Connect with us

Hrvatska

Traže se lososi koji su pobjegli iz uzgoja u Podvelebitskom kanalu. Evo što trebate napraviti ako ih vidite

Objavljeno

-

Iz Instituta za oceanografiju i ribarstvo stiže neobična vijest. Naime, u Podvelebitskom kanalu su, izgleda, iz uzgojnih kaveza pobjegli lososi, a iz Instituta sada apeliraju na sve koji ih primijete da to odmah jave. “Tijekom proteklog razdoblja, ribolovci duž obale Jadrana počeli su bilježiti ulov nenativne vrste – atlantskog lososa (Salmo salar), što upućuje na bijeg iz uzgojnih kaveza smještenih u podvelebitskom kanalu”, pišu iz Instituta.

“Posljedično, naši su djelatnici zaprimili više upita građana vezanih za identifikaciju ove vrste. Podsjećamo da su se u prethodnim godinama na istom području dogodili slučajevi bijega pastrva (Oncorhynchus mykiss), koje su uzgajane u morskoj vodi. Iako su mnogi na prvu pretpostavili da se radi o sličnom događaju, ovaj put riječ je ipak o atlantskom lososu”, nastavlja se.

Uzgoj salmonidnih vrsta u morskom okolišu nije novost, kažu iz Instituta i nastavljaju: “U našoj zemlji se još od osamdesetih godina prošlog stoljeća provodio eksperimentalni i komercijalni uzgoj atlantskog i pacifičkog lososa na ušću rijeke Krke, no taj uzgoj nije dugo trajao. Svaka uzgojna vrsta u akvakulturi, osobito ako nije autohtona, nosi potencijalne ekološke, a posljedično i ekonomske rizike ako gledamo šire od samih poduzetničkih ambicija. Stoga je ključno uspostaviti i pridržavati se niza zakonskih mjera kako bi se smanjila mogućnost da gospodarski zanimljive vrste postanu invazivne ili prijenosnici patogena.”

“Institut za oceanografiju i ribarstvo, kao znanstvena institucija, provodi procjene studije utjecaja različitih zahvata na morski okoliš, kao i praćenje stanja okoliša pod utjecajem uzgoja. Iako naši djelatnici nisu podržavali unos lososa u hrvatske vode, nakon što je isti ipak formalno odobren, ukazali smo na potrebu praćenja stanja okoliša oko uzgajališta lososa s naglaskom na prisutnost prebjega uzgojnih jedinki, njihovu zastupljenost i prostornu rasprostranjenost. Dodatno, naglasili smo potrebu za praćenjem provedbe predloženih mjera zaštite naznačene u povlastici za uzgoj strane vrste u Lukovom Šugarju i Jablancu. Međutim, program praćenja nije dodijeljen našoj ustanovi i nije nam poznato je li u provedbi. Stoga, u ovom slučaju, Institut za oceanografiju i ribarstvo nema saznanja o tome kako je i kada došlo do prebjega lososa iz kaveza, kolika količina ribe je dospjela u otvorene vode te je li nosilac povlastice provodio sve mjere zaštite, pogotovo one povezane s brzim djelovanjem prilikom bijega ribe u otvorene vode. Također, nije nam poznato jesu li jedinke dospjele u okoliš istog spola ili sterilne, što je jako bitno kako ne bi došlo formiranja samoodrživih populacija lososa u Jadranu ili pak do hibridizacije s nativnim vrstama u rijekama Jadranskog sliva. Želimo naglasiti da smo sudjelovali u kontroli prvog izlova atlantskog lososa u svibnju 2023. u suradnji s Ministarstvom poljoprivrede kada smo utvrdili da su sve jedinke bile istog spola. Budući da o novijim ciklusima uzgoja nemamo nikakvih saznanja, imamo znanstvenu potrebu procijeniti razmjere trenutnog bijega te cijenimo svaku vašu dojavu. Na temelju dosadašnjih dojava, prisutnost lososa zabilježena je od otoka Unija i istočne obale Istre na sjeveru do Privlake na jugu. Izgledno je da će se lososi ubuduće pojavljivati i u širem području od navedenog. Ulovljene jedinke teže između 1 i 3 kg, no poznato je da lososi mogu doseći znatno veću masu. Ovim putem vas molimo da nam dojavite svako vaše zapažanje lososa u Jadranu”, poručili su iz Instituta.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Velike promjene za nezaposlene: Nova pravila za naknade i prijave

Objavljeno

-

By

Među brojnim promjenama koje su se dogodile od 1. siječnja nalaze se i povoljniji uvjeti za ostvarivanje prava na novčane naknade, ali i druge promjene koje će zanimati nešto manje od 95.000 građana u evidenciji nezaposlenih HZZ-a.

Izmjene i dopune Zakona o tržištu rada, koje su prošle javno savjetovanje još u rujnu prošle godine, donijele su povećanje osnovica za stjecanje naknada za nezaposlenost. Pravo na naknadu koristi nešto manje od 22 posto nezaposlenih, piše Tportal.

Naknada za prvih 90 dana ostala je na 60 posto utvrđene osnovice, no za razdoblje od 91. do 180. dana nezaposlenosti povećana je s 30 na 35 posto osnovice, ali pod uvjetom da ne može biti veća od 40 posto prosječne neto plaće isplaćene u prošloj godini. Naknada za nezaposlenost nakon 180 dana ostaje na 30 posto osnovice.

Kako je bilo i najavljeno, u osnovicu, koja je zapravo prosjek bruto plaće u razdoblju od tri mjeseca prije prestanka radnog odnosa, uračunavaju se od 1. siječnja i naknade plaća.

Uz to, prekid tromjesečnog razdoblja nezaposlenosti, o kojem ovisi visina naknade, ne računa se na dane vikenda i blagdane. Istovremeno, omogućen je nastavak isplate preostale novčane naknade, ali samo ako radni odnos prestane sporazumnim raskidom ugovora.

Olakšice za dobivanje naknade

Da bi nezaposlene osobe u raznim životnim situacijama mogle lakše doći do naknade, uvedene su neke ranije najavljene promjene. Tako, primjerice, inkluzivni dodatak ili invalidska mirovina više nisu zapreka da nezaposlena osoba primi naknadu u punom iznosu. Uz to, osobe mlađe od 30 godina na naknadu imaju pravo ako su u posljednja 24 mjeseca bile nezaposlene šest umjesto dosadašnjih devet mjeseci.

Prilikom određivanja iznosa naknade u obzir će se uzimati samo razlog prestanka posljednjeg radnog odnosa, s time da treba reći da zaposlenik ne smije sam dati otkaz. Uz to, nezaposlene osobe koje su upućene na osposobljavanje ili profesionalnu rehabilitaciju imaju pravo na naknadu i tijekom trajanja tog osposobljavanja ili rehabilitacije.

Na stranicama Hrvatskog zavoda za zapošljavanje među popisom svih izmjena stoji da korisnici prava, prema ranijoj verziji Zakona o tržištu rada, neće moći računati na povećanje naknada i druge olakšice po tom pitanju. Iz HZZ-a navode da će se svi postupci pokrenuti prije stupanja na snagu izmjena i dopuna tog zakona dovršiti po staroj verziji.

Promjene prilikom prijave u evidenciju

Promijenjeni su i uvjeti za prijavu u evidenciju nezaposlenih. Tako se više neće tražiti podaci iz Registra osiguranika o tome da osoba ne ostvaruje mjesečne prihode te da ne obavlja domaću radinost ili sporedno zanimanje prema posebnom propisu. Uz to, više nije nužno da nezaposlena osoba nije upravitelj zadruge, predsjednik, član uprave, izvršni direktor trgovačkog društva ili likvidator.

No za upis u evidenciju nezaposlenih bitno je da ne ostvaruje pravo na rodiljnu, roditeljsku ili posvojiteljsku poštedu od rada, odnosno rodiljnu, roditeljsku ili posvojiteljsku brigu o novorođenom djetetu po posebnom propisu te da ne obavlja stručno osposobljavanje za rad bez zasnivanja radnog odnosa.

U evidenciju nezaposlenih se od 1. siječnja mogu prijaviti i državljani trećih zemalja kojima je prestao radni odnos u Hrvatskoj, ali samo ako im u tom trenutku traje privremeni boravak. Pritom uvjet prijave u evidenciju nema veze s pravom na novčanu naknadu za nezaposlene. Za strance pravo na naknadu prestaje istekom privremenog boravka.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Školske spremačice postale najtraženiji kadar u prosvjeti, velika potražnja i za domarima

Objavljeno

-

By

Pixabay

Nakon uvođenja novih sigurnosnih mjera u škole najtraženiji kadar u prosvjetnom sustavu postale su spremačice, jer djelatnici čiji je broj i inače potkapacitiran, sada imaju nova zaduženja, a riječ je o dežurstvima na ulazu u školu. Zbog toga, kažu ravnatelji, dolazi u pitanje održavanje škola.

Međutim, put do novih radnih mjesta za škole je trnovit, jer najprije mora stići odobrenje Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih, a tek onda škole mogu krenuti u potragu za novim spremačicama koje se baš i ne otimaju za rad u školskom sustavu.

Iz Ministarstva odgovaraju da im zahtjevi škola kontinuirano pristižu te da se odobravaju sukladno Državnom pedagoškom standardu, ali praksa pokazuje da se unatoč kontinuiranim zahtjevima škola taj standard dosad i nije uvijek poštovao, jer u jednoj školi koja radi u jednoj smjeni o održavanju tri tisuće četvornih metara brine pet spremačica, dok su u drugoj iste površine, ali s dvosmjenskim radom, zaposlene četiri spremačice i suglasnosti za petu nema, piše Novi list.

Na zapošljavanju dodatnog tehničko-pomoćnog osoblja inzistira i Sindikat hrvatskih učitelja koji će danas održati sastanak s Ministarstvom znanosti, obrazovanja i mladih, a upravo će spremačice i domari biti jedna od tema sastanka.

Dvije smjene

Po površini, ali i broju učenika najveća riječka škola, OŠ Srdoči, ima osam spremačica, a za šest tisuća četvornih metara unutarnjeg prostora i uz nova zaduženja dežurstva na ulazu, ravnatelj Ivan Vukić kaže da to nije dovoljno.

“Tražit ćemo još jednu spremačicu i jednog domara, jer na to imamo pravo. Posebno nastaje problem u ovo vrijeme, siječanj i veljača, kada su češća bolovanja. Ako netko ode na bolovanje, nastane blokada”, kaže Vukić.

Dodaje i da je teško naći osobu koja želi ući u školski sustav, a nije to problem samo sa spremačicama i domarima, već i s nastavnim osobljem, jer školama nedostaju profesori gotovo svih profila.

Kada škola radi u dvije smjene, dodaje ravnatelj OŠ Fran Franković, Vedran Kosovac, onda okolnosti postaju još teže, jer iako ta škola ima upola manji unutarnji prostor od srdočke škole, rad u dvije smjene s ukupno četiri spremačice za školu znači da u jednoj smjeni raspolaže sa svega njih dvije.

Normativ kaže da svaka spremačica ima zaduženje održavanja 600 četvornih metara, a dvije drenovske u jednoj smjeni održavaju tri tisuće četvornih metara i od ovog tjedna imaju i novo zaduženje dežurstva na ulazu u školu.

“Od te četiri spremačice jedna je na određeno vrijeme. Kontinuirano tražimo spremačicu. Imamo pravo prema Državnom pedagoškom standardu na još dvije, kao i dva domara, jer smo u dvije smjene. Stoga planiramo zatražiti i dva domara. Zajedno s okolišem škola ima 13.200 četvornih metara, a to treba održavati”, navodi Kosovac.

Problem bolovanja

S istom površinom OŠ Vladimir Gortan ima pet zaposlenih spremačica i radi u jednoj smjeni. Rijetki je to primjer poštovanja Državnog pedagoškog standarda i zato se, kaže ravnatelj Venelin Mehić, nema na što žaliti.

“Čujem od kolega da ima dosta škola koje imaju manje spremačica od onoga što im pripada. Mi smo u problemu s bolovanjem, jer nitko s tržišta rada ne želi doći na zamjenu kako ne bi izgubili prava koja imaju kao nezaposleni”, ističe Mehić.

OŠ Pećine, kaže ravnateljica Jasna Vukonić Žunič, uspijeva se pokriti sa svojim spremačicama, ali s novim zaduženjima imaju nešto kraće vrijeme za održavanje škole pa moraju raditi brže, dok ravnateljica OŠ Eugen Kumičić, Ana Anić Opašić, navodi da ta škola igra s kartama koje ima.

“Dobro bi nam došla koja ruka više. Imamo šest spremačica i u usporedbi s drugima to je dobro, ali uvijek nedostaje ljudi.

Sada tražimo još jednog domara makar na pola radnog vremena”, zaključuje Anić Opašić.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Ceste su mokre i skliske, opasnost od odrona

Objavljeno

-

Kolnici su mjestimice mokri ili vlažni i skliski, a ponegdje ima i magle, izvijestio je jutros Hrvatski autoklub (HAK)

Opasnost od odrona
Mogući su odroni na cestama u gorju i Jadranskoj magistrali (DC8). Savjet vozačima je prilagoditi brzinu i način vožnje uvjetima na cestama i održavati sigurnosni razmak između vozila.

Zbog zimskih uvjeta zabrana je prometa za kamione s prikolicama i tegljače te za vozila koja nemaju propisanu zimsku opremu na nekim državnim i županijskim cestama u Lici i dijelu Zadarske županije te na svim lokalnim i županijskim cestama u Ličko-senjskoj županiji. Za sav promet zatvorene su zbog snijega ili srušenih stabala županijske ceste Duzluk-Kutjevo; Gornji Vrhovci-Poljanska; Velika-Jankovac.

U prekidu je katamaranska linija Ubli – Vela Luka – Hvar – Split.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu