Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

(FOTOGALERIJA) U Zagrebu otvorena izložba inspirirana tradicijom otoka Iža hrvatske umjetnice s bečkom adresom Nike Petrović Grilc

Objavljeno

-

Foto: Marco Carraro

Svečano je otvorena samostalna izložba “Danubius” umjetnice Nike Petrović Grilc u izložbenom prostoru kulturne udruge Nova Akropola, Ilica 36 /1. kat u Zagrebu.

Na otvorenju izložbe je Ivančica Krivdić predstavila djelovanje udruge Nova Akropola, kustosica izložbe povjesničarka umjetnosti i muzeologinja Sonja Švec Španjol predstavila je izložbu Danubius koja se sastoji od ambijentalne prostorne instalacije sastavljene od niza lopiža te keramičarskih kompozicija objedinjenih u tematske misaone cjeline i video rada koji bilježi performans autorice Nike Petrović Grilc na obali Dunava. Švec Španjol istaknula je kako je riječ o iznimnoj mladoj umjetnici koja u svom umjetničkom djelovanju spaja tradicionalne tehnike poput keramike sa suvremenim medijima kao što su fotografija, video radovi i performans. Na kraju govora kustosica Švec Španjol citirala je majku umjetnice riječima: “Tradicija nije obožavanje pepela, već predaja vatre, to je ono što je Predrag predao svojoj kćeri – ljubav i entuzijazam te sve one vrijednosti koje su ugrađene u te lopiže – zajedništvo i pomoć.” Umjetnica Nika Petrović Grilc zahvalila se na organizaciji i pomoći oko realizacije izložbe, svim posjetiteljima na dolasku, a ponajviše svojoj obitelji i prijateljima na podršci u radu. Umjetnicu su svojim dolaskom podržale i mnogi kolege i kolegice umjetnici kao što su Nedeljko Tintor, Vlasta Pastuović Aleksić, Nikolina Knežević, Ljubica Lovrenčić i mnogi drugi.

O izložbi:

Umjetnica Nika Petrović Grilc predstavila se video radom Danubius kao i izborom keramike u vidu keramičkih instalacija i keramičkih kompozicija. Uzimajući Dunav kao nit poveznicu između Beča – grada u kojem živi i Hrvatske – zemlje iz koje dolazi, Nika Petrović Grilc interpretira duboku i često posve nesvjesnu isprepletenost ljudi, kultura i gradova; čovjeka i prirode; čovjeka i umjetnosti; ali i neospornu povezanost čovjeka i vlastitih korijena. Višestoljetna tradicija iškog lončarstva dio je obiteljskog naslijeđa koji je Nika Petrović Grilc preuzela od svog oca i tako postala prva iška lopižarka njegujući tradicijsko lončarstvo otoka Iža koje je 2009. godine proglašeno za nematerijalno kulturno dobro Republike Hrvatske. Kroz direktan dodir s materijom Nika Petrović Grilc intuitivno upoznaje osobnosti gline i otkriva mogućnosti koje ona pruža. Oblikujući željene forme inspirirane prirodom autorica utkiva vlastitu energiju i emocije u završno djelo. Dovršene keramičke posude umjetnica vraća na ishodište – obalu rijeke Dunav gdje često crpi inspiraciju za svoj rad, ali i osjeća prirodnu povezanost s domovinom kroz rijeku koja protječe i spaja cijeli niz europskih država uključujući i Hrvatsku.

Uzimajući glinu kao glavni medij izričaja Nika Petrović Grilc uspjela je objediniti poticaje iz prirode – zvukove, oblike, teksture i strukture te ih transformirati u niz arhetipskih, ali i suptilnih, gotovo lirskih, keramičkih posuda. Nastale forme utjelovljenje su svega onoga što je umjetnica osjetila, spoznala i doživjela te protkala vlastitim obiteljskim naslijeđem, ali i individualnim senzibilitetom stvorivši pritom ciklus iskonskih vrijednosti koji istovremeno spaja prošlost i sadašnjost, tradicionalne i suvremene medije, prirodu i velegrad i time u konačnici biva izraz sadašnjosti uz maksimalno poštivanje i zahvalnost tradiciji i naslijeđu. (iz predgovora izložbe Sonje Švec Španjol)

O umjetnici:

