzrokovati. Doktor Malathy Munisamy, klinički istraživač u MAC Clinical Researchu, također je upozorio da kašalj koji tjednima traje može biti znak nečeg ozbiljnijeg.

Dr Munisamy je objasnio: “Ako kašalj traje tri tjedna ili više, trebali biste rezervirati posjet svom liječniku opće prakse. Standardni kašalj, koji je često ‘bezopasan’, nestaje sam od sebe u roku od nekoliko tjedana.

Tri kategorije kašlja

“Kašalj je jednostavno prirodna reakcija tijela na bilo kakvu iritaciju u dišnim putovima. Kašalj se može kategorizirati u tri skupine; akutni, subakutni i kronični.”

Dodao je: “Svaki kašalj s povezanim zabrinjavajućim ili teškim simptomima kao što su iskašljavanje krvi, promuklost glasa, otežano disanje, groznica, gubitak težine, problemi s gutanjem ili povraćanje, treba odmah pregledati vaš liječnik ili liječnik opće prakse.”

Dr. Munisamy je rekao da ako je vaš kašalj uzrokovan prehladom ili gripom, može biti popraćen žutom sluzi, a mogu se pojaviti i:

– Glavobolje
– Bolovi u mišićima
– Kihanje

– Povećana temperatura/groznica.

Savjetovao je: “Budući da je ovaj kašalj uzrokovan virusom, odmor, hidracija, paracetamol, ibuprofen ili lijekovi za ublažavanje prehlade obično su učinkoviti tretmani. Ako uzimate antibiotike za viruse, oni neće djelovati i mogu dovesti do otpornosti bakterija na antibiotike.”

Infekcije prsnog koša

Infekcija prsnog koša će se razlikovati po prsnom kašlju, kao i po:

– Zviždanje, otežano disanje i bol u prsima
. Visoka temperatura, bolovi u mišićima, umor i glavobolje
– Tamnožuta ili zelena sluz

“Infekcije prsnog koša mogu biti virusne ili bakterijske, obje se liječe različitim lijekovima”, rekao je. “Mogu se propisati ili antivirusni lijekovi ili antibiotik uz uobičajeni savjet o odmoru, paracetamolu i hidrataciji”, prenosi Mirror.

Covid

Savjetovao je da će kašalj uzrokovan Covidom često biti kontinuirani kašalj, što znači da kašljete više od sat vremena ili imate tri ili više epizoda kašlja u 24 sata. Možda vas uz to muči i:

-Visoka temperatura
– Gubitak ili promjena osjeta mirisa ili okusa
– Kratkoća daha i/ili bol u grlu

– Umor, curenje nosa, proljev.

Za liječenje Dr. Munisamy je rekao: “Iako postoje cjepiva protiv razvoja teških simptoma Covida, liječenje je uglavnom isto kao kada imate prehladu ili gripu; ostati hidriran, puno spavati i paracetamol kada počnete osjećati tegobe.”

Upala pluća

Savjetovao je da simptomi upale pluća uključuju:

Mokri kašalj, ponekad sa smrdljivom zelenom ili žutom sluzi

Kratkoća daha, bol u prsima i šištanje dok dišete
Visoka temperatura
Bolovi i osjećaj jakog umora
Gubitak apetita

“Upala pluća je obično uzrokovana bakterijskom ili virusnom infekcijom, slično infekciji prsnog koša, ali su infekcija i njezini simptomi mnogo teži”, rekao je.

Za liječenje se preporučuje hidracija i lijekovi, poput antibiotika ili antivirusnih lijekova, ali ako ste u opasnosti od ozbiljne bolesti (na primjer, ako ste stariji od 65 godina), iate kardiovaskularnu bolest, plućno oboljenje ili ako je vaš beba ili dijete koje ima upalu pluća, možda ćete morati otići u bolnicu na daljnje liječenje i kisik.

Kronična opstruktivna plućna bolest (KOPB)

To spada u kroničnu kategoriju i može uključivati:

– Kratkoća daha i uporan kašalj
– Zviždanje i stezanje u prsima
– Umor i česte respiratorne infekcije
– Povećana količina sluzi, obično smeđe boje

KOPB je pojam za skupinu plućnih stanja uključujući bronhitis i emfizem. Dugotrajna ili dugotrajna izloženost štetnim iritansima, kao što su pušenje, prašina, kemikalije i pare, primarni su uzrok KOPB-a.

Dr. Munisamy je rekao: “Trenutno ne postoji lijek za ovu progresivnu bolest, ali postoje promjene u načinu života koje mogu pomoći u ublažavanju simptoma i produžiti životni vijek. To uključuje prestanak pušenja, bronhodilatatore, inhalacijske kortikosteroide, plućnu rehabilitaciju i terapiju kisikom. Razgovarajte sa svojim liječnikom ili liječnikom opće prakse o dostupnim opcijama.”

Idiopatska plućna fibroza (IPF)

Još jedno kronično stanje kojeg prate:

– Kratkoća daha i uporan suhi kašalj

– Nelagoda u prsima ili bol u prsima
– Umor i nenamjerno mršavljenje
– Oticanje prstiju na rukama i nogama
– Stvaranje sluzi smeđe ili crvene boje.

Uzrok plućne fibroze je nepoznat, međutim, postoji nekoliko predloženih teorija za doprinos njegovo razvoja, kao što je dugotrajna izloženost različitim čimbenicima iz okoliša, uključujući prašinu, zagađivače i određene opasnosti na poslu, genetski čimbenici i potencijalno neke virusne infekcije.

Tretmani uključuju lijekove, dodatni kisik, plućnu rehabilitaciju i, u nekim slučajevima, transplantaciju pluća.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

magazin

KINO ZONA / U utorak repriza “Šlagera”, te Almodóvarova briljantna krimi drama – “Loš odgoj”!

Objavljeno

-

By

Nakon uskrsnih praznika u Kino Zoni vas u utorak 22. travnja očekuje novi dvostruki program uz reprizno prikazivanje fantastične domaće romantične drame ”Šlager” i nastavak ciklusa filmova posvećenom velikom Pedru Almodóvaru s njegovom briljantnom krimi dramom – ”Loš odgoj”!

U ”Šlageru”, Sara, četrdesetogodišnja profesorica, prima neočekivanu rođendansku čestitku od Nika, bivše ljubavi iz Beča, te saznaje da se Niko oporavlja od nesreće na Bledu. Odlazi mu u posjet gdje Niko izrazi želju da mu pomogne u pisanju scenarija. Radeći na scenariju, Sara i Niko se suočavaju s bolnom prošlošću i propalom vezom što rezultira terapijskom katarzom…

Nakon višegodišnje zajedničke suradnje, redatelj Nevio Marasović i glumac Janko Popović Volarić iznova su se okupili zbog jedne jednostavne ideje u koju su scenaristički i glumački uključili i našu prominentnu glumicu Lanu Barić. Rezultat? Divan film o ljubavi i odnosima, svađama i sitnicama koje život znače, romantici, tuzi i smijehu. Fantastično snimljen od strane iskusnog redatelja glazbenih video spotova Radislava Jovanova Gonza na predivnoj lokaciji uz jezero Bled, pametno i iskreno dijaloški napisan, znalački režiran i briljantno odglumljen, ”Šlager” je premijerno prikazan prošlog ljeta na festivalu u Puli gdje se u konačnici posve opravdano okrunio Zlatnim Arenama za najbolju glumicu i najbolju glazbu (braća Sinkauz). Festivalska publika i kritika su ga objeručke prihvatili, a zašto je tome tako moći ćete i sami saznati.

Nakon ”Šlagera” od 20h imate priliku pogledati i sjajnu psihološku krimi dramu ”Loš odgoj”!

Kad stari prijatelj redatelju Enriqueu Godedu donese poluautobiografski scenarij koji opisuje njihovu adolescenciju, Enrique je prisiljen ponovno proživjeti svoju mladost provedenu u katoličkom internatu. Provlačeći se kroz prošlost i sadašnjost, scenarij prati izvođača transvestita koji se ponovno povezuje s ljubavlju iz osnovne škole. Potaknuta ovim slučajnim susretom, ona razmišlja o svojoj seksualnoj viktimizaciji iz djetinjstva i traumi skrivanja svoje seksualne orijentacije…

Nakon velikog uspjeha drame ”Pričaj s njom” koji mu je među ostalom donio i Oskara za najbolji scenarij, Almodóvar je 2004. u kina izbacio ”Loš odgoj”, metafikcijski film koji koristi duboko ukorijenjenu narativnu strukturu zapleta kako bi istražio teme transseksualnosti, upotrebe droga, silovanja i seksualnog zlostavljanja od strane katoličkih svećenika. Na samom scenariju je radio preko deset godina.

Glavnu ulogu ili točnije, uloge, maestralno tumači proslavljeni meksički glumac Gael García Bernal koji je prije snimanja posebno uvježbavao izgovor kastiljskog španjolskog dok je inspiraciju za lika pronašao u Delonovoj interpretaciji Toma Ripleya iz krimića ”U zenitu sunca”. Ostatak odlične glumačke postave među ostalima čine još i Fele Martínez, Daniel Giménez Cacho te Lluís Homar.

”Šlager” je na rasporedu u utorak 22. travnja s početkom od 18h dok ‘’Loš odgoj’’ gledamo od 20h.  Ulaznice po cijeni od 5 eura mogu se kupiti na samoj lokaciji prikazivanja (Polivalentna dvorana Providurove palače) od 19h te putem platforme CoreEvent.

*Ulaznice se mogu rezervirati porukom u inbox profila Kino Zone na Facebooku i Instagramu, e-mailom na: info@kino-zona.com te SMS i WhatsApp porukom na 099/7208342.

*Ciklus filmova Pedra Almodóvara sufinanciran je sredstvima Hrvatskog audiovizualnog centra, Zaklade kultura Nova i udruženja Europa Cinemas, a odvija se u partnerstvu s kinom “Velebit” Pučkog otvorenog učilišta Koprivnica i Odjelom za hispanistiku i iberske studije Sveučilišta u Zadru.

*Program Kino Zone sufinanciran je sredstvima Grada Zadra, Zadarske županije, Zaklade kultura Nova i Hrvatskog audiovizualnog centra, a odvija se u partnerstvu s Koncertnim uredom Zadar.

 
Nastavi čitati

magazin

Zašto slavimo Uskrsni ponedjeljak?

Objavljeno

-

By

Pixabay

Uskrsni ponedjeljak, drugi dan Uskrsa, dan je kršćanske svetkovine kada se vjernici prisjećaju susreta uskrsloga Krista s učenicima na putu u Emaus.

Prema Evanđelju, dvojica učenika prepoznala su Isusa upravo u trenutku kada je lomio kruh, simbol zajedništva i nove nade.

Prema drevnoj crkvenoj tradiciji, veliki se blagdani slave dva dana. Uskrsni ponedjeljak tako je kroz stoljeća postao dan posjeta obitelji, prijateljima i odlaska na hodočašća, osobito u marijanska svetišta diljem zemlje, piše HRT.

Nekada su uskrsne proslave trajale cijeli tjedan, no u 19. stoljeću skraćene su na jedan dan nakon Uskrsa. Ipak, običaji su se zadržali pa se i danas ovaj dan obilježava u duhu blagdanskog ozračja.

Uskrsni ponedjeljak službeni je praznik u većini europskih zemalja, kao i u Australiji, Novom Zelandu, Kanadi, Argentini, Čileu te u mnogim državama Afrike i Srednje Amerike.

Tjedan nakon Uskrsa naziva se Bijeli tjedan, po bijelim haljinama koje su u prvim stoljećima kršćanstva nosili novokrštenici. Uskrsno vrijeme, međutim, ne završava danas, ono traje 50 dana, sve do blagdana Duhova.

 
Nastavi čitati

magazin

Adenovirus kod djece: Kako ga najlakše prepoznati i kada morate posjetiti liječnika?

Objavljeno

-

By

Adenovirus je skupina virusa koji u tijelu uzrokuju blage do jake simptome. Uglavnom zahvaća respiratorni sustav, ali nije rijetkost da uzrokuje i konjuktivitis. Najčešće se pojavljuje kod djece mlađe od pet godina. Tretiraju se simptomi lijekovima iz kućne ljekarne.

Adenovirus je skupina uobičajenih virusa koja u tijelu najčešće izaziva blage do jake infekcije dišnih puteva te simptome nalik prehladi i gripi.

Ponekad se može dogoditi da adenovirusi uzrokuju konjuktivitis, gastroenteritis, a rjeđe i infekciju mjehura. Infekcije adenovirusom najčešće su zimi i na početku proljeća i to kod djece mlađe od pet godina.

Iako, mogu se pojaviti kod osoba svih dobnih skupina.

Simptomi adenovirusa kod djece

Adenovirus se iznimno brzo i lako širi – bliskim kontaktom, kašljanjem i kihanjem te dodirivanjem zaraženih površina pa je stoga i najčešći kod djece mlađe od pet godina koja često borave u velikim skupinama kao što je vrtić, stavljaju predmete i ruke u usta, dolaze u bliski kontakt s drugom djecom, ne peru ruke dovoljno često i slično.

Također, djeca mlađa od pet godina još uvijek nemaju dovoljno snažan imunitet pa se ne mogu lako obraniti od virusa.

Simptomi adenovirusa kod djece mogu biti:

– kašalj

– groznica

– curenje nosa

– upala grla

– bronhitis

– upala pluća

– konjuktivitis

– upala uha

– otečeni limfni čvorovi

Kao što je već navedeno, adenovirusi mogu utjecati i na probavni trakt i izazvati proljev, mučninu, povraćanje i bolove u trbuhu.

Infekcija adenovirusom kod djece može trajati od nekoliko dana do dva tjedna ovisno o simptomima i jačini infekcije. S obzirom na to da adenovirusi u većini slučajeva uzrokuju kašalj, a on se može zadržati još neko vrijeme.

Liječenje adenovirusa kod djece

Većina infekcija adenovirusom je blaga i ne zahtijeva specifično liječenje već se, za ozdravljenje, važno fokusirati na liječenje simptoma koji su njime uzrokovani.

To uključuje:

– odmaranje

– konzumiranje puno tekućine – vode, nezaslađenih biljnih čajeva, juhe

– konzumiranje lagane hrane

– lijek kao što je paracetamol za snižavanje temperature i ublažavanje bolova

Kada posjetiti liječnika?

Kod infekcije adenovirusom obično nije potrebno posjetiti liječnika s obzirom na to da bolest traje nekoliko dana i vrlo se uspješno može izliječiti kod kuće.

Ipak, u određenim je slučajevima potrebno reagirati.

Ako kod djeteta primijetite malaksalost, simptome dehidracije (suha usta i koža, manjak suza pri plakanju, manje mokrenja i taman urin), kašalj koji guši i općenito otežano disanje i visoku temperaturu koja se ne može sniziti, važno je hitno se obratiti liječniku.

Liječnik će potom prepisati odgovarajuću terapiju.

Zaključak

Adenovirus je skupina uobičajenih virusa koji u tijelu najčešće izazivaju infekcije respiratornog sustava, a ponekad i probavnog te urinarnog trakta.

Adenovirus kod djece uzrokuje simptome kao što su kašljanje, visoka temperatura, laringitis, mučnina, proljev i slično.

Infekcije adenovirusom najčešće su blage i nije potrebno tražiti liječničku pomoć već se mogu liječiti i kod kuće – odmaranjem, laganom hranom i paracetamolom, ali u slučaju intenzivnijih simptoma kao što su dehidracija, vrlo visoka temperatura i slično, potrebno je što prije se obratiti liječniku.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu