magazin
DVIJE PALAČE / Večeras kreće dvodnevni festival plesnih minijatura. Donosimo PROGRAM…
Ovogodišnja, jedanaesta po redu Večer plesne minijature u organizaciji Zadarskog plesnog ansambla u suradnji s Narodnim muzejom Zadar i Koncertnim uredom Zadar održat će se 19. i 20. studenog u prostoru Dvije palače s početkom u 19 sati u sklopu proslave Dana grada Zadra.
Različite plesne tehnike, stilovi, brojni ansambli, umjetničke organizacije, škole i udruge, ukratko sva raznolikost i bogatstvo koje trenutno postoji u Zadru, privlači pažnju publike i struke: onu profesionalnu i amatersku.
Ovim projektom okupljanja plesne scene u jesenskim mjesecima dotaknut je prikaz djelovanja i koristi amaterske kulture u razvoju umjetnosti i njezine profesionalizacije. Kroz dva dana festivala preko pozornica u velebnom prostoru Dvije palače proći će oko stopedeset plesača većinom iz Zadra, no i iz ostalih gradova Hrvatske: iz Splita dolazi Kolektiv Tiramola čiji rad je izveden prije tri dana na platformi TASK u Splitu, iz Šibenika Škola za klasični balet i suvremeni ples Juraj Dalmatinac, sa Paga Plesna udruga Kissa i iz Sv. Filip i Jakova Umjetnička organizacija Irida. Zadarsku plesnu scenu predstavit će Srednja škola suvremenog plesa pri Glazbenoj školi B. Bersa, Baletna udruga Pirueta, Plesna udruga Gesta, Studio 8, Plesni studio Heelicious, Plesna udruga U pokretu i kao domaćin Zadarski plesni ansambl.
Donosimo program ovog dvodnevnog festivala plesnih minijatura:
Utorak, 19. Studenog u 19:00
Koncertna dvorana braće Bersa
Minijatura
Ciklus minijatura obitelji Borelli jedini je takav na ovom području. Nalazi se u nekadašnjoj plesnoj dvorani u Kneževoj palači i inspiracija je za ovu kratku formu nazvanu Gobleni.
Glazba: Léo Delibes – Duet cvijeća iz opere Lakmé (Nadine Sierra & Pretty Yende)
Koreograf: Korina Oltran
Ideja i rekviziti: Sanja Petrovski
Izvodi: Plesni studio ZdPA
Daljine
Glazba: Apocalyptica – Faraway
Koreografija: Ana-Maria Bogdanović
Izvode: učenice 4. razreda OŠ za balet i suvremeni ples pri OŠ Jurja Dalmatinca iz
Šibenika – Batinica Samuela, Biočić Zoja, Gojčeta Miškić Sara, Kardum
Tomažin Aurora, Lamešić Larisa, Lokas Mara, Perkov Cvita, Slavica Maja
TASK Split
Prikazat će se izbor s Večeri plesnih minijatura mladih autorica pod nazivom Split TASK. Ovaj inovativni koncept njeguje eksperiment i svježinu novih autorskih izraza splitske i jadranske plesne scene. U organizaciji Umjetničke organizacije Naturščik, sedam mladih umjetnica predstavlja fragmente svojih kreativnih putanja pod budnim okom iskusnih mentorica i uputama priznatih koreografkinja.
TASK 8: Pet lica traži izvedbu
Tiramola kolektiv (Margarita Vuko, Olga Sadovaia, Ivana Dadić, Klara Boraska i Marija Karaman)
Autorica TASKa: Dalija Aćin Thelander
Mentorica: Ane PaškaKolektiv Tiramola, okupljen oko zajedničke vizije, istražuje dinamiku zajedničkog kreativnog čina u kontekstu vlastitih osobnosti i kontrasta. “Pet lica traži izvedbu” nije samo koreografski zadatak, već duboko emotivno prožet proces u kojem se sudaraju pojedinačne estetike i senzibiliteti. Kroz geste koje bilježe raskoš emocija — od euforije do nesigurnosti — autorice stvaraju slojevit scenski događaj koji istražuje istovremeno fragilnost i snagu kolektivnog izraza.
Produkcija: Umjetnička organizacija Naturščik
Umjetnička voditeljica: Karolina Šuša
Programska voditeljica: Jelena Morpurgo
Autorice originalnog TASK-a:
Ideja i dizajn: Martina Granić
Produkcija: Sonja Pregrad, Plesni centar TALA
Priča o Pagu
Segment iz istoimene plesne predstave Udruge Kissa
Glazba: The Cinematic Orchestra – To Build A Home
Koreograf: Kristina Alaburić
Izvodi: Nika Čemeljić – Udruga Kissa
Kap na dlanu
Umjetnička organizacija Irida
Izvedba i koreografija: Anđela Bugarija, Kristina Lisica, Lucija Mikas
Glazba: Ivar Roban Križić
Dramaturška podrška i scenski pokret: Isolte Avila
Svjetlosna instalacija: Zoran Maksan
Kostimografija: Natali Radelić
Tehničari za svjetlo i zvuk: Anton Modrušan / Leon Barčić
Autorice i koautorice projekta: Lucija Mikas i Anđela Bugarija
Kap na dlanu je cjelovečernja predstava suvremenog plesa koja se izvorno izvodi u poluotvorenoj špilji Izvor Pećina kraj mjesta Vrana, a adaptirana je i za izvedbe u kazališnim i galerijskim prostorima. Predstava interpretira mitološke priče i narodne običaje vezane uz vodu, s vrlo jasnom porukom: očuvanje vode kao elementa života koji je dragocjen, a nekima, nažalost, ograničen ili potpuno nedostupan. Plesačice utjelovljuju esencije nimfi, čuvarica vode prekrivenih velom, pod kojim se ocrtavaju skulpture njihovih tijela na prijelazu između mističnog i ovozemaljskog svijeta. Na izvoru čije plavetnilo prožima onoga koji mu se približi, započinje ritual nad vodom koji pročišćava, mijenja, slama i ponovno objedinjuje. Iz vrela mrmori šapat koji naziremo; prporuše, štrige i rusalke šuškaju pod velom prošlosti, a tek krhotine otkrivaju tajne vode.
Predstava je nastala tijekom trogodišnjeg interdisciplinarnog projekta Kap na dlanu Umjetničke organizacije Irida, na temu vode. Kroz sintezu glazbene, vizualne i suvremene plesne umjetnosti interpretira i promovira lokalnu kulturnu i prirodnu baštinu Zadarske županije. Autorice projektom žele ukazati na važnost vode, neizostavnog dijela ljudskog postojanja i svakodnevice, pozivajući na njeno očuvanje – kao kap na dlanu.
Srijeda, 20. studenog u 20:00
Atrij Providurove palače
Maturalna koreografija
Work in progress
Učenici će prikazati proces stvaranja koreografije u trajanju od 10 minuta, u fazi u kojoj je u trenutku nastupa. Koreografija se planira razvijati do lipnja 2025. godine kao maturalni rad Mije Nine Valković.
Glazba: Grandbrothers – Naive Rider / Arctica
Autor: Mia Nina Valković, učenica 4. razreda srednje škole za suvremeni ples pri
Glazbenoj školi Blagoje Bersa u Zadru
Izvode: učenice 2. razreda srednje škole za suvremeni ples pri Glazbenoj školi
Blagoje Bersa u Zadru – Mila Dragović, Greta Popović, Nika Graancarić,
Petra Prtenjača, Marta Karamarko, Sara Lovrinov, Arlinda Kryeziu, Mia
Džaja i Mia Nina Valković (4. raz.)
Nastavnik i mentor: Jasna Frankić Brkljačić
Dance of the Knights
Isječak iz baleta Romeo i Julija
Glazba: Sergej Prokofjev – Romeo i Julija
Izvodi: Baletna udruga Pirueta / Vinka Zekić
Rise up
Glazba: Andra Day
Koreograf: Nena Jurišić
Izvodi: Plesna udruga Gesta
Ovce
Glazba: Ksenia Parkhatskaya
Koreograf: Nena Jurišić
Izvodi: Plesna udruga Gesta
Surviver
Glazba: 2wei feat Edda Hayes
Koreograf: Nena Jurišić
Izvodi: Plesna udruga Gesta
Techno Slate
Glazba: Jimi Jules – Don’t Take it Personal
Koreografi: Korina Oltran i Patricia Gospić
Koncept: Sanja Petrovski
Izvodi: Plesni studio ZdPA
After shift
Glazba: Queen Latifha – Big, blonde and beautiful iz mjuzikla Hairspray
Koreograf: Stella Rončević
Izvodi: Studio 8
London
Glazba: London Bridge x Give to me
Koreograf: Evita Iglić
Izvođači: Udruga u pokretu / In Flux
Angel
Glazba: Kali Uchis – Angel
Koreograf: Barbara Fabijan
Plesni studio Heelicious
Različite plesne tehnike, stilovi, brojni ansambli, umjetničke organizacije, škole i udruge, ukratko sva raznolikost i bogatstvo koje trenutno postoji u Zadru, privlači pažnju publike i struke: onu profesionalnu i amatersku. Ovim projektom okupljanja plesne scene u jesenskim mjesecima dotaknut je prikaz djelovanja i koristi amaterske kulture u razvoju umjetnosti i njezine profesionalizacije.
Večer plesne minijature je znalački razrađen koncept izvedbi koji se sve više provodi i u ostalim mjestima u državi. Također je pristupačna i otvorena platforma za prikaz radova plesača i koreografa iz Zadra i Hrvatske. Producent je Zadarski plesni ansambl, koproducenti Narodni muzej i Koncertni ured Zada uz podršku Glazbene škole Blagoje Bersa Zadar. Projekt je podržan od strane Grada Zadra i Zaklade Kultura nova.
Magazin
Znate li u kojoj je europskoj državi zabranjeno voziti u zimskoj jakni/kaputu?
Ideja iza ovog pravila je da vas zimska jakna ograničava u vožnji, odnosno limitira vaše pokrete za upravljačem, ali postoji još jedan ozbiljan problem… Ta država je Španjolska! Dakle, vozite li sa zimskom jaknom i kaputom možete dobiti do 200 eura kazne. Ideja iza ovog pravila je da vas zimska jakna ograničava u vožnji, odnosno limitira vaše pokrete za upravljačem. U Španjolskoj isto vrijedi ako na sebi imate šal ili rukavice. Podsjetimo, testovi Njemačkog autokluba (ADAC) pokazali su da sa zimskom jaknom možete imati i drugi tip problema. Naime, ona će onemogućiti pravilno zatezanje sigurnosnog pojasa, on može skliznuti preko trbuha i ozlijediti crijeva, jetru ili slezenu, piše HAK Revija.
Zbog punjenja zimske odjeće ostaje prostor između pojasa i tijela pa se pojas u trenutku nesreće duboko ureže u želudac. To može uzrokovati ozbiljne ozljede mekih tkiva, poput crijeva, jetre ili slezene, pa čak i dovesti do unutarnjeg krvarenja. Dakle, stres za unutarnje organe je mnogo veći nego da vam pojas stoji bliže tijelu. Stoga preporučujemo da skinete jaknu ili je barem navučete preko pojasa prije ulaska. Djeca bi također trebala biti vezana na ovaj način ili, još bolje, bez debele zimske odjeće.
Magazin
Ova pogreška može vam trajno uništiti zimsku jaknu: Evo kako je očistiti kod kuće
Kada je riječ o zimskim jaknama, različite tkanine zahtijevaju različitu njegu, pa provjerite etiketu. S prelaskom u hladniji dio godine vrijeme je da posložimo garderobu i u prvi plan izbacimo topliju odjeću, uključujući zimske kapute, jakne i bunde. Ljetnu i jesensku odjeću odlažemo, a kako zimske hladnoće znaju biti prilično nemilosrdne, pogotovo ujutro i navečer, debela jakna je neizostavna, prenosi Net.hr.
Možda ste primijetili da je na njoj ostalo nekoliko mrljica od prošle sezone. Kako tome doskočiti bez gubljenja vremena i novca na kemijsku čistionicu, pročitajte u nastavku ovog teksta!
Kada je riječ o zimskim kaputima i jaknama, različite tkanine zahtijevaju različitu njegu. Stoga prije pranja uvijek provjerite upute proizvođača.
Budući da ćete etiketu s nove bunde ili kaputa najvjerojatnije skinuti ili će s vremenom izblijediti, preporučuje se da je prethodno fotografirate.
Jaknu ili kaput nemojte stavljati u perilicu, čak ni na najnižu temperaturu i najosjetljiviji program, ako proizvođač preporučuje samo profesionalno kemijsko čišćenje.
Ova greška, koju ne želite napraviti, može vas skupo stajati, jer kao što znamo, kvalitetna zimska odjeća nije jeftina.
Način skladištenja važan je kao i samo čišćenje
Objesite kaput na kvalitetnu drvenu vješalicu kako njegova težina ne bi rastegla područje ramena. Potpuno ispraznite džepove nakon svakog nošenja jer bi se zbog težine u njima mogli potrgati ili izgubiti oblik.
Nemojte gužvati kaput jer neke tkanine mogu stvoriti nabore koje je nemoguće izravnati.
Nemojte gurati kapute u tijesan ormar s ostalim stvarima, dobra cirkulacija zraka u ormaru pomoći će da materijal dulje traje.
Manje mrlje na kaputu ili jakni uklonite tako da površinu tretirate pamučnom krpom ili papirnatim ručnikom namočenim u hladnu vodu. Ne trljajte agresivno jer ovaj postupak može uništiti materijal.
Pernate jakne
Pernatu jaknu perite jednom ili dvaput u sezoni. Češće pranje može uzrokovati da se perje počne raspadati i izgubiti volumen. Uvijek perite u hladnoj vodi na osjetljivom programu i tekućim deterdžentom za pranje rublja koji ne sadrži jake kemikalije.
Također, pazite da bubanj perilice ne bude prenatrpan i perite samo jednu po jednu jaknu. Sušite je u sušilici zajedno s tri teniske loptice, što će osigurati da se perje rasporedi po cijeloj površini.
Iz sušilice je izvadite tek kada je potpuno suha.
Jakna od flisa
Kada perete flis, okrenite odjeću naopako i perite kao i obično. Ako je potrebno, pokrenite dodatni ciklus ispiranja kako biste uklonili sve ostatke deterdženta i osušite na zraku.
Vuneni kaput
Ne preporučuje se pranje vunenih kaputa više od jednom u sezoni. Budući da se radi o prilično osjetljivom materijalu, s vremena na vrijeme potrebno je kemijsko čišćenje.
Suhu prljavštinu s površine materijala možete ukloniti tvrdom četkom, ali pazite da ne oštetite tkaninu. Ovratnik i gumbe čistite vlažnom krpom uz dodatak male količine blagog deterdženta za dodatno osvježenje.
Koža i antilop
Kako bi koža što duže ostala u izvornom stanju, jednom godišnje posao prepustite profesionalcu. Ne preporučuje se tretiranje kožne odjeće vodom. Utrljajte losion za kožu kako bi materijal ostao mekan i gladak.
Antilop je potrebno često četkati kako bi bio u vrhunskom stanju.
Masne mrlje na rukavima i ovratniku možete prebrisati otopinom medicinskog alkohola i vode, octa i vode ili limunovog soka i vode, a potom namazati otopinom glicerina koji će omekšati kožu i produljiti joj trajnost.
Umjetna koža
Provjerite etiketu da vidite je li vaš odjevni predmet siguran za stavljanje u perilicu. U tom slučaju okrenite kaput ili jaknu naopako i postavite program za vunu s temperaturom vode od 30 stupnjeva Celzijusa.
Dodajte malu količinu deterdženta, operite i pustite da se jakna osuši na zraku. Zatim nježno iščetkajte umjetno krzno četkom s prirodnom dlakom.
Pranje u perilici rublja
Prije nego što zimski kaput bacite u perilicu, provjerite sve džepove i provjerite jeste li uklonili sve predmete koji bi mogli oštetiti kaput.
Razne olovke, ključevi, kovanice, maramice, tablete i slično ne smiju u perilicu rublja. Zatim zakopčajte sve kopče, gumbe i patentne zatvarače.
Magazin
Ispecite ga savršeno u pećnici: Sastojak iz hladnjaka za još finiji pečeni krumpir
Ovaj pečeni krumpir nadahnut grčkom gastronomijom bit će sjajan prilog brojnim jelima, a posebno dobro će odgovarati uz komad pečene svinjetine, janjetine ili junetine. Malo limunova soka poboljšat će okus gotovo svakog jela. Savršeno se sljubljuje i s pečenim krumpirom. No kada se krumpiru i limunu doda i nešto senfa – jelu se produbljuje okus i ono dobiva posebnu sočnost, piše Punkufer.
Krumpir nakratko marinirajte u kombinaciji limunova soka, maslinova ulja, senfa, češnjaka i sušenog origana prije nego što ga stavite peći u pećnici otprilike oko sat vremena.
Nemojte se bojati dodati i nešto vode – ona će krumpiru dati neočekivano divnu mekoću.
Ovaj pečeni krumpir nadahnut grčkom gastronomijom bit će sjajan prilog brojnim jelima, a posebno dobro će odgovarati uz komad pečene svinjetine, janjetine ili junetine.
Sastojci za pečeni krumpir s limunom i senfom:
1 kg krumpira
125 ml limunova soka
125 ml vode
75 ml maslinova ulja
60 g senfa
3-4 češnja češnjaka
2 čajne žličice sušenog origana
sol i papar po želji
svježi origano za posluživanje
Priprema pečenog krumpira s limunom i senfom:
Krumpir ogulite i narežite na kocke veličine oko 2,5 centimetara. Narežete li krumpir na otprilike istu veličinu, termički će se obraditi u isto vrijeme. U većoj zdjeli pomiješajte limunov sok, maslinovo ulje, senf, nasjeckani češnjak i sušeni origano. Dobro posolite i poparite i u dobivenu marinadu ubacite krumpir.
Marinirani krumpir prebacite u prethodno namašćeni lim za pečenje s poklopcem u jednom ravnomjernom sloju.
Preko svega dodajte 125 ml vode.
Poklopite sve sastojke i stavite u prethodno zagrijanu pećnicu na 200 Celzijevih stupnjeva na oko sat vremena.
Po isteku tog vremena podignite poklopac i pustite da se krumpir zapeče, a tekućina ispari do kraja. Za to će vam biti potrebno još oko 20-ak minuta.
Krumpir poslužite topao kao prilog uz meso po želji. Dobar tek!
-
magazin3 dana ago
Špica!
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana ago
(NE)RADNI DANI / Donosimo radno vrijeme trgovina u Zadru u nedjelju i ponedjeljak…
-
ZADAR / ŽUPANIJA2 dana ago
DANI SJEĆANJA / U Benkovcu danas duhovni susret za branitelje i njihove obitelji, potom noćni hod do Škabrnje
-
magazin3 dana ago
NE PROPUSTITE! / Jesenska Subotnja špica u City Galleriji uz Udrugu Cukrići!