Nika Petrović Grilc keramičarka je i multimedijalna umjetnica. Maturirala je modni dizajn na Školi primijenjene umjetnosti i dizajna u Zagrebu, završila studij međukulturalne komunikacije na Karl-Franzens fakultetu u Grazu, gdje je ujedno i diplomirala na Akademiji primijenjene fotografije, a magistrirala na Ljubljanskom Arthouse-u. Trenutno piše doktorat na Fakultetu primijenjene umjetnosti u Beču i aktivno stvara na keramičarskom odjelu. Još kao dijete, od oca je naučila staro znanje izrade tradicijskog lončarstva otoka Iža, a 2019. godine Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske proglasilo ju je nositeljicom tog nematerijalnog kulturnog dobra. Stručne keramičarske radionice pohađala je u Jingdezhenu, kineskom gradu porculana, a 2022. ostvarit će Artist in Residence program u Fupingu, također u Kini. Sudjelovala je na preko 40 međunarodnih skupnih izložbi, a ostvarila četiri samostalne. Članica je ULUPUH-a i HDLU-a Zagreb.

Web stranica: www.nikapetrovic.com

DSC6027

Image 6 of 38

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

ZADAR / ŽUPANIJA

KONFERENCIJA U PETRČANIMA / “Cilj rada svakog zdravstvenog radnika mora biti ‘moram znati pomoći’!”

Objavljeno

-

By

Petrčane je ovog vikenda bilo domaćin  7. Konferencije o palijativnoj skrbi s međunarodnim sudjelovanjem. Jedna je tema bila u fokusu, a to je palijativni pristup. Od njega sve počinje i on bi trebao prožimati rad svakog zdravstvenog radnika koji se susreće s palijativnim pacijentima, s bolesnicima koji boluju od neizlječivih bolesti i koje, uz sve napore i napretke, medicina ne može izliječiti. Osnova palijativnog pristupa, čulo se na konferenciji, mora biti utemeljena na znanju, empatiji, iskrenosti, svijesnosti osobnih ograničenja, razumijevanju te na otvorenoj komunikaciji.

Konferencije poput ove, osim što su mjesto razmjene iskustava, imaju za cilj podržati razvoj palijativne skrbi u mjestu održavanja, a Zadarska županija i grad Zadar su sredina u kojoj se ima što podržati i obilježiti, složili su se sudionici.

Psihijatrijska bolnica Ugljan, prva bolnica u Hrvatskoj koja je osnovala i ugovorila odjel za liječenje palijativnih duševnih bolesnika, slavi 70. obljetnicu rada. U Domu zdravlja Zadarske županije intenzivno se razvija sustav izvanbolničke palijativne skrbi. Velike iskorake u organizaciji palijativne skrbi napravila je Opća bolnica Zadar. U Zadarskoj se županiji uskoro otvara hospicij, dok Sveučilište u Zadru priprema edukativne programe za palijativnu skrb. Sve ove institucije sudjelovale se u organizaciji konferencije što je osiguralo izniman uspjeh.

Kroz brojne je teme velikom broju zainteresiranih dana prilika da progovore o vlastitim iskustvima u radu, a sudjelovali su i eminentni inozemni predavači.

Odjeci 7. Konferencije o palijativnoj skrbi s međunarodnim sudjelovanjem sasvim će se sigurno osjećati u svakodnevnom radu i nastojanjima na unaprjeđenju kvalitete palijativne skrbi u svim sredinama. Ono što je kao zaključak progurano u prvi plan jest potreba za mijenjanjem pristupa kako bi se na odgovarajući način prepoznale potrebe bolesnika i njegove obitelji. Cilj rada svakog zdravstvenog radnika mora biti „znati pomoći“, odnosno izbjegavati razmišljanje „moram izliječiti“ i usvojiti novu paradigmu „moram znati pomoći“. Jedino takav pristup zdravstvenog radnika lišava frustracije, a bolesniku i njegovoj obitelji pruža uslugu koju trebaju.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

NIZ OBAVIJESTI IZ VODOVODA: U utorak bez vode Zaton, Žimirići, Vidikovac, te dio Bokanjca i Kožina!

Objavljeno

-

By

Zbog radova na vodoopskrbnom sustavu, dana 15.04.2025. godine  (utorak) u vremenu od 08:00 h pa do 12:00 h  biti će privremeno obustavljena opskrba vodom potrošačima u mjestu Zaton.

Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena u Ulica zatonskih pomoraca kod kućnog  broja 1.

Zbog izvođenja građevinskih radova tvrtke IMGD d.o.o. na vodoopskrbnom sustavu, dana 15.04.2025. godine  (utorak) u vremenu od 08:00 h pa do 15:00 h  biti će privremeno obustavljena opskrba vodom potrošačima u gradu Zadru, predio Žmirići i Vidikovac, te Ulica Kotarskih Serdara i Ulica Pavla Rittera Vitezovića.

Na predjelu starog Bokanjca moguća je otežana vodoopskrba.

Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena u ulici Put Bokanjca kod kućnog  broja 93.

Zbog izvođenja građevinskih radova tvrtke EUROPROJEKT D.O.O.  na vodoopskrbnom sustavu, dana 15.04.2025. godine  (utorak) u vremenu od 08:00 h pa do 15:00 h  biti će privremeno obustavljena opskrba vodom potrošačima u mjestu Kožino, predio Kožino primorje.

Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena u ulici Put Sv. Bartula kod kućnog  broja 36.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

“MISLI PAMETNO, KREIRAJ ZELENO” / Zadarski učenici briljirali na međunarodnom EU-CONEXUS školskom natjecanju 

Objavljeno

-

By

na međunarodnom školskom natjecanju “Misli pametno, kreiraj zeleno” (“Think smart, create green”), hrvatski su učenici pokazali svoju kreativnost i inovativnost te su postigli odlične rezultate. Natjecanje, u organizaciji EU-CONEXUS alijanse, već petu godinu okuplja mlade ljude iz cijele Europe, a naše su učenice ove godine osvojile 1. i 2. mjesto!

Tim Green Innovators iz OŠ Šime Budinića u Zadru u sastavu Tonka Odvitović, Marija Ivanac, Mia Katušić i Lana Carić osvojio je 1. mjesto u mlađoj kategoriji (12-14 godina), dok je Skeeter Patrol iz Medicinske škole Ante Kuzmanića (Dora Babić, Alanis Peričin, Karla Marinović i Maja Orlić) zauzeo 2. mjesto u starijoj kategoriji (14-17 godina).

U mlađoj dobnoj kategoriji (12-14 godina), u nacionalnom finalu sudjelovali su još i timovi Green paradise on the “Moon” i Desalinizer (OŠ Jurja Dalmatinca, Pag), Sea Guardians (OŠ Vladimira Nazora, Neviđane) i Zadar Islands (OŠ Zadarski otoci), a u starijoj dobnoj kategoriji (14-17 godina) još i Whisper from the depths (Ekonomsko-birotehnička i trgovačka škola, Zadar).

 – Sveučilište u Zadru nastavit će podržavati inovativne projekte i inicijative, a već sada najavljujemo 6. izdanje natjecanja za sljedeću školsku i akademsku godinu. Veselimo se budućim projektima, kaže glavna koordinatorica školskog natjecanja doc. dr. sc. Ivana Zubak Čižmek. 

Green Innovators – Recikliranje papira i tekstila za održivost

Tim Green Innovators bavio se problemom otpada i promovirao reciklažu papira i tekstila. Pod vodstvom nastavnice Anite Mustać, izradili su funkcionalan mikroskop od recikliranih materijala, poput starog papira, tekstila pa čak i sjemenki cvjetova. Na ovaj način su pokazali kako se svakodnevni otpad može pretvoriti u korisne obrazovne alate. Projekt ne samo da promiče održivost, već i potiče mlađe učenike da se uključe u ekološke aktivnosti i postanu odgovorni za svoj okoliš.

Skeeter Patrol – Kontrola populacije komaraca na Mediteranu

Tim Skeeter Patrol bavio se ekološkim rješenjem za tigrastog komarca, koji predstavlja prijetnju zdravlju u mediteranskim gradovima. Učenice su razvile prirodne repelente za komarce koristeći esencijalna ulja eukaliptusa i lavande, a proizvodi su pakirani u bočice koje se mogu ponovno napuniti. Projekt uključuje i javno informiranje putem digitalnih brošura i QR kodova na prometnim lokacijama, kako bi se educirali i turisti i stanovnici. Mentorice tima bile su mr.sc. Gabrijela Marin i Tea Kovačević.

Podrška održivosti kroz obrazovanje

Ovi projekti prikazuju kako mladi ljudi, uz pomoć učitelja, mogu razvijati konkretna i pametna rješenja za ekološke izazove. Sveučilište u Zadru ponosno je da je moglo podržati ove mlade inovatore i njihove mentore, jer potiču održivost i odgovorno ponašanje prema okolišu.

Program University to School, kao dio alijanse EU-CONEXUS, povezuje škole i visoka učilišta, omogućujući učenicima da razvijaju ekološke projekte i rješenja. Sveučilište u Zadru nastavlja ulagati u obrazovanje koje će pomoći mladima da postanu lideri održivosti i promicatelji pozitivnih promjena.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu