Connect with us

Svijet

Opet prijeti najzaraznija bolest u životinja! Stručnjak: “Cijela Europa je u stanju povećanog opreza”

Objavljeno

-

U Njemačkoj se početkom godine, a u Mađarskoj i Slovačkoj proteklih tjedana pojavila slinavka i šap, visokozarazna bolest životinja, u prvom redu papkara – goveda, koza, ovaca i svinja.

Bolest se u Njemačkoj – u pokrajini Brandenburg gdje su oboljeli vodeni bivoli – u međuvremenu povukla pa joj je Svjetska organizacija za zdravlje životinja službeno potvrdila status države slobodne od slinavke i šapa. No, početkom ožujka zaraza je buknula u Mađarskoj, u regiji Györ-Moson-Sopron na zapadu zemlje, potom i na trima farmama mliječnih goveda u Slovačkoj.

Riječ je o regiji na tromeđi Mađarske, Slovačke i Austrije pa su Austrijanci preventivno zatvorili granicu s druge dvije zemlje za uvoz stoke.

Riječ je o području dvjestotinjak kilometara zračne udaljenosti od Hrvatske, odnosno najbliže hrvatske regije, Međimurja. To je važno znati jer se čestice virusa slinavke i šapa prenose zrakom i po četrdesetak kilometara daleko.

Najzaraznija bolest u životinja

Inače posljednji slučaj slinavke i šapa u Hrvatskoj službeno je zabilježen davne 1978. godine, a i u Europi desetljećima nije bilo te bolesti koja je trajno prustna samo u Africi i dijelovima Azije.

“Govorimo o virusnoj bolesti. Najkontagioznoj, najzaraznijoj bolesti u životinja. Mogući su svi načini prenošenja virusa, a najviše zabrinjava mogućnost prenošenja zrakom i to na relatvno velike udaljenosti”, govori nam prof. dr. sc. Ljubo Barbić sa Zavoda za mikrobiologiju i zarazne bolesti Veterinarskog fakulteta u Zagrebu.

Bolest je to papkara, i domaćih i divljih. Dakle, goveda, koza, ovaca i svinja, s tim da najviše pogađa goveda. A što se tiče kliničke slike, prof Barbić kaže da je riječ o klasičnom infekcijskom sindromu koji se manifestira pojavom vezikula (afti) te erozija na sluznici usta i nosa te na vimenu i u međupapčanom prostoru.

“Zbog promjena u usnoj šupljini životinje pojačano sline pa otuda naziv slinavka. Drugi dio naziva bolesti, šap, odnosi se na hromost kao posljedicu promjena na papcima”, objašnjava naš sugovornik.

Katastrofalne posljedice za domaće stočarstvo

Smrtnost je, kaže, oko 5 posto i to prvenstveno kod mladih životinja koje najčešće ugibaju zbog miokarditisa, upale srčanog mišića.

“Osnovni problem kod odraslih životinja je što uz moguća uginuća dolazi i do apsolutno smanjenje proizvodnje (mlijeka) čak do razine da se ona više i ne vraća. Znači, uz visoku kontagioznost, utjecaj na proizvodnju i uginuća mladih životinja, ta bolest predstavlja možda i najveću opasnost uopće u veterinarskoj medicini, ako govorimo o papkarima”, napominje prof. Barbić.

Na stranicama Ministarstva poljoprivrede napominje se da u ovaca, koza i svinja bolest ima blažu kliničku sliku nego u goveda te da je pobol (morbiditet) gotovo stopostotan, dok smrtnost (mortalitet) ovisi o dobi životinje te sekundarnim infekcijama i komplikacijama. Također se ističe da bi pojava slinavke i šapa imala katastrofalne posljedice za domaće stočarstvo.

“Zasad se ne zna kako je nastao početni slučaj”

Na pitanje je li meso oboljelih životinja opasno za konzumaciju, prof. Barbić odgovara da meso niti jedne bolesne životinje nije primjereno za ljudsku konzumaciju. Takošer kaže kako razlog recentne pojave bolesti u Njemačkoj, Mađarskoj i Slovačkoj nije utvrđen.

“Zasad se ne zna kako je nastao početni slučaj. Nitko još nije pouzdano potvrdio kako je uzročnik ušao na lokaciju u Njemačkoj, a poslije i u Slovačku. U Slovačkoj i Mađarskoj to je jedna susjedna, ograničena regija pa se virus vjerojatno širio s jedne farme na drugu. Dio zone ograničenja već zahvaća i Austriju. A s obzirom na brzinu kojom se zaraza prenosi – ponovit ću da je to najkontagioznija bolest u životinja – naravno da je cijela Europa u stanju povećanog opreza.”

Kako zaštititi životinje od zaraze

Slinavka i šap nije opasna po ljude, ali postavlja se pitanje kako zaštititi životinje od zaraze.

“Naše Ministarstvo poljoprivrede usklađeno je sa svim ostalim članicama EU-a i svakodnevno razmatra mogućnosti preventivnih mjera i prilagođava ih na temelju procjena rizika. Trenutno je izdana naredba po kojoj životinje koje ulaze u Hrvatsku moraju biti 21 dan na mjestu dolaska (u karanteni) i ne smiju ići u daljnji promet kako bi mogle biti pod nadzorom. U ovom trenutku to se smatra dostatnom mjerom. Naravno, već sutra može biti drugačije s promjenom dinamike epidemiološkog stanja bolesti pa će se, shodno tomu, prilagođavati i mjere”, objasnio je prof. Barbić.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Svijet

Upozorenja za vjernike koji idu u Vatikan i Rim: Evo i kada se može očekivati bijeli dim

Objavljeno

-

By

Pixabay

Putnici u Rim trebali bi očekivati ​​zatvaranje, ograničenja za posjetitelje i gužve u nekim od glavnih gradskih atrakcija, dok će turisti koji su rezervirali posjet Rimu sljedećih tjedana doživjet će grad u rijetkom povijesnom trenutku.

Nakon smrti pape Franje 21. travnja, bit će donesen niz vjerskih rituala i postupaka koji bi mogli utjecati na planove putovanja.

Papa rođen u Argentini preminuo je u ponedjeljak od moždanog udara, koji je izazvao komu i “nepovratno” zatajenje srca, objavio je Vatikan.

Očekuje se da će gužve i redovi biti posebno veliki, posebice s obzirom na to da proslave jubilarne 2025. godine Katoličke crkve već privlače povećan broj posjetitelja. Evo što trebate znati o očekivanim prekidima putovanja u Rimu ili, ako planirate putovanje da biste svjedočili nekim od vjerskih tradicija, gdje možete sudjelovati u njima.

Upozorenje za Rim: Zatvorene atrakcije i dugi redovi

Putnici u Rim sljedećih nekoliko tjedana upozoreni su da očekuju zatvaranje, ograničenja za posjetitelje i gužve u nekim od glavnih gradskih atrakcija.

Ključne rimske turističke lokacije unutar Vatikana – srca Katoličke crkve – sada će biti okupirane procedurama žalovanja i reizbora.Turisti bi trebali očekivati ​​ograničen pristup bazilici Svetog Petra, gdje će od sutra, 23. travnja, počivati ​​tijelo pape Franje.

Dok se ožalošćeni okupljaju kako bi odali počast, turisti koji žele posjetiti crkvu trebali bi očekivati ​​duge redove i pojačano osiguranje. Neka područja bazilike možda neće biti dostupna, uključujući kupolu. Vođeni obilasci bazilike obustavljeni su jer je pristup preko Sikstinske kapele.

Papa Franjo zatražio je da bude pokopan u bazilici Santa Maria Maggiore, velebnom svetištu pod zaštitom UNESCO-a, koje sadrži dio svetih jaslica i štovanu ikonu Djevice Marije kao zaštitnice rimskog naroda.

Pristup crkvi vjerojatno će biti ograničen zbog priprema za sprovod i ukop, prenosi Euronews.

Kada će Sikstinska kapela biti zatvorena?

Otprilike 15-20 dana nakon poglavareve smrti započet će konklava, legendarni proces određivanja sljedećeg pape. Na ovom strogo povjerljivom skupu rimokatolički kardinali zatvoreni su u Sikstinskoj kapeli dok se ne donese odluka.

Kao takva, prostorija koju krasi Michelangelova freska bit će zatvorena otprilike tjedan dana prije početka konklave i ostat će zatvorena tijekom cijelog procesa. Vjerojatno će se ponovno otvoriti nekoliko dana nakon završetka konklave, kao što je to bilo nakon smrti prethodnih papa, no točni datumi zatvaranja još nisu objavljeni.

Kapeli se pristupa kroz Vatikanske muzeje. Oni će ostati otvoreni za posjetitelje sa svim ostalim dijelovima dostupnima, uključujući Rafaelove sobe, prema turoperatoru Through Eternity Tours.

Obilasci Vatikanskih vrtova bit će obustavljeni iz sigurnosnih razloga, budući da se kardinali voze autobusima naprijed-natrag od kapele do svog smještaja kroz posjed.

Očekuju se milijuni u Rimu na sahrani

Iako može biti razočaravajuće odustati od razgledavanja Sikstinske kapele ili Bazilike svetog Petra, posjet u ovom razdoblju također može biti iskustvo koje se doživi jednom u životu (talijanski izraz iznimno rijetku prigodu ‘svaki put kad papa umre’).

Očekuje se da će posjetitelji iz cijelog svijeta doći u Rim sljedećih tjedana kako bi imali priliku svjedočiti ovom monumentalnom događaju za Katoličku crkvu.

“Povijesno gledano, tijekom smrti pape – kao što smo iskusili iz prve ruke u travnju 2005. za vrijeme smrti pape Ivana Pavla II. – putnici su svjedočili dubokom povijesnom trenutku”, rekao je James Ridgway, izvršni direktor Christian Travel Specialist ETS, za Travel Weekly.

“Dok su neka mjesta oko Bazilike svetog Petra i Vatikana zatvorena ili im je pristup ograničen, mnogi  putnici mogu sudjelovati u javnim okupljanjima, odavanjima spomena i molitvenim službama, što je izuzetno značajno iskustvo.”

Ako planirate putovanje u kratkom roku kako biste sudjelovali na nekim od pogrebnih i reizbornih događanja, trebali biste očekivati ​​više cijene leta.

“Definitivno ćemo vidjeti povećanje cijena letova za Rim i Italiju tijekom sljedećih nekoliko tjedana, jer se vjernici okupljaju kako bi odali počast i potencijalno vidjeli objavu novog Pape”, rekao je Angus Kidman, stručnjak za putovanja u Finderu, za australsku stranicu news.com.au.

Papino tijelo će od sutra do subote, 26. travnja, biti izloženo javnosti u crkvi Svetog Petra, kada će se održati sprovod na Trgu svetog Petra.

Očekuje se da će sprovod privući veliku publiku, vjerojatno veću od one koju je 2005. godine papa Ivan Pavao II. pratilo oko četiri milijuna ljudi.

Gdje svjedočiti objavi novog pape

Kad konklava počne, Trg svetog Petra ostat će otvoren, ali će biti krcat s posjetiteljima i medijima.

Ishod krugova glasovanja naznačuje se putem dima koji se ispušta iz dimnjaka kapele – crni za neuvjerljive, bijeli za uspješan izbor novog pape.

Prema National Catholic Reporteru, možete vidjeti dim iz kapelice dva puta dnevno – oko podneva nakon prva dva glasanja i ponovno u 19 sati nakon posljednjeg kruga glasovanja.

Bijeli dim mogao bi se pojaviti ranije, oko 10.30 ili 17.30 sati.

 
Nastavi čitati

Svijet

Umro papa Franjo

Objavljeno

-

By

Vatikan je objavio da je umro papa Franjo

Kardinal Kevin Ferrell, vatikanski komornik, potvrdio je da je papa umro u ponedjeljak ujutro.

“U 7.35 jutros rimski biskup, Franjo, vratio se u Očevu kuću. Cijeli svoj život posvetio je služenju Gospodinu i Njegovoj Crkvi”, rekao je Farrell u objavi.

 
Nastavi čitati

Svijet

Hoće li EU zabraniti Visu, Mastercard, Paypal?

Objavljeno

-

By

Unsplash

Korisnici društvenih mreža šire tvrdnje da je predsjednica Europske središnje banke (ECB) Christine Lagarde najavila planove za ukidanje američkih platnih kartica i platformi poput Visa, Mastercard, PayPala i Alipaya. Te tvrdnje postale su viralne, ali su pogrešno interpretirane i izvučene iz konteksta.

Na platformi X (bivši Twitter) pojavile su se objave u kojima se tvrdi da Lagarde želi zamijeniti spomenute sustave europskim alternativama, a jedna objava na nizozemskom jeziku ide toliko daleko da navodi kako Lagarde želi uvesti digitalni euro kao zamjenu za sve te metode plaćanja.

Međutim, te tvrdnje ne odgovaraju stvarnim izjavama predsjednice ECB-a, prenosi Euronews.

Što je Lagarde stvarno rekla?

Pretragom na Googleu dolazi se do intervjua koji je Lagarde dala irskoj radijskoj postaji Newstalk 2. travnja. U intervjuu je upozorila da Europa mora smanjiti ovisnost o američkoj i kineskoj tehnologiji, osobito u području digitalnih plaćanja.

Oko 6:20 minute intervjua, Lagarde kaže:

“Ako razmislite, većina naših digitalnih plaćanja – bilo da je riječ o e-trgovini, plaćanju između osoba, karticama ili mobilnim uređajima – temelji se na ne-europskoj infrastrukturi.

Bilo da koristite karticu ili mobitel, plaćanja uglavnom prolaze kroz Visa, Mastercard, PayPal, Alipay… A odakle dolaze ti sustavi? Iz SAD-a ili Kine. Cijeli mehanizam koji omogućuje plaćanje nije europski.”

Dodala je da Europa “za svaki slučaj”, treba smanjiti ranjivost i osigurati vlastite digitalne opcije.

Inicijativa Wero

Važno je naglasiti: Lagarde nije rekla da se Visa, Mastercard ili druge platforme trebaju ukinuti. Umjesto toga, zagovarala je postojanje europskog rješenja uz postojeće sustave.

Primjer takve inicijative je Wero, digitalni novčanik koji omogućuje prijenos novca putem broja mobitela. Nastao je unutar Europske inicijative za plaćanja (EPI), mreže europskih banaka osnovane 2021. godine s ciljem uvođenja jedinstvene digitalne usluge plaćanja.

Wero je već dostupan u Belgiji, Francuskoj i Njemačkoj, a planira se proširenje na ostale zemlje.

ECB odbacuje tvrdnje s mreža

Na upit EuroVerifya, iz Europske središnje banke odgovoreno je:

„ECB se ne zalaže za ukidanje platnih sustava koje nude Visa, Mastercard, PayPal ili Alipay. Podržavamo raznolik i konkurentan platni krajolik, koji uključuje i privatne i javne opcije.“

Dodali su da bi digitalni euro bio dodatna opcija, a ne zamjena za gotovinu i postojeće metode digitalnog plaćanja.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu