ZADAR / ŽUPANIJA
(FOTO) NA SVEUČILIŠTU ODRŽAN SIMPOZIJ „ŠKOLA DANAS, ŠKOLA SUTRA“ S nastavnicima i pilotima na simpoziju sudjelovali učenici OŠ Šime Budinića

Kakva je budućnost škola kao odgojno-obrazovnih ustanova – što se u školama mijenja i što je danas uistinu kvalitetna školam jesu li učitelji i nastavnici doista „duša“ škole i jesu li one više obrazovne nego odgojne ustanove, neka su od pitanja na koje je odgovore ponudio znanstveno-stručni simpozij „Škola danas, škola sutra“, koji je na Sveučilištu u Zadru održan u okviru HKO projekta „Kompetencijski standardi nastavnika, pedagoga i mentora“. Simpozij je okupio znanstvenike iz Hrvatske, Italije, SAD-a i Velike Britanije, ali i odgojno-obrazovne djelatnike, studente i učenike koji su se kroz plenarna predavanja i tri sesije iz prve ruke mogli upoznati sa suvremenim dostignućima u ovoj problematici.
Voditeljica projekta „Kompetencijski standardi nastavnika, pedagoga i mentora“, rektorica Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Dijana Vican sudionike je pozdravila i kao članica UNESCO-ovog povjerenstva RH uime svih članova Povjerenstva pri Ministarstvu kulture. Istaknula je kako je još uvijek u svijetu puno onih koji su lišeni odgoja i obrazovanja, poučavanja i učenja.
– Ne mogu ne spomenuti djecu Ukrajine kojima se djetinjstvo pretvorilo u životnu dramu, kao i njihovim obiteljima, zbog onih koji su imuni na etiku dijaloga i ljudskog sporazumijevanja. Zato su danas počasni gosti i sudionici simpozija učenici 4A razreda zadarske osnovne škole Šime Budinića s projektnom porukom da nam je dobrobit djece na profesionalnom i osobnom, društvenom i građanskom pijedestalu. Iako smo projektom stiješnjeni u kompetencijski dijapazon, pedagogija izlazi iz tog uskog okvira s porukom da kompetencije idu s vrijednostima. Vratimo se ljudskom dostojanstvu, prihvatimo pedagošku istinu da čovjek treba strahovati samo od ljudi kojima su istina i laž iste boje i onih kojima je smjelost iznad sposobnosti, istaknula je rektorica Vican.
Plenarno izlaganja održali su Carmelo Dotolo (Kriza obrazovanja), John Gratto (Obrazovanje globalnih građana za 21. stoljeće), Julie Winyard (Što čini kvalitetu u školama?), Ivana Batarelo Kokić (Profesionalizacija nastavničke struke) i Slavica Čolak (Odnos i suradnja). Nakon njih uslijedile su tri paralelne sesije –Pedagozi, Mentori i Nastavnici, u okviru koje su Sveučilište u Zadru posjetili učenici 4.a razreda OŠ Šime Budinić.
U rektoratu ih je primila rektorica prof. dr. sc. Dijana Vican s prorektorima, gdje su ih upoznali sa studijima i načinom studiranja. Postavili su brojna pitanja, a najviše ih je zanimalo koliko studiji traju, kako se postaje psiholog ili pedagog te tko su slavne osobe na rektoričinoj lenti.
Nakon upoznavanja priređene su interaktivne prezentacije Arheološke zbirke i praktikuma Odjela za arheologiju te Laboratorija za eksperimentalnu psihologiju.
Najzanimljiviji im je bio završni susret s pilotima i kadetima Središta za obuku Hrvatskog ratnog zrakoplovstva Rudolf Perešin, koji su im objasnili kakva je profesija vojnog pilota te ih upoznali s različitim letjelicama – ratnim i protupožarnim zrakoplovima, helikopterima, protupožarnim avionima, ali i opremom koju koriste.
Naravno, na kraju su i sami isprobali kacige i zaštitnu odjeću te brigadiru Goranu Huljevu obećali kako će i oni jednog dana doći na obuku za pilote.
Okosnica projekta „Kompetencijski standardi nastavnika, pedagoga i mentora“ je postizanje prijedloga za standardizaciju zanimanja i kvalifikacija za nastavnike općih predmeta, strukovne nastavnike, nastavnike- instruktore letenja i pedagoge. Nositelj projekta je Ured za znanost, projekte i transfer tehnologija Sveučilišta u Zadru, a partneri u projektu Ministarstvo obrane Republike Hrvatske (Središte za obuku Hrvatskog ratnog zrakoplovstva „Rudolf Perešin“), Sveučilište u Zagrebu (PMF), Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku (Filozofski fakultet), Sveučilište u Splitu (Fakultet za odgojne i obrazovne znanosti), Sveučilište u Rijeci (Filozofski fakultet), Sveučilište u Zagrebu (Filozofski fakultet).
ZADAR / ŽUPANIJA
VOŽNJA VRIJEDNA 660 EURA / Na dionici A-1 kod Nadina vozio brzinom od 205 km/h

U petak, 28. ožujka u 12.58 sati na autocesti A-1 kod Nadina policijski službenici Postaje prometne policije Zadar su službenim vozilom presretač snimili i zaustavili 48-godišnjeg hrvatskog državljanina dok je upravljao automobilom zagrebačkih registarskih oznaka brzinom od 205 kilometara na sat, na mjestu gdje je brzina ograničena na 130 km/h.
Vozaču je izdan Obvezni prekršajni nalog s predviđenom novčanom kaznom od 660,00 eura.
Izrečena mu je zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom B kategorije u trajanju od jednog mjeseca.
ZADAR / ŽUPANIJA
(FOTO) SV. FILIP I JAKOV / Održana prezentacija umjetničkog istraživanje Konektor

U subotu 29. ožujka 2025. održana je prezentacija umjetničkog istraživanja Konektor u Sv. Filipu i Jakovu. Kod Kontovog mula postavljena je fotografska izložba sa povijesnim prizorima Sv. Filipa i Jakova te umjetničkim interpretacijama koje su nastale u suradnji fotografkinje Adine Asbeck i autorice Lucije Mikas u su-stvaralačkom procesu sa plesnim umjetnicama Anđelom Bugarija i Kristinom Lisica. Izložba je nanesena Flypost tehnikom na zid a moći će se razgledavati do njezinog nestajanja. Održan je performans u izvedbi Anđele Bugarije, Kristine Lisice i Lucije Mikas, a koji je nastao u koreografskom procesu kao umjetnička interpretacija i utjelovljenje istraživanja. Događaj je zaokružio druženje na Kontovom mulu uz zalazak sunca.
Umjetničko istraživanje Konektor propituje međuodnos čovjeka i okoline. Autorica projekta Lucija Mikas u su-stvaralačkom procesu istražuje prostor kao sveobuhvatan element bivanja u kojem se susreću tijela, krajobrazi, mišljenja, osjećaji, strukture i sjećanja. Kroz javno predstavljanje istraživanja nudi se poetski pogled na životni prostor kroz prizmu umjetnosti, u kojem se ocrtavaju tragovi osobnih i zajedničkih sjećanja i osjećanja, promišljanja, kretanja, stvaranja i bivanja. Iako dijelimo isti prostor svatko će ga doživjeti po svojoj mjeri. Prostor kao konstitutivni element upisuje svoje tragove u unutarnji krajobraz čovjeka te je ujedno medij u kojem se naši unutarnji svjetovi susreću, surađuju ili sudaraju. Koliko god vidljivi ili nevidljivi, tragovi koje ostavljamo u prostoru su-stvaraju svijet u kojem živimo. Namjera istraživanja je stvaranje pogleda na međuodnos čovjeka i okoline s porukom da budemo svjesni na koji način oblikujemo naš zajednički prostor jer time oblikujemo i sami sebe.
Umjetničko istraživanje i koreografski proces čine temelj za izradu suvremene plesne predstave u produkciji Umjetničke organizacije Irida, a koja će biti premijerno izvedena ove godine u Republici Hrvatskoj i Nizozemskoj. Umjetnički tim se posebno zahvaljuje Vesni Borelli koja je velikodušnim ustupanjem svoga zida uopće omogućila postav izložbe te sestrama Katici i Luciji Rukavina na neumornoj podršci. Projekt je financiran sredstvima Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske kroz Program poticanja stvaralaštva u području suvremenog plesa i suvremenog cirkusa.
Umjetnički tim: umjetničko istraživanje i kreativni proces – Lucija Mikas; su-stvaratelj u kreativnom procesu – Anđela Bugarija; koreografski proces – Lucija Mikas; su-stvaratelj u koreografskom procesu – Anđela Bugarija; izvođači i su-stvaratelji pokreta – Anđela Bugarija, Kristina Lisica, Lucija Mikas; autori izložbe – Adina Asbeck i Lucija Mikas; fotografije – Adina Asbeck; su-stvaratelji izložbe – Anđela Bugarija i Kristina Lisica.
ZADAR / ŽUPANIJA
FOTOGALERIJA / Prva Šparogijada Kukljica 2025. oduševila posjetitelje i sudionike

Kukljica je proteklog vikenda, u petak 28. i subotu 29. ožujka 2025. godine, bila domaćin prve manifestacije Šparogijada Kukljica 2025., koja je okupila brojne posjetitelje i ljubitelje divljih šparoga te uspješno spojila tradiciju, gastronomiju i edukaciju.
Manifestacija je započela u petak uvečer, kada je u caffe baru Reful održan pub quiz na kojem je sudjelovalo čak 13 ekipa, koje su se natjecale u znanju i uživale u dobroj zabavi.
U subotu ujutro program se nastavio natjecanjem u branju divljih šparoga, u kojem je sudjelovalo 53 para, odnosno ukupno 106 natjecatelja. U natjecateljskom duhu i uz veliku motivaciju, natjecatelji su zajednički ubrali preko 13,2 kilograma šparoga. Najuspješnije su bile Ljiljana Bilan i Milanija Jaša iz Kukljice, koje su s 1,4 kg ubranih šparoga osvojile prvo mjesto. Posebno priznanje za najdužu ubranu šparogu, duljine čak 165 cm, pripalo je timu Sara Knežević i Ljiljana Knežević iz Lukorana.
U sklopu natjecanja bile su skrivene i 3 zlatne šparoge, a pronađene su dvije – jednu su ubrale Ivona Cukar i Elena Prekpaljaj, dok su drugu pronašle Marijana Matijević i Mirjana Martinović.
Sve ubrane šparoge oprale su i očistile članice Udruge žena Kukljica te KUD-a Kukljica, koje su i nagrađenim natjecateljima uz direktoricu TZO Kukljica uručile vrijedne nagrade. Gastronomski dio manifestacije obogatio je chef Tomislav Karamarko, koji je za sve posjetitelje pripremio tri ukusna jela od šparoga.
Cjelokupan program upotpunjen je i sajmom otočnih proizvoda, na kojemu je sudjelovalo 11 OPG-ova s otoka Ugljana i Pašmana, predstavljajući bogatu ponudu domaćih i autohtonih proizvoda.
Manifestacija je dodatno obogaćena radionicom ljekovitog i aromatičnog bilja, koju je vodila Adela Mandel iz OPG-a Adela Mandel, te kreativnom radionicom za djecu pod vodstvom Irene Sikirić Rančić iz Ateljea Sirena. U večernjim satima održana je i prezentacija vina za ugostitelje Ugljana i Pašmana, koju je predstavila Vinarija Trs iz Iloka.
Cjelokupni program manifestacije stručno i dinamično vodio je Ante Dujić, koji je uz to preuzeo ulogu DJ-a te osigurao odličnu atmosferu tijekom cijeloga dana.
Manifestacija Šparogijada Kukljica 2025. još jednom je potvrdila potencijal ovog kraja za organizaciju atraktivnih i sadržajno bogatih događanja, koja pridonose očuvanju tradicije i promociji lokalnih proizvoda.
Sljedeća planirana aktivnost u okviru manifestacije je radionica rezidbe maslina, koja će se održati u petak, 4. travnja 2025. u 16:00 sati u masliniku, pod stručnim vodstvom dr. sc. Šime Marcelića iz Preka